Club Canin du Bas St-Laurent
Friday, July 8, 2022 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, July 08 (Show-1)
Saturday, July 09 (Show-2)
Saturday, July 09 (Show-3)
Sunday, July 10 (Show-4)
Sunday, July 10 (Show-5)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Saturday, July 09 (Rally Trial-2)
Sunday, July 10 (Rally Trial-3)
Sunday, July 10 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Griffon (Wire-Haired Pointing)  
Ch DuValin California Dreams
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Shiba Inu  
Ch Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska
Points: 98
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Taylor
Shetland Sheepdog  Ch Magikdream An Epiphany
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Taylor
Samoyed  
Skilo Bear's Deluxe Bentley
Best Veteran In Show
Judge: Patricia Taylor
Japanese Akita  
Ryuujin Go Shinrin Sou
Best Altered In Show
Judge: Patricia Taylor
Alaskan Malamute  
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule








Group 1 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   29
Group 2nd    Ildanoch's Party Rock Anthem   Spaniel (Irish Water)   28
Group 3rd   
Ch Giroflee Etoile Filante
  Spaniel (English Cocker)   27
Group 4th   
GChB Roidethule Sire Puz Boucledeau
  Barbet   26
BPIG   
Ch Segre's Time Is Relative
  Spaniel (English Springer)   2
Best Baby Puppy In Group    Nautilus Hemi Demon   Retriever (Golden)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Patronum Dissendium Harleen Quinzel

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Patronum Dissendium Harleen Quinzel

Best Puppy In Breed
Patronum Finite Incantatem Marseille

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh DuValin California Dreams



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Nautilus Un Poco Loco Miguel

Best Of Opposite Sex
GChB Sagagold Gwen's Angel Eyes

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Authentique Aja La Mysterieuse

Best Puppy In Breed
Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy

Select Dog
GCh Sagagold Spero Patronum


Winners Dog: (2-5-3-1)
Authentique Romeo

Reserve Winners Dog
Sagagold Apollon Todd

Junior Puppy Dog Class
1st Sagagold Apollon Todd

Open Dog Class
1st Authentique Romeo

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Duvieuxpin Begonia Rose

Best Of Opposite Sex
Captiva Wind Luck Zephyr

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Duvieuxpin Begonia Rose

Best Puppy In Breed
Captiva Wind Luck Zephyr


Winners Dog: (1-1-0-0)
Captiva Wind Luck Zephyr

Senior Puppy Dog Class
1st Captiva Wind Luck Zephyr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Duvieuxpin Begonia Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Duvieuxpin Begonia Rose

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Opposite Sex
Brimat's Never Without My Chocolate Baby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity

Best Of Opposite Sex
Newday All Around The World

Best Puppy In Breed
GCh Newday Take The Opportunity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Newday All Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Newday All Around The World

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Giroflee Etoile Filante



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Telltale Society's The Show Must Go On

Best Puppy In Breed
GCh Segre's Time Is Relative

Select Bitch
GCh Segre's Time Is Relative



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ildanoch's Party Rock Anthem



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ildanoch's Party Rock Anthem

Open Bitch Class
1st Ildanoch's Party Rock Anthem





Group 2 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   18
Group 2nd   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd   
Ch Joska Forgetmenot Take A Chance On Me
  Whippet   15
Group 4th   
GCh Aviance Luna Caprese An Army Of One L
  Dachshund (Standard Long-Haired)   12
BPIG    Interlude When Hell Freezes Over   Whippet   2
Best Baby Puppy In Group    Cocktail One Boy One Dragon MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rabows Smoky Quart'z ML

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocktail Variant Beauty MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Variant Beauty MW


4-6 Month Dog Class
1st Cocktail One Boy One Dragon MW


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocktail Variant Beauty MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

4-6 Month Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Trumphill's Taking The High Road



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Interlude When Hell Freezes Over


Winners Dog: (2-0-1-0)
Interlude When Hell Freezes Over

Reserve Winners Dog
Comar's Oh Me Oh My

Senior Puppy Dog Class
1st Comar's Oh Me Oh My

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over






Group 3 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   6
Group 2nd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   5
Group 3rd   
Ch Du Kalinour Jackson
  Bernese Mountain Dog   4
Group 4th   
GCh Pattedeau Trocadero
  Portuguese Water Dog   3
BPIG    Angeldream Devil In Disquise   Doberman Pinscher   2
Best Baby Puppy In Group   
Skilo Bear's Deluxe Bentley
  Samoyed   0
Best Altered In Group   
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule
  Alaskan Malamute   0



Sexually Altered Dog Class
1st Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Du Kalinour Jackson



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Angeldream Devil In Disquise

Best Puppy In Breed
Angeldream Devil In Disquise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Angeldream Devil In Disquise

