Pine Ridge Kennel Club
Monday, July 3, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Diana Edwards Show Services --
www.dess.ca


Best In Show
Judge: Lucie Paradis (Dr)
Australian Shepherd  
GChS Runway Down To The River
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lucie Paradis (Dr)
Portuguese Water Dog  
GChB Marinella's The Thunder Rolls
Points: 154
Best Puppy In Show
Judge: Lucie Paradis (Dr)
Lhasa Apso  
Xeralane's Captain Caveman
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lucie Paradis (Dr)
Pug   Siosalach Xoe's Kid Dynamite








Group 1 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   44
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   34
Group 3rd   
GChS Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 4th   
GChS Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   17
BPIG    Bryden's Year Of Living Dangerously   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Meadowset Especially Spicey   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northrock's Qua Patet Orbis



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Perryglen's Black Label



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChG Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-0-2-0)
Rowansgaard Muskoka Sunset

Open Dog Class
1st Rowansgaard Muskoka Sunset


4-6 Month Bitch Class
1st Valoranna Duenorth Bells N Whistles

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 13 pts (2-6-5-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Winners: (2-6-5-1)
Goldpaw's Moonlight Sonata

Best Puppy In Breed
Jengar's Montes Rook

Select Dog
GChS Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams


Winners Dog: (2-6-5-1)
Beau Geste Chub Lake At Kyon

Reserve Winners Dog
Jengar's Montes Rook

Junior Puppy Dog Class
1st Jengar's Montes Rook

Open Dog Class
1st Beau Geste Chub Lake At Kyon

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Winners: (3-2-3-2)
AK's Patrick

Best Puppy In Breed
Labrafamily They Call Me Governor At Mooselake

Select Dog
GCh Mooselake's Suit Yourself

Select Bitch
Ch Paradocs Last Dance


Winners Dog: (3-2-3-2)
AK's Patrick

Reserve Winners Dog
Masonridge's Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Labrafamily They Call Me Governor At Mooselake

12-18 Month Dog Class
1st AK's Patrick
2nd Masonridge's Top Gun


Winners Bitch: (3-2-3-2)
Northrunner Chrissy Snow At Devonsleigh

Reserve Winners Bitch
Devonsleigh's Black Friday

Canadian Bred Bitch Class
1st Devonsleigh's Black Friday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northrunner Chrissy Snow At Devonsleigh

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
GCh Kalmegess' Four The Roses



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trilliumview's Key To My Heart Tavi

12-18 Month Bitch Class
1st Trilliumview's Key To My Heart Tavi

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
Henley's Bake Me A Cake


Winners Dog: (2-0-0-1)
Henley's Bake Me A Cake

Reserve Winners Dog
Brandilyn Black Gold

12-18 Month Dog Class
1st Brandilyn Black Gold

Open Dog Class
1st Henley's Bake Me A Cake


4-6 Month Bitch Class
1st Meadowset Especially Spicey

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bryden's Year Of Living Dangerously

Best Puppy In Breed
Bryden's Year Of Living Dangerously


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bryden's Year Of Living Dangerously

Senior Puppy Dog Class
1st Bryden's Year Of Living Dangerously


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso



4-6 Month Bitch Class
1st Long Lane 8 Point Star

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Stoney Lake Chillin Charlie

Best Of Opposite Sex
Ch Stoney Lake Scorchin Hot

Select Dog
Ch Oakglen Forged In Burntriver



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Harbourpoint's 1st Bluenose

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoint's 1st Bluenose

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Colray's Autumnmist Aurora Borealis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Colray's Autumnmist Aurora Borealis

12-18 Month Bitch Class
1st Colray's Autumnmist Aurora Borealis





Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   12
Group 2nd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 3rd   
Ch Egbar's Bittersweet Symphony
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   7
Group 4th   
Whisperhills Pippi Longstocking
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
BPIG   
Ch Egbar's Bittersweet Symphony
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tokabout Living A Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tokabout Living A Dream

Reserve Winners Bitch
Tokabout Hey There Georgie Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Tokabout Hey There Georgie Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Tokabout Living A Dream

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Best Puppy In Breed
Vanlousvir Salut Ma Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanlousvir Salut Ma Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanlousvir Salut Ma Belle

