Portage Kennel Club
Friday, June 30, 2023 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GChB Winsmith The Edge At SpecialD NS CA
"Evan"
Breeders/Owners: Diane Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Setter (English)  
Ch Briarstone Excelyn Born to Reign
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Ibizan Hound  
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Australian Shepherd  
Ch Kinring's Simply Stunning








Group 1 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Briarstone Excelyn Born to Reign
  Setter (English)   30
Group 2nd   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   20
Group 3rd   
Horizons Saturday Night Cruze
  Spaniel (English Cocker)   19
Group 4th   
GChB Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   14
BPIG    Golden Gait's Dance On The Horizon   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Carolot's Set My Soul On Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Goldpaw's Baelfire Making Magic At Bearzden

Select Bitch
GCh Carolot's Energizer Bunny



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Best Puppy In Breed
Fireline Black Legend



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fireline Black Legend

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 9 pts (2-2-2-4)
Briarstone Excelyn Born to Reign

Best Of Opposite Sex
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Winners: (2-2-2-4)
Briarstone Excelyn Born to Reign

Best Puppy In Breed
Sunsetter's Don't Poke The Bear

Select Dog
GCh Lancelot First In Line

Select Bitch
Ch Sevenoaks Sun Sand And Surf


Winners Dog: (2-2-2-4)
Briarstone Excelyn Born to Reign

Reserve Winners Dog
Sunsetter's Seven Deadly Zins

Junior Puppy Dog Class
1st Sunsetter's Seven Deadly Zins

Open Dog Class
1st Briarstone Excelyn Born to Reign

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle

Best Of Opposite Sex
Ch Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Select Bitch
Ch Sassenach Evans To Betsy



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arnie Brave Lion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arnie Brave Lion

Open Dog Class
1st Arnie Brave Lion


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Mar-K's Here We Go Again!



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Horizons Saturday Night Cruze

Best Of Opposite Sex
Golden Gait's Dance On The Horizon

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Horizons Saturday Night Cruze

Best Puppy In Breed
Golden Gait's Dance On The Horizon

Select Dog
GChB Ranzfel Vodka Tonic

Select Bitch
GChB Ranzfel Celtic Blue Morag


Winners Dog: (2-1-1-1)
Horizons Saturday Night Cruze

Reserve Winners Dog
Black Lord Tommy Lee

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Horizons Saturday Night Cruze

Open Dog Class
1st Black Lord Tommy Lee


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Golden Gait's Dance On The Horizon

Senior Puppy Bitch Class
1st Golden Gait's Dance On The Horizon

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Rosen's Divine Roxianna

Best Of Opposite Sex
Ch Keypoint's Show You The World

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Poppy On A Whim



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rosen's Divine Roxianna

Reserve Winners Bitch
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Senior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Poppy On A Whim

12-18 Month Bitch Class
1st Rosen's Divine Roxianna

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kizmar Bacon In Th'makin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kizmar Bacon In Th'makin

Open Dog Class
1st Kizmar Bacon In Th'makin


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Koping Versa Dear In The Headlights

Best Puppy In Breed
Koping Versa Dear In The Headlights


Winners Dog: (1-0-0-0)
Koping Versa Dear In The Headlights

Junior Puppy Dog Class
1st Koping Versa Dear In The Headlights






Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 2nd   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   13
Group 3rd   
GChB Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   12
Group 4th   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
BPIG   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shecaras Mayberry Melody

12-18 Month Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sunhunde Night Goddess

Best Puppy In Breed
GChB Sunhunde Night Goddess



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Longonlovings Bikini Island

Best Of Opposite Sex
Longonlovings Treasure Island

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Longonlovings Bikini Island


Winners Dog: (1-1-0-0)
Longonlovings Treasure Island

12-18 Month Dog Class
1st Longonlovings Treasure Island


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Longonlovings Bikini Island

12-18 Month Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Overscaig Raia's Promise

