K-W Kennel Club
Monday, May 18, 2015 - Show # 2



Related Results

Rally Obedience

Monday, May 18 (Rally Trial 1)
Monday, May 18 (Rally Trial 2)
Monday, May 18 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo



-- Norm Fargo --
AM Grand CH / Can Grand CH Xenos Condren
Owner: Norm Fargo and Neil Porter and Chiffon the CEO
Presented by Norm Fargo



Best In Show
Judge: Russel Fletcher
Border Terrier  
Ch Huntaway Red Rose
Points: 150 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Russel Fletcher
Collie (Rough)  
Ch Comeaway Blue Persuasion








Group 1 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   26
Group 2nd   
Ch Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   12
Group 4th   Ch Sepia Fade To Black   Pointer (German Short-Haired)   8
BPIG   
Ch Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Sepia Fade To Black

Best Of Opposite Sex
Ch Aspenglow's Moonshadow

Select Dog
GCh Aspenglow's Too Hot To Handle

Select Bitch
GCh Whisperfield Classico Madiera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 12 pts (4-5-1-3)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
Sterre Texas Tycoon At Lynwood

Best Of Winners: (4-5-1-3)
Sterre Texas Tycoon At Lynwood

Best Puppy In Breed
GCh Blackpool Jersey Girl

Select Dog
GCh Grayvalley's 50 Shades Of Gray

Select Bitch
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
GCh Stonemeadow's Jet Black

Select Dog
GCh Citadel Foundation For Fargo


Winners Dog: (1-0-2-1)
Cawarra's Handyman

Open Dog Class
1st Cawarra's Handyman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RiverMist Broxden Best I Feather Seen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Best Puppy In Breed
Lojo's Follow You Follow Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Junior Puppy Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xenos Condren
  Afghan Hound   12
Group 2nd    Standing Ovation At Curiann   Irish Wolfhound   10
Group 3rd   
Ch Ex Sentia Deuce Coupe W
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   9
Group 4th   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   8
BPIG    Navyn Ballymalone   Whippet   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Xenos Condren


Winners Dog: (1-0-1-0)
Something XLNT To Tokabout

Canadian Bred Dog Class
1st Something XLNT To Tokabout



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Timberline She's Got The Moves

Best Of Opposite Sex
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Daclier's Come Dance With Me

Best Puppy In Breed
Timberline She's Got The Moves


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dachsforth JP Remington

Open Dog Class
1st Dachsforth JP Remington


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Daclier's Come Dance With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Daclier's Come Dance With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Upper Mountain Man In The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Standing Ovation At Curiann



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Standing Ovation At Curiann

Open Bitch Class
1st Standing Ovation At Curiann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh McCartney's Celebrity Buzz

Best Of Opposite Sex
Navyn Ballymalone

Best Puppy In Breed
Navyn Ballymalone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Navyn Ballymalone

Reserve Winners Bitch
Azure's Impetuous

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Ballymalone

Open Bitch Class
1st Azure's Impetuous


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Tempest Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   29
Group 2nd   
Legendale Lady Luk V GoldGrove
  Doberman Pinscher   28
Group 3rd   
Esmonds God Of Mischief
  Rottweiler   29
Group 3rd   
Belouro's Explorer Rafael
  Portuguese Water Dog   23
Group 4th    Vanderbilt's Let's Bake A Cake   Samoyed   21
BPIG   
Legendale Lady Luk V GoldGrove
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Howlingpines Wildmoon Guardian

Best Of Opposite Sex
Shelaskan's Hakuma Matata

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Howlingpines Wildmoon Guardian


Winners Dog: (2-1-0-0)
Shelaskan's Hakuma Matata

Reserve Winners Dog
Moonsnoe's Pride O' McKinley

12-18 Month Dog Class
1st Shelaskan's Hakuma Matata

Open Dog Class
1st Moonsnoe's Pride O' McKinley


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Howlingpines Wildmoon Guardian

Open Bitch Class
1st Howlingpines Wildmoon Guardian


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stina's Chase Of Stonehaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stina's Chase Of Stonehaven

Open Dog Class
1st Stina's Chase Of Stonehaven



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ravencrest's Power Up Cinnrhee

Best Of Opposite Sex
Cinnibon's Burnt Bunn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cinnibon's Burnt Bunn

Open Bitch Class
1st Cinnibon's Burnt Bunn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Legendale Lady Luk V GoldGrove