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Anfarra Zlatazar


Winners Dog: (2-0-0-0)
Anfarra Zlatazar

Reserve Winners Dog
Secrethaven's Winterhawk of AnFarra

Canadian Bred Dog Class
1st Secrethaven's Winterhawk of AnFarra

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Anfarra Zlatazar


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's Bittersweet Symphony



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperhills Pippi Longstocking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperhills Pippi Longstocking

12-18 Month Bitch Class
1st Whisperhills Pippi Longstocking

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Select Bitch
GChS Aisling's Tiz The Season







Group 3 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   36
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   35
Group 3rd   
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   34
Group 4th   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   33
BPIG    Recurve's Whatcha Doin'   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cammcastle's Sensational Blue V Ironwood
  Rottweiler   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Canook



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Spiritrun's Canook

Reserve Winners Bitch
Lueldar Across The Miles To Spiritrun

Canadian Bred Bitch Class
1st Spiritrun's Canook

Open Bitch Class
1st Lueldar Across The Miles To Spiritrun

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Opposite Sex
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Barentsnight Doing It Right

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Quest Belle

Select Dog
GChS Kalinka Esugey Bagatur

Select Bitch
Ch BlackPantera Antique Gems Adelaide


Winners Dog: (1-1-2-2)
Barentsnight Doing It Right

12-18 Month Dog Class
1st Barentsnight Doing It Right


Winners Bitch: (1-1-2-2)
IliasLegacy Quest Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Quest Belle

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Best Puppy In Breed
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Junior Puppy Bitch Class
1st Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Jessica J Investigates

Open Bitch Class
1st Jaykay Jessica J Investigates

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh North Kingdom's Enchanted Tiger Spirit



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GCh Cresswell's Final Say

Best Of Opposite Sex
Ch Cresswell's Final Victory

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Broadway's Gonna Shimmy Til Her Garters Break

Best Puppy In Breed
VividDream's Fool For Love

Select Dog
Ch Cybo Yvhann Marchello

Select Bitch
Ch Ignites HMCS Annapolis


Winners Dog: (2-2-2-3)
VividDream's Fool For Love

Reserve Winners Dog
Ignites 414 Black Knight

Junior Puppy Dog Class
1st VividDream's Fool For Love

12-18 Month Dog Class
1st Ignites 414 Black Knight


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Broadway's Gonna Shimmy Til Her Garters Break

Reserve Winners Bitch
Morningstar Latoya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Broadway's Gonna Shimmy Til Her Garters Break

Open Bitch Class
1st Morningstar Latoya

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
DantryDanes Shootn Under Par

Best Puppy In Breed
DantryDanes Shootn Under Par


Winners Dog: (2-0-0-0)
DantryDanes Shootn Under Par

Reserve Winners Dog
Liberty's Empire Of Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Liberty's Empire Of Dreams

Senior Puppy Dog Class
1st DantryDanes Shootn Under Par


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch RCh OTCh Baby Blue's Really Frank

Best Of Opposite Sex
Ch Crooks Mastinos Foxy Brown

Select Dog
Baby Blue's Primo

Select Bitch
GCh Baby Blues Opera



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Recurve's Fade To Black

Best Of Opposite Sex
Recurve's Whatcha Doin'

Best Puppy In Breed
Recurve's Whatcha Doin'



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Recurve's Whatcha Doin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Recurve's Whatcha Doin'

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Ch Roxanhaus' Royal Flush


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Greta 2nd

12-18 Month Bitch Class
1st Greta 2nd

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Snoebears Astrid At Sugarrun







Group 4 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Keepsake's No Jacket Required   Soft-Coated Wheaten Terrier   15
Group 2nd   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   14
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   10
Group 4th    Werweise's Mood   West Highland White Terrier   7
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bushwell Merlin Welsh Cream   Sealyham Terrier   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shannon's Zita

Best Puppy In Breed
Shannon's Zita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shannon's Zita

Senior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Zita

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Draymia Lotus' Rewrite The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Draymia Lotus' Rewrite The Stars

