Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Thursday, August 9, 2018 - Show #5



Related Results

Obedience

Tuesday, August 07 (Obedience Trial #1)
Tuesday, August 07 (Obedience Trial #2)
Wednesday, August 08 (Obedience Trial #3)
Wednesday, August 08 (Obedience Trial #4)

Rally Obedience

Tuesday, August 07 (Rally Trial #1)
Tuesday, August 07 (Rally Trial #2)
Wednesday, August 08 (Rally Trial #3)
Wednesday, August 08 (Rally Trial #4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Jon Cole
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 129 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jon Cole
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 98
Best Puppy In Show
Judge: Jon Cole
Schnauzer (Miniature)  
Ch Tuxntails Malachi
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jon Cole
Samoyed   Vanderbilt's Stolen Sapphire
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Jon Cole
Akita  
SheBogi's Winner Takes All








Group 1 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   30
Group 2nd   GCh Kokopelli's Trust And Believe   Retriever (Golden)   27
Group 3rd    Ashleysown Black Magic   Spaniel (American Cocker)   16
Group 4th   Ch Blue Spruce Rover's RubyTuesday   Barbet   13
BPIG   
Baileymist Rhymes N Reasons
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gowrielea's Scottish Glory   Retriever (Golden)   0
Best BBE In Group    Whisperfield Don't Stop Me Now   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Best Puppy In Breed
Rovers Alice In Wonderland



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Reserve Winners Bitch
Rovers Alice In Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Alice In Wonderland

Open Bitch Class
1st Blue Spruce Rover's RubyTuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's California Blues

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whisperfield Don't Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Rowansgaard Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Rowansgaard Ode To Autumn

Best Puppy In Breed
Rowansgaard Ode To Autumn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rowansgaard Ode To Autumn

Senior Puppy Bitch Class
1st Rowansgaard Ode To Autumn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 10 pts (2-3-6-0)
GCh Kokopelli's Trust And Believe

Best Of Opposite Sex
Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Winners: (2-3-6-0)
Baileymist Rhymes N Reasons

Best Puppy In Breed
Baileymist Rhymes N Reasons

Select Dog
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash


Winners Bitch: (2-3-6-0)
Baileymist Rhymes N Reasons

Reserve Winners Bitch
Gowrielea Islands In The Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Baileymist Rhymes N Reasons

12-18 Month Bitch Class
1st Gowrielea's Mandolin Wind

Open Bitch Class
1st Gowrielea Islands In The Stream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pirate's Seer For Dragonloft




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Bran Linn Amulet

Select Bitch
Ch Valley View Dancing Quail



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Valley View Elf In The Galaxy

Open Bitch Class
1st Valley View Elf In The Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Galewinns N Genesis Candy Apple Red



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ashleysown Black Magic

Best Of Opposite Sex
Wynridge's Into The Darkness

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ashleysown Black Magic

Best Puppy In Breed
Wynridge's Into The Darkness


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ashleysown Black Magic

Reserve Winners Dog
Wynridge's Back To The Future

Canadian Bred Dog Class
1st Ashleysown Black Magic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wynridge's Back To The Future


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Wynridge's Into The Darkness

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Into The Darkness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hiddencreek's Highest Degree

Best Puppy In Breed
Hiddencreek's Highest Degree


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hiddencreek's Highest Degree

Reserve Winners Dog
Hiddencreek's Tres Bien

Senior Puppy Dog Class
1st Hiddencreek's Highest Degree

Open Dog Class
1st Hiddencreek's Tres Bien



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nonnies Aim High

Best Of Opposite Sex
Ch Nonnies Summer Love




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   11
Group 2nd   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   10
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   9
Group 4th   
Ch Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
BPIG    Daclier's The Dragon's Gift   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Daclier's Knight Rider

Best Puppy In Breed
Daclier's The Dragon's Gift


Winners Dog: (2-0-0-0)
Daclier's Knight Rider

Reserve Winners Dog
Daclier's The Dragon's Gift

Senior Puppy Dog Class
1st Daclier's The Dragon's Gift

12-18 Month Dog Class
1st Daclier's Knight Rider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
Danny Boy's Heaven Sent Ariel


