Markham Kennel Club
Thursday, August 22, 2013



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger & Laurel Brown --
Ch SassyTails Forever Faithful
Owner: Laurel Brown
Breeder: Helene Belanger (SassyTails) and Steve Kelly (Puffin)
Best In Show
Judge: Mike Jackman
Doberman Pinscher  
Ch Gatehouse K Hold Your Fire
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Portuguese Water Dog  
GCh Drewsar Goblet Of Fire
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Whippet  
McCartney's Xcape From Reality
Best Veteran In Show
Judge: Mike Jackman
Cesky Terrier  
Ch Zlatapraha Brubeck
Best Altered In Show
Judge: Mike Jackman
Afghan Hound  Ch Kasban Creme Brulee








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch RJ's Paddington Bear
  Spaniel (Brittany)   18
Group 2nd   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   17
Group 3rd    Chestnut Sprigs Of Magic   Retriever (Golden)   16
Group 4th   Ch Legacyk Sunup Mutiny Ontheseas   Pointer (German Short-Haired)   8
BPIG    Ambertru Bowbell's Sugar Rush   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Brackenmoor The Duchess



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Legacyk Sunup Mutiny Ontheseas



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Butterblac's Stop Resisting



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts
Ch Chestnut Sprigs Of Magic



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Amberglen's Cobalt



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Touchstone's Aphrodite



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh RJ's Paddington Bear



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh KAS Black Pearl



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Varazs Mokany Kiralyi Orban



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Breica's Cowboy Casanova







Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sobers Rosa Mundi
  Greyhound   12
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   11
Group 3rd   
GCh Lorricbrook Fascination
  Whippet   10
Group 4th   
Ch Grandgables Ms Yummy Yummy
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   7
BPIG   
Wiretaps Fire Storm
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Riverview Space Odyssey Of Kasban



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grandgables Ms Yummy Yummy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wiretaps Fire Storm



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sobers Rosa Mundi



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Glenamadda Wolfholm J Hendrix



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Lorricbrook Fascination







Group 3 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gatehouse K Hold Your Fire
  Doberman Pinscher   16
Group 2nd   
Ch Bramstoke's Carved In Stone
  Bullmastiff   13
Group 3rd   
Ashmoors Channel Into Bayside
  Newfoundland   12
Group 4th   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   9
BPIG   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bramstoke's Carved In Stone



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nasdane's Run For The Lilies



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Ashmoors Channel Into Bayside



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 5 pts
GCh Drewsar Goblet Of Fire



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Carlita Von Konigliche







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Westchester Hill Boy
  Airedale Terrier   19
Group 2nd   Ch Fauxpaw Shock'n Awe   Fox Terrier (Smooth)   18
Group 3rd   
Ch Jaskarin Carissima's Gem
  Australian Terrier   17
Group 4th   
Ch Wetteraui Jolly Joker
  Scottish Terrier   16
BPIG    Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jaskarin Carissima's Gem



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Megaville's Forget Me Not



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Zlatapraha Gillespie Bluefire



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fauxpaw Shock'n Awe



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Brocolitia Sweet Ophelia



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windeire Sirocco Windbreak



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Kilandan's Deal Me In



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dralion's Sweet Inspiration



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Mystical Temptation



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Moondreamer Midsummer Night



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wetteraui Jolly Joker







Group 5 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher   20
Group 2nd   
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart
  Havanese   19
Group 3rd   
Ch Coodeefoo Northern Star
  Pekingese   13
Group 4th    Fletcher Andes Henshaw   Maltese   11
BPIG    Alexandroff Bomb Of Attraction   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Velvet Story On A Roll Ashstone   Havanese   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts
Ch Dreamwoods Rainbows Promise



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Altair's Live Like Horses



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Fletcher Andes Henshaw



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Coodeefoo Northern Star



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
Alexandroff Bomb Of Attraction



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Major League In Like Flynn
  Bulldog   13
Group 2nd   
Valmara's Ain't She Sweet
  Poodle (Standard)   10
Group 3rd   Ch Cher Ami Toast With Remy Martin   Bichon Frise   6
Group 4th   
Samsara Jina Lenpa
  Tibetan Terrier   5
BPIG   
Valmara's Ain't She Sweet
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Foxmoor Petite Cherie Jardin d'Eden
  French Bulldog   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cher Ami Toast With Remy Martin



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
CP's Kick It Up On Abbey Lane At RJL



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Major League In Like Flynn







Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keesbrook Perly's Daily Double



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Valmara's Ain't She Sweet



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Samsara Jina Lenpa





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Kalacsos Magdi
  Puli   16
Group 2nd   
GCh Legacy's My All American Boy
  Australian Shepherd   15
Group 3rd    Classical's Frankly My Dear   Bearded Collie   10
Group 4th   
GCh Crinan Executive Decision
  Shetland Sheepdog   8
BPIG   
GCh Crinan Executive Decision
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Comeaway Catch My Breath   Collie (Rough)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
GCh Legacy's My All American Boy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Classical's Frankly My Dear



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Hollowshot Blown Away



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Comeaway Destination



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Pare Vom Kleinbrook



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Kalacsos Magdi



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Crinan Executive Decision



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By