12-18 Month Dog Class
1st Draymia Lotus' Rewrite The Stars


Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf

Best Of Opposite Sex
Kairos Aka Ororo Monroe

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mosaic Justice Is Served


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mosaic Justice Is Served

Open Dog Class
1st Mosaic Justice Is Served


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kairos Aka Ororo Monroe

Open Bitch Class
1st Kairos Aka Ororo Monroe

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Of Opposite Sex
Inglewood's Intrepid Grace At Dralion

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Inglewood's Intrepid Grace At Dralion

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dralion's Idylls Of The King

Senior Puppy Dog Class
1st Dralion's Idylls Of The King


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Inglewood's Intrepid Grace At Dralion

Reserve Winners Bitch
Dralion's Rose Of Inglewood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Inglewood's Intrepid Grace At Dralion

Open Bitch Class
1st Dralion's Rose Of Inglewood

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fable Farms The Enchanter At Bushwell


4-6 Month Bitch Class
1st Bushwell Merlin Welsh Cream

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keepsake's No Jacket Required



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Werweise's Mood

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's High On Sugar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Werweise's Mood

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Song Of The Northern Lights


Winners Dog: (1-2-0-0)
Werweise's Mood

Open Dog Class
1st Werweise's Mood





Group 5 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   16
Group 2nd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   12
Group 3rd   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   9
Group 4th    Clussexx N Sandcastle Born This Way   English Toy Spaniel   8
BPIG    Clussexx N Sandcastle Born This Way   English Toy Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Siosalach Xoe's Kid Dynamite   Pug   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chrys-Haefen Fighting Falcon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chrys-Haefen Fighting Falcon

Open Dog Class
1st Chrys-Haefen Fighting Falcon


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clussexx N Sandcastle Born This Way

Best Of Opposite Sex
Clussexx Coronation Of A King From Sandscape

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clussexx N Sandcastle Born This Way

Best Puppy In Breed
Clussexx N Sandcastle Born This Way


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clussexx N Sandcastle Born This Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Clussexx N Sandcastle Born This Way

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Delsols What A Wonderful World

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Delsols What A Wonderful World

Best Puppy In Breed
Delsols What A Wonderful World


Winners Dog: (1-2-0-1)
Delsols What A Wonderful World

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Delsols What A Wonderful World


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

Reserve Winners Bitch
Almendares Wynter With Twinkle

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

Open Bitch Class
1st Almendares Wynter With Twinkle

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rockalily's Yogi Bear

Best Of Opposite Sex
Rockalily's So Mote It Be

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rockalily's Yogi Bear


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rockalily's Yogi Bear

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Yogi Bear

4-6 Month Dog Class
1st Rockalily's Init To Winit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rockalily's So Mote It Be

12-18 Month Bitch Class
1st Rockalily's So Mote It Be

4-6 Month Bitch Class
1st Rockalily's Dream Come True

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Parfait Chudan Profanity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Parfait Chudan Profanity

Open Dog Class
1st Parfait Chudan Profanity


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Northgate's Hyclass Bugaboo

Best Puppy In Breed
Northgate's Hyclass Bugaboo

Select Dog
GChB Pocket's Asti Spumante


4-6 Month Dog Class
1st Siosalach Xoe's Kid Dynamite


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Northgate's Hyclass Bugaboo

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Hyclass Bugaboo

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Traditsiya Solar City

Best Puppy In Breed
Michelle Planet Of York



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Traditsiya Solar City

Reserve Winners Bitch
Michelle Planet Of York

Senior Puppy Bitch Class
1st Michelle Planet Of York

Open Bitch Class
1st Traditsiya Solar City





Group 6 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   26
Group 2nd   
GCh Lakeridge Unstoppable
  Poodle (Standard)   25
Group 3rd   
Brookfields Renaissance Man At Mainways
  Dalmatian   22
Group 4th   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   20
BPIG   
Xeralane's Captain Caveman
  Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shorebird Snow Goose
  Poodle (Standard)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Of Opposite Sex
Kennedy's Sky High At Dalhousie

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Puppy In Breed
Kennedy's Sky High At Dalhousie


Winners Dog: (1-2-0-0)
Amos Artus Ewabo

12-18 Month Dog Class
1st Amos Artus Ewabo

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Loretta

Best Puppy In Breed
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Select Dog
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Cherokee Legend Jacib's Loretta

