St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Friday, August 12, 2022 - Show-1



Related Results

Obedience

Friday, August 12 (Obedience Trial-1)
Saturday, August 13 (Obedience Trial-2)
Sunday, August 14 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, August 12 (Rally Trial-1)
Saturday, August 13 (Rally Trial-2)
Sunday, August 14 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Rick Fehler
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Fehler
Border Terrier  
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Rhodesian Ridgeback  
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun








Group 1 - Sharon Luckhart Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   33
Group 2nd   
GChG Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   31
Group 3rd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   25
Group 4th   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   24
BPIG   
Ch Baileymist Never Gonna Look Back
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Senior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Brackenmoor Royal Finest



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Best Puppy In Breed
Ch Baileymist Never Gonna Look Back

Select Dog
GCh Braefield Got My Flash On


Winners Dog: (2-0-3-1)
Fly Golden Foucault

Reserve Winners Dog
Dreamstorie Miracle In Paradise

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamstorie Miracle In Paradise

Senior Puppy Dog Class
1st Fly Golden Foucault


Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Kriscoland's Brilliance

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Kriscoland's Brilliance

Best Puppy In Breed
Cardiff Hill The Name Of The Game


Winners Dog: (2-5-1-0)
Cardiff Hill The Name Of The Game

Reserve Winners Dog
Evenstar's Koba's Higgins

Junior Puppy Dog Class
1st Cardiff Hill The Name Of The Game

Open Dog Class
1st Evenstar's Koba's Higgins


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Kriscoland's Brilliance

Reserve Winners Bitch
Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarbaylabs Tonka Quarryridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

12-18 Month Bitch Class
1st Kriscoland's Brilliance

Open Bitch Class
1st Oaksill Walk This Way
2nd Oaksill Tilly At Cedarbay

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
Oryxes Heart And Soul For Glenmave


Winners Dog: (2-0-1-0)
Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Reserve Winners Dog
Oryxes Thick As Thieves

Junior Puppy Dog Class
1st Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Canadian Bred Dog Class
1st Oryxes Thick As Thieves


Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Inspired By A Vision



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Inspired By A Vision

12-18 Month Bitch Class
1st Reidwood Inspired By A Vision

Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic


Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Carnaby Especially Rockette

Select Bitch
GCh Henley's Blow Out The Candles



Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   20
Group 2nd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   19
Group 3rd   
Ch Foxtrot's Lethal Kiss
  Rhodesian Ridgeback   18
Group 4th   
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   11
BPIG   
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gold'n Copper Really And Sincerely



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Best Of Opposite Sex
Sinbaje's Puzzling Proposition

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Habari's Aurelia By Heart Beat Ttlover

Best Puppy In Breed
Sinbaje's Puzzling Proposition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sinbaje's Puzzling Proposition

Senior Puppy Dog Class
1st Sinbaje's Puzzling Proposition

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder

12-18 Month Dog Class
1st Lake & Shield's Wonder Strijder


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort


Winners Dog: (1-0-1-0)
Doxieluv Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollyrood Stewart At Witsend

Open Dog Class
1st Hollyrood Stewart At Witsend


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Three Little Birds' Grooving ToThe Music



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Naku's Grundgetta At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr C Three Pe Ohhh



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ch Foxtrot's Lethal Kiss

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Select Dog
GCh Ridishia's Redemption Song


Winners Dog: (2-2-3-0)
Foxtrot's Sun Kissed

Reserve Winners Dog
Terracotta's Here Comes The Sun-Kissed

12-18 Month Dog Class
1st Foxtrot's Sun Kissed

Open Dog Class
1st Terracotta's Here Comes The Sun-Kissed


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Reserve Winners Bitch
Ridgeville's Jemma Of HW

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's Legacy Here Comes The Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville's Jemma Of HW

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin







Group 3 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   29
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   25
Group 3rd   
Ch Snowmist's Willow
  Siberian Husky   24
Group 4th    Naku's Sweet Emotions   Eurasier   20
BPIG   
Ch Snowmist's Zenith
  Siberian Husky   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Midnight Solo One And Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Midnight Solo One And Only

12-18 Month Dog Class
1st Midnight Solo One And Only


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Headstone's Making Our Dreams Come True

Best Puppy In Breed
Headstone's Making Our Dreams Come True


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
GChB Angeldream Calling All Angels

Best Puppy In Breed
GChB Angeldream Calling All Angels

Select Dog
GCh Gatehouse N Berkeley's High Roller



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Cresswell's The Black Pearl

Open Bitch Class
1st Cresswell's The Black Pearl

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Best Puppy In Breed
Naku's Sweet Emotions



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku's Sweet Emotions

Reserve Winners Bitch
EverEndeavor What's Up Wanda

Senior Puppy Bitch Class
1st Naku's Sweet Emotions

Open Bitch Class
1st EverEndeavor What's Up Wanda

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Segen Kalinas Reign At Strongbow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Segen Kalinas Reign At Strongbow

