Prince Albert Kennel & Obedience Club
Friday, December 31, 2021 - Show-6



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
CH Ghostpine's Quantum Leap
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: David Gilmour
Ibizan Hound  
GChB Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Gilmour
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 135
Best Puppy In Show
Judge: David Gilmour
Collie (Rough)  
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
Reserve Best Puppy In Show
Judge: David Gilmour
Boxer  
Samson's Voodoo Child








Group 1 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   25
Group 2nd   Ch Ridge View Leffe Brune   Retriever (Labrador)   24
Group 3rd   
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness
  Vizsla (Smooth-Haired)   10
Group 4th    Verdoro's Posh Spice   Retriever (Golden)   9
BPIG   
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crossiron Asterix

Best Of Opposite Sex
Crossiron's Catch Me If You Can

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crossiron Asterix

Best Puppy In Breed
Crossiron's Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crossiron Asterix

Open Dog Class
1st Crossiron Asterix


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crossiron's Catch Me If You Can

Senior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Puppy In Breed
Malhaven Dare To Dance The Tide


Winners Dog: (1-0-1-0)
Malhaven Dare To Dance The Tide

Junior Puppy Dog Class
1st Malhaven Dare To Dance The Tide


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Inglis Shoot For The Stars



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Verdoro's Posh Spice

Best Puppy In Breed
Verdoro's Posh Spice



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Verdoro's Posh Spice

Reserve Winners Bitch
Harmony's Dark Side Of The Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Posh Spice

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Dark Side Of The Moon

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 13 pts (3-6-2-3)
Ch Ridge View Leffe Brune

Best Of Opposite Sex
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (3-6-2-3)
Ekho's Ride The Storm

Best Puppy In Breed
Aeolian's Upper Crust

Select Dog
Ch Biscay Freshwater River on The Cape

Select Bitch
GCh Ekho's Endless Spiral


Winners Dog: (3-6-2-3)
Ekho's Ride The Storm

Reserve Winners Dog
Aeolian's Upper Crust

Junior Puppy Dog Class
1st Aeolian's Upper Crust
2nd Aeolian's Runs With The Big Boys

12-18 Month Dog Class
1st Ekho's Ride The Storm


Winners Bitch: (3-6-2-3)
Biscay Festival Maris

Reserve Winners Bitch
Aeolian's Faraway Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Aeolian's Faraway Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Key To Innovation

12-18 Month Bitch Class
1st Biscay Festival Maris

Canadian Bred Bitch Class
1st Biscay Preciosa Reina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Biscay Fogo Island Harbour

Open Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Puppylove Master Of The Game



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Keypoint's Play On Words



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

Best Puppy In Breed
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness

Best Puppy In Breed
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness







Group 2 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   8
Group 2nd   
Ch DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   6
Group 3rd   
Ch Counterpoint Perfect Circle
  Whippet   5
Group 4th   
GCh RHK Kiss A Golden Spark
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   4
BPIG   
RHK Mellies Vanilla Kisses
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DragonPearl What If I Could Fly



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
RHK Stormies Silver N Saphire

Best Of Winners: (1-2-1-0)
RHK Stormies Silver N Saphire

Best Puppy In Breed
RHK Mellies Vanilla Kisses


Winners Dog: (1-2-1-0)
Viverville Fire Show

12-18 Month Dog Class
1st Viverville Fire Show


Winners Bitch: (1-2-1-0)
RHK Stormies Silver N Saphire

Reserve Winners Bitch
RHK Mellies Vanilla Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Mellies Vanilla Kisses

Open Bitch Class
1st RHK Stormies Silver N Saphire

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Counterpoint Perfect Circle







Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   24
Group 2nd   
Ch Samson's Voodoo Child
  Boxer   23
Group 3rd   
GCh Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   15
Group 4th   Ch Winterpeg's Teija   Samoyed   14
BPIG   
Ch Samson's Voodoo Child
  Boxer   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Excuse Me Sir Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Creo's Belmore Bailey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Excuse Me Sir Von Sasaunna

Best Puppy In Breed
Creo's Belmore Bailey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Excuse Me Sir Von Sasaunna