Winners Dog: (1-0-0-1)
Danny Boy's Heaven Sent Ariel

Open Dog Class
1st Danny Boy's Heaven Sent Ariel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue

Open Dog Class
1st Kiarry My Grass Is Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Makaita's Amahle Amelia Of Shalita



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh McCartney's Feather Boa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cariad's Cherry Bomb

Open Bitch Class
1st Cariad's Cherry Bomb


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   13
Group 2nd   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   12
Group 3rd   
Ch SheBogi's Winner Takes All
  Akita   11
Group 4th   
GCh Claircreek Masterpiece D'Matisse
  Portuguese Water Dog   10
BPIG    Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe   Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Stolen Sapphire   Samoyed   0
Best BBE In Group   
SheBogi's Winner Takes All
  Akita   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SheBogi's Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bearhug's Spectre

Best Of Opposite Sex
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Best Puppy In Breed
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alderboden I'm The Best There Is


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alderboden I'm The Best There Is

12-18 Month Dog Class
1st Alderboden I'm The Best There Is



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Select Dog
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Supernova Shameless




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vision Of Dreams Von Wildau


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vision Of Dreams Von Wildau

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vision Of Dreams Von Wildau



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Claircreek Masterpiece D'Matisse

Best Of Opposite Sex
Claircreek Purple Dahlia

Best Puppy In Breed
Claircreek My Fair Lady



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Claircreek Purple Dahlia

Reserve Winners Bitch
Claircreek My Fair Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Claircreek My Fair Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Claircreek Purple Dahlia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Best Puppy In Breed
Steenfeldt Eat Your Heart Out



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Steenfeldt Eat Your Heart Out

Junior Puppy Bitch Class
1st Steenfeldt Eat Your Heart Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Stolen Sapphire


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd    Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   7
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   6
Group 4th   
GCh Gryndlscot Don't You Remember
  Scottish Terrier   5
BPIG   
Ch Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Sarahjoy's Notorious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxlore Shout It Out Loud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxlore Shout It Out Loud

Open Bitch Class
1st Foxlore Shout It Out Loud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tuxntails Malachi

Best Puppy In Breed
GCh Tuxntails Malachi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   25
Group 2nd   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   24
Group 3rd   
Ch De La Passion Little Firecracker By Request
  Poodle (Toy)   22
Group 4th   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   20
BPIG   
Ch De La Passion Little Firecracker By Request
  Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tinyprints Pure Obsession
  Pomeranian   0
Best BBE In Group    Tinyprints Winning In Fashion   Pomeranian   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch BancoRoyalBeautyBeyondBelief

Best Puppy In Breed
Endearings Tallygold Sage



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Endearings Tallygold Sage

Reserve Winners Bitch
Banco Royal Return To Sender

Senior Puppy Bitch Class
1st Endearings Tallygold Sage

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banco Royal Return To Sender


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Cogie's Force Of Kimi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Cheerleader

Select Bitch
Ch Pocopayasos Booty Call


3-6 Month Dog Class
1st Oldhavana's Phoenix At Sandant


Winners Bitch: (0-1-0-2)
Rockhurst's Cheerleader

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Cheerleader


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keltic Fantastic Start



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Tinyprints Light My Fuse

Best Of Opposite Sex
Ch Son Shines Bugsy Bim

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Pomhaven's A Golden Dream

Best Puppy In Breed
Pomhaven's A Golden Dream


Winners Dog: (2-3-1-1)
Pomhaven's A Golden Dream

Reserve Winners Dog
Son Shines Rumor Has It

Senior Puppy Dog Class
1st Pomhaven's A Golden Dream

Open Dog Class
1st Son Shines Rumor Has It

3-6 Month Dog Class
1st Tinyprints Pure Obsession


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Son Shines Mitzi Kiote

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore

Senior Puppy Bitch Class
1st Son Shines Mitzi Kiote

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tinyprints Winning In Fashion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
De La Passion Little Firecracker By Request

