Manitoba Canine Association
Thursday, August 13, 2015



Related Results

Obedience

Thursday, August 13 (Obedience Trial 1)
Friday, August 14 (Obedience Trial 2)
Saturday, August 15 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 16 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Thursday, August 13 (Rally Trial 1)
Friday, August 14 (Rally Trial 2)
Saturday, August 15 (Rally Trial 3)
Sunday, August 16 (Rally Trial 4)

Related Specialties

Standard Schnauzer Club Of Canada - Saturday, August 15 - Conformation
Prairie Toy Association - Saturday, August 15 - Conformation
Winnipeg Area Shetland Sheepdog Association - Friday, August 14 - Conformation
Winnipeg Area Shetland Sheepdog Association - Saturday, August 15 - Obedience
Labrador Retriever Club Of Manitoba - Friday, August 14 - Conformation
Red River Terrier Association - Saturday, August 15 - Conformation
Great Dane Club Of Canada - Saturday, August 15 - Conformation
Gordon Setter Club Of Canada - Saturday, August 15 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Manitoba - Saturday, August 15 - Conformation
Labrador Retriever Club Of Canada - Saturday, August 15 - Conformation
Labrador Retriever Club Of Canada - Friday, August 14 - Obedience
Labrador Retriever Club Of Canada - Friday, August 14 - Rally Obedience
German Shepherd Dog Club Of Canada - Friday, August 14 - Conformation
Canadian National Australian Shepherd Association - Saturday, August 15 - Conformation
National Whippet Club Of Canada - Friday, August 14 - Conformation
Rottweiler Club Of Canada - Friday, August 14 - Conformation
Rottweiler Club Of Canada - Saturday, August 15 - Obedience
Rottweiler Club Of Canada - Thursday, August 13 - Rally Obedience
Manitoba Sporting Dog Association - Sunday, August 16 - Conformation
MCA Working & Herding Specialty - Sunday, August 16 - Conformation
Beagle Club Of Western Canada - Sunday, August 16 - Conformation
Shiba Inu Canada - Friday, August 14 - Conformation
Shiba Inu Canada - Saturday, August 15 - Conformation
Canadian Shih Tzu Club - Saturday, August 15 - Conformation
Manitoba Boxer Club - Friday, August 14 - Conformation



Results courtesy of:

-- C & D Show Services --


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
German Shepherd Dog  
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 290 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Affenpinscher  
GCh Avantgarde Moon Song
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Belgian Shepherd Dog  
Asynior's Bard The Dragon Slayer
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Airedale Terrier  
Shawndee Cast Iron Wild Child








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   68
Group 2nd   
GCh Ches-Shores Moer Than Faith
  Retriever (Chesapeake Bay)   59
Group 3rd   
GCh Ranzfel Jazzman Blues
  Spaniel (English Cocker)   58
Group 4th    Gazon Sugarcreek Glitter   Spaniel (American Cocker)   54
BPIG    Gazon Sugarcreek Glitter   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nite Winds Legend On Ice   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Eros del Fiume



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Malhaven Y Walk When U Can Dance



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Cosmic's Playin For Keeps



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 28 pts
GChEx Briarwood True North



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh Sunsetter's Desert Sunrise



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitehot's Triumphant Titan



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lucky Morn Firecracker



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Ch Gazon Sugarcreek Glitter



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Tamar Lass



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Ranzfel Jazzman Blues



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rosens J Fallenoak Gryffindor



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bonneterre Africa Zeus



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Koping Dangerous Mission







Group 2 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   22
Group 2nd   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   15
Group 3rd   
Ch Terikor Zeus
  Saluki   14
Group 4th   Ch Heather's The Winner Takes All   Bloodhound   13
BPIG    Soundtrack Saving Grace   Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jasu Born To Hunt   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Bagabones Kodak Moment



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Heather's The Winner Takes All



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Nepachee's The Dance



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nomistakins Up The Hill SS







Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Taillis Au Birchwood Tamsall



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windrock Life Is A Highway



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kamars Fly Beyond Imagining V Valbydane