Best Of Opposite Sex
Ruterfem The Philosopher Stone Sage II

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Overscaig Raia's Promise


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ruterfem The Philosopher Stone Sage II

Reserve Winners Dog
Ponyboy Curtis of Ruterfem

12-18 Month Dog Class
1st Ruterfem The Philosopher Stone Sage II

Canadian Bred Dog Class
1st Ponyboy Curtis of Ruterfem


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Overscaig Raia's Promise

Canadian Bred Bitch Class
1st Overscaig Raia's Promise

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Berkana Pride Leia Princess Of Siberia


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD






Group 3 - Tony Monk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ambermark'n Starlaines Turn The Page
  Doberman Pinscher   38
Group 2nd   
Drewsar Tashtin Cake Walk
  Portuguese Water Dog   23
Group 3rd    Showstopper At Bearsnest From Chariboo   Newfoundland   20
Group 4th   
Ch Starquest Put A Spell On Snowbastian
  Samoyed   18
BPIG   
Drewsar Tashtin Cake Walk
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch TyOhni's Keikewabic IrishCream

Best Of Opposite Sex
Sanekats Tyohni Mitsu Keikewabic



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sanekats Tyohni Mitsu Keikewabic

12-18 Month Bitch Class
1st Sanekats Tyohni Mitsu Keikewabic

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kelbern Luka Schwyzagus

Best Puppy In Breed
Kelbern Luka Schwyzagus


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kelbern Luka Schwyzagus

Reserve Winners Dog
Bellas Berner Jasper

Junior Puppy Dog Class
1st Kelbern Luka Schwyzagus

12-18 Month Dog Class
1st Bellas Berner Jasper


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sheharla's Sweet And Spicy



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 14 pts (0-1-5-9)
GCh Ambermark'n Starlaines Turn The Page

Best Of Opposite Sex
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Puppy In Breed
GCh Stedfast High End Proof

Select Dog
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Select Bitch
GCh Stedfast High End Proof



Winners Bitch: (0-1-5-9)
Ambermark 'N Starlaine Dirty Martini

Reserve Winners Bitch
dBella's 'Ello Poppet

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambermark 'N Starlaine Dirty Martini

Open Bitch Class
1st dBella's 'Ello Poppet

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brazen Long Strange Trip

Best Of Opposite Sex
Brazen Shine On Darkstar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brazen Shine On Darkstar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brazen Shine On Darkstar

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB EBD Rave Review V Valbydane



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Showstopper At Bearsnest From Chariboo


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Best Of Opposite Sex
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Puppy In Breed
Drewsar Tashtin Cake Walk



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Drewsar Tashtin Cake Walk

Reserve Winners Bitch
Baywood Miss Brown's Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Cake Walk

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Miss Brown's Fancy

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Von Bruder's Lana Road



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Von Bruder's Lana Road

Open Bitch Class
1st Von Bruder's Lana Road

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian

Best Of Opposite Sex
Remy The Auora Melody From Hillset

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Ellis Snow Dream S Belogo Berega

Best Puppy In Breed
Remy The Auora Melody From Hillset


Winners Dog: (1-3-0-3)
Remy The Auora Melody From Hillset

Senior Puppy Dog Class
1st Remy The Auora Melody From Hillset


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Ellis Snow Dream S Belogo Berega

Reserve Winners Bitch
Radost Zhizni Zhizel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sershan's White Willow

Open Bitch Class
1st Ellis Snow Dream S Belogo Berega
2nd Radost Zhizni Zhizel

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Best Of Opposite Sex
GChB Kammicks Dance With Dragons

Best Puppy In Breed
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka





Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 2nd   
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
  Cairn Terrier   19
Group 3rd   
GChB Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   18
Group 4th   
Ch Edbrios King Rollo
  Kerry Blue Terrier   17
BPIG   
Shawndee Focus On Glamoor
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Shawndee Focus On Glamoor

