Halifax Kennel Club
Sunday, September 1, 2019 - Show # 6



Related Results

Conformation

Friday, August 30 (Show # 1)
Friday, August 30 (Show # 2)
Saturday, August 31 (Show # 3)
Saturday, August 31 (Show # 4)
Sunday, September 01 (Show # 5)
Sunday, September 01 (Show # 6)

Obedience

Saturday, August 31 (Obedience Trial 1)
Sunday, September 01 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, August 31 (Rally Trial 1)
Sunday, September 01 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:


-- Halifax Kennel Club --
www.halifaxkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 108 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Dachshund (Standard Long-Haired)  
GCh Telkel We Know Where You Live
Points: 97
Best Puppy In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Boxer   Briante Bluemount Diamond Girl
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Boston Terrier   Lebail N Waylin's Kiss This








Group 1 - Cherie Holmes Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   18
Group 2nd   Ch Shore Wave Walker   Spaniel (English Springer)   13
Group 3rd   
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   11
Group 4th   Ch Marsuvica's Colour Of Black   Spaniel (American Cocker)   10
BPIG   
Ch Ambertru's I'll Call'm George
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Red Dory Rawley   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Narvik de la Plume d'Argent

Best Of Opposite Sex
Pageska's Pandora

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pageska's Pandora

Best Puppy In Breed
Pageska's Pandora


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pageska's DL Patriot

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pageska's Pandora

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Pandora

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Best Of Opposite Sex
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Select Dog
GCh Kenro's Northern Cardinal


Winners Dog: (2-0-2-1)
Bitagold Cardshark At Mermaid

Reserve Winners Dog
Canwin Legendary Ball Striker

Junior Puppy Dog Class
1st Bitagold Cardshark At Mermaid

Senior Puppy Dog Class
1st Canwin Legendary Ball Striker


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Edenvalley Red Dory


3-6 Month Dog Class
1st Red Dory Rawley


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marsuvica's Colour Of Black



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bluestones Special Edition



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shore Wave Walker

Best Of Opposite Sex
Shore Lady Liberty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shore Lady Liberty

Open Bitch Class
1st Shore Lady Liberty

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Of Opposite Sex
Egerton's Que Sera Sera

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ourdream's Sugar And Spice

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ourdream's Sugar And Spice

Senior Puppy Dog Class
1st Ourdream's Sugar And Spice


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Egerton's Que Sera Sera

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint Eastern Stargazer

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint Eastern Stargazer
2nd Egerton's Rumour In The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Egerton's Que Sera Sera

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   6
Group 2nd   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   5
Group 3rd   Ch Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   4
Group 4th   
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kinobi Shop Around at Norjon

Select Bitch
Ch Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kinobi Shop Around at Norjon

12-18 Month Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live



3-6 Month Bitch Class
1st Telkel Dare To Be SL

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiromols Morning Moon



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard

Open Bitch Class
1st Windstorm Be Seen Not Heard





Group 3 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   10
Group 2nd    Briante Bluemount Diamond Girl   Boxer   9
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   7
Group 4th   
Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   4
BPIG    Briante Bluemount Diamond Girl   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redstone's Turn It Up V Aludra   Doberman Pinscher   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernova Mix Me A Mai Tai



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernova Mix Me A Mai Tai

12-18 Month Bitch Class
1st Bernova Mix Me A Mai Tai

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Of Opposite Sex
Ricon's Magic Man Marder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Briante Bluemount Diamond Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ricon's Magic Man Marder

Junior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Briante Bluemount Diamond Girl

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
Ch Liberator's Unfinished Business


3-6 Month Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Regnancy A Touch Of Class

12-18 Month Bitch Class
1st Regnancy A Touch Of Class

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Ch Peakview's You Really Got Me


3-6 Month Dog Class
1st Britlinblues Tumbling Dice


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Britlinblues Standin Intshadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Britlinblues Standin Intshadow

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

12-18 Month Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldwater's Alice

Best Puppy In Breed
Goldwater's Alice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldwater's Alice

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldwater's Alice

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike







Group 4 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   14
Group 2nd   GCh Ganymede's Europa   Border Terrier   13
Group 3rd   Ch Destineez Wild Blue Yonder   Schnauzer (Miniature)   12
Group 4th    Maybush Red Firecraker Rudy   Australian Terrier   11
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ganymede's Privateer   Border Terrier   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Maybush Red Firecraker Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass

Select Dog
Ch Maybush Red Starry Knight


Winners Dog: (1-0-1-1)
Maybush Red Firecraker Rudy

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Firecraker Rudy


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ganymede's Europa


3-6 Month Dog Class
1st Ganymede's Privateer


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Showme's Chico

Best Of Opposite Sex
Ch Kilmaree's Destiny At Showme

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Showme's Chico

Best Puppy In Breed
Crombie's Blond Assassian


Winners Dog: (1-2-0-1)
Showme's Chico

12-18 Month Dog Class
1st Showme's Chico


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Isabella From Deerpark

Reserve Winners Bitch
Crombie's Blond Assassian

Senior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Blond Assassian

Open Bitch Class
1st Isabella From Deerpark

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Falling Branch Clancy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Falling Branch Clancy

Open Dog Class
1st Falling Branch Clancy

3-6 Month Dog Class
1st Ernst Fon Klaus


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Destineez Wild Blue Yonder



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lookinglass Scarlett O'Hara

Best Puppy In Breed
Lookinglass 3rd Time's A Charm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lookinglass Scarlett O'Hara