Open Dog Class
1st Excuse Me Sir Von Sasaunna


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Creo's Belmore Bailey

Reserve Winners Bitch
Creo's All Over The World

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Belmore Bailey

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's All Over The World

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 7 pts (0-4-1-3)
GCh Samson's Voodoo Child

Best Of Opposite Sex
GCh Livin's Pursuit Of Happyness

Best Puppy In Breed
GCh Samson's Voodoo Child

Select Bitch
Ch Livin's Poor Little Rich Girl


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Cassius de Akido San

Select Dog
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stillstreams Otis Moves To Titan Bear


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Esmonds God Of All



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Winterpeg's Teija

Best Puppy In Breed
GCh Winterpeg's Teija



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChB Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Ch Wintereclips Shadow Talker

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Frostypaw's Nox

Best Puppy In Breed
Frostypaw's Nox


Winners Dog: (2-3-1-1)
Frostypaw's Nox

Reserve Winners Dog
Arcticsun's The Viking

Junior Puppy Dog Class
1st Frostypaw's Nox

Canadian Bred Dog Class
1st Arcticsun's The Viking





Group 4 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   8
Group 2nd   
GCh PMK's Ice Cold Glaceon
  American Staffordshire Terrier   7
Group 3rd   
GCh Glenshiel's Red Samurai
  Scottish Terrier   2
Group 4th    Minuteman Stir The Pot   Schnauzer (Miniature)   1
BPIG    PMK's Let's Snuggle Forever Mimikyu   American Staffordshire Terrier   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GChB PMK's Ice Cold Glaceon

Best Of Opposite Sex
GChB Ambition's Southern Belle

Best Puppy In Breed
PMK's Let's Snuggle Forever Mimikyu

Select Bitch
GChB Rina Lob Od 1300 Kaplara



Winners Bitch: (0-1-1-3)
PMK's Let's Snuggle Forever Mimikyu

Junior Puppy Bitch Class
1st PMK's Let's Snuggle Forever Mimikyu

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Minuteman Stir The Pot



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Minuteman Stir The Pot

Reserve Winners Bitch
Loneacre Covergirl

12-18 Month Bitch Class
1st Minuteman Stir The Pot

Open Bitch Class
1st Loneacre Covergirl

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glenshiel's Red Samurai



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ghostpine's Quantum Leap







Group 5 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Loscompanero's Yabba Dabba Doo
  Havanese   29
Group 2nd   
GCh Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   28
Group 3rd   Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity   Pekingese   26
Group 4th   
GCh Arwins Blaze Starr
  Pomeranian   25
BPIG   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Dream Weaver


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Incantodelmondo Neverending Story

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Incantodelmondo Neverending Story

Best Puppy In Breed
GChB Tanooki Suit Of Lore


Winners Dog: (2-2-2-0)
Muso Grazioso Steve

Reserve Winners Dog
Wind Like A Rolling Stone

Canadian Bred Dog Class
1st Wind Like A Rolling Stone

Open Dog Class
1st Muso Grazioso Steve


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Incantodelmondo Neverending Story

Reserve Winners Bitch
Taja Got My Angel Halo

Junior Puppy Bitch Class
1st Incantodelmondo Neverending Story

Open Bitch Class
1st Taja Got My Angel Halo

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Crackerjack's Holly Berry

Best Of Opposite Sex
Cruiser de Bijoux de Coton

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Crackerjack's Holly Berry

Best Puppy In Breed
Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton

Senior Puppy Dog Class
1st Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Crackerjack's Holly Berry

Open Bitch Class
1st Crackerjack's Holly Berry

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Karakorum's Let Vermillion Reign

Best Puppy In Breed
Karakorum's Let Vermillion Reign


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellamy's Pocket Change

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loscompanero's Yabba Dabba Doo



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Diavolino's Gimme A Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Diavolino's Gimme A Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diavolino's Gimme A Kiss

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Wemp Got It All

Best Of Opposite Sex
Mightymites Master Of Magic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mightymites Charmed By Magic


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mightymites Master Of Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Mightymites Master Of Magic


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mightymites Charmed By Magic