Best Of Opposite Sex
Shawndee Ultra Focus

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Shawndee Focus On Glamoor

Best Puppy In Breed
Shawndee Focus On Glamoor


Winners Dog: (2-2-0-0)
Shawndee Ultra Focus

Reserve Winners Dog
Shawndee Future In Focus

Junior Puppy Dog Class
1st Shawndee Ultra Focus
2nd Shawndee Future In Focus


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Shawndee Focus On Glamoor

Reserve Winners Bitch
Shawndee Focus Point

Junior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Focus Point

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shawndee Focus On Glamoor

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChB Benchmark's Bella Amiga

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Perfect Optimism

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance

Select Bitch
Ch Mysidekicks Tui Byrd


Winners Dog: (1-3-0-2)
Castle Guard Perfect Optimism

Open Dog Class
1st Castle Guard Perfect Optimism

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Amarantine's Warriors Poet

Best Of Opposite Sex
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Puppy In Breed
Ch Amarantine's Warriors Poet



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Reserve Winners Bitch
Amarantine's Weaver Of Fate

Junior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Canadian Bred Bitch Class
1st Amarantine's Weaver Of Fate

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice

Best Puppy In Breed
Sionnach's Sage And Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice

Junior Puppy Bitch Class
1st Sionnach's Sage And Spice

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edbrios King Rollo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edbrios King Rollo

Open Dog Class
1st Edbrios King Rollo


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx

12-18 Month Bitch Class
1st Jonaire Kataxin High Jinx

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cleopatra Of Forestfield

Best Puppy In Breed
Cleopatra Of Forestfield



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cleopatra Of Forestfield

Junior Puppy Bitch Class
1st Cleopatra Of Forestfield





Group 5 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   16
Group 2nd   
GChS Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   15
Group 3rd   
GCh Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   14
Group 4th   
GChB Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   10
BPIG   
Ch Olyuti's Kiss From Angel At Shantel
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Miss M's Stars On Fire

Best Of Opposite Sex
Klee's Fayedra Lost In Love

Select Dog
GChB Miss M's Black Barlow



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Klee's Fayedra Lost In Love

Open Bitch Class
1st Klee's Fayedra Lost In Love

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Olyuti's Kiss From Angel At Shantel

Best Puppy In Breed
GCh Olyuti's Kiss From Angel At Shantel

Select Bitch
GChB Rosen's Firefly Serenity


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chi's Sugoi



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sanderlin Big Bang Theory



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Riff Raff's Replica

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Hallmark's His Royal Highness

Best Puppy In Breed
Riff Raff's Replica

Select Dog
GChS Valifyre Hidden Treasure


Winners Dog: (1-1-2-0)
Hallmark's His Royal Highness

Open Dog Class
1st Hallmark's His Royal Highness


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Riff Raff's Replica

Senior Puppy Bitch Class
1st Riff Raff's Replica

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Best Puppy In Breed
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Junior Puppy Bitch Class
1st Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Custom's Devolution


Winners Dog: (1-0-1-0)
Nadals Polar Bear

12-18 Month Dog Class
1st Nadals Polar Bear


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon







Group 6 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Barbary's Reigning Knock Out Starboy
  Chow Chow   17
Group 2nd   
GCh SpecialD Harvest Moon
  Dalmatian   14
Group 3rd   
Ch Horizon's Queen Ann's Lace
  Keeshond   12
Group 4th   
Ch Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   11
BPIG   
Ch Horizon's Queen Ann's Lace
  Keeshond   N/A
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Barbary's Reigning Knock Out Starboy

Best Of Opposite Sex
Barbary's I'm Your Private Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Barbary's Reigning Knock Out Starboy

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB SpecialD Harvest Moon

Select Bitch
GCh SpecialD Resting Witch Face



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled

Best Puppy In Breed
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Horizon's Queen Ann's Lace

Best Puppy In Breed
Ch Horizon's Queen Ann's Lace



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Best Of Opposite Sex
Sunniva's Tia Maria At Tyramara

