Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty]
Saturday, July 16, 2022 - Saturday



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCHB Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers










Specialty - Joan Zielinski Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch   Doberman Pinscher   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty   
Ch Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   0
Best Veteran In Multi-Breed Specialty   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty    Wathaman's Helluva Hasty Turn   Rottweiler   0




Group 3 - Joan Zielinski Top Dog
Points
Group 1st   Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch   Doberman Pinscher   78
Group 2nd   
Longship's Asvaldr
  Newfoundland   67
Group 3rd   
GCh Aiden Sergina V.'T Rijkenspark
  Bernese Mountain Dog   64
Group 4th   
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   56
BPIG   
Ch Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wathaman's Helluva Hasty Turn   Rottweiler   0
Best Veteran In Group   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Taboo Nova Sabotage

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Taboo Nova Sabotage

Reserve Winners Bitch
Denali & Aracari's Fly Away Home

Juvenile (15-18 Months) - Female
1st Denali & Aracari's Fly Away Home

Open Bitch Class
1st Taboo Nova Sabotage

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanekats Sunny Daze From Janet


Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
Creo's All Over The World

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Alpinemist's I Can Fly

Best Puppy In Breed
Delagrea's Easy Come Easy Go


Winners Dog: (2-5-1-0)
Alpinemist's I Can Fly

Reserve Winners Dog
Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy

Canadian Bred Dog Class
1st Alpinemist's I Can Fly

Open Dog Class
1st Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Creo's All Over The World

Reserve Winners Bitch
Alpinemist's Wish Upon A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Good Golly Miss Molly

Canadian Bred Bitch Class
1st Alpinemist's Wish Upon A Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go

Open Bitch Class
1st Creo's All Over The World
2nd Humble Hearts Abundant Hope

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Sycalcade Rockabull For Da Win

Best Puppy In Breed
Sycalcade's Bring Me Peace

Select Dog
Ch Noble Noah Of Sycalcade



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sycalcade Rockabull For Da Win

Reserve Winners Bitch
Sycalcade's Bring Me Peace

Senior Puppy Bitch Class
1st Sycalcade's Bring Me Peace

Open Bitch Class
1st Sycalcade Rockabull For Da Win

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Best Of Opposite Sex
Akiak's Qimmiq Togo

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Best Puppy In Breed
Aavuuta Qimmiq Yuka


Winners Dog: (2-3-0-0)
Akiak's Qimmiq Togo

Reserve Winners Dog
Akiak Qimmiq Nutka

Senior Puppy Dog Class
1st Akiak Qimmiq Nutka

Juvenile (15-18 Months) - Male
1st Akiak's Qimmiq Togo


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Reserve Winners Bitch
Aavuuta Qimmiq Yuka

Junior Puppy Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiq Yuka

Canadian Bred Bitch Class
1st Arcticice Qimmiq Lilium

Open Bitch Class
1st Aavuuta Qimmiqs Aiyana Belle

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 10 pts (2-4-4-1)
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Itzz In The Cards

Best Of Winners: (2-4-4-1)
Dbella's Revenge On The Sea

Best Puppy In Breed
Gentry's Rainy Night In Georgia V Firelake

Select Dog
GCh Winmar's Path To Temptation


Winners Dog: (2-4-4-1)
Dbella's Revenge On The Sea

Reserve Winners Dog
Cassels Once You Go Red

Senior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

Canadian Bred Dog Class
1st Dbella's Revenge On The Sea


Winners Bitch: (2-4-4-1)
Gentry's Rainy Night In Georgia V Firelake

Reserve Winners Bitch
Cassels I Saw Red

Junior Puppy Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel

Senior Puppy Bitch Class
1st Gentry's Rainy Night In Georgia V Firelake
2nd Cassels I Saw Red

Canadian Bred Bitch Class
1st Karlee's Stone Of Destiny

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Pavliks Keeping Safe The Secrets Of The Castle

Best Puppy In Breed
Werock's Dream Keeper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Werock's Dream Keeper

Senior Puppy Dog Class
1st Werock's Dream Keeper

4-6 Month Dog Class
1st Rockingdane's Say It Like You Mean It Show Stopper


Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
GCh Bendegeit's Question Everything


Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Longship's Asvaldr

Best Of Opposite Sex
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Longship's Asvaldr

