Medicine Hat Kennel Club
Monday, July 11, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCHB Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Boxer  
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
Points: 114 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Lhasa Apso  
GChB Apsolutely Red Red Whine
Points: 98
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Rottweiler  
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Poodle (Toy)   Keja's Never Out Of Style








Group 1 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Clarity Go'n Big With VJK-Myst
  Pointer (German Short-Haired)   13
Group 2nd   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   10
Group 3rd   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   9
Group 4th   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   5
BPIG   
Kinwashkly The Final F Word
  Spaniel (Brittany)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Expeditions Midnight Charm   Retriever (Golden)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Verdoro's I've Got You Babe

Select Dog
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Select Bitch
GChB Harmony's Bon Appetit



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Verdoro's I've Got You Babe

Open Bitch Class
1st Verdoro's I've Got You Babe

4-6 Month Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Kinwashkly Kentucky Boone

Best Of Opposite Sex
Amigo's Luna Light For The Soul

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Kinwashkly The Final F Word

Best Puppy In Breed
Kinwashkly The Final F Word

Select Dog
GCh Amigo's Promise Me Billy Lee


Winners Dog: (1-2-2-0)
Kinwashkly The Final F Word

Junior Puppy Dog Class
1st Kinwashkly The Final F Word


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Amigo's Luna Light For The Soul

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Buffalo Gal

12-18 Month Bitch Class
1st Amigo's Luna Light For The Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinwashkly Buffalo Gal

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino







Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   12
Group 2nd   
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   11
Group 3rd   
GCh Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   10
Group 4th    Nalikar's Wait For It   Afghan Hound   8
BPIG    Nalikar's Wait For It   Afghan Hound   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nalikar's Wait For It

Best Puppy In Breed
Nalikar's Wait For It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nalikar's Wait For It

Senior Puppy Dog Class
1st Nalikar's Wait For It


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Summit My Stardust Melody

Select Bitch
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shecaras Otto

Best Of Opposite Sex
Shecaras Heirloom Edition

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shecaras Otto


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shecaras Otto

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shecaras Otto


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Heirloom Edition

Reserve Winners Bitch
Shecaras Ideal Cecile

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shecaras Heirloom Edition
2nd Shecaras Ideal Cecile

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Puppy In Breed
Longonlovings Down The Rabbit Hole



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Longonlovings Down The Rabbit Hole

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Down The Rabbit Hole

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bearvalley's Neo Brown Bear

Best Puppy In Breed
Bearvalley's Neo Brown Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bearvalley's Neo Brown Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Bearvalley's Neo Brown Bear


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Canadian Bred Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle





Group 3 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   15
Group 2nd   
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
  Rottweiler   7
Group 3rd   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   6
Group 4th   GCh Debalys Kick Start My Heart   Siberian Husky   4
BPIG   
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kalidor's Blazen To Kiraly   Schnauzer (Giant)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Creo's Good Golly Miss Molly

Best Puppy In Breed
Creo's Good Golly Miss Molly



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Creo's Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Good Golly Miss Molly

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChG Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Candykisses 'N Cinergy's Marshmallow Mocha

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Bimbergs In Your Dreams

Best Puppy In Breed
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'

Select Bitch
GCh Samson's Voodoo Child


Winners Dog: (1-2-1-4)
Bimbergs In Your Dreams

Open Dog Class
1st Bimbergs In Your Dreams


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Falconhurst's New Chapter

Reserve Winners Bitch
Samsons Knocking On Heven's Door

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Samsons Knocking On Heven's Door

Open Bitch Class
1st Falconhurst's New Chapter

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingstone's Turning Tricks



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Best Puppy In Breed
GChB Wathaman's Get'N Echos Of Esmond



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Jury's Karma Police

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Thunder Dragon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kiraly's Dream Dragon

Best Puppy In Breed
Kiraly's Dream Dragon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kiraly's Thunder Dragon

Junior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Thunder Dragon

4-6 Month Dog Class
1st Kalidor's Blazen To Kiraly


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kiraly's Dream Dragon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiraly's Dream Dragon

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Debalys Kick Start My Heart







Group 4 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach
  Irish Terrier   8
Group 2nd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   7
Group 3rd    Langholm's Mactyrus   Scottish Terrier   6
Group 4th   
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off
  American Staffordshire Terrier   4
BPIG    Kiaya's Blast Off To Tidewalker   Australian Terrier   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Select Bitch
GChB Ambition's Southern Belle



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Best Puppy In Breed
Tinydancer One Of These Nights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Langholm's Mactyrus

Best Of Opposite Sex
Ch Langholm's Champagne Legacy

Best Puppy In Breed
Ch Langholm's Champagne Legacy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Langholm's Mactyrus

Open Dog Class
1st Langholm's Mactyrus


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap







Group 5 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   15
Group 2nd    Maniak's Hazel May Be Nuts   Griffon (Brussels)   14
Group 3rd   Ch Diabolbric's Warrior Girl   Pug   13
Group 4th   
Ch Londoncor Oxford
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG    Maniak's Hazel May Be Nuts   Griffon (Brussels)   2
Best Baby Puppy In Group    Keja's Never Out Of Style   Poodle (Toy)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Londoncor Oxford



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Muso Grazioso Charlie


4-6 Month Bitch Class
1st Hex's Good Girl Gone Bad

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maniak's Hazel May Be Nuts

Best Puppy In Breed
Maniak's Hazel May Be Nuts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maniak's Hazel May Be Nuts