Senior Puppy Bitch Class
1st Angeldream Devil In Disquise

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pattedeau Trocadero

Best Of Opposite Sex
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

12-18 Month Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine






4-6 Month Dog Class
1st Skilo Bear's Deluxe Bentley






Group 4 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jewelbox Amethiste
  Bedlington Terrier   8
Group 2nd   
Misbehavin' Witchcraft
  Fox Terrier (Wire)   7
Group 3rd    Forget-Ginny Weasley-Holy   Soft-Coated Wheaten Terrier   5
Group 4th   
GCh Margeline Sire Balzac
  Airedale Terrier   2
BPIG   
Misbehavin' Witchcraft
  Fox Terrier (Wire)   2
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Margeline Sire Balzac

Best Of Opposite Sex
Margeline Violette Sybil



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Margeline Violette Sybil

Open Bitch Class
1st Margeline Violette Sybil

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jewelbox Amethiste

12-18 Month Bitch Class
1st Jewelbox Amethiste

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Misbehavin' Witchcraft

Best Puppy In Breed
Misbehavin' Witchcraft



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Misbehavin' Witchcraft

Reserve Winners Bitch
Br'er Fox Stella By Starlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Misbehavin' Witchcraft

Open Bitch Class
1st Br'er Fox Stella By Starlight

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Forget-Ginny Weasley-Holy

Best Of Opposite Sex
Boreal Luck Of The Irish

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Forget-Ginny Weasley-Holy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Boreal Luck Of The Irish

Canadian Bred Dog Class
1st Boreal Luck Of The Irish


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Forget-Ginny Weasley-Holy

Reserve Winners Bitch
Forget-Lily-Luna-Potter

12-18 Month Bitch Class
1st Forget-Ginny Weasley-Holy

Open Bitch Class
1st Forget-Lily-Luna-Potter

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CryCa Joeberger Bruno Caleb


Winners Dog: (1-0-0-0)
CryCa Joeberger Bruno Caleb

Open Dog Class
1st CryCa Joeberger Bruno Caleb






Group 5 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   16
Group 2nd    Mme Peach Saphir   Pug   15
Group 3rd   
Ruler's Thief Of Hearts
  Cavalier King Charles Spaniel   13
Group 4th   
Ch Grandepatte Signorina Mistica
  Italian Greyhound   10
BPIG   
Happyhounds Hocus Pocus
  Italian Greyhound   2
Best Baby Puppy In Group    Amyla's Zalae Pretty In Pink   Havanese   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Ruler's Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Merania Elton John


Winners Dog: (3-0-0-0)
Ruler's Thief Of Hearts

Reserve Winners Dog
Merania George Harrison

Senior Puppy Dog Class
1st Merania Elton John

12-18 Month Dog Class
1st Ruler's Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Merania George Harrison


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amyla's Eyes On The Prize

Best Of Opposite Sex
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amyla's Eyes On The Prize

Best Puppy In Breed
Amyla's Traded For Five Magic Beans


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Junior Puppy Dog Class
1st Amyla's Traded For Five Magic Beans


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amyla's Eyes On The Prize

12-18 Month Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize

4-6 Month Bitch Class
1st Amyla's Zalae Pretty In Pink

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GChB Grandepatte Signorina Mistica

Best Of Opposite Sex
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Puppy In Breed
Happyhounds Hocus Pocus

Select Dog
GChB Grandepatte Midnight Blue


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Of Opposite Sex
Giroflee Juliette



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Giroflee Juliette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Juliette

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir

Best Of Opposite Sex
Monsieur Pablo-Saphir

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monsieur Pablo-Saphir

12-18 Month Dog Class
1st Monsieur Pablo-Saphir


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir

12-18 Month Bitch Class
1st Mme Peach Saphir





Group 6 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska
  Shiba Inu   16
Group 2nd   
GCh Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou
  Japanese Akita   9
Group 4th   
Ch Jolibully Sir Zeus Of Windermere
  Bulldog   5
BPIG   
Ch Masino's Stella By Starlight
  French Bulldog   2
Best Baby Puppy In Group   
Jolibully Watch Me Rock The Roll
  Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ryuujin Go Shinrin Sou
  Japanese Akita   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Jolibully Sir Zeus Of Windermere