Reserve Winners Bitch
Lookinglass 3rd Time's A Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st Lookinglass 3rd Time's A Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Lookinglass Scarlett O'Hara

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock

Open Bitch Class
1st Skyehigh Shot Rock





Group 5 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   10
Group 2nd    Scherzando Quantum   Chinese Crested   9
Group 3rd   
Cempa Light My Fire At Sushine
  Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 4th   
GCh Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   6
BPIG    Scherzando Quantum   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kildrummy Kinduhaven Moonbeam   Papillon   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Sushine Kissanangel G'Morning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cempa Light My Fire At Sushine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sushine Kissanangel G'Morning

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sushine Kissanangel G'Morning

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Senior Puppy Bitch Class
1st Scherzando Quantum





3-6 Month Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Best Of Opposite Sex
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Puppy In Breed
Vanfax's Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-1-1)
Vanfax's Dare To Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Vanfax's Dare To Dream


Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Risha Catch Me If You Can







Group 6 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Loredo's Purple Rain
  Boston Terrier   21
Group 2nd   
GCh Ufourea Leaping For Love
  German Pinscher   15
Group 3rd   
GCh Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   14
Group 4th    Hawkhill Sheza Ticket   Poodle (Miniature)   12
BPIG   Ch Signet A Star Is Born   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lebail N Waylin's Kiss This   Boston Terrier   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
Ch Loredo's Purple Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's Song Of The South

Select Dog
Ch Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Winners Dog: (2-0-3-1)
Waylin's Tony The Tiger

Reserve Winners Dog
Bramley's One and Only

12-18 Month Dog Class
1st Waylin's Tony The Tiger

Canadian Bred Dog Class
1st Bramley's One and Only

3-6 Month Dog Class
1st Lebail RumblnTumbln Wth Waylin


3-6 Month Bitch Class
1st Lebail N Waylin's Kiss This

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bluemount Muldoon Starburst

Best Of Opposite Sex
Ch Echojack's Loveutomoonandback

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Muldoon Starburst



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royal Twister Coming to Town

Best Puppy In Breed
Royal Twister Coming to Town



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royal Twister Coming to Town

Junior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje White And Buttoned



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Best Of Opposite Sex
Shore Georgia May McJagger



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shore Georgia May McJagger

Open Bitch Class
1st Shore Georgia May McJagger

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Opposite Sex
Ch Keesridge Charmer At The Ocean



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

12-18 Month Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Briarside Beacon At Seafoam

Best Of Opposite Sex
Savvy First In Line

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Savvy A Promise To Keep

Best Puppy In Breed
Ch Signet A Star Is Born

Select Dog
Ch Stately's Wizard Of Awe

Select Bitch
Ch Signet A Star Is Born


Winners Dog: (1-1-1-2)
Savvy First In Line

Junior Puppy Dog Class
1st Savvy First In Line


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Savvy A Promise To Keep

Junior Puppy Bitch Class
1st Savvy A Promise To Keep

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Open Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter




Group 7 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   15
Group 3rd   Ch Cardross No Mystery Here   Collie (Smooth)   14
Group 4th   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   10
BPIG    Shelhaven Flashback   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riviera Mariboy Rise Up   Shetland Sheepdog   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 7 pts (0-2-3-3)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Malka's Does He Love You

Best Puppy In Breed
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Select Dog
Ch Becen's Double Take

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love



Winners Bitch: (0-2-3-3)
Novacoast Gonna Be a Legend

Reserve Winners Bitch
Fortune's Down And Dirty

Junior Puppy Bitch Class
1st Fortune's Down And Dirty

Senior Puppy Bitch Class
1st Novacoast Gonna Be a Legend

3-6 Month Bitch Class
1st Turbar Malka Hundred Lifetimes

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers


Winners Dog: (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers

Open Dog Class
1st M'elroy Des Picardiers


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Stonepillar's Nu Moon Rising

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Breakaway

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stonepillar's Nu Moon Rising

Best Puppy In Breed
Flow Fay du Truffe Noir


Winners Dog: (1-1-0-1)
Stonepillar's Nu Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Nu Moon Rising


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Flow Fay du Truffe Noir

Junior Puppy Bitch Class
1st Flow Fay du Truffe Noir

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Cardross No Mystery Here

Best Of Opposite Sex
Cardross Lydia

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Cardross Second Chances


Winners Dog: (2-1-1-0)
Cardross Second Chances

Reserve Winners Dog
Cardross SNS Identity Crisis

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Second Chances

Open Dog Class
1st Cardross SNS Identity Crisis


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Cardross Lydia

12-18 Month Bitch Class
1st Cardross Lydia

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Panzer von Micurs

Best Of Opposite Sex
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Panzer von Micurs

Best Puppy In Breed
Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (1-2-0-0)
Panzer von Micurs

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Reserve Winners Bitch
Adiella Dei Precision

Junior Puppy Bitch Class
1st Zeigen's Tessa V. Mowatt

12-18 Month Bitch Class
1st Adiella Dei Precision

Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Shelhaven Flashback

Best Of Opposite Sex
Ch Kelbren Splash Of Berry

Best Puppy In Breed
Shelhaven Flashback


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shelhaven Flashback

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Flashback

3-6 Month Dog Class
1st Riviera Mariboy Rise Up


Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawns Spanish Paprika

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By