Windsor All Breed Training & Tracking Club
Friday, August 31, 2018 - Show #2



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Philip Wendling
Schipperke  
Ch Butterblac's BMW
Points: 76 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Philip Wendling
Cesky Terrier  
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant
Points: 66
Best Puppy In Show
Judge: Philip Wendling
Keeshond   Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   11
Group 2nd   Ch Mercer's State Of The Art   Retriever (Chesapeake Bay)   10
Group 3rd   GCh Kokopelli's Trust And Believe   Retriever (Golden)   9
Group 4th   
Ch Ashleysown Optical Illusions
  Spaniel (American Cocker)   5
BPIG   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's California Blues

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mercer's State Of The Art



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Kokopelli's Trust And Believe

Best Of Opposite Sex
Ch Forest Creek's Trailblazer

Best Puppy In Breed
Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants

Reserve Winners Bitch
Grayvalley My Heart Will Go On

Junior Puppy Bitch Class
1st Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants

12-18 Month Bitch Class
1st Grayvalley My Heart Will Go On

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winstead's If A Tree Falls


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ashleysown Optical Illusions

Best Of Opposite Sex
Silkroads CL Glowing Hearts

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Silkroads CL Glowing Hearts


Winners Dog: (1-1-1-0)
Silkroad CL True Patriot Love

12-18 Month Dog Class
1st Silkroad CL True Patriot Love


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Silkroads CL Glowing Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Silkroads CL Glowing Hearts





Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   6
Group 2nd   
Fuimus's Rising Son
  Bloodhound   5
Group 3rd   Ch Kisa Love On A Sunday Afternoon   Basenji   4
Group 4th   
GCh Chetcote The Musketeer
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
BPIG    Sky Hi Hunt King Of The North   Greyhound   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

12-18 Month Dog Class
1st Fuimus's Rising Son


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Chetcote The Musketeer

Best Of Opposite Sex
Chetcote Absolutely Fabulous


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sky Hi Hunt King Of The North

Best Puppy In Breed
Sky Hi Hunt King Of The North


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sky Hi Hunt King Of The North

Senior Puppy Dog Class
1st Sky Hi Hunt King Of The North






Group 3 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st    Gatehouse Unfinished Business   Doberman Pinscher   7
Group 2nd   
Ch SheBogi's Winner Takes All
  Akita   6
Group 3rd   
Ch Cinnrhee Barquentine LHaveRivr
  Boxer   5
Group 4th   
Ch Jerdans The Great Code
  Great Dane   0
BPIG   
Ch Jerdans The Great Code
  Great Dane   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SheBogi's Winner Takes All


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Cinnrhee Barquentine LHaveRivr

Best Of Opposite Sex
Sambria's Brilliance By Design Of Cinnrhee

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Sambria's Brilliance By Design Of Cinnrhee

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Just Like Fire


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Sambria's Sculpted By Fire Of Cinnrhee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sambria's Sculpted By Fire Of Cinnrhee

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gatehouse Unfinished Business


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gatehouse Unfinished Business

12-18 Month Dog Class
1st Gatehouse Unfinished Business


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Ch Jerdans The Great Code







Group 4 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant
  Cesky Terrier   5
Group 2nd   
GCh Gryndlscot Don't You Remember
  Scottish Terrier   4
Group 3rd    Bronwyn Chances Are At Rexroth   Norwich Terrier   3
Group 4th    Equinox Timeless Tansy   Cairn Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Equinox Timeless Tansy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Equinox Timeless Tansy

Reserve Winners Bitch
Equinox N Jazz Ceilidh

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Equinox Timeless Tansy

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh
2nd Equinox Bountiful Betony

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bronwyn Chances Are At Rexroth


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember







Group 5 - Sandra Orford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   20
Group 2nd   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   17
Group 3rd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   15
Group 4th   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   13
BPIG   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   N/A
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bloomsbury Bailando

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bling Bling

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bloomsbury Bailando

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bling Bling


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bloomsbury Bailando

Reserve Winners Dog
Cogie's Burning Hector

Open Dog Class
1st Bloomsbury Bailando
2nd Cogie's Burning Hector


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bloomsbury Bling Bling

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Beyonce

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Beyonce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang

Best Of Opposite Sex
Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Biscotti Cashew



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Biscotti Cashew

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Cashew

12-18 Month Bitch Class
1st Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
Laurelgates Laird

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird


Winners Dog: (1-1-0-1)
Laurelgates Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Olhavana's Summer Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Olhavana's Summer Spirit

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Judawn's Angel Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Judawn's Angel Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cornsilks Party On

Best Of Opposite Sex
Cornsilks Mini Meme

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cornsilks Party On

Best Puppy In Breed
Cornsilks Party On


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cornsilks Party On

Reserve Winners Dog
Cornsilk's It's Party Time

Junior Puppy Dog Class
1st Cornsilks Party On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cornsilk's It's Party Time


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Cornsilks Mini Meme

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Pink Champagne

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Mini Meme
2nd Cornsilks Pink Champagne

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Puppy In Breed
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood







Group 6 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   9
Group 2nd   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   8
Group 3rd    Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees   Keeshond   6
Group 4th   
GCh Topbrass Lush Gin And Juice
  Bulldog   4
BPIG    Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees   Keeshond   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Topbrass Lush Gin And Juice

Best Of Opposite Sex
Bulldacious What's Your Status

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bulldacious What's Your Status

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Bulldacious What's Your Status

Reserve Winners Bitch
Chadklier's Lady Emerald

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status

12-18 Month Bitch Class
1st Chadklier's Lady Emerald

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
Ch Brienwoods Italian Prince



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW





Group 7 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   12
Group 2nd    Goldenhylite's Fyre N Fury   Shetland Sheepdog   11
Group 3rd   
Ch Romar's Wendy You Want To Eat
  Bearded Collie   9
Group 4th   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   7
BPIG    Goldenhylite's Fyre N Fury   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Charjan RedSails In The Sunset

Best Of Opposite Sex
Charjan On The Edge Of Glory

Best Puppy In Breed
Charjan On The Edge Of Glory



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Charjan On The Edge Of Glory

Senior Puppy Bitch Class
1st Charjan On The Edge Of Glory

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Romar's Wendy You Want To Eat


Winners Dog: (1-0-1-0)
Romar's Enry Claymore's Son

12-18 Month Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Best Puppy In Breed
Unique's Build Me A Dynasty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Junior Puppy Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Decor's Lincoln's Legend

Best Puppy In Breed
Scotchglen Beyond The Legend


Winners Dog: (1-0-1-0)
Scotchglen Beyond The Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Scotchglen Beyond The Legend


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Of Opposite Sex
Cadent's Top Barebow Archer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Puppy In Breed
Cadent's Careless Whispers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

Junior Puppy Dog Class
1st Cadent's Top Barebow Archer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadent's Careless Whispers

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chica Vom Burgimwald



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Reserve Winners Bitch
Karalash Imagine That

Open Bitch Class
1st Goldenhylite's Fyre N Fury
2nd Karalash Imagine That

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By