Nicola Valley Kennel Club
Sunday, July 1, 2018 - Show #3



Related Results

Conformation

Saturday, June 30 (Show #1)
Saturday, June 30 (Show #2)
Sunday, July 01 (Show #3)
Sunday, July 01 (Show #4)



Results courtesy of:


-- Cynthia Seeling --
MBPIS BBPIS GrCH Westarr Remember The Heroes
"Hero"
Breeder/Owner/Handler: Cynthia Seeling


Best In Show
Judge: Robert Whitney
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
GCh Matsutakes This Moment In Time
Points: 155 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Whitney
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 135
Best Puppy In Show
Judge: Robert Whitney
Papillon  
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher








Group 1 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   21
Group 3rd   
Ch RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   17
Group 4th   
GCh Nowwithem Rooster Cogburn
  Pointer   15
BPIG    Kingdoms Steeler Of Hearts   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Hollykin's Dream Time

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Carmegold Uproar At Towerranch

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing


Winners Dog: (1-1-2-0)
Carmegold Uproar At Towerranch


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Hollykin's Dream Time

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Traynors Belle Of The Hunt

Best Of Opposite Sex
Makaila's Mukkadar Ka Sikander

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Traynors Belle Of The Hunt

Best Puppy In Breed
Tchesinkut's Shared Pride

Select Dog
Ch Danrich's Skyfire Abroad


Winners Dog: (3-3-2-0)
Makaila's Mukkadar Ka Sikander

Reserve Winners Dog
Beaumark's Gambler


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Traynors Belle Of The Hunt

Reserve Winners Bitch
Labralaynes Strawberry Wine

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
GCh Tollchester's Bright Eyes

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Kelticfoxvale You Win Again

Best Puppy In Breed
Readyfor Frisky Business With Quinncreek

Select Bitch
Ch Star Crowned Tollchester's Famous For Being Famous


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Readyfor Talk Of The Town

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Trusask's Walk This Way

Best Of Opposite Sex
Eltin's Persnickety Ryleigh



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eltin's Persnickety Ryleigh

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kingdoms Steeler Of Hearts

Best Puppy In Breed
Kingdoms Steeler Of Hearts


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kingdoms Steeler Of Hearts

Reserve Winners Dog
Ricris's Run For The Roses


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Best Of Opposite Sex
Pawmarc's He's In The Dryver's Seat

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Best Puppy In Breed
Blackpearl's Ynot The Big Bang


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Beswin Ynot Moves Like Jagger

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Split Rock's Sunshine On My Shoulders

Best Puppy In Breed
Split Rock's Sunshine On My Shoulders






Group 2 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   19
Group 2nd   
Ch Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   14
Group 3rd   
Ch Westarr Remember The Heroes
  Drever   5
Group 4th   Ch Ina's Fashion Bold   Greyhound   4
BPIG    Sinclair Tastocountry   Whippet   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Carrig's Busy Bee

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Matsutake's Temptation

Best Puppy In Breed
Ch Carrig's Busy Bee


Winners Dog: (1-2-1-1)
Carrig's Of High Spirit


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Matsutake's Temptation

Reserve Winners Bitch
Carrig's Alive And Kicking

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westarr Remember The Heroes



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ina's Fashion Bold



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
Ch Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Topoftherock's Catcando

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Topoftherock's Breakaway

Best Puppy In Breed
Topoftherock's Breakaway

Select Dog
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani

Select Bitch
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course


Winners Dog: (2-2-2-3)
Joaquin On Sunshine Of Course

Reserve Winners Dog
Topoftherock's Epic


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Topoftherock's Breakaway

Reserve Winners Bitch
Totr Golden Nugget's Cougar

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shuureihou Go Fukasou



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sinclair Tastocountry

Best Of Opposite Sex
Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sinclair Tastocountry

Best Puppy In Breed
Sinclair Tastocountry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sinclair Tastocountry





Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   17
Group 2nd   
Ch Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   15
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   14
Group 4th   
GCh BernerGold's Chasin' The Dream
  Bernese Mountain Dog   13
BPIG No Entry
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh BernerGold's Chasin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Marieke Vom Durrbachler Wald

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Pawsonlake Baccus


Winners Dog: (2-1-1-1)
Pawsonlake Baccus

Reserve Winners Dog
Tailspins Gold For Berneden


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Pawsonlake Monashee Breeze

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lookaway's Major Bob


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fiveam's Finish What Ya Started

Select Dog
GCh Legendale Addiction V Goldgrove



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Snowy Mountain's Lunar Eclipse At Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Snowy Mountain's Her Majesty

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ducati Quarterworld


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ducati Quarterworld


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Harvest Moon's Gold Dust Woman

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mostabear's Storm Will Pass



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mostabear's Storm Will Pass

Reserve Winners Bitch
Mostabear's What The Jack

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy







Group 4 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   19
Group 2nd   
Bulligomingo-Omega's Paella
  Bull Terrier (Miniature)   12
Group 3rd   
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   11
Group 4th   
GCh Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG    Tilted Kilt's Peanut   Border Terrier   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Brrams Bandit II

Best Of Opposite Sex
Tilted Kilt's Peanut

Best Puppy In Breed
Tilted Kilt's Peanut



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Tilted Kilt's Peanut

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's One Little Kiss

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grayfriar's Max

Best Of Opposite Sex
Ch Iz's Red Moon Rising



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arete's Big Bang Debut



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Black Bandits U Got It All Metric

