Sault Ste Marie Kennel Club
Friday, July 8, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, July 08 (Show-1)
Friday, July 08 (Show-2)
Saturday, July 09 (Show-3)
Saturday, July 09 (Show-4)
Sunday, July 10 (Show-5)
Sunday, July 10 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Saturday, July 09 (Rally Trial-2)
Sunday, July 10 (Rally Trial-3)
Sunday, July 10 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:


-- Kris Brown --
Wolfriver Kennels
http://wolfrvr.weebly.com


Best In Show
Judge: Richard Paquette
German Shepherd Dog   Kaleef's Mercedes
Points: 88 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Toy Manchester Terrier  
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
Points: 61
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Keeshond   Keesridge's Jolie Petite Chose








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   11
Group 2nd   
GCh Brackenmoor Royal Finest
  Pointer   9
Group 3rd   
Reidwood Kiss Me Kate
  Setter (English)   8
Group 4th    Cockerlea's Gift To Bosworth   Spaniel (English Cocker)   7
BPIG   
Reidwood Kiss Me Kate
  Setter (English)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Junior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Brackenmoor Royal Finest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mikea's Keeping It At The Red Line

Select Dog
GCh Oryxes Gildedstag N Coppercoin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reidwood Kiss Me Kate

Best Puppy In Breed
Reidwood Kiss Me Kate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reidwood Kiss Me Kate

Senior Puppy Bitch Class
1st Reidwood Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty

Open Bitch Class
1st Galewinns Extra Nice N Naughty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Vindalbakken's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vindalbakken's Dixieland Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Vindalbakken's Dixieland Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth

Best Of Opposite Sex
Cortlands Oh Me Ducky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth

Open Dog Class
1st Cockerlea's Gift To Bosworth


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Open Bitch Class
1st Cortlands Oh Me Ducky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Best Of Opposite Sex
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Best Puppy In Breed
Wallylama's Lo And Behold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Junior Puppy Dog Class
1st Wallylama's Lo And Behold


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boru's Magical Mystery Tour
  Bloodhound   9
Group 2nd   Ch Quiquen Epicentre   Norwegian Elkhound   8
Group 3rd   Ch Khamsin's Melody   Saluki   3
Group 4th   
Ch Angelridge Maybe It's Maybeline
  Rhodesian Ridgeback   2
BPIG   Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Magical Mystery Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch Quiquen Epicentre

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Breeze

Best Puppy In Breed
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Select Dog
GCh Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Fanta's Summer Breeze

Reserve Winners Bitch
Quiquen Snow Mesa

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze
2nd Quiquen Snow Mesa

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Angelridge Maybe It's Maybeline

Best Of Opposite Sex
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

12-18 Month Dog Class
1st Mardi Gras Hold My Beer Angelridge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Khamsin's Melody




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfly's Meetime N' Lisboa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfly's Meetime N' Lisboa

12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly's Meetime N' Lisboa


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   5
Group 2nd   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   4
Group 3rd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   3
Group 4th   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   2
BPIG   
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Best Of Opposite Sex
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Puppy In Breed
GCh Hilltophaven's Runnin' With A Dream




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   11
Group 2nd   
GCh Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 3rd   
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   8
Group 4th    Crickethill I'da Other One   Russell Terrier   7
BPIG   
Pinehome's Darling Ruby
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Syryn Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
Syryn Long Awaited Dream

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Clanlilly's Syryn Star Gazer


Winners Dog: (2-1-0-1)
Syryn Long Awaited Dream

Reserve Winners Dog
Syryn Song Of The Pipes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Syryn Long Awaited Dream

Open Dog Class
1st Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Clanlilly's Syryn Star Gazer

12-18 Month Bitch Class
1st Clanlilly's Syryn Star Gazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crickethill I'da Other One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Stormy Skys

Best Puppy In Breed
Stormy Skys



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Stormy Skys

Reserve Winners Bitch
Chess Celestial Sister

Senior Puppy Bitch Class
1st Stormy Skys

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister
2nd Thistleview Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Darling Ruby