Best Of Opposite Sex
Jolibully Toscane

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sir Georgio Of Windermere

Best Puppy In Breed
Sir Georgio Of Windermere


Winners Dog: (1-3-1-0)
Sir Georgio Of Windermere

Junior Puppy Dog Class
1st Sir Georgio Of Windermere


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Jolibully Toscane

Reserve Winners Bitch
Lady Brianna Of Windemere

Junior Puppy Bitch Class
1st Lady Brianna Of Windemere

12-18 Month Bitch Class
1st Jolibully Toscane

Open Bitch Class
1st Bbad's All Naturelle

4-6 Month Bitch Class
1st Jolibully Watch Me Rock The Roll

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Element Joie De Vivre



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Element Joie De Vivre

Open Bitch Class
1st Element Joie De Vivre

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Stella By Starlight

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bauross Klinton

Best Puppy In Breed
GCh Masino's Stella By Starlight


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bauross Klinton

12-18 Month Dog Class
1st Bauross Klinton


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Abellio Purple You

Junior Puppy Bitch Class
1st Abellio Purple You

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou

Best Of Opposite Sex
Hota'kaze' Of Ango Angari

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou

Best Puppy In Breed
Hota'kaze' Of Ango Angari


Winners Dog: (2-2-0-0)
Hota'kaze' Of Ango Angari

Reserve Winners Dog
Ryuujin Go Shinrin Sou

Senior Puppy Dog Class
1st Hota'kaze' Of Ango Angari

Open Dog Class
1st Ryuujin Go Shinrin Sou

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ryuujin Go Shinrin Sou

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska

Best Of Opposite Sex
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska




Group 7 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd   
GCh Stellar's In Trump We Trust
  Miniature American Shepherd   27
Group 3rd   
GCh Joska Andrade Jus de Pomme
  Welsh Corgi (Pembroke)   24
Group 4th    Estrella's Princess Lilibeth   Bearded Collie   20
BPIG   GCh Magikdream An Epiphany   Shetland Sheepdog   2
Best Baby Puppy In Group   
Lagenevoise Hangs His Hat On
  Australian Shepherd   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
GCh Please Dis Moi Oui

Best Of Opposite Sex
GCh Tadam Bewitched By Boomrang

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Sweetnsour Innate Rebelle

Best Puppy In Breed
Oracle Bayberry A Feather In My Cap

Select Bitch
GCh Lagenevoise Harmony Dream


Winners Dog: (3-1-1-2)
Northside Running Out To Please

Reserve Winners Dog
Oracle Bayberry A Feather In My Cap

Senior Puppy Dog Class
1st Oracle Bayberry A Feather In My Cap

12-18 Month Dog Class
1st Stormridge Thornbury Beyond UrLimits

Canadian Bred Dog Class
1st Northside Running Out To Please

4-6 Month Dog Class
1st Lagenevoise Hangs His Hat On


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Sweetnsour Innate Rebelle

Canadian Bred Bitch Class
1st Sweetnsour Innate Rebelle

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Estrella's Princess Lilibeth



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Estrella's Princess Lilibeth

Open Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nicha Bojan Tel Le Phenix

Best Of Opposite Sex
LGD Circé Légende de l'Odyssée

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nicha Bojan Tel Le Phenix


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nicha Bojan Tel Le Phenix

12-18 Month Dog Class
1st Nicha Bojan Tel Le Phenix

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
GCh Boyero Xpress Wellness

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Xpress Wellness



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Stellar's In Trump We Trust

Best Of Opposite Sex
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Reserve Winners Bitch
Red Rock Silk Thread Drawing

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

12-18 Month Bitch Class
1st Red Rock Silk Thread Drawing

4-6 Month Bitch Class
1st Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 8 pts (4-4-1-0)
GCh Magikdream An Epiphany

Best Of Opposite Sex
Nicha Belle Nala Fille De Brandy

Best Of Winners: (4-4-1-0)
Nicha Le Roy Arthur

Best Puppy In Breed
GCh Magikdream An Epiphany


Winners Dog: (4-4-1-0)
Nicha Le Roy Arthur

Reserve Winners Dog
Sweetedel Harry The Last Wizard

Senior Puppy Dog Class
1st Reflet Time For Freestyle

Canadian Bred Dog Class
1st Grandgables Score A Touch Down

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sweetedel Harry The Last Wizard

Open Dog Class
1st Nicha Le Roy Arthur


Winners Bitch: (4-4-1-0)
Nicha Belle Nala Fille De Brandy

Reserve Winners Bitch
Melodaly Tourmaline

12-18 Month Bitch Class
1st Nicha Belle Nala Fille De Brandy

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Magikdream Sweet Illusion

Open Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Major Point Canada

Best Of Opposite Sex
Llydaw Stay Humble

Best Puppy In Breed
Llydaw Stay Humble


Winners Dog: (1-0-0-1)
Llydaw Stay Humble

Senior Puppy Dog Class
1st Llydaw Stay Humble


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Opposite Sex
Mezzoo Sweet Secret Girl

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Mezzoo Sweet Secret Girl

Best Puppy In Breed
Cadwyn O Holy Knight


Winners Dog: (2-1-1-0)
Cadwyn O Holy Knight

Reserve Winners Dog
Mezzoo You Will Be My Rising Star

Junior Puppy Dog Class
1st Cadwyn O Holy Knight

12-18 Month Dog Class
1st Mezzoo You Will Be My Rising Star


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Mezzoo Sweet Secret Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Mezzoo Sweet Secret Girl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By