Cape Breton Kennel Club
Saturday, July 13, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, July 13 (Show #1)
Saturday, July 13 (Show #2)
Sunday, July 14 (Show #3)
Sunday, July 14 (Show #4)

Obedience

Saturday, July 13 (Obedience Trial 1)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, July 12 (Rally Trial 1)
Saturday, July 13 (Rally Trial 2)
Sunday, July 14 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Sandra Lex
Setter (Gordon)  
GCh Harbinger's Forest Ranger
Points: 66 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandra Lex
Norwegian Elkhound   Daggarwood N Kingdoms Addiction
Points: 50
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Afghan Hound  
Mijkelh Mistral
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Beagle   Shillington Second Look








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   15
Group 2nd   
Ch Remme's Alice In Wonderland
  Spaniel (English Springer)   14
Group 3rd   
Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   13
Group 4th    Long LaneHelmsman Sent From Heaven   Spaniel (Welsh Springer)   12
BPIG   
Ch Remme's Alice In Wonderland
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harbourpoint Egerton Moonraker
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Select Bitch
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Backroad Heineken Light

Best Of Opposite Sex
Not Just Another Backroad

Select Dog
GCh Quyen's Mystical Quintavis



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Not Just Another Backroad

Reserve Winners Bitch
Quyen's Mystical Libby

Canadian Bred Bitch Class
1st Not Just Another Backroad

Open Bitch Class
1st Quyen's Mystical Libby

3-6 Month Bitch Class
1st Backroad Tilted Kilt

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Doukare's Harping On Summer

Best Puppy In Breed
Doukare's Harping On Summer



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Doukare's Harping On Summer

Junior Puppy Bitch Class
1st Doukare's Harping On Summer

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kare's Brandi

Junior Puppy Bitch Class
1st Kare's Brandi

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Remme's Alice In Wonderland

Best Puppy In Breed
Ch Remme's Alice In Wonderland



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven

12-18 Month Dog Class
1st Long LaneHelmsman Sent From Heaven






Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

12-18 Month Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain






Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   Ch Daggarwood N Kingdoms Addiction   Norwegian Elkhound   5
Group 2nd   
Mijkelh Mistral
  Afghan Hound   3
Group 3rd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   2
Group 4th    Damaris Dixie D'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   1
BPIG   
Mijkelh Mistral
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shillington Second Look   Beagle   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Best Puppy In Breed
Mijkelh Mistral


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Senior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Mistral


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Shillington Second Look


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Senior Puppy Dog Class
1st Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Junior Puppy Bitch Class
1st Damaris Dixie D'Vitaz

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Reserve Winners Bitch
Daggarwood N Kingdoms Iconic

Canadian Bred Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Addiction

Open Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Iconic





Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   4
Group 2nd   
Stockli's Fareyn
  Bernese Mountain Dog   3
Group 3rd   
Ch Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   0
Group 4th No Entry
BPIG    Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Backshifts Love And Bullets   Bullmastiff   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stockli's Fareyn

Best Of Opposite Sex
Myramountain Alexandr Odhinn

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Stockli's Fareyn

Best Puppy In Breed
Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen


Winners Dog: (1-2-0-0)
Myramountain Alexandr Odhinn

Open Dog Class
1st Myramountain Alexandr Odhinn


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stockli's Fareyn

Reserve Winners Bitch
Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen

Senior Puppy Bitch Class
1st Wasaby Greta Vom Schmiedegaertchen

Open Bitch Class
1st Stockli's Fareyn

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour






3-6 Month Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Puppy In Breed
GCh Regnancy A Test Of Faith


3-6 Month Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra






Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   4
Group 2nd    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   3
Group 3rd   
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass
  Australian Terrier   2
Group 4th    Keigan's Finbarr O Lochbhreagh   Soft-Coated Wheaten Terrier   1
BPIG    Hollytroy's Dixie Wynn   Airedale Terrier   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Dixie Wynn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollytroy's Dixie Wynn

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crombie's Blond Assassian

Best Puppy In Breed
Crombie's Blond Assassian



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crombie's Blond Assassian

Junior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Blond Assassian

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh

Best Puppy In Breed
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keigan's Finbarr O Lochbhreagh

Junior Puppy Dog Class
1st Keigan's Finbarr O Lochbhreagh






Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   3
Group 2nd   
Ch Gardine Don't Stop Believing
  Chinese Crested   1
Group 3rd    Little Wonder Jr At Hummingbird   Havanese   0
Group 4th No Entry
BPIG    Little Wonder Jr At Hummingbird   Havanese   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gardine Don't Stop Believing



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Puppy In Breed
Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Senior Puppy Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Opposite Sex
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln







Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   10
Group 2nd   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   9
Group 3rd   
Ch Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   8
Group 4th   
Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   7
BPIG   
Bluemount Muldoon Starburst
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Napoli Vixen Lady In Black
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper

12-18 Month Dog Class
1st Bellissimo's Super Trooper


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Best Puppy In Breed
Bluemount Muldoon Starburst



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluemount Muldoon Starburst

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluemount Muldoon Starburst

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Best Puppy In Breed
Ch Jodezi Takin Er by Storm



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dewkist Halfpint







3-6 Month Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Bloom's Pura Vida

Best Of Opposite Sex
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briarside Beacon At Seafoam

Best Puppy In Breed
GCh Bloom's Pura Vida


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Open Dog Class
1st Ashton's Paradise Mr Cosmo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Briarside Beacon At Seafoam

12-18 Month Bitch Class
1st Briarside Beacon At Seafoam



Group 7 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   19
Group 2nd   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   8
Group 3rd   
Ch Malinger's Crown Of Fire
  Belgian Shepherd Dog   7
Group 4th   
GCh Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   6
BPIG   
Qisma's Daunting Steel Nobler
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bearspaw Disentangled Rye Pa   Finnish Lapphund   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Reddenblu's Smoke'n Kool


Winners Dog: (1-0-0-0)
Reddenblu's Smoke'n Kool

Open Dog Class
1st Reddenblu's Smoke'n Kool


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Applestream Novacoast by Storm

Best Puppy In Breed
Saffire's Spellbound At Garrison

Select Dog
GCh Starwood Heir Apparent

Select Bitch
GCh Malka's Seven Seas


Winners Dog: (1-3-4-3)
Applestream Novacoast by Storm

12-18 Month Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm


Winners Bitch: (1-3-4-3)
Saffire's Spellbound At Garrison

Reserve Winners Bitch
Amadore Joy N Bliss

Junior Puppy Bitch Class
1st Saffire's Spellbound At Garrison
2nd Amadore Joy N Bliss

Canadian Bred Bitch Class
1st Amadore Another Round

3-6 Month Bitch Class
1st Turbar Malka Hundred Lifetimes

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Malinger's Crown Of Fire







3-6 Month Bitch Class
1st Bearspaw Disentangled Rye Pa

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Best Of Opposite Sex
Riverryan Thanku For Bna Frend

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Best Puppy In Breed
Qisma's Daunting Steel Nobler


Winners Dog: (2-1-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Reserve Winners Dog
Panzer von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Qisma's Daunting Steel Nobler

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Open Bitch Class
1st Riverryan Thanku For Bna Frend

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Best Of Opposite Sex
Ch Highledge Lyricisle Rise Up

Best Puppy In Breed
Ch Highledge Lyricisle Rise Up



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Open Bitch Class
1st Nikkilen's Duchess Of Amesbury

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By