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Vin-Melca's Love Story



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Mshindaji's Ima Keeper



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Terikor Zeus



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Onyxx Wild Thing







Group 3 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   47
Group 2nd   
GCh Von Wilhelms Oil Baron
  Rottweiler   45
Group 3rd    Riverbluff's Sweet Child O'Mine   Cane Corso   29
Group 4th   
Ch Rivercove's Heartthrob
  Siberian Husky   28
BPIG   
Ch Esmonds God Of All
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Champagne Ginger Rogers
  Schnauzer (Standard)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Darkar Future Image



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Winterchill's Blackpowder Keg



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Leica V Blakoke



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Tybrushe's Sultan Of Swing



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Marconian's Boom Shake The Room



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverbluff's Sweet Child O'Mine



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Whitcam's Evening Breeze



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Brazen Burn Notice



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 7 pts
GCh Kemac N Leinenstone's SumR Shandy



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 15 pts
GChEx Von Wilhelms Oil Baron



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Storytales Past Present & Future



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Steinhaus Mon Amie



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rivercove's Heartthrob







Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   22
Group 2nd   
GChEx Kenan's Beneath The Waves
  Kerry Blue Terrier   21
Group 3rd   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   18
Group 4th   
Ch Cerridwen Siana Of Rhowyn
  Welsh Terrier   15
BPIG   
Corimar's Incomparable Jewel
  Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shawndee Cast Iron Wild Child
  Airedale Terrier   0




Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GCh Varlas Amarantine's Keepsake



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Corimar's Incomparable Jewel



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh German Dandies' Victoria



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart's Rough And Ready



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Kenan's Beneath The Waves



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Larkspur Acadia Ready For Action



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Wildgoose Cookie Cutter



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Attaway Sweet Baby James



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Avalonis New Olympian



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Wimaru's Faugh A Ballagh



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cerridwen Siana Of Rhowyn



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Brynmill British Sterling







Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   27
Group 2nd   
GCh Sunterra Star Status
  Pomeranian   24
Group 3rd   
Ch Chi's Denka No Masamune
  Japanese Chin   23
Group 4th   
GCh Marron's Jimmy Choo
  Papillon   22
BPIG    That's Tuckaluckadingdong@Mendota Eh   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jamega's I Am Da Mon
  Papillon   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GCh Avantgarde Moon Song



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cogie's Valentino Star



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Imperial Death Star



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wind She Dances In The Dark



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
That's Tuckaluckadingdong@Mendota Eh



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skywalker Last Exit To Eden



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chi's Denka No Masamune



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brackley Prince Valiant



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GCh Marron's Jimmy Choo



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunterra Star Status



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cantu's Timeliss Truly Sirius At Bugaboo



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Envoy Mydee Fine Karisma



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Diventy's Jaxson



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Risha's Remington Steele







Group 6 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WinterGarden Toil And Trouble
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   33
Group 3rd   
Ch Besitos Tepal
  Xoloitzcuintli (Miniature)   23
Group 4th   
GCh Rodonnas Lucky Card
  Boston Terrier   22
BPIG   
Ch Symarun WorkN OnMy Masterpiece
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Petit Ami's Wynn At Luvit Dalnavert   Bichon Frise   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rodonnas Lucky Card



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts
GCh Topline Highland Driftwood



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Spotted Bliss Oreo Delight



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Shainakees Faith In Song At SouthCar



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts
Horizon's Catch Me If You Can



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
GCh WinterGarden Toil And Trouble



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 9 pts
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Symarun WorkN OnMy Masterpiece



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Besitos Tepal



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   64
Group 2nd   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   48
Group 3rd   
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   44
Group 4th   
GChEx Requin Deabei
  Belgian Shepherd Dog   30
BPIG   
Asynior's Bard The Dragon Slayer
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cassbar's Cynchar Belacqua   Shetland Sheepdog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 15 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Motlikru-Buaidh Kryptonite



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Requin Deabei



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bellaclan Sunset Love Spell



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
Ch Prairiepine Afterhours Dusted With Diamonds



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Bearspaw Sampo



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 15 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 13 pts
GCh Cermel Hatfield Mirror Blue



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By