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   11
Group 2nd   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   10
Group 3rd   Ch KBPride Oliver's Little Dickens   Cavalier King Charles Spaniel   7
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   6
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh KBPride Oliver's Little Dickens




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently A Wink Of Her Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pocopayasos My Two Cents

Reserve Winners Bitch
Amistosa's Your Wishes Granted

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos My Two Cents

Canadian Bred Bitch Class
1st Amistosa's Your Wishes Granted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chic Truly Daring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chic Truly Daring

Open Dog Class
1st Chic Truly Daring



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Yolo

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Yolo


Winners Dog: (3-1-0-0)
Diamondsun's Yolo

Reserve Winners Dog
Jordannas Just Chillin

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Yolo

Senior Puppy Dog Class
1st Jordannas Just Chillin

Open Dog Class
1st Jordannas Whiskey In A Teacup


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Southcreek's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   9
Group 2nd   
Ch San Jo The Man In Black
  Shiba Inu   7
Group 3rd   
Keesridge Shut Up & Drive
  Keeshond   6
Group 4th    De Calida's Take No Balogna   French Bulldog   4
BPIG    Keesridge's Jolie Petite Chose   Keeshond   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Starlit's Grace And Glory

Best Puppy In Breed
Starlit's Grace And Glory



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Starlit's Grace And Glory

Reserve Winners Bitch
Starlit's Scarlett Of Luna

Canadian Bred Bitch Class
1st Starlit's Grace And Glory
2nd Starlit's Scarlett Of Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
De Calida's Take No Balogna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
De Calida's Take No Balogna

12-18 Month Bitch Class
1st De Calida's Take No Balogna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keesridge Shut Up & Drive

Best Puppy In Breed
Keesridge's Jolie Petite Chose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keesridge Shut Up & Drive

Reserve Winners Bitch
Keesridge's Jolie Petite Chose

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Finnesse Thunderboltz N Lightening



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Finnesse Thunderboltz N Lightening

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Finnesse Thunderboltz N Lightening


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh San Jo The Man In Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye

Reserve Winners Bitch
Algos Silk & Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algo's Breeze From The Skye

Open Bitch Class
1st Algos Silk & Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st    Kaleef's Mercedes   German Shepherd Dog   26
Group 2nd   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   21
Group 3rd   
GChB Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   20
Group 4th    Kyon's Legend Has It   Norwegian Buhund   12
BPIG   
Highrail Put Your Sunglasses On
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Best Of Opposite Sex
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Best Puppy In Breed
Highrail Put Your Sunglasses On


Winners Dog: (3-4-1-0)
Cheynat's Skywalker

Reserve Winners Dog
Aussiezip On A Roll

Junior Puppy Dog Class
1st Aussiezip On A Roll

Canadian Bred Dog Class
1st Aussiezip Where'd Ya Go

Open Dog Class
1st Cheynat's Skywalker


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Reserve Winners Bitch
Highrail Put Your Sunglasses On

Junior Puppy Bitch Class
1st Highrail Put Your Sunglasses On

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Second Alarm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby

Open Bitch Class
1st Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Best Of Opposite Sex
Kenlyn Marquis' Sultan Of Swing Seven Hills

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Best Puppy In Breed
Flair Von Redwood


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Reserve Winners Bitch
Flair Von Redwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Flair Von Redwood

Open Bitch Class
1st Kaleef's Mercedes
2nd Deidre Vom Redwood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (1-5-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Of Winners: (1-5-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Puppy In Breed
Rivermyst Benjamin Franklin

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-5-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Benjamin Franklin


Winners Bitch: (1-5-0-2)
Laureate Simplicity

Reserve Winners Bitch
Lynphil Whispering Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Simplicity

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Whispering Angel

Open Bitch Class
1st Redpine's Heaven Cent
2nd Regaloake's Spirit Chaser
3rd Ennismoor Dirty Little Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Open Bitch Class
1st Ravinel The Sugar Plum Fairy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By