Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, July 8, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, July 08 (Show-1)
Saturday, July 08 (Show-2)
Sunday, July 09 (Show-3)
Sunday, July 09 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Margaret Moran McQuinn
German Shepherd Dog  
Ch Mocean's Taken'em To The Train Station
Points: 88 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Moran McQuinn
Retriever (Labrador)  Ch Gofetch Peppermint Nob
Points: 78
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Moran McQuinn
West Highland White Terrier  
Ch Dashwood's I Knew You Were Trouble
Best Veteran In Show
Judge: Margaret Moran McQuinn
Pekingese  
GCh Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
Best Altered In Show
Judge: Margaret Moran McQuinn
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Jackwyre Walking Trouble








Group 1 - William Alexander Top Dog
Points
Group 1st   Ch Gofetch Peppermint Nob   Retriever (Labrador)   26
Group 2nd   
Ch After Hours Before The Storm At Cortland
  Spaniel (English Cocker)   15
Group 3rd   
Valkyrie Of Armonia
  Lagotto Romagnolo   14
Group 4th   
Richleen Fish Filleter's Daughter
  Setter (Irish)   12
BPIG   
Richleen Fish Filleter's Daughter
  Setter (Irish)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Plaisance Marquise Joyeuse
  Setter (English)   0
Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lossombra's Murphy's Law



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Valkyrie Of Armonia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Valkyrie Of Armonia

Reserve Winners Bitch
Fiume's Never Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Valkyrie Of Armonia

Open Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Puppy In Breed
Goldpaws Rainbow Classic


Winners Dog: (2-0-1-0)
Goldpaws Rainbow Classic

Reserve Winners Dog
Goldiemay's Million Reasons

Senior Puppy Dog Class
1st Goldpaws Rainbow Classic

Open Dog Class
1st Goldiemay's Million Reasons


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
GCh Gofetch Peppermint Nob

Best Of Opposite Sex
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Winners: (3-3-3-2)
Onarock's Rain Drizzle And Fog

Best Puppy In Breed
Gofetch Harbour Grace

Select Dog
Ch Onarock's Sonny's Dream

Select Bitch
Ch Onarock's Pint Of Porter


Winners Dog: (3-3-3-2)
Onarock's Doolin Dalton At Midnight

Reserve Winners Dog
Onarock's Mavrick

Junior Puppy Dog Class
1st Onarock's Doolin Dalton At Midnight

12-18 Month Dog Class
1st Azureblue East Bound And Down

Open Dog Class
1st Onarock's Mavrick


Winners Bitch: (3-3-3-2)
Onarock's Rain Drizzle And Fog

Reserve Winners Bitch
Gofetch Harbour Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Harbour Grace
2nd Onarock's Hoist The Jib At Midnight

12-18 Month Bitch Class
1st Onarock's Rain Drizzle And Fog

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Plaisance King Neuveville

Best Of Opposite Sex
Plaisance Queen Nala



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Plaisance Queen Nala

12-18 Month Bitch Class
1st Plaisance Queen Nala

Veteran Female
GChEx Plaisance Marquise Joyeuse

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Richleen Fish Filleter's Daughter

Best Of Opposite Sex
Captiva Bright Blarney

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Richleen Fish Filleter's Daughter

Best Puppy In Breed
Richleen Fish Filleter's Daughter

Select Bitch
GCh Captiva Kathleen


Winners Dog: (1-1-0-1)
Captiva Bright Blarney

Open Dog Class
1st Captiva Bright Blarney


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Richleen Fish Filleter's Daughter

Junior Puppy Bitch Class
1st Richleen Fish Filleter's Daughter

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Best Puppy In Breed
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Reserve Winners Dog
Echo's I'm Your Man

Junior Puppy Dog Class
1st Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

12-18 Month Dog Class
1st Echo's I'm Your Man


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

Open Dog Class
1st Glaranik Rory


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh After Hours Before The Storm At Cortland







Group 2 - Alison Jones (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Group 2nd   
Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   2
Group 3rd   
Ch Jackwyre Long Live
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 4th No Entry
BPIG   
Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chetcote's Island Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote's Island Girl

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Jackwyre Long Live






Group 3 - Alison Jones (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   13
Group 2nd   
Midnightsky's California Love
  Doberman Pinscher   12
Group 3rd   
Ch Farmore's Lollapalooza
  Boxer   5
Group 4th   
Creek Danes Ignites A Fire
  Great Dane   1
BPIG   
King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   N/A
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Farmore's Lollapalooza

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Puppy In Breed
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Select Bitch
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Junior Puppy Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Midnightsky's California Love

Best Of Opposite Sex
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Midnightsky's California Love

