Oakville & District Kennel Club
Friday, September 7, 2018 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 173 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 151
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   Grandgables Ms Silver Filigree








Group 1 - Cherie Holmes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   21
Group 2nd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   20
Group 3rd   
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash
  Retriever (Golden)   19
Group 4th   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   10
BPIG    Kokopelli Celestial Navigator   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Coquetel Tukeglen Hullabaloo

Reserve Winners Bitch
Coquetel Tukeglen Prettyinpink

12-18 Month Bitch Class
1st Coquetel Tukeglen Hullabaloo

Open Bitch Class
1st Coquetel Tukeglen Prettyinpink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Opposite Sex
Ch Chestnut Blue Angel

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Kokopelli Celestial Navigator

Best Puppy In Breed
Kokopelli Celestial Navigator

Select Dog
GCh Kokopelli's Trust And Believe


Winners Dog: (1-4-3-1)
Kokopelli Celestial Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Kokopelli Celestial Navigator


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Goldpaw Time Flys AtBaileymist

Reserve Winners Bitch
Sunkozi In Your Wildest Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldpaw Time Flys AtBaileymist
2nd Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants

12-18 Month Bitch Class
1st Sunkozi In Your Wildest Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormynights Make U A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Asklars Love Your Look



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Asklars Love Your Look

Canadian Bred Bitch Class
1st Asklars Love Your Look


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Katyra Dragon Prince Of Avatar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli

Senior Puppy Bitch Class
1st Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Best Puppy In Breed
Clussex Velvet Cavier



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Senior Puppy Bitch Class
1st Clussex Velvet Cavier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   16
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   12
Group 3rd   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   11
Group 4th   Ch Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   9
BPIG    Grandgables Ms Silver Filigree   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamhund's Sam The Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Silver Filigree

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms Silver Filigree



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Ms Silver Filigree

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms So Delectable

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Silken Sheen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Grandgables Ms Silver Filigree


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt

Best Of Opposite Sex
Ch Witsend Bruach Queen Mab




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Ch Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Three Little Birds' Follow My Heart

Select Dog
Ch Castlekeep's Dauntless




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk

Open Dog Class
1st Kamgaard Klearly Kunstverk



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Reserve Winners Bitch
Osiris Legally Blonde

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Cherie Holmes Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   24
Group 2nd   
Ch Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   19
Group 3rd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   16
Group 4th   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   15
BPIG   
Ch Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Ch Midnightsolo Adara Bat Haviva

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj

Best Puppy In Breed
Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj

Senior Puppy Dog Class
1st Kalinka Esugey Bagatur Kazakhstanj


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Dream Maker

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Dream Maker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cinnrhee Barquentine LHaveRivr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Arket's Got My Groove Back

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
Ch Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Kodachrome


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Arket's Got My Groove Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Cupar's Adeline With Dantry

Best Of Opposite Sex
Ch Jerdans The Great Code

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cupar's Adeline With Dantry

Best Puppy In Breed
Cupar's Adeline With Dantry


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dantrydanes Shameless

Senior Puppy Dog Class
1st Dantrydanes Shameless


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cupar's Adeline With Dantry

Reserve Winners Bitch
Dantrydanes Im Fired Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Dantrydanes Im Fired Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Adeline With Dantry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Pyrview's Sultan Of Soul

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xpresspostfromgeorgia

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Woolmarsh X Marks The Spot


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Woolmarsh Xpresspostfromgeorgia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Woolmarsh Xpresspostfromgeorgia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Charbr's Tropical Breeze

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away


Winners Dog: (1-2-0-0)
Charbr's Tropical Breeze

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   22
Group 2nd    Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   18
Group 3rd   Ch High Pointe Earth Angel   Russell Terrier   17
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   15
BPIG    Raglan Don't Tell Mama   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jewels Samurai Kid

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewels Samurai Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Portadown's Truely Phoebe

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Open Bitch Class
1st Portadown's Truely Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Toulin's Tartan Tessa

Best Puppy In Breed
Toulin's Tartan Tessa

Select Bitch
Ch Filisite Brash X-Mas Gift



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Toulin's Tartan Tessa

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Senior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Tartan Tessa
2nd Glenroslin's Mary Queen O Scots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Open Dog Class
1st Kishniga's HMS Small Town Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Open Dog Class
1st Raglan's Piano Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   30
Group 2nd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   29
Group 3rd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   27
Group 4th    Bluechip Midnight Pirate   Papillon   25
BPIG   Ch Tinyprints Pure Obsession   Pomeranian   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ahau Casa Grande Quite A Hero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird

Select Dog
GCh Pocopayasos U Got Served

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (3-2-2-2)
Laurelgates Laird

Reserve Winners Dog
Kapatria's Warrior Darcy

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird

12-18 Month Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy

Open Dog Class
1st Cloudy Crystal Mano Gentis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bluechip Midnight Pirate

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bluechip Midnight Pirate

Open Dog Class
1st Bluechip Midnight Pirate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Best Of Opposite Sex
Son Shines Tinker Toy

