Regina Kennel & Obedience Club
Sunday, May 19, 2024 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Donna Conod
Bullmastiff  
GChS Newalba's Ben Grimm
Points: 151 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Chinese Crested Dog  
GChEx Winwood Top Secret With BRK
Points: 133
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Schnauzer (Miniature)   Minuteman Wall Street








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   22
Group 2nd   
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   20
Group 3rd   Ch Creeksidefrm Reach4theMoon&ifumissulandintheStars   Retriever (Golden)   16
Group 4th   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   6
BPIG    Carolot's Eye Candy   Retriever (Golden)   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Of Opposite Sex
Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Select Bitch
GCh Crossiron's Dream Come True



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 9 pts (2-7-1-0)
Ch Creeksidefrm Reach4theMoon&ifumissulandintheStars

Best Of Opposite Sex
Carolot's Howl-oween Moonlight

Best Of Winners: (2-7-1-0)
Carolot's Howl-oween Moonlight

Best Puppy In Breed
Carolot's Eye Candy


Winners Dog: (2-7-1-0)
Triores Pressing Buttons

Reserve Winners Dog
Carolot's Three Strikes N'Ur Toast

Junior Puppy Dog Class
1st Carolot's Three Strikes N'Ur Toast

Open Dog Class
1st Triores Pressing Buttons

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Tenacity's Dipped In Fudge


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tenacity's Dipped In Fudge

Open Dog Class
1st Tenacity's Dipped In Fudge


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Che-Lee's One Way Ticket To Tanahill

Best Of Opposite Sex
Viv'en Jurgapearls



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Viv'en Jurgapearls

Reserve Winners Bitch
Valencia Jurgapearls

Open Bitch Class
1st Viv'en Jurgapearls
2nd Valencia Jurgapearls

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Puppy In Breed
Sovereign Rionnag Breagha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait







Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   15
Group 2nd   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 3rd   
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   13
Group 4th   
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche
  Saluki   12
BPIG    Nouvelle Fight Fire With Fire SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Konza White Rose

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LongonLoving's Duck Duck Goose



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Wiretap Here Comes The Rain

Best Of Opposite Sex
Nouvelle Fight Fire With Fire SW

Best Puppy In Breed
Nouvelle Fight Fire With Fire SW

Select Bitch
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nouvelle Fight Fire With Fire SW

Senior Puppy Dog Class
1st Nouvelle Fight Fire With Fire SW


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche

Best Of Opposite Sex
GChB Khamsin's Another Perfect Day

Select Dog
Ch Haefen Phaeton Kingsley

Select Bitch
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Windstorm Vain Elza My Kismet

Open Bitch Class
1st Windstorm Vain Elza My Kismet

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
GCh Aikerskaill SpecialD Rock Star






Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   17
Group 2nd   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   14
Group 3rd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   13
Group 4th   
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'
  Boxer   8
BPIG    Morningdew's Eternal Promise   Great Dane   2
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChS Newalba's Ben Grimm

Best Of Opposite Sex
GCh Archangel's Beauty Above All


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Janterra's Flaunt It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whitcam's Black Opium

Open Bitch Class
1st Whitcam's Black Opium

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Strider N Droghedas We Will Rock You At Wishmaster

Best Of Opposite Sex
Ch Enzo's Riptide At Morning Dew

Best Puppy In Breed
Morningdew's Eternal Promise



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Morningdew's Hidden Gemstone

Reserve Winners Bitch
Morningdew's Eternal Promise

Junior Puppy Bitch Class
1st Morningdew's Eternal Promise

Open Bitch Class
1st Morningdew's Hidden Gemstone

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Opposite Sex
Ch H2O Ruby Of Whoosh

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Seabury's Who's That Girl

Select Dog
Ch Baywood Naut Your Captain


Winners Dog: (1-1-2-1)
Baywood Made To Fly

Open Dog Class
1st Baywood Made To Fly


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Seabury's Who's That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury's Who's That Girl

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine

Open Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Snowmist's Taffy







Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 2nd   
Ch Epic Humdinger
  Irish Terrier   13
Group 3rd   
Ch Barbary Indigo
  Scottish Terrier   12
Group 4th   Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas   Border Terrier   11
BPIG    Minuteman Wall Street   Schnauzer (Miniature)   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shawndee Focus On Glamoor



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shawndee Focus On Goldenspring

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadowfax Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadowfax Don't Stop Me Now

Open Bitch Class
1st Shadowfax Don't Stop Me Now

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat

12-18 Month Dog Class
1st Rozehavens Triple Threat




Winners Dog: (1-0-0-2)
Blue Reign's Cruisin For A Bruisin

Junior Puppy Dog Class
1st Blue Reign's Cruisin For A Bruisin


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Epic Humdinger



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Blackrystal Amarillo By Mornin



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Enduro Prairie Fire

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Minuteman Wall Street

Best Puppy In Breed
Minuteman Wall Street


Winners Dog: (2-2-1-0)
Minuteman Wall Street

Reserve Winners Dog
Enduro Impact

Junior Puppy Dog Class
1st Enduro Impact

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Minuteman Wall Street


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Enduro Prairie Fire

Reserve Winners Bitch
Enduro Face Off

Junior Puppy Bitch Class
1st Enduro Face Off

Open Bitch Class
1st Enduro Prairie Fire

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Barbary Indigo



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boreal Spirit Of The North



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tenax Let Me Be

Select Bitch
Ch Tenax Watch Her Soar







Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   26
Group 2nd   
GCh Amore's Red Velvet
  Italian Greyhound   16
Group 3rd   
GChG Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   15
Group 4th   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   13
BPIG    Dalen The Mighty Carter Slade   Pekingese   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sealegends Surprise Party At Shantel