Best Puppy In Breed
De La Passion Little Firecracker By Request



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Heubergs Hurricane Lloyd

Best Of Opposite Sex
Ch Heubergs Under The Influence

Best Puppy In Breed
Talbotrails High Voltage

Select Dog
GCh Roses Royal Prerogative


Winners Dog: (1-0-2-1)
Talbotrails High Voltage

Senior Puppy Dog Class
1st Talbotrails High Voltage

3-6 Month Dog Class
1st Heubergs Moose



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Puppy In Breed
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Rayna Shoalcreek Blue



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rayna Shoalcreek Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Rayna Shoalcreek Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   11
Group 3rd   
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   9
Group 4th   
Ch Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   3
BPIG    Arreau's Don't Stop Believing   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   0
Best BBE In Group   
Keesridge Hooked On A Feeling
  Keeshond   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Puppy In Breed
Taipan Palace Miss Ryley LC



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

Senior Puppy Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Echoviews Nu Gem For Clairity

Best Puppy In Breed
GCh Rockstar's Haphazard


3-6 Month Dog Class
1st Brightspot Macho Uno


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Echoviews Nu Gem For Clairity

Open Bitch Class
1st Echoviews Nu Gem For Clairity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre

Best Of Opposite Sex
GCh Keesridge Inferno

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Keesridge Echo Across An Ocean

Best Puppy In Breed
Keesridge Echo Across An Ocean


Winners Dog: (1-3-1-1)
Keesridge Echo Across An Ocean

Junior Puppy Dog Class
1st Keesridge Echo Across An Ocean


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Reserve Winners Bitch
Discover Supernova At Keesbrook

Senior Puppy Bitch Class
1st Discover Supernova At Keesbrook

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Hooked On A Feeling

Open Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Best Puppy In Breed
Sanvar's Damsel In Distress



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Reserve Winners Bitch
Sanvar Bellefleet Coffee Crisp

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Damsel In Distress

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanvar Bellefleet Coffee Crisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Puppy In Breed
Arreau's Don't Stop Believing



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   22
Group 2nd   
GCh Bellaclan Bugatti
  Border Collie   18
Group 3rd   
Ch Byeyo's Gonna Get Me Sum
  Australian Cattle Dog   17
Group 4th   
Ch Please Special Effect
  Australian Shepherd   16
BPIG   
Ch Kaymann's Ragnarok
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malvons Glasgowhills Sunrise   Collie (Rough)   0
Best BBE In Group   
Ausable Rvr Ninety Nine Problems
  Australian Shepherd   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
Ch Please Special Effect

Best Of Opposite Sex
Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Best Puppy In Breed
Ch Please Special Effect

Select Dog
Ch Aleshanee Tobey's Comet


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Reserve Winners Bitch
Hearthside Eloquence

Junior Puppy Bitch Class
1st Hearthside Eloquence

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Open Bitch Class
1st Bootez De La Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skyhi Que Sera Sera At Robbins


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skyhi Que Sera Sera At Robbins

12-18 Month Dog Class
1st Skyhi Que Sera Sera At Robbins



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Ch Kaymann's Ragnarok

Select Bitch
Ch Kaymann's Ragnarok



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Glasgowhill's Serendipity

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's You Know Who

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glasgowhill's Serendipity

Open Bitch Class
1st Glasgowhill's You Know Who

3-6 Month Bitch Class
1st Malvons Glasgowhills Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Lacomtesse Mimic Vici

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lacomtesse Mimic Vici

Open Dog Class
1st Lacomtesse Mimic Vici



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Herdabout 100 Smiles Per Hour

Best Puppy In Breed
Ch Herdabout 100 Smiles Per Hour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mecseki Bundas Rusty Zipper

Senior Puppy Dog Class
1st Mecseki Bundas Rusty Zipper


3-6 Month Bitch Class
1st Herdabout Little Miss Mark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Select Dog
GCh Bluetrix Zorro Longmire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Winddancer Getup And Boogie

Best Puppy In Breed
Foxlore Dark Secret



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Winddancer Getup And Boogie

Reserve Winners Bitch
Foxlore Dark Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Dark Secret

Open Bitch Class
1st Winddancer Getup And Boogie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By