Reserve Winners Bitch
Danetastix Freya Of Strongbow

Canadian Bred Bitch Class
1st Danetastix Freya Of Strongbow

Open Bitch Class
1st Segen Kalinas Reign At Strongbow

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Best Of Opposite Sex
CR Quite The Guy Taffer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Best Puppy In Breed
CR Viva La Vida


Winners Dog: (1-2-0-0)
CR Quite The Guy Taffer

Open Dog Class
1st CR Quite The Guy Taffer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
CR Sinead's Legacy

Reserve Winners Bitch
CR Viva La Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st CR Viva La Vida

12-18 Month Bitch Class
1st CR Sinead's Legacy

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau

Best Of Opposite Sex
GChB Downeast Drewsar Kwik Hitter

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Portcolborne's Velvet Heart

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper

Select Dog
GCh Fado's Tesouro Dos Sonhos

Select Bitch
Ch Acostar's Flaming Doctor Pepper


Winners Dog: (1-2-3-2)
Portcolborne's Velvet Heart

Open Dog Class
1st Portcolborne's Velvet Heart


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Drewsar Tashtin Comin In Hot

Reserve Winners Bitch
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

12-18 Month Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Comin In Hot

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush

Select Dog
Ch Roxanhaus' Mr Daydream



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Roxanhaus' Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Snowmist's Willow

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Zeo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Snowmist's Zenith

Best Puppy In Breed
Snowmist's Zenith


Winners Dog: (1-2-0-1)
Snowmist's Zeo

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Zeo


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Snowmist's Zenith

Reserve Winners Bitch
Tundrafoots Seven Of Nine

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Zenith

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine





Group 4 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   25
Group 2nd   
Talyot Malika
  Cesky Terrier   24
Group 3rd   
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   23
Group 4th   
Ch Thunder Dragon Ilunari
  Manchester Terrier   22
BPIG   
Moonshadows Fantasy Child
  Manchester Terrier   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Traymar Terrydale HK Just Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Traymar Terrydale HK Just Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Traymar Terrydale HK Just Grace

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming

Best Puppy In Breed
Lamz I Must Be Dreaming



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming

Senior Puppy Bitch Class
1st Lamz I Must Be Dreaming

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Talyot Malika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Talyot Malika

Open Bitch Class
1st Talyot Malika

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

12-18 Month Bitch Class
1st King's Mtn Marvelous Mrs Maisel

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Thunder Dragon Ilunari

Best Of Opposite Sex
Moonshadows Fantasy Child

Best Puppy In Breed
Moonshadows Fantasy Child



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moonshadows Fantasy Child

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Fantasy Child

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RexRoth's Cup Of Tea



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sundancer's Lucky Seven @ Bur-way

Best Of Opposite Sex
3BF In Thru The Out Door At Pyxis

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sundancer's Lucky Seven @ Bur-way

Best Puppy In Breed
Bur-way Living On Texas Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
3BF In Thru The Out Door At Pyxis

Reserve Winners Bitch
Bur-way Living On Texas Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Bur-way Living On Texas Time

Open Bitch Class
1st 3BF In Thru The Out Door At Pyxis

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Massawippi Join The Circus

Best Of Opposite Sex
Silvershadow Something Special

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Massawippi Join The Circus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Massawippi Join The Circus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Join The Circus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silvershadow Something Special

12-18 Month Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Brown-Eyed Girl

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Copperfields Snugglebug



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
German Samurai V. Paradise Of Wind

Best Of Opposite Sex
Alba Flower Power

Best Of Winners: (3-5-0-0)
German Samurai V. Paradise Of Wind

Best Puppy In Breed
Alba The Fireball





Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   29
Group 2nd   
Ch Fiery Fame Vow Of Love
  Chinese Crested Dog   28
Group 3rd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   27
Group 4th   
Ch Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   26
BPIG   
Ch Pocopayasos Frankly My Dear
  Havanese   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Puppy In Breed
GCh Miso Found My Courage



Winners Bitch: (0-1-1-0)
South Fork's Fashion Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st South Fork's Fashion Diva

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Guichon's Comedy Relief

Best Puppy In Breed
Guichon's Comedy Relief


Winners Dog: (3-0-0-0)
Guichon's Comedy Relief

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bagginson

Junior Puppy Dog Class
1st Guichon's Comedy Relief

Open Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson
2nd Krispin Hi Roller


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fiery Fame Vow Of Love



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Select Bitch
GCh Delsols Tiny Dancer At Weatherford



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Delsols Candle In The Wind

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra
2nd Willowgates Whole Lotta Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh MC's Roll The Dice With Njoy

Best Of Opposite Sex
Njoy's Meso

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Velvet Dream Njoy Goscinska Przystan