Best Puppy In Breed
Olymbinar's Ride The Lightning



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Sunniva's Tia Maria At Tyramara

Reserve Winners Bitch
Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B

Senior Puppy Bitch Class
1st Olymbinar's Ride The Lightning

12-18 Month Bitch Class
1st Sunniva's Working 9-5

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunniva's Tia Maria At Tyramara

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aviator's Candle In The Wind At Esprit

Best Of Opposite Sex
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Best Puppy In Breed
Ch Galavanting Over The Edge And Back



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BriShiWorld Katsu

Best Puppy In Breed
BriShiWorld Katsu


Winners Dog: (1-0-0-0)
BriShiWorld Katsu

Senior Puppy Dog Class
1st BriShiWorld Katsu


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jadesilk In The Firelight





Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   39
Group 2nd   
GCh Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   38
Group 3rd   
GChB Qisma's Blue Savannah Nobler
  German Shepherd Dog   37
Group 4th   
Ch Kinring's Simply Stunning
  Australian Shepherd   29
BPIG   
Ch Kinring's Simply Stunning
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 8 pts (2-4-3-0)
Ch Kinring's Simply Stunning

Best Of Opposite Sex
Bellbright's Keeping It Classy

Best Of Winners: (2-4-3-0)
Bellbright's Keeping It Classy

Best Puppy In Breed
Ch Kinring's Simply Stunning

Select Dog
GCh Turbar's Spinal Tap


Winners Dog: (2-4-3-0)
Turbar's Hop To It

Reserve Winners Dog
Uproar's Standing Outside The Fire

Canadian Bred Dog Class
1st Turbar's Hop To It

Open Dog Class
1st Uproar's Standing Outside The Fire


Winners Bitch: (2-4-3-0)
Bellbright's Keeping It Classy

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin Quiet Anticipation

Junior Puppy Bitch Class
1st Sheep's Kin Quiet Anticipation

12-18 Month Bitch Class
1st Bellbright's Keeping It Classy
2nd Bellbright's Buckle Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellbright's Oh Mother, It's Happening

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Black Diamond Willow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Black Diamond Willow

Open Bitch Class
1st Black Diamond Willow

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tamaron 'N Prairiemist Vanilla Sky

Best Puppy In Breed
Ch Tamaron 'N Prairiemist Vanilla Sky



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
Ch Sugarok Lovin Midknight To First Light

Best Of Opposite Sex
Ch Shadagrace Bet Your Sweet Sass

Best Puppy In Breed
Faerywing Shadagrace Brave To The Bone

Select Dog
Ch Shadagrace Maverick Lambert


Winners Dog: (3-0-2-1)
Shadagrace Buster Scruggs

Reserve Winners Dog
Shadagrace Sweet Oh Henry

Junior Puppy Dog Class
1st Faerywing Shadagrace Brave To The Bone

12-18 Month Dog Class
1st Shadagrace Sweet Oh Henry

Open Dog Class
1st Shadagrace Buster Scruggs


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (0-3-0-5)
GChB Qisma's Blue Savannah Nobler

Best Puppy In Breed
Prairiesides Islands In The Stream

Select Bitch
Ch Bianca Contra Sa Juga


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Best Of Opposite Sex
Maxmar Whisk Girl At Prairiemist

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Zesta No Motive Required

Best Puppy In Breed
Zesta No Motive Required


Winners Dog: (4-3-1-0)
Zesta No Motive Required

Reserve Winners Dog
Crinan Executive Order

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta No Motive Required
2nd Crinan Executive Order

Senior Puppy Dog Class
1st Valleygems E'Time The Lightning Bolt

12-18 Month Dog Class
1st Mystic Suntime Heartthrob


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Maxmar Whisk Girl At Prairiemist

Reserve Winners Bitch
Beldawn Illumination

Senior Puppy Bitch Class
1st Maxmar Whisk Girl At Prairiemist
2nd Zesta Your Welcome

12-18 Month Bitch Class
1st Beldawn Illumination

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By