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Junior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Senior Puppy Bitch Class
1st Jacib's They're Playing My Song

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Loretta

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Siosalach's Tombstone Marshall

Best Of Opposite Sex
Gumby's Take A Little Ride

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Siosalach's Tombstone Marshall

Best Puppy In Breed
Gumby's Take A Little Ride


Winners Dog: (2-2-0-0)
Siosalach's Tombstone Marshall

Reserve Winners Dog
Siosalach's God Of Mischief

Canadian Bred Dog Class
1st Siosalach's God Of Mischief

Open Dog Class
1st Siosalach's Tombstone Marshall


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Gumby's Take A Little Ride

Reserve Winners Bitch
Gumby's Ride Wit Us

Junior Puppy Bitch Class
1st Gumby's Take A Little Ride
2nd Gumby's Ride Wit Us

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinchou's Princess Buttercup



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Brookfields Renaissance Man At Mainways

Best Of Opposite Sex
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Puppy In Breed
Ch Brookfields Renaissance Man At Mainways



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Of Opposite Sex
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Puppy In Breed
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Karendon's Back And To The Future

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Back And To The Future

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xeralane's Captain Caveman

Best Puppy In Breed
Xeralane's Captain Caveman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Xeralane's Captain Caveman

Senior Puppy Dog Class
1st Xeralane's Captain Caveman


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MD's Cloud 9



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lakeridge Unstoppable

Best Of Opposite Sex
Ridgeside A Night In Vegas

Best Puppy In Breed
Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage


4-6 Month Dog Class
1st Shorebird Snow Goose


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ridgeside A Night In Vegas

Reserve Winners Bitch
Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Junior Puppy Bitch Class
1st Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

12-18 Month Bitch Class
1st Ridgeside A Night In Vegas



Group 7 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Runway Down To The River
  Australian Shepherd   29
Group 2nd   
Ch Urban Legends Hattrick @ Locksley
  Miniature American Shepherd   27
Group 3rd   
Ch Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   15
Group 4th   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   13
BPIG   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dunhill Olympus Forever Enchanted
  Bearded Collie   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Ch Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Runway Down To The River

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way







4-6 Month Bitch Class
1st Dunhill Olympus Forever Enchanted





4-6 Month Bitch Class
1st Aaronarra Vroengard

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Hollowshot Elusive Quality

Select Bitch
Hollowshot Northern Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hollowshot Elusive Quality

12-18 Month Bitch Class
1st Hollowshot Elusive Quality

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Stonepillar's Legacy

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama

Select Bitch
GCh Boyero Yours Forever Llama



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Brookdale Rider To The Stars

Best Of Opposite Sex
Omega Somewhere Over The Rainbow

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ennismoor Cedar Ridge

Best Puppy In Breed
Ennismoor Cedar Ridge


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ennismoor Cedar Ridge

Senior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Cedar Ridge

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Blasienberg's Cromwell

Best Of Opposite Sex
Patmar Stormfield's Mygirl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Patmar Stormfield's Mygirl


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kiefernfels I Found My Thrill

Open Dog Class
1st Kiefernfels I Found My Thrill


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Patmar Stormfield's Mygirl

12-18 Month Bitch Class
1st Patmar Stormfield's Mygirl

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 11 pts (2-5-3-2)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
GCh Milldamcreek Long Cool Woman

Best Of Winners: (2-5-3-2)
Headline I Am The Storm @ Forestwood

Best Puppy In Breed
GCh Pinewood's Classic Cowboy

Select Dog
GCh Pinewood's Classic Cowboy

Select Bitch
GCh Keecams Itty Bitty Bits


Winners Bitch: (2-5-3-2)
Follow Me Red Sky Over Five Pines

Reserve Winners Bitch
Pinewood's Enchanted Cowgirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinewood's Enchanted Cowgirl

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecam Red Carpet Ready
2nd Mtn Breeze Fighting For Honor

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Red Sky Over Five Pines

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valleygems Summer Sizzle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valleygems Summer Sizzle

Canadian Bred Bitch Class
1st Valleygems Summer Sizzle

Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tiva Just Dance Corgiband

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiva Just Dance Corgiband

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By