Conception Bay Kennel Club
Saturday, August 9, 2014 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, August 09 (Show # 1)
Saturday, August 09 (Show # 2)
Sunday, August 10 (Show # 3)
Sunday, August 10 (Show # 4)



Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Shih Tzu   Opal's Sweet Redemption
Points: 46 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Retriever (Labrador)  
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Beagle  
Shillington Starburst
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Retriever (Golden)   Nalyn's Goldiemay's Y Y Y Delilah
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Retriever (Labrador)   Onarock's Clifford








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer
  Retriever (Labrador)   13
Group 2nd   
Ch Nautilus Isle of Jura
  Retriever (Golden)   6
Group 3rd   
GCh Plaisance Queen Isleen
  Setter (English)   2
Group 4th   
BigCountry's Sweet Chili Heat
  Pointer (German Short-Haired)   1
BPIG    Nalyn's Goldiemay's Y Y Y Delilah   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onarock's Clifford   Retriever (Labrador)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch BigCountry's Sweet Chili Heat



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Nautilus Isle of Jura



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 6 pts
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Plaisance Queen Isleen







Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Shillington Starburst
  Beagle   6
Group 2nd    L'ile De Feu's Moonshine   Basset Hound   5
Group 3rd   
Ch Heavenlyhund's Rocknlilly
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   3
Group 4th   
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   2
BPIG   
Shillington Starburst
  Beagle   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch L'ile De Feu's Moonshine



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shillington Starburst



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Heavenlyhund's Rocknlilly



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Wenrick's Little Bit of Everything







Group 3 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Saul TruBlood Queen of Hearts
  Great Dane   13
Group 2nd   
Seagirt's Jack Of All Trades
  Newfoundland   11
Group 3rd   
Ch Prairiesongs Celtic Lioness
  Leonberger   10
Group 4th    Davik's Got a Little Country   Siberian Husky   9
BPIG    Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creo's Eirik of Vinland   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts
Ch Alpencross Party Flirt of Vinland



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts
GCh Tickitbou Gone Baby Gone



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Liberator's Hollywood Spicegirl



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Saul TruBlood Queen of Hearts



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Prairiesongs Celtic Lioness



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seagirt's Jack Of All Trades



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
Ch Davik's Got a Little Country







Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Dunkellers Khaleesi
  West Highland White Terrier   2
Group 2nd   Ch Ruffpups Superstar   Border Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   
Dunkellers Khaleesi
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ruffpups Superstar



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dunkellers Khaleesi







Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polina's Edge of Glory
  Pekingese   3
Group 2nd   
GCh Okkak's Magnus Lacelink
  Papillon   1
Group 3rd    Bermia's Bean Crackle   Pug   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
GCh Okkak's Magnus Lacelink



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts
GCh Polina's Edge of Glory



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bermia's Bean Crackle







Group 6 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st    Opal's Sweet Redemption   Shih Tzu   4
Group 2nd   
OnDaGo Glamorous Pearl
  Bulldog   2
Group 3rd    Louwalk Blond Bombshell FYO At Kenzia   Poodle (Standard)   1
Group 4th No Entry
BPIG    Opal's A Bet Justified Wenrick   Shih Tzu   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
OnDaGo Glamorous Pearl



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Louwalk Blond Bombshell FYO At Kenzia



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Opal's Sweet Redemption





Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st No Entry
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By