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Best Puppy In Breed
Tinyprints Pure Obsession


Winners Dog: (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Reserve Winners Dog
Son Shines Mister Irresistible

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Pure Obsession

Senior Puppy Dog Class
1st Son Shines Mister Irresistible
2nd Pomhaven's A Golden Dream


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Son Shines Tinker Toy

Reserve Winners Bitch
Tinyprints Winning In Fashion

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinyprints Winning In Fashion

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore
2nd Son Shines Mitzi Kiote

Open Bitch Class
1st Son Shines Tinker Toy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
Belaire Jimary Kinky Boots

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Belaire Jimary Kinky Boots

Best Puppy In Breed
Belaire Jimary Kinky Boots

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up


Winners Dog: (1-1-2-0)
Jimary's Chewbacca

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary's Chewbacca


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Belaire Jimary Kinky Boots

Senior Puppy Bitch Class
1st Belaire Jimary Kinky Boots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   28
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   26
Group 3rd    Fabelhaft Robobull Reign Dance   French Bulldog   20
Group 4th   Ch Beswicks Secret Code   Shih Tzu   15
BPIG    Fabelhaft Robobull Reign Dance   French Bulldog   N/A
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Brenheather's Mighty Minnie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Aldars Untarnished Halo

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Lush Gin And Juice

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status

Select Bitch
Ch Diona (Meyer)



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aldars Untarnished Halo

Reserve Winners Bitch
Bulldacious What's Your Status

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status

12-18 Month Bitch Class
1st Aldars Untarnished Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Best Puppy In Breed
Taipan Palace Hot Diggity Dawg


Winners Dog: (1-0-0-1)
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Senior Puppy Dog Class
1st Taipan Palace Hot Diggity Dawg



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rio's Sherlock Bones

Select Dog
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rio's Sherlock Bones

Open Dog Class
1st Rio's Sherlock Bones



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rockstar's Haphazard

Best Puppy In Breed
Ch Rockstar's Haphazard




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Best Of Opposite Sex
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Best Puppy In Breed
Fabelhaft Robobull Reign Dance


Winners Dog: (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Reserve Winners Dog
Robb Isle Murphy's Law

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Reign Dance

Open Dog Class
1st Robb Isle Murphy's Law


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Reserve Winners Bitch
Fullofbull's Call Me Lush

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Call Me Lush

12-18 Month Bitch Class
1st Desha Von Der Mestreechteneerkes

Open Bitch Class
1st Robb Isle Shantilly Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (2-3-0-1)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou


Winners Dog: (2-3-0-1)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Reserve Winners Dog
Bijou's Mango Mai Tai

Junior Puppy Dog Class
1st Bijou's Mango Mai Tai

Open Dog Class
1st K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Winners Bitch: (2-3-0-1)
K-Lar's Chocolate Lily Of Bijou

Reserve Winners Bitch
Paragon's Princess Corinna

Junior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Lily Of Bijou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Secret Code

Best Puppy In Breed
Ch Beswicks Secret Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Litomada's Every Loves




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Mavis McClintock Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   18
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   17
Group 4th   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   14
BPIG    Grandgables Playing The Field   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Select Dog
Ch Northbay Xsell Electric Blue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Auldscotia Dressed For Success


Winners Dog: (1-0-1-0)
Romar's Enry Claymore's Son

12-18 Month Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Omega's Shez Sucha Diva

Select Bitch
Ch Omega Georgie Sweet Decision



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Omega's Shez Sucha Diva

Junior Puppy Bitch Class
1st Omega's Shez Sucha Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Maplemyst True North

Best Puppy In Breed
Ch Maplemyst True North

Select Bitch
Ch Maplemyst Guardianofthegalaxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 7 pts (3-1-3-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (3-1-3-1)
Mar Havens Paint It Black

Best Puppy In Breed
Wolf-Creek Ariat

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans


Winners Dog: (3-1-3-1)
Mar Havens Paint It Black

Reserve Winners Dog
Lacomtesse Mimic Vici

Senior Puppy Dog Class
1st Wolf-Creek Ariat

Open Dog Class
1st Mar Havens Paint It Black
2nd Lacomtesse Mimic Vici


Winners Bitch: (3-1-3-1)
Madeb's Olympic Gold

Open Bitch Class
1st Madeb's Olympic Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Brantstar's I Am Fashion

Best Of Opposite Sex
Grandgables Playing The Field

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Brantstar's I Am Fashion

Best Puppy In Breed
Grandgables Playing The Field


Winners Dog: (3-3-0-0)
Grandgables Playing The Field

Reserve Winners Dog
Solange Body Double

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Pocket Full Of Kisses

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grandgables Playing The Field

Open Dog Class
1st Solange Body Double


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Brantstar's I Am Fashion

Reserve Winners Bitch
Avebury Me Myself And Ida

12-18 Month Bitch Class
1st Brantstar's I Am Fashion
2nd Avebury Me Myself And Ida

Open Bitch Class
1st Coastalviews Power Surge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By