Lakes District Kennel Club
Sunday, May 8, 2011 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, May 07 (Show # 1)
Saturday, May 07 (Show # 2)
Sunday, May 08 (Show # 3)
Sunday, May 08 (Show # 4)

Obedience

Saturday, May 07 (Trial 1)
Saturday, May 07 (Trial 2)
Sunday, May 08 (Trial 3)
Sunday, May 08 (Trial 4)



Results courtesy of:


-- Teresa Brereton --
BIS MBISS Am/Can GCh. Waylin’s Million Dollar Baby
Breeder/Owner: Linda Moss
Handled by Teresa Brereton
Best In Show
Judge: Bruce Owen
Keeshond  
Ch Keesrich Wizard
Points: 114 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bruce Owen
Miniature Pinscher  Ch Sancardou's Undercover Agent
Best Puppy In Show
Judge: Bruce Owen
Spaniel (Clumber)  
Tricklecreek On The Rocks








Group 1 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Solitude's Fade To Black   Retriever (Flat-Coated)   22
Group 2nd   
GCh Tricklecreek Make A Memory
  Spaniel (Clumber)   20
Group 3rd   
Ch Tollchester's Top Secret
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   17
Group 4th   Ch Target's Tropical Storm Hannah   Weimaraner   15
BPIG   
Tricklecreek On The Rocks
  Spaniel (Clumber)   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Razorsedge Pretty Peggy Sue



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nowwithem Twelve Gauge



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Solitude's Fade To Black



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
Allsgold's Movin On



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tchesinkut's Maggie Muggins Of Cedarwood



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tollchester's Top Secret



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Palarset's Million Dollar Baby



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Vallance Xtra Time For Erin



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tricklecreek Make A Memory



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
McCormick's Joshua By The Sea Shore



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Target's Tropical Storm Hannah







Group 2 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater
  Basenji   10
Group 2nd   Ch Laponderosa's Modern Day Drifter   Beagle   9
Group 3rd   Ch Ironwills Tony Stewart   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   8
Group 4th   
Ch Scent-Of-Fame A Magic Time
  Afghan Hound   7
BPIG   
Celestian Avalon
  Afghan Hound   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Scent-Of-Fame A Magic Time



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Laponderosa's Modern Day Drifter



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ironwills Tony Stewart



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pohjanukon Puuhapete



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Faridaat Danae



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Icatcher Hare Force One







Group 3 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wolvereen She-Bear
  Siberian Husky   18
Group 2nd   
Ch Rikar's She's So Sweet
  Boxer   15
Group 3rd   
Windsor's All Right Now
  Doberman Pinscher   13
Group 4th   
GCh Alexander Von Der Heimenruti
  Bernese Mountain Dog   10
BPIG   
Garroway's Good Thunder
  Bullmastiff   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Inharmony's Kadence



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Alexander Von Der Heimenruti



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rikar's She's So Sweet



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Garroway's Exceptionally So



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Windsor's All Right Now



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Meafiton Bella



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Phantomwood My Girl Minnette



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Kiraly's Queen Of The Dark Side



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Wolvereen She-Bear







Group 4 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Envoy Express II Knockout
  Schnauzer (Miniature)   6
Group 2nd   
Ch Shawndee Carrollton's Man Of Le Mans
  Airedale Terrier   2
Group 3rd    Manzanita's Cordelia   Bull Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Shawndee Carrollton's Man Of Le Mans
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shawndee Carrollton's Man Of Le Mans



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Manzanita's Cordelia



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Envoy Express II Knockout







Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Sancardou's Undercover Agent   Miniature Pinscher   17
Group 2nd   
GCh Pomdell's Ninja Warrior
  Pomeranian   16
Group 3rd   
Ch Quartzite Apollo
  Cavalier King Charles Spaniel   13
Group 4th    Showyn Tinker Bell   Chihuahua (Short Coat)   11
BPIG    Sunokas Paprika   Papillon   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Quartzite Apollo



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Showyn Tinker Bell



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Havntyme El Vengador



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sancardou's Undercover Agent



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
Sunokas Lucky Charmer



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lon-Du Impossible Dream



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Pomdell's Ninja Warrior



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
Brookside's I'll Make U Famous



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Envoy Mimi's Foxworthy Krystal







Group 6 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keesrich Wizard
  Keeshond   18
Group 2nd   
Ch Aldar's Iroc Malibu Mix
  Bulldog   17
Group 3rd   
Madaka's SageHill N Garroway's Ziva
  French Bulldog   11
Group 4th   
GCh Waylin's Million Dollar Baby
  Boston Terrier   9
BPIG   
Madaka's SageHill N Garroway's Ziva
  French Bulldog   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Waylin's Million Dollar Baby



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts
Ch Aldar's Iroc Malibu Mix



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Madaka's SageHill N Garroway's Ziva



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Angelsun Mystchafis



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesrich Wizard



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts
Gold Mountain Lady Emily Jane





Group 7 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st    Zesta Blue Heaven   Shetland Sheepdog   17
Group 2nd    CL's Stealin Time Of Marleesha   German Shepherd Dog   6
Group 3rd    Isrima Snaedis   Iceland Sheepdog   1
Group 4th    Maxnme's Sargent Rigby   Welsh Corgi (Pembroke)   0
BPIG    CL's Stealin Time Of Marleesha   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 4 pts
CL's Stealin Time Of Marleesha



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Isrima Snaedis



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 10 pts
Zesta Blue Heaven



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts
Maxnme's Sargent Rigby



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By