Best Puppy In Breed
Sikome's Gin & Tonic


Winners Dog: (1-1-0-1)
Longship's Asvaldr

Open Dog Class
1st Longship's Asvaldr


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sikome's Gin & Tonic

Junior Puppy Bitch Class
1st Sikome's Gin & Tonic

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baywood Reminiscent



Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Of Opposite Sex
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Desertwind's Irish Cream V Charly

Best Puppy In Breed
Desertwind's Irish Cream V Charly


Winners Dog: (1-3-1-1)
Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View

Junior Puppy Dog Class
1st Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Desertwind's Irish Cream V Charly

Reserve Winners Bitch
Pizgloria's Adah

Senior Puppy Bitch Class
1st Desertwind's Irish Cream V Charly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pizgloria's Adah
2nd Shadow Mtn Jewel A Precious Stone

Judge: Joan Zielinski

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Cosmic Beauty

Best Puppy In Breed
GChS Blitzen's Mr Blue Sky




Group 7 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow   Bouvier des Flandres   59
Group 2nd   
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   57
Group 3rd   
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   55
Group 4th   
GCh Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   52
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   2
Best Veteran In Group   
GCh Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Turbar's All Of Me

Best Of Opposite Sex
Ch Stormridge's Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-2-1)
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Best Puppy In Breed
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice

Best Veteran
Ch Stormridge's Worth The Wait


Winners Dog: (1-1-2-1)
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Junior Puppy Dog Class
1st WR Aussies Coffee To Go Graceland

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Best Puppy In Breed
Outburst Shine At Kiltaire


Winners Dog: (2-0-0-0)
Outburst Shine At Kiltaire

Reserve Winners Dog
On Targets Star Lord

Senior Puppy Dog Class
1st Outburst Shine At Kiltaire

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow

Best Of Opposite Sex
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
GCh Tallywood Revelry

Best Veteran
GCh Tallywood Revelry



Veteran Female
GCh Tallywood Revelry

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Lord Of The Rings

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tamaron's Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tamaron's Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Ch Lighthouse Kielo At Bearspaw

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Snowventure Karhu's Adventure

Best Puppy In Breed
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-1-2-1)
Snowventure Karhu's Adventure

Open Dog Class
1st Snowventure Karhu's Adventure


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Senior Puppy Bitch Class
1st Tunturitassun Pyha-Nattanen

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Woodsides June Bug



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Woodsides June Bug

Open Bitch Class
1st Woodsides June Bug

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Coatlicue's Hot Fun In The Summertime

Best Puppy In Breed
Coatlicue's Hot Fun In The Summertime



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coatlicue's Hot Fun In The Summertime

Reserve Winners Bitch
Coatlicue's Hot August Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Coatlicue's Hot Fun In The Summertime

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coatlicue's Hot August Night

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 19 pts (6-8-2-4)
Ch Zesta Amplified

Best Of Opposite Sex
GChB Zesta Shiver Me Timbur

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Emmys Julius Caesar

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified

Select Dog
Ch Linkridge Mini Cooper

Select Bitch
GCh CoastalViews Avoca Berry Thyme

Best Veteran
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Dog: (1-2-0-0)
Emmys Julius Caesar

Reserve Winners Dog
Zesta Ask Me How

Junior Puppy Dog Class
1st Keystone Fancy Like

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gratia's From Ashes Risen

Open Dog Class
1st Emmys Julius Caesar
2nd Zesta Ask Me How
3rd Surona's Let's Dance

Juvenile (12-15 Months) - Male
1st Dynstar Little Red Corvette

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Praderia Y Ariosa Racing The Storm

Best Of Opposite Sex
Zorrazo Witch Hazel

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Praderia Y Ariosa Racing The Storm


Winners Dog: (1-2-0-0)
Praderia Y Ariosa Racing The Storm

Juvenile (12-15 Months) - Male
1st Praderia Y Ariosa Racing The Storm


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Zorrazo Witch Hazel

Reserve Winners Bitch
Praderia Ice Dancer

Open Bitch Class
1st Zorrazo Witch Hazel
2nd Praderia Ice Dancer

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Ch Corgi Na Volge Gertruda

Best Veteran
Ch Corgi Na Volge Gertruda


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Night Keepish Flying High

Best Of Opposite Sex
Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Night Keepish Flying High


Winners Dog: (1-2-0-0)
Night Keepish Flying High

Open Dog Class
1st Night Keepish Flying High


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

Reserve Winners Bitch
Diamond G's Magic Morning Madeline

Juvenile (12-15 Months) - Female
1st Diamond G's Magic Morning Madeline

Juvenile (15-18 Months) - Female
1st Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By