Best Puppy In Breed
GCh MC's Roll The Dice With Njoy


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Njoy's Meso

Reserve Winners Bitch
First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Junior Puppy Bitch Class
1st Njoy's Meso
2nd Njoy's Omi

12-18 Month Bitch Class
1st First Caramel Lady Njoy Goscinska Przystan

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Diamondsun's Yolo

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kensi Sunshine And Gunpowder

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Rockalily's Othello at Redbrant

Best Puppy In Breed
Ch Diamondsun's Yolo

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Best Of Opposite Sex
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Best Puppy In Breed
Black Gold Is Jammin' With Lynroys


Winners Dog: (1-2-0-0)
Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Senior Puppy Dog Class
1st Black Gold Is Jammin' With Lynroys

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta

Open Bitch Class
1st Artemus Voila Violetta

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
SouthFork's Tango



Winners Bitch: (0-2-0-0)
SouthFork's Tango

Reserve Winners Bitch
Justatich Thayla

Open Bitch Class
1st SouthFork's Tango
2nd Justatich Thayla





Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   13
Group 2nd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   11
Group 3rd   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   9
Group 4th   
Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   8
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Periwrinkles After Eight

Junior Puppy Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Of Opposite Sex
Daveren's Swallow The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

Best Puppy In Breed
Daveren's Swallow The Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Daveren's Time Stands Still

12-18 Month Dog Class
1st Daveren's Time Stands Still


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daveren's Swallow The Moon

Reserve Winners Bitch
Supervictus Poison Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Daveren's Swallow The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Poison Ivy

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Of Opposite Sex
Rickees Hocus Pocus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keepsake The Rhythm Is A Ride

Open Dog Class
1st Keepsake The Rhythm Is A Ride


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rickees Hocus Pocus

Open Bitch Class
1st Rickees Hocus Pocus

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Chariots Rising Star

Best Of Opposite Sex
Parkway He's Got Pizzazz

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Chariots Rising Star

Best Puppy In Breed
Parkway He's Got Pizzazz


Winners Dog: (2-1-0-0)
Parkway He's Got Pizzazz

Reserve Winners Dog
Parkway's Little Brother

Senior Puppy Dog Class
1st Parkway He's Got Pizzazz

12-18 Month Dog Class
1st Parkway's Little Brother


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Chariots Rising Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star



Group 7 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   Ch AusableRvr's No Time To Die   Australian Shepherd   24
Group 2nd    Windfall's The Comeback Kid   German Shepherd Dog   18
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   13
Group 4th    Moonstone Every Now And Then   Bearded Collie   12
BPIG    Arklys Let The Dreamin Begin   Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Thundering Blue Max

Best Puppy In Breed
Byeyo's Thundering Blue Max


Winners Dog: (1-0-0-1)
Byeyo's Thundering Blue Max

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
AusableRvr's No Time To Die

Best Of Opposite Sex
Gulfstream Steele Legend

Best Of Winners: (1-4-1-0)
AusableRvr's No Time To Die

Best Puppy In Breed
Callibreeze Taz At Cedarbay

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off


Winners Dog: (1-4-1-0)
AusableRvr's No Time To Die

Open Dog Class
1st AusableRvr's No Time To Die


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Gulfstream Steele Legend

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's The Perfect Forgery

Junior Puppy Bitch Class
1st Callibreeze Taz At Cedarbay

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's The Perfect Forgery

Canadian Bred Bitch Class
1st Robin's Magnificent Thea

Open Bitch Class
1st Gulfstream Steele Legend

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Moonstone Every Now And Then



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Moonstone Every Now And Then

Reserve Winners Bitch
Moonstone Vivacious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonstone Every Now And Then

Open Bitch Class
1st Moonstone Vivacious

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Assets Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Through The Looking Glass

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Hollowshot Through The Looking Glass

Best Puppy In Breed
Hollowshot Full Of Joy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Asset's Show Me The Money

Junior Puppy Dog Class
1st Asset's Show Me The Money


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Hollowshot Through The Looking Glass

Reserve Winners Bitch
Hollowshot Full Of Joy

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Full Of Joy

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Through The Looking Glass

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Windfall's The Comeback Kid

Best Of Opposite Sex
Ch Deidre Vom Redwood

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Windfall's The Comeback Kid

Select Bitch
Ch Jia Von Datschiburg


Winners Dog: (1-2-0-2)
Windfall's The Comeback Kid

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windfall's The Comeback Kid


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Windfall's National Anthem

Reserve Winners Bitch
Fergie Von Amalaberg

Open Bitch Class
1st Windfall's National Anthem
2nd Fergie Von Amalaberg

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Ch Red Rock A Need For Speed

Best Puppy In Breed
Arklys Let The Dreamin Begin


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Faerietale Alexa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Faerietale Alexa

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Faerietale Alexa

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By