Open Bitch Class
1st Mightymites Charmed By Magic

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Arwins Blaze Starr

Best Of Opposite Sex
Geezava's Saks Fifth Avenue

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Terramarie's Dolce Vita

Best Puppy In Breed
Geezava's Saks Fifth Avenue


Winners Dog: (1-1-0-1)
Geezava's Saks Fifth Avenue

Junior Puppy Dog Class
1st Geezava's Saks Fifth Avenue


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Terramarie's Dolce Vita

Open Bitch Class
1st Terramarie's Dolce Vita

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pekeapug's FN2187@Hug Apuginoz

Best Of Opposite Sex
Pekeapug's Hugapug Twisted Force

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Xoe's Master Of Illusions

Best Puppy In Breed
Xoe's Master Of Illusions


Winners Dog: (1-1-1-0)
Xoe's Master Of Illusions

Senior Puppy Dog Class
1st Xoe's Master Of Illusions


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pekeapug's Hugapug Twisted Force

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pekeapug's Hugapug Twisted Force





Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   20
Group 2nd   Ch Jaset Steadfast Dafne At Arreau   Poodle (Standard)   19
Group 3rd   Ch Berg & Blanes Iconic Rosebell   Poodle (Miniature)   16
Group 4th   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   12
BPIG    Rosebell So Pretty Cara Cotter   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Ch Ayran Hong’s Renewal at Visionary

Select Dog
Ch Visionary's Vengeance Is Mine



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Opposite Sex
Incognito's What A Wicked Web We Weave



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Incognito's What A Wicked Web We Weave

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Incognito's What A Wicked Web We Weave

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Admiraal's Rocky Road

Best Of Opposite Sex
Admiraal Wicked Game At Jet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Admiraal's Rocky Road


Winners Dog: (1-1-0-0)
Admiraal's Rocky Road

12-18 Month Dog Class
1st Admiraal's Rocky Road


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Admiraal Wicked Game At Jet

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal Wicked Game At Jet

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Berg & Blanes Iconic Rosebell

Best Of Opposite Sex
GChB Kandansk Staken Nosferatu

Best Puppy In Breed
Rosebell So Pretty Cara Cotter



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Rosebell So Pretty Cara Cotter

Reserve Winners Bitch
Kandansk The Force Of Nature

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosebell So Pretty Cara Cotter

Open Bitch Class
1st Kandansk The Force Of Nature

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Jaset Steadfast Dafne At Arreau

Best Of Opposite Sex
Espirit Witch Hunter At Kandansk

Best Puppy In Breed
Espirit Witch Hunter At Kandansk


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Jet Bonchien Padme Amidala

Best Of Opposite Sex
Ch Delamer Sea Red Sky At Night

Select Bitch
Ch Jet Bonchien Pardon My French



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Puppy In Breed
Tsukime And Urajiro Prince Henry


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Reserve Winners Dog
Langans Brushwood Valour 3rd

Junior Puppy Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry

Open Dog Class
1st Langans Brushwood Valour 3rd




Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   24
Group 2nd   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   22
Group 3rd   
Ch Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   20
Group 4th   
Ch Crinan Final Decision
  Shetland Sheepdog   19
BPIG   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Best Of Opposite Sex
Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Best Puppy In Breed
Hillhaven's Reel Lucky Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Junior Puppy Dog Class
1st Hillhaven's Reel Lucky Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Oenomel's Turn It Up



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Birdwing Seize The Battle At Amarantine

Best Puppy In Breed
Birdwing Seize The Battle At Amarantine


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
GChB Headline Prairiepine's Out Of This World



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fonehill Flattery

Senior Puppy Bitch Class
1st Fonehill Flattery

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
Feoras & Caradilis Rising Fortune



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Senior Puppy Bitch Class
1st Feoras & Caradilis Rising Fortune

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sugarok Magical Mystery Tour

Select Dog
GCh Peikkovuoren Wando Of BP



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Woolkin's Hello World

Best Puppy In Breed
Woolkin's Hello World


Winners Dog: (1-0-0-0)
Woolkin's Hello World

Junior Puppy Dog Class
1st Woolkin's Hello World


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By