Best Puppy In Breed
Sioul's Tequila Made Me Do It

Select Bitch
GChB Outlaws Girls Got Rhythm


Winners Dog: (2-1-2-2)
Sioul's Tequila Made Me Do It

Reserve Winners Dog
Sioul's Tequila Does

Junior Puppy Dog Class
1st Sioul's Tequila Made Me Do It

Canadian Bred Dog Class
1st Sioul's Tequila Does


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Midnightsky's California Love

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsky's California Love

Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Open Dog Class
1st Creek Danes Ignites A Fire


Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nottinghill's Judgement Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nottinghill's Judgement Day

12-18 Month Dog Class
1st Nottinghill's Judgement Day


Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Of Helluland Hate It Or Love It

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Hate It Or Love It






Group 4 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   5
Group 2nd   
Ch Dashwood's I Knew You Were Trouble
  West Highland White Terrier   4
Group 3rd   
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   2
Group 4th   
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy
  Cairn Terrier   0
BPIG   
Ch Dashwood's I Knew You Were Trouble
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caudlewood Dash Clarke



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Best Puppy In Breed
Stoneledge Wooly Bear



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stoneledge Wooly Bear

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoneledge Wooly Bear

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble

Best Puppy In Breed
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble



Winners Bitch: (0-1-0-1)
McRaegan's Here's To High Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McRaegan's Here's To High Style





Group 5 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Joval Full Of Pastabilities
  Griffon (Brussels)   16
Group 2nd   
Ch Flashfires Thunder Rolls
  Miniature Pinscher   14
Group 3rd   
Taylin Michaelmas Spellbound
  Pekingese   13
Group 4th   
Stelwen Chiffinch Pride And Joy
  Cavalier King Charles Spaniel   11
BPIG   
Taylin Michaelmas Spellbound
  Pekingese   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   0
Group 1st (Altered)   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Best Puppy In Breed
Amore Star Phebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Junior Puppy Bitch Class
1st Amore Star Phebe

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-0)
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Best Of Opposite Sex
Cantata's Teller Of Tales

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Best Puppy In Breed
Cantata's Teller Of Tales

Select Dog
Ch Jewelcroft's Wishes And Dreams


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Cantata's Teller Of Tales

Reserve Winners Bitch
Jewelcroft's Little Black Dress

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantata's Teller Of Tales
2nd Embee Cantata Celestial Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jewelcroft's Little Black Dress

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Taja Mulled It Over

Best Puppy In Breed
Ch Taja Mulled It Over


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Joval Full Of Pastabilities

Best Puppy In Breed
Popeye


Winners Dog: (2-0-0-0)
Joval Full Of Pastabilities

Reserve Winners Dog
Popeye

Senior Puppy Dog Class
1st Popeye

Open Dog Class
1st Joval Full Of Pastabilities


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller

12-18 Month Bitch Class
1st Papirusse Dazzle At Dunkeller

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Taylin Michaelmas Spellbound

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice

Best Puppy In Breed
Ch Taylin Michaelmas Spellbound

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Drageltik's Bubbles







Group 6 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Winterholme Just A Little Love   Shih Tzu   8
Group 2nd    Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean   Poodle (Standard)   7
Group 3rd   
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots
  Dalmatian   5
Group 4th    Penumbra's Mischief Managed   Poodle (Miniature)   3
BPIG    Winterholme Just A Little Love   Shih Tzu   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
Majestic Sandial Layla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Majestic Sandial Layla

Junior Puppy Bitch Class
1st Majestic Sandial Layla

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

Best Puppy In Breed
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

Reserve Winners Bitch
Clairity's Skye Deville

Senior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

12-18 Month Bitch Class
1st Clairity's Skye Deville

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cedar's Set Sail To Riverhead

12-18 Month Bitch Class
1st Cedar's Set Sail To Riverhead

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed

12-18 Month Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean

Best Puppy In Breed
Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean

Reserve Winners Bitch
Seransil Atlantic Silver Jewel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Conashwil Sorry Not Sorry N'Mocean

Open Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterholme Just A Little Love

Best Puppy In Breed
Winterholme Just A Little Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterholme Just A Little Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterholme Just A Little Love



Group 7 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   9
Group 2nd   
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   8
Group 3rd    Malka's What Dreams Are Made Of   Australian Shepherd   7
Group 4th   
McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection
  Miniature American Shepherd   4
BPIG    Malka's What Dreams Are Made Of   Australian Shepherd   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Malka's What Dreams Are Made Of

Best Of Opposite Sex
Malka's Dream Catcher

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Malka's What Dreams Are Made Of

Best Puppy In Breed
Malka's What Dreams Are Made Of


Winners Dog: (1-2-0-0)
Malka's Dream Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Malka's Dream Catcher


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Malka's What Dreams Are Made Of

Reserve Winners Bitch
Malka's You Are The Reason

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's You Are The Reason

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's What Dreams Are Made Of

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On

Open Bitch Class
1st Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mocean's Taken'em To The Train Station



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shelhaven Suarez



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By