Result Correction Page

Sault Ste Marie Kennel Club
Friday, July 8, 2022 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, July 08 (Show-1)
Friday, July 08 (Show-2)
Saturday, July 09 (Show-3)
Saturday, July 09 (Show-4)
Sunday, July 10 (Show-5)
Sunday, July 10 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Saturday, July 09 (Rally Trial-2)
Sunday, July 10 (Rally Trial-3)
Sunday, July 10 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:


-- Kris Brown --
Wolfriver Kennels
http://wolfrvr.weebly.com


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 88 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
German Shepherd Dog   Kaleef's Mercedes
Points: 76
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Shetland Sheepdog   Rivermyst Benjamin Franklin
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Whippet   Altcar's Roll The Dice








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   11
Group 2nd   
GCh Brackenmoor Royal Finest
  Pointer   9
Group 3rd   
Dolce Vita Montefalco at Oryxes
  Lagotto Romagnolo   8
Group 4th   
Ch Reidwood Ahead By A Century
  Setter (English)   7
BPIG   
Dolce Vita Montefalco at Oryxes
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rose Tree's For Schitts 'n Giggles   Retriever (Golden)   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Junior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brackenmoor Royal Finest




Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Rose Tree's For Schitts 'n Giggles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Oryxes Gildedstag N Coppercoin

Select Dog
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reidwood Ahead By A Century




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Galewinns Extra Nice N Naughty

Open Bitch Class
1st Galewinns Extra Nice N Naughty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Vindalbakken's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Vindalbakken's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vindalbakken's Dixieland Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Vindalbakken's Dixieland Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Best Of Opposite Sex
Cockerlea's Gift To Bosworth

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cockerlea's Gift To Bosworth

Open Dog Class
1st Cockerlea's Gift To Bosworth


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cortlands Oh Me Ducky

Open Bitch Class
1st Cortlands Oh Me Ducky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Best Of Opposite Sex
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Best Puppy In Breed
Wallylama's Lo And Behold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wallylama's Lo And Behold

Junior Puppy Dog Class
1st Wallylama's Lo And Behold


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boru's Magical Mystery Tour
  Bloodhound   10
Group 2nd   Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker   Norwegian Elkhound   9
Group 3rd    Dragonfly's Meetime N' Lisboa   Whippet   4
Group 4th   Ch Khamsin's Melody   Saluki   3
BPIG   Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Altcar's Roll The Dice   Whippet   0
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boru's Magical Mystery Tour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowdancer's It's A Wonderful Life



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker

Best Of Opposite Sex
Fanta's Willow Wisp

Best Puppy In Breed
Ch Vigeland Teuvo Spirit Skyewalker



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Fanta's Willow Wisp

Reserve Winners Bitch
Fanta's Summer Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze
2nd Quiquen Snow Mesa

Open Bitch Class
1st Fanta's Willow Wisp
2nd Elgwood's Arwen Of Rivendell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Angelridge Maybe It's Maybeline

Best Of Opposite Sex
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

12-18 Month Dog Class
1st Mardi Gras Hold My Beer Angelridge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Khamsin's Melody




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfly's Meetime N' Lisboa


4-6 Month Dog Class
1st Altcar's Roll The Dice


12-18 Month Bitch Class
1st Dragonfly's Meetime N' Lisboa


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   6
Group 2nd   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   5
Group 3rd   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   4
Group 4th   
GChB Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   3
BPIG   
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sendosan Naxxramas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Best Puppy In Breed
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quicksilver's Blue Thor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fado's Estrelaleal Rei




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vanderbilt's Talk About Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   9
Group 2nd   
GCh Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
Group 3rd   
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   6
Group 4th    Crickethill I'da Other One   Russell Terrier   5
BPIG   
Pinehome's Darling Ruby
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Syryn Long Awaited Dream

Best Of Opposite Sex
Clanlilly's Syryn Star Gazer

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Syryn Long Awaited Dream


Winners Dog: (2-1-0-0)
Syryn Long Awaited Dream

Reserve Winners Dog
Syryn Song Of The Pipes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Syryn Long Awaited Dream

Open Dog Class
1st Syryn Song Of The Pipes


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Clanlilly's Syryn Star Gazer

12-18 Month Bitch Class
1st Clanlilly's Syryn Star Gazer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crickethill I'da Other One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crickethill I'da Other One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chess Celestial Sister

Reserve Winners Bitch
Thistleview Maggie

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister
2nd Thistleview Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Darling Ruby