Senior Puppy Bitch Class
1st Maniak's Hazel May Be Nuts

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Valifyre Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Impish One

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Best Puppy In Breed
Annacott Tiarna Takes Two To Tango


Winners Dog: (1-1-1-0)
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Junior Puppy Dog Class
1st Annacott Tiarna Takes Two To Tango


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Annacott Animato Impish One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up






4-6 Month Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Of Opposite Sex
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Puppy In Breed
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Select Dog
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Kiwiblue Steel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Kiwiblue Kicking It Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kiwiblue Little Joe


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kiwiblue Little Joe

12-18 Month Dog Class
1st Kiwiblue Little Joe


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kiwiblue Kicking It Up

12-18 Month Bitch Class
1st Kiwiblue Kicking It Up





Group 6 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   31
Group 2nd   
Tamarzi's Whispers In The Dark @ Mysticblu
  Xoloitzcuintli (Standard)   30
Group 3rd   
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club
  Keeshond   29
Group 4th   GCh Seransil Singular Sensation   Poodle (Standard)   28
BPIG   
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Apsolutely Firecracker
  Lhasa Apso   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
VanGogh By Dawn’s Early Light

Best Of Winners: (1-2-1-0)
VanGogh's Double Eagle

Best Puppy In Breed
VanGogh's Double Eagle


Winners Dog: (1-2-1-0)
VanGogh's Double Eagle

Senior Puppy Dog Class
1st VanGogh's Double Eagle


Winners Bitch: (1-2-1-0)
VanGogh By Dawn’s Early Light

Reserve Winners Bitch
VanGogh's Trouble With Tribbles

Junior Puppy Bitch Class
1st VanGogh's Trouble With Tribbles

Senior Puppy Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj

Best Puppy In Breed
Rugerlane Can You Feel The Aftershock


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Milo's Happy Daze

Best Of Opposite Sex
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Redrocks Take Your Breath Away

Best Puppy In Breed
GCh Milo's Chasing Ruby's Dreams

Select Bitch
GCh Milo's Chasing Ruby's Dreams


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Redrocks Take Your Breath Away

Open Bitch Class
1st Redrocks Take Your Breath Away




4-6 Month Dog Class
1st Makisig Will Of The Wind


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Puppy In Breed
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


4-6 Month Dog Class
1st Apsolutely Firecracker


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kiji Finders Keepers

Best Puppy In Breed
Kiji Finders Keepers



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kiji Finders Keepers

Reserve Winners Bitch
Kiji Fight Like A Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiji Finders Keepers
2nd Kiji Fight Like A Girl

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's All The Right Moves

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Keja's Linus Barclay

Best Puppy In Breed
Lezerin's Business Before Pleasure


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Lezerin's Business Before Pleasure

Senior Puppy Bitch Class
1st Lezerin's Business Before Pleasure

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GCh Seransil Singular Sensation

Best Of Opposite Sex
Labelle's Killer Queen

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Labelle's Killer Queen

Best Puppy In Breed
GCh Aviator's I'm Still Standing

Select Bitch
GCh Aviator's I'm Still Standing


Winners Dog: (2-4-1-2)
Dilquin's I Saw The Light

Reserve Winners Dog
Seransil Edge Of Glory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dilquin's I Saw The Light

Open Dog Class
1st Seransil Edge Of Glory


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Labelle's Killer Queen

Reserve Winners Bitch
Dilquin Double Vie N Valmy's

Canadian Bred Bitch Class
1st Dilquin Double Vie N Valmy's

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labelle's Killer Queen

Open Bitch Class
1st Seransil Con Brio Where Dreams Come True
2nd Dilquin's Seven Jewel In Vegas

4-6 Month Bitch Class
1st Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Best Puppy In Breed
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Reserve Winners Bitch
Adominos Ringside Chatter

Junior Puppy Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

12-18 Month Bitch Class
1st Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Ringside Chatter

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamarzi's Whispers In The Dark @ Mysticblu




Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   14
Group 2nd   
GChB Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   13
Group 3rd   
Ch Rhosown's Anchor My World
  Bearded Collie   12
Group 4th   
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   10
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   4
Best Baby Puppy In Group    Katlar Cowgirl Is Comin Home   Australian Cattle Dog   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Best Puppy In Breed
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Senior Puppy Bitch Class
1st Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

4-6 Month Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Oenomel's Turn It Up



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rhosown's Anchor My World

Best Of Opposite Sex
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Best Puppy In Breed
Sheiling Spirit Waving To Rhosown



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fonehill Heart On Fire

Best Puppy In Breed
Fonehill Heart On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fonehill Heart On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Fonehill Heart On Fire


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
GCh Tamaron's After Midnight



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Luckystryke's Black To The Future


Winners Dog: (1-0-0-0)
Luckystryke's Black To The Future

12-18 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Cincerlee's Graceland

Best Of Opposite Sex
Shadland Chromatic

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Shadland Caramella

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified

Select Bitch
Ch Zesta Amplified


Winners Dog: (1-2-0-2)
Shadland Chromatic

Open Dog Class
1st Shadland Chromatic


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Shadland Caramella

Reserve Winners Bitch
Zesta Hello, I Have A Question?

Canadian Bred Bitch Class
1st Shadland Caramella
2nd Zesta Hello, I Have A Question?

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By