Cape Breton Kennel Club
Saturday, July 13, 2019 - Show #2



Related Results

Conformation

Saturday, July 13 (Show #1)
Saturday, July 13 (Show #2)
Sunday, July 14 (Show #3)
Sunday, July 14 (Show #4)

Obedience

Saturday, July 13 (Obedience Trial 1)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, July 12 (Rally Trial 1)
Saturday, July 13 (Rally Trial 2)
Sunday, July 14 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lee Steeves
Norwegian Elkhound  
Ch Graabine Little Bit O Chilli
Points: 69 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
Dandie Dinmont Terrier  
GCh Glahms Golden Aelwen
Points: 62
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Afghan Hound  
Mijkelh Mistral
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Beagle   Shillington Second Look








Group 1 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   15
Group 2nd    Long LaneHelmsman Sent From Heaven   Spaniel (Welsh Springer)   13
Group 3rd   
Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   12
Group 4th   
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets
  Spaniel (American Cocker)   11
BPIG    Kare's Brandi   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harbourpoint Egerton Moonraker
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Select Bitch
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Kenro's Northern Cardinal

Best Of Opposite Sex
Quyen's Mystical Libby

Select Dog
Ch Backroad Heineken Light


3-6 Month Dog Class
1st Backroad Trouble In Dublin


Winners Bitch: (0-2-3-0)
Quyen's Mystical Libby

Reserve Winners Bitch
Not Just Another Backroad

Canadian Bred Bitch Class
1st Not Just Another Backroad

Open Bitch Class
1st Quyen's Mystical Libby

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Doukare's Harping On Summer

Best Puppy In Breed
Doukare's Harping On Summer



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Doukare's Harping On Summer

Junior Puppy Bitch Class
1st Doukare's Harping On Summer

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kare's Brandi

Junior Puppy Bitch Class
1st Kare's Brandi

3-6 Month Bitch Class
1st Manitou Abbey Carpe Diem

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven

12-18 Month Dog Class
1st Long LaneHelmsman Sent From Heaven





3-6 Month Dog Class
1st Harbourpoint Egerton Moonraker


3-6 Month Bitch Class
1st Egerton's Rumour In The Wind

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

12-18 Month Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain






Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Graabine Little Bit O Chilli
  Norwegian Elkhound   6
Group 2nd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   3
Group 3rd   
Mijkelh Mistral
  Afghan Hound   2
Group 4th    Damaris Dixie D'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   1
BPIG   
Mijkelh Mistral
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shillington Second Look   Beagle   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Best Puppy In Breed
Mijkelh Mistral


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Senior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Mistral


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Shillington Second Look


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Senior Puppy Dog Class
1st Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Junior Puppy Bitch Class
1st Damaris Dixie D'Vitaz

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Graabine Little Bit O Chilli

Best Of Opposite Sex
Daggarwood N Kingdoms Addiction



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Reserve Winners Bitch
Daggarwood N Kingdoms Iconic

Canadian Bred Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Addiction

Open Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Iconic





Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   4
Group 2nd   
Myramountain Alexandr Odhinn
  Bernese Mountain Dog   3
Group 3rd   
Daneks All Or Nothing At Backshift
  Bullmastiff   1
Group 4th   
Ch Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   0
BPIG   
Ch Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Backshifts Love And Bullets   Bullmastiff   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Myramountain Alexandr Odhinn

Best Of Opposite Sex
Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Myramountain Alexandr Odhinn

Best Puppy In Breed
Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen


Winners Dog: (1-1-0-0)
Myramountain Alexandr Odhinn

Open Dog Class
1st Myramountain Alexandr Odhinn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen

Senior Puppy Bitch Class
1st Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Daneks All Or Nothing At Backshift


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Puppy In Breed
GCh Regnancy A Test Of Faith


3-6 Month Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra






Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   4
Group 2nd   
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass
  Australian Terrier   3
Group 3rd    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   1
Group 4th    Keigan's Finbarr O Lochbhreagh   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
BPIG    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Dixie Wynn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollytroy's Dixie Wynn

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Temora Tassie Tria

12-18 Month Bitch Class
1st Temora Tassie Tria

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh

Best Puppy In Breed
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh

Junior Puppy Dog Class
1st Keigan's Finbarr O Lochbhreagh






Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   2
Group 2nd    Little Wonder Jr At Hummingbird   Havanese   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Little Wonder Jr At Hummingbird   Havanese   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Puppy In Breed
Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Senior Puppy Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Opposite Sex
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   12
Group 2nd   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   Ch Dewkist Halfpint   French Bulldog   8
Group 4th   
Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   7
BPIG   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Napoli Vixen Lady In Black
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper

12-18 Month Dog Class
1st Bellissimo's Super Trooper


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Best Puppy In Breed
Bluemount Muldoon Starburst



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluemount Muldoon Starburst

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Best Of Opposite Sex
Royal Twister Coming to Town

Best Puppy In Breed
Ch Jodezi Takin Er by Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Twister Coming to Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Laylin's Spotted Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Laylin's Spotted Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Laylin's Spotted Luna

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dewkist Halfpint



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
Windamirs O'Red Is The New Black

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Windamirs O'Red Is The New Black


Winners Dog: (1-1-0-1)
Windamirs O'Red Is The New Black

12-18 Month Dog Class
1st Windamirs O'Red Is The New Black





3-6 Month Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bloom's Pura Vida

Best Of Opposite Sex
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briarside Beacon At Seafoam

Best Puppy In Breed
GCh Bloom's Pura Vida


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Open Dog Class
1st Ashton's Paradise Mr Cosmo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Briarside Beacon At Seafoam

12-18 Month Bitch Class
1st Briarside Beacon At Seafoam



Group 7 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   20
Group 2nd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   19
Group 3rd   
GCh Riverryan Just Do It
  German Shepherd Dog   8
Group 4th    Reddenblu's Smoke'n Kool   Australian Cattle Dog   4
BPIG   
Ch Highledge Lyricisle Rise Up
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Turbar Malka Hundred Lifetimes   Australian Shepherd   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reddenblu's Smoke'n Kool


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reddenblu's Smoke'n Kool

Open Dog Class
1st Reddenblu's Smoke'n Kool


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 10 pts (1-3-3-4)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Malka's Believe In Yourself

Best Of Winners: (1-3-3-4)
Applestream Novacoast by Storm

Best Puppy In Breed
GCh Malka's Does He Love You

Select Dog
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Select Bitch
GCh Malka's Does He Love You


Winners Dog: (1-3-3-4)
Applestream Novacoast by Storm

12-18 Month Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm


Winners Bitch: (1-3-3-4)
Amadore Joy N Bliss

Reserve Winners Bitch
Saffire's Spellbound At Garrison

Junior Puppy Bitch Class
1st Amadore Joy N Bliss
2nd Saffire's Spellbound At Garrison

Canadian Bred Bitch Class
1st Amadore Another Round

3-6 Month Bitch Class
1st Turbar Malka Hundred Lifetimes

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Malinger's Crown Of Fire



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Riverryan Thanku For Bna Frend

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Best Puppy In Breed
Qisma's Daunting Steel Nobler


Winners Dog: (2-1-1-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Reserve Winners Dog
Panzer von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Qisma's Daunting Steel Nobler

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Open Bitch Class
1st Riverryan Thanku For Bna Frend

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Highledge Lyricisle Rise Up

Best Of Opposite Sex
Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Best Puppy In Breed
Ch Highledge Lyricisle Rise Up

Select Bitch
GCh Lyricisle's Miss Know It All



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Open Bitch Class
1st Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By