Pine Ridge Kennel Club
Sunday, October 3, 2021 - Show-6



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Fox Terrier (Wire)  
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Whippet  
Ch Altcar's Over The Lydiate








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   15
Group 2nd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   13
Group 3rd    Kriscoland's Wreath Of Roses   Retriever (Labrador)   10
Group 4th   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   9
BPIG   
Legacyk Vittoria
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Legacyk Justice For All

Best Puppy In Breed
Legacyk Vittoria



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Legacyk Vittoria

Senior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Vittoria

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Painting-Storybook Serenity Duffy R

Best Of Opposite Sex
Sunkozi Snow Doubt About It

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Painting-Storybook Serenity Duffy R

Best Puppy In Breed
Sunkozi Snow Doubt About It


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sunkozi Snow Doubt About It

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Snow Doubt About It

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kriscoland's Wreath Of Roses



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kriscoland's Wreath Of Roses

Open Bitch Class
1st Kriscoland's Wreath Of Roses

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Ch Redshadow's Here's The Kaboom



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Nexus King In The North

Best Of Opposite Sex
Ch Casmir's Spirit In The Sky @ Newday



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Newday All Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Newday All Around The World

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stoneylake Chillin Charlie

Best Of Opposite Sex
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

12-18 Month Bitch Class
1st Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl





Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   10
Group 2nd   
Ch Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   9
Group 3rd   
GCh Granvalero's Shining Like The Sun SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 4th   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
BPIG   
Ch Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Paperback Writer

Select Dog
Ch Chetcote Casa Nova



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Granvalero's Shining Like The Sun SL

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Rising Sun SL



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kalkinny Glamour Of Laislinn



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalkinny Grace Of Laislinn

Canadian Bred Bitch Class
1st Kalkinny Grace Of Laislinn

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Caristeda Dadaelis Baziloraius



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Altcar's Over The Lydiate

Best Puppy In Breed
Ch Altcar's Over The Lydiate







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   27
Group 3rd   Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar   Bernese Mountain Dog   26
Group 4th   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   25
BPIG   
True Norths Salem Bugatti
  Cane Corso   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Jinny

Best Of Opposite Sex
Ch Chucky Little Bambi

Select Bitch
Ch Bits Of Ritz



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Jinny

Open Bitch Class
1st Jinny

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Best Puppy In Breed
True Norths Salem Bugatti



Winners Bitch: (0-2-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Reserve Winners Bitch
North Kingdom's Stars Aligned

Junior Puppy Bitch Class
1st North Kingdom's Stars Aligned

Senior Puppy Bitch Class
1st True Norths Salem Bugatti

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Jolydobes The Shadow Of Your Smile

Best Of Opposite Sex
Ch Themiscyra Step Into Your Power

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Jolydobes The Shadow Of Your Smile

Best Puppy In Breed
Vividdream's Love Potion No. 9


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Vividdream's Love Potion No. 9

Senior Puppy Bitch Class
1st Vividdream's Love Potion No. 9

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Best Of Opposite Sex
Oceanus Mastinis Militia



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Oceanus Mastinis Militia

Canadian Bred Bitch Class
1st Oceanus Mastinis Militia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valkyrie Closed Borders



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valkyrie Closed Borders

12-18 Month Bitch Class
1st Valkyrie Closed Borders

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Komorebi's A Diamond In The Ruff

Best Of Opposite Sex
Komorebi's Be Kind



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Komorebi's Be Kind

Reserve Winners Bitch
Komorebi's Don't Just Fly Soar

12-18 Month Bitch Class
1st Komorebi's Don't Just Fly Soar

Open Bitch Class
1st Komorebi's Be Kind

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Snowmist's Swagger

Select Dog
Ch Perun's Turbo Charged


Winners Dog: (2-0-1-0)
Snowmist's Swagger

Reserve Winners Dog
Perun's Warp Speed Ahead

Open Dog Class
1st Snowmist's Swagger
2nd Perun's Warp Speed Ahead






Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   8
Group 2nd   
Symphonie's Dreams Come True
  Kerry Blue Terrier   7
Group 3rd   
Dariant Narcissus
  Dandie Dinmont Terrier   5
Group 4th   
Bushwell Woodland Whisper
  Sealyham Terrier   4
BPIG   
Bushwell Woodland Whisper
  Sealyham Terrier   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Symphonie's Dreams Come True

Best Of Opposite Sex
Karafuto Legend Next Top Model

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Symphonie's Dreams Come True


Winners Dog: (1-1-0-0)
Symphonie's Dreams Come True

Open Dog Class
1st Symphonie's Dreams Come True


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model

Open Bitch Class
1st Karafuto Legend Next Top Model

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch BTP Devyn The Divine Movement

Best Puppy In Breed
Ch BTP Devyn The Divine Movement



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Portadown Andie's Charm

Reserve Winners Bitch
Sensations All Rise

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations All Rise

Open Bitch Class
1st Portadown Andie's Charm

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Best Puppy In Breed
Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Reserve Winners Bitch
Avalonis Crimson Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper
2nd Avalonis Crimson Flower





Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   16
Group 2nd   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   12
Group 3rd   
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa
  Havanese   9
Group 4th    St Johns Ellablu By Whichwire   Griffon (Brussels)   6
BPIG   
Delsols Jazz It Up At Weatherford
  Havanese   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Purple Rain De Cartledge

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Charade At EFK

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Purple Rain De Cartledge

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Charade At EFK


Winners Dog: (1-1-0-0)
Purple Rain De Cartledge

Open Dog Class
1st Purple Rain De Cartledge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sigma Chi's Charade At EFK

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Charade At EFK

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire

Open Bitch Class
1st St Johns Ellablu By Whichwire

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa

Best Puppy In Breed
Delsols Jazz It Up At Weatherford


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Rythm's Crazy Lil Thing Called Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Celtic Glenlivet Straight Up


Winners Dog: (1-1-1-0)
Celtic Glenlivet Straight Up

Open Dog Class
1st Celtic Glenlivet Straight Up

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Tokabout Amber



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Regaloake's Tokabout Amber

Reserve Winners Bitch
Heavensent Onyx To Tokabout

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Tokabout Amber

Open Bitch Class
1st Heavensent Onyx To Tokabout

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Leahcims Seri Muka

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Leahcims Seri Muka


Winners Dog: (1-2-1-0)
Leahcims Orville

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leahcims Orville


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Leahcims Seri Muka

Reserve Winners Bitch
Leahcims Atahensic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leahcims Seri Muka
2nd Leahcims Atahensic





Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   13
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   7
Group 4th   
Ch Hallmark's Shantay You Stay
  Dalmatian   6
BPIG   
Seransil Tesla Van Tim Of SilverDiamond
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bulldacious Rocyn's Audacity



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bulldacious Rocyn's Audacity

Reserve Winners Bitch
Pelee Bulldacious You Had At Hello

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee Bulldacious You Had At Hello

Canadian Bred Bitch Class
1st Bulldacious Rocyn's Audacity

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Gumby's Somewhere In Heaven



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beshia's Ho Ming



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hallmark's Shantay You Stay



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Best Of Opposite Sex
Arioso Barokko Iz Voderviya

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Best Puppy In Breed
Fringe Set To Stun


Winners Dog: (1-3-0-0)
Arioso Barokko Iz Voderviya

Open Dog Class
1st Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Reserve Winners Bitch
Fringe Set To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Fringe Set To Stun
2nd Glow Whoopy The Black Star

Open Bitch Class
1st Glow Eydis Stellar Dazzle

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Greco De Nicheca

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Greco De Nicheca

Best Puppy In Breed
Seransil Tesla Van Tim Of SilverDiamond


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Greco De Nicheca

Reserve Winners Bitch
Ruth Bader De Nicheca

12-18 Month Bitch Class
1st Greco De Nicheca
2nd Ruth Bader De Nicheca



Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   24
Group 3rd   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   23
Group 4th   
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   20
BPIG   
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Old Country Soul

Select Dog
GCh Catalyst's Hold My Beer


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (0-4-1-3)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Ch Please Veni Vidi Vici

Best Puppy In Breed
Aussiezip Midnight Star Baby



Winners Bitch: (0-4-1-3)
Lagenevoise First Level

Reserve Winners Bitch
Aussiezip Midnight Star Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby
2nd Aussiezip Second Alarm
3rd Aussiezip Smoke Show

12-18 Month Bitch Class
1st Lagenevoise First Level

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Dreamchaser Positively Pink



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Larkslane's Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Larkslane's She's The One

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah

Open Bitch Class
1st Larkslane's She's The One

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Assets Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Ch Hollowshot Northern Light



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Follow Me Keecam Wish Upon A Star

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Follow Me Keecam Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Select Dog
GChB NW Aloha Montana Sky


Winners Dog: (2-2-2-0)
Followme Cloud Atlas

Reserve Winners Dog
Follow Me Wild Thing

Senior Puppy Dog Class
1st Followme Cloud Atlas

Open Dog Class
1st Follow Me Wild Thing


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Follow Me Keecam Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Milldamcreek Grace N Grit

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Keecam Wish Upon A Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Milldamcreek Grace N Grit

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Kelbren Iced Martyni

Best Puppy In Breed
Kelbren Iced Martyni



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kelbren Iced Martyni

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Make Me Blush

Canadian Bred Bitch Class
1st Kelbren Iced Martyni

Open Bitch Class
1st Regaloake's Make Me Blush

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Major Point Queen Elizabeth

Best Puppy In Breed
Major Point Queen Elizabeth



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Major Point Queen Elizabeth

Reserve Winners Bitch
Tim Pride Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

12-18 Month Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Best Of Opposite Sex
Glenora Moonknight Rising

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Glenora Moonlit Knight

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Bredright Loyal Portos


Winners Dog: (1-1-2-0)
Glenora Moonlit Knight

12-18 Month Dog Class
1st Glenora Moonlit Knight


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Glenora Moonknight Rising

12-18 Month Bitch Class
1st Glenora Moonknight Rising

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By