Best Of Opposite Sex
GCh Liberator's Power Play

Best Puppy In Breed
GCh Legendale Lady Luk V GoldGrove

Select Dog
GCh Goldgrove Heaven's Messenger


Winners Dog: (2-0-2-1)
Garshangans Baron Of Hartnsoul

Reserve Winners Dog
Cresswell's Medicine Man

12-18 Month Dog Class
1st Garshangans Baron Of Hartnsoul

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cresswell's Medicine Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Dantrydanes Captain Nemo

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Miss Piggy

Best Puppy In Breed
Timeless Magic's Optical Illusion V Dantry



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Dantrydanes Miss Piggy

Reserve Winners Bitch
Timeless Magic's Optical Illusion V Dantry

Senior Puppy Bitch Class
1st Timeless Magic's Optical Illusion V Dantry

12-18 Month Bitch Class
1st Dantrydanes Miss Piggy

Open Bitch Class
1st Dantrydanes Northern Reflexion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Vimy Ridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Vimy Ridge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyrview's Spartan Warrior

Open Dog Class
1st Pyrview's Spartan Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Woolmarsh Vimy Ridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Vimy Ridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Belouro's Explorer Rafael

Best Puppy In Breed
Riverwaves Country Boy Nash


Winners Dog: (1-0-1-0)
Riverwaves Country Boy Nash

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwaves Country Boy Nash



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Esmonds God Of Mischief

Best Of Opposite Sex
Esmonds Driving Miss Daisy

Best Puppy In Breed
Ch Esmonds God Of Mischief



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Esmonds Driving Miss Daisy

Open Bitch Class
1st Esmonds Driving Miss Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Vanderbilt's Let's Bake A Cake

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Kissed The Girls

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Vanderbilt's Let's Bake A Cake

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Let's Bake A Cake


Winners Dog: (3-1-0-0)
Vanderbilt's Kissed The Girls

Reserve Winners Dog
Gilara's All Over Town

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gilara's All Over Town

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Kissed The Girls
2nd Vanderbilt's Wheeler Dealer


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Vanderbilt's Let's Bake A Cake

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Let's Bake A Cake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dinsdale Tarot Of Greylog



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Roxy (ZY480876)

Canadian Bred Bitch Class
1st Roxy (ZY480876)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Snowmist's Au Naturel

Best Puppy In Breed
Snowmist's Catching Fire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowmist's Catching Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Catching Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Russel Fletcher Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Huntaway Red Rose
  Border Terrier   14
Group 2nd    Skyecroft The Price Is Right   Airedale Terrier   13
Group 3rd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   9
Group 4th   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   6
BPIG    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Skyecroft The Price Is Right

Best Of Opposite Sex
Inglevalley Not Enuf Sage

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Skyecroft The Price Is Right

Select Dog
Ch Victorianne Magnetto


Winners Dog: (1-1-2-0)
Skyecroft The Price Is Right

Open Dog Class
1st Skyecroft The Price Is Right


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Inglevalley Not Enuf Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Inglevalley Not Enuf Sage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Huntaway Red Rose




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Dapper Dan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better

Best Of Opposite Sex
MeliaGold's Material Girl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
MeliaGold's Material Girl

Best Puppy In Breed
MeliaGold's Material Girl


Winners Dog: (1-1-1-0)
Meliagold Dorlin Fearghas McG

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meliagold Dorlin Fearghas McG


Winners Bitch: (1-1-1-0)
MeliaGold's Material Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st MeliaGold's Material Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Paradym Bet On Black



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Paradym Bet On Black

Open Bitch Class
1st Paradym Bet On Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Debessiere Yuri Night Sunrock




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Russel Fletcher

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Of Opposite Sex
Forestfield IRememberU Kasamar

Best Puppy In Breed
Darinielle Julia Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Forestfield IRememberU Kasamar

Reserve Winners Bitch
Darinielle Julia Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Darinielle Julia Star

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cogie's Precious Streak
  Chihuahua (Short Coat)   27
Group 2nd   
Ch Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   26
Group 3rd   
Ch Taeplace Kid Colt Outlaw
  Pekingese   23
Group 4th   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   22
BPIG   
Ch Xoe-Eleki's Yellow Brick Road
  Pug   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
Jewelcroft's Going Concern

Best Of Opposite Sex
Ch Ruler's Grace The Highlands

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Jewelcroft's Going Concern

Best