Best Of Opposite Sex
Ch TCh Black Bandits Qiss Me Kwik


Winners Dog: (1-0-0-1)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Munrose Dirkhaven Pippalotta

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Windacre Ready For Autumn

Best Puppy In Breed
Windacre Ready For Autumn

Select Bitch
Ch Absolute Gem Devil In Disguise


Winners Dog: (1-3-1-2)
Happy White Lexus


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Windacre Ready For Autumn

Reserve Winners Bitch
Cleghorn's Fair Rosamund





Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   21
Group 2nd   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   13
Group 3rd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   10
Group 4th   
Misty Meadow's Love Of My Life
  Chihuahua (Short Coat)   6
BPIG   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Kendal Kastle True Grit

Best Puppy In Breed
Kendal Kastle True Grit

Select Dog
GCh Cantebury Sunshine N Whiskey

Select Bitch
Ch Cantebury Three Dog Night


Winners Dog: (1-2-3-2)
Kendal Kastle True Grit


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Cantebury Frozen Asset

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Rubee Rose At Caviolia

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life

Best Puppy In Breed
Misty Meadow's Love Of My Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Misty Meadow's Love Of My Life


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton Field Grand Prix



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Mylad's Grand Impressions

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mylad's Grand Impressions

Best Puppy In Breed
Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mylad's Grand Impressions

Reserve Winners Bitch
Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Winters Shout It From The Roof Top

Best Of Opposite Sex
Canczech's Back To Ocean

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Winters Shout It From The Roof Top

Best Puppy In Breed
Pinup's Gotta Catch 'Em All


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Canczech's Back To Ocean

Reserve Winners Bitch
Pinup's Gotta Catch 'Em All

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (2-0-1-0)
Involo Come On Over

Reserve Winners Dog
Silvermorning's Blaze Of Enchantment


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Festivals Soul Idris Elba

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Idris Elba






Group 6 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   14
Group 3rd   
Ch Jinks Phenom
  Boston Terrier   8
Group 4th   Ch Rickees Green Machine   Keeshond   7
BPIG   
Ch Jinks Phenom
  Boston Terrier   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jinks Phenom

Best Puppy In Breed
Jinks Phenom



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jinks Phenom

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Lenbullan Ulderico Unico

Best Puppy In Breed
McGregor's The Wild Wilson


Winners Dog: (1-0-1-0)
McGregor's The Wild Wilson


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Of Opposite Sex
Ch BFF's Piece de Resistance

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle

Select Dog
Ch Trushe Iz Palevyh Buldogov


Winners Dog: (2-1-2-1)
Celtmacbhaid Wlcm 2 The Jungle

Reserve Winners Dog
Bff's Quantum Leap


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Flamant I Do Intrigue You

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rickees Green Machine



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Puppy In Breed
Ch Kandansk The Conjuring

Select Bitch
Ch Kandansk The Conjuring



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Midnight Poisons Andy

Best Of Opposite Sex
Midnight Poisons Annette

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Andy

Best Puppy In Breed
Midnight Poisons Andy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Andy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Midnight Poisons Annette

Reserve Winners Bitch
Sculpture Showlin Daisy



Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   30
Group 2nd   
GCh Peikkovuoren Vahca
  Finnish Lapphund   29
Group 3rd   
Ch Loehr's Suzie Q I Think I Love You
  Old English Sheepdog   25
Group 4th   Ch Windvane's Macho-Man Bigsky   German Shepherd Dog   24
BPIG   
Shelgrande E Street Band
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova

Best Of Opposite Sex
Ch Kiji Kiss N Tell



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango

Best Puppy In Breed
Kelkary N McCrystal Yachtsman

Select Dog
Ch Kelkary's Eternal Winter


Winners Dog: (1-0-2-0)
Kelkary N McCrystal Yachtsman


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Uniquity's Focus On Freedom



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Uniquity's Focus On Freedom

Reserve Winners Bitch
Attra Dea's Three Wishes

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cherfire's King Under The Mtn



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Innovations So Zesty

Best Puppy In Breed
Bearspaw Innovations So Zesty

Select Bitch
Ch Peikkovuoren Mussukka



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bearspaw Innovations So Zesty

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Luvu2 Pieces Reese's

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
Ch Windvane's Macho-Man Bigsky

Best Of Opposite Sex
Ch Woodside's Bella Jun

Select Dog
Ch Knaufhills Radar V Kridler

Select Bitch
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke


Winners Dog: (2-0-2-2)
Edale's Rico

Reserve Winners Dog
Fonseca Heaveninourheadlights


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Koromandel Grat Kaos



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
GCh Shelgrande Westpointe Notable

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Galenabay Winter Promise

Best Puppy In Breed
Shelgrande E Street Band

Select Dog
Ch Westpointe Amarige Forte


Winners Dog: (2-1-3-0)
Shelgrande E Street Band

Reserve Winners Dog
Sirona Skydance Bi Night


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Galenabay Winter Promise

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Ch Aurigan Paparazzi

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Coedwig's Bailey's Canadian Dream

Best Puppy In Breed
Ch Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Winners Dog: (1-1-1-1)
Coedwig's Bailey's Canadian Dream


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Legacy's Misty Mountain Hop

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By