Best Puppy In Breed
Sealegends Surprise Party At Shantel


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Typecast Toy Story

Best Of Opposite Sex
Typecast Trustfall



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Typecast Trustfall

Open Bitch Class
1st Typecast Trustfall



Winners Dog: (2-2-3-3)
Dalen Golden Ring

Reserve Winners Dog
Hex N Wind Kissing The Krewes At Fascino

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Kissing The Krewes At Fascino

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Golden Ring


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Hex's Laissez Les Bon Temps Rouler

Reserve Winners Bitch
Hex's Just A Little Black Magic

Junior Puppy Bitch Class
1st Hex's Just A Little Black Magic

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hex's Laissez Les Bon Temps Rouler

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Prairiefire Linguine

Best Of Opposite Sex
Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Adamsways Twin Eclair At Lebryt


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Open Bitch Class
1st Adamsways Twin Eclair At Lebryt

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amore's Red Velvet



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stepovyj Viter Runa

Best Puppy In Breed
Stepovyj Viter Runa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stepovyj Viter Runa

Senior Puppy Bitch Class
1st Stepovyj Viter Runa

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dalen The Mighty Carter Slade

Best Of Opposite Sex
Dalen Forever And Always Sincity

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dalen The Mighty Carter Slade

Best Puppy In Breed
Dalen The Mighty Carter Slade


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Dalen Forever And Always Sincity

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Forever And Always Sincity

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Arwins Enchanting Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Best Puppy In Breed
Arwins Golden Blue Moon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins Golden Blue Moon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Arwins Enchanting Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Enchanting Moon

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keja's Never Out Of Style



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Curiosity Romance At Ricochet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Curiosity Romance At Ricochet

Open Bitch Class
1st Curiosity Romance At Ricochet





Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   20
Group 2nd   
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos
  Tibetan Terrier   19
Group 3rd   
GCh Sunside Don't Stop Me Now
  Shih Tzu   16
Group 4th   
GChB Balcsi King Mars
  Chow Chow   15
BPIG   
Elkridge's Lady Twilight
  Poodle (Standard)   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChS Balcsi King Mars

Best Puppy In Breed
Lionheart Volare


Winners Dog: (2-0-1-0)
Lionheart Volare

Reserve Winners Dog
Lionheart Polar Vega

Junior Puppy Dog Class
1st Lionheart Volare
2nd Lionheart Polar Vega


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh SpecialD Resting Witch Face

Select Bitch
GCh Echoviews Nu Moon Rising



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiji Harry Styles



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Typecast Halcyon Under Wraps At Midori

Best Of Opposite Sex
Ch Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Balladair Life Was A Willow

Best Puppy In Breed
Balladair Life Was A Willow

Select Dog
Ch Typecast Halcyon Highwayman


Winners Dog: (1-1-2-1)
Fascino's A World Of Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Fascino's A World Of Magic


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Balladair Life Was A Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Balladair Life Was A Willow

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Elkridge's Lady Twilight

Best Puppy In Breed
Elkridge's Lady Twilight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Elkridge's Lady Twilight

Reserve Winners Bitch
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Senior Puppy Bitch Class
1st Elkridge's Lady Twilight
2nd Elkridge's Brighter Then The Sun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunside Don't Stop Me Now



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos

Best Of Opposite Sex
Aisha's Driving Miss Daisy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aisha's Little Prince Charles

Best Puppy In Breed
Aisha's Little Prince Charles


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aisha's Little Prince Charles

Junior Puppy Dog Class
1st Aisha's Little Prince Charles


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aisha's Driving Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Aisha's Driving Miss Daisy



Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sheep's Kin Come Together
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   Ch Valubal Keeping Up Appearances   Old English Sheepdog   20
Group 3rd   
GChG Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   18
Group 4th   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   15
BPIG    Love'n Stuff Girls Night At Valubal   Old English Sheepdog   2
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Sheep's Kin Come Together

Best Of Opposite Sex
Sheep's Kin Grandioso

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Grandioso

Best Puppy In Breed
Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
GChB Kiji I'll Have What She's Having


Winners Dog: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Grandioso

Reserve Winners Dog
Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Junior Puppy Dog Class
1st Risk'n Hope's I'm Your Huckleberry

Open Dog Class
1st Sheep's Kin Grandioso


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Sheep's Kin Big Secret

Reserve Winners Bitch
Mead's All Fired Up

Open Bitch Class
1st Sheep's Kin Big Secret
2nd Mead's All Fired Up

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Casryn's Defender Of The Divergent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Casryn's Defender Of The Divergent

12-18 Month Bitch Class
1st Casryn's Defender Of The Divergent

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
GCh Cardross Love Is A Rose



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whiskeyjack's Mrs Moneypenny

12-18 Month Bitch Class
1st Whiskeyjack's Mrs Moneypenny

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhills Good Omen At Mutiny


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok





Winners Dog: (1-1-3-2)
New Era's What The Puck

Senior Puppy Dog Class
1st New Era's What The Puck

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Valubal Keeping Up Appearances

Best Puppy In Breed
Love'n Stuff Girls Night At Valubal



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Junior Puppy Bitch Class
1st Love'n Stuff Girls Night At Valubal

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Cincerlee's Sodalicious

Best Puppy In Breed
Donayne's Ways To Be Wicked



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Donayne's Ways To Be Wicked

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee Miss Congeniality

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donayne's Ways To Be Wicked

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By