Best Puppy In Breed
Pinehome's Darling Ruby



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pinehome's Darling Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jean Tremblay Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   11
Group 2nd   
GCh Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   10
Group 3rd   
Ardently A Wink Of Her Eye
  Chihuahua (Long Coat)   9
Group 4th   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   8
BPIG   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch KBPride Oliver's Little Dickens




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently A Wink Of Her Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Amistosa's Your Wishes Granted

Reserve Winners Bitch
Pocopayasos My Two Cents

Senior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos My Two Cents

Canadian Bred Bitch Class
1st Amistosa's Your Wishes Granted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chic Truly Daring


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chic Truly Daring

Open Dog Class
1st Chic Truly Daring



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Yolo

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Yolo


Winners Dog: (3-1-0-0)
Diamondsun's Yolo

Reserve Winners Dog
Jordannas Just Chillin

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Yolo

Senior Puppy Dog Class
1st Jordannas Just Chillin

Open Dog Class
1st Jordannas Whiskey In A Teacup


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Southcreek's Dance The Night Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Southcreek's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   8
Group 2nd   
Ch San Jo The Man In Black
  Shiba Inu   7
Group 3rd    Keesridge's Jolie Petite Chose   Keeshond   6
Group 4th    Algo's Breeze From The Skye   Tibetan Spaniel   4
BPIG    Keesridge's Jolie Petite Chose   Keeshond   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Best Puppy In Breed
Starlit's Grace And Glory



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Starlit's Scarlett Of Luna

Reserve Winners Bitch
Starlit's Grace And Glory

Canadian Bred Bitch Class
1st Starlit's Scarlett Of Luna
2nd Starlit's Grace And Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
De Calida's Take No Balogna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
De Calida's Take No Balogna

12-18 Month Bitch Class
1st De Calida's Take No Balogna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keesridge's Jolie Petite Chose

Best Puppy In Breed
Keesridge's Jolie Petite Chose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keesridge's Jolie Petite Chose

Reserve Winners Bitch
Keesridge Shut Up & Drive

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Shut Up & Drive


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch San Jo The Man In Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Algo's Breeze From The Skye

Reserve Winners Bitch
Algos Silk & Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algo's Breeze From The Skye

Open Bitch Class
1st Algos Silk & Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st    Kaleef's Mercedes   German Shepherd Dog   27
Group 2nd   
GChB Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
GCh Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   14
Group 4th    Kyon's Legend Has It   Norwegian Buhund   11
BPIG    Rivermyst Benjamin Franklin   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Catalyst's Old Country Soul

Best Of Opposite Sex
Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
Highrail Put Your Sunglasses On

Best Of Opposite Sex
Ch Malka's Causin A Stir

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Highrail Put Your Sunglasses On

Best Puppy In Breed
Highrail Put Your Sunglasses On

Select Dog
Ch Highrails Big Time Cash


Winners Dog: (3-4-2-0)
Aussiezip On A Roll

Reserve Winners Dog
Aussiezip Where'd Ya Go

Junior Puppy Dog Class
1st Aussiezip On A Roll

Canadian Bred Dog Class
1st Aussiezip Where'd Ya Go

Open Dog Class
1st Cheynat's Skywalker


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Highrail Put Your Sunglasses On

Reserve Winners Bitch
Aussiezip Midnight Star Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Highrail Put Your Sunglasses On

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Second Alarm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby

Open Bitch Class
1st Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Best Of Opposite Sex
Kenlyn Marquis' Sultan Of Swing Seven Hills

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Best Puppy In Breed
Sanhedrin's Black Marvel


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Kaleef's Mercedes

Reserve Winners Bitch
Deidre Vom Redwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Flair Von Redwood

Open Bitch Class
1st Kaleef's Mercedes
2nd Deidre Vom Redwood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 7 pts (1-5-0-2)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Of Winners: (1-5-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Puppy In Breed
Rivermyst Benjamin Franklin

Select Bitch
Ch Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-5-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Benjamin Franklin


Winners Bitch: (1-5-0-2)
Lynphil Whispering Angel

Reserve Winners Bitch
Laureate Simplicity

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Simplicity

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Whispering Angel

Open Bitch Class
1st Redpine's Heaven Cent
2nd Ennismoor Dirty Little Secret
3rd Regaloake's Spirit Chaser


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Open Bitch Class
1st Ravinel The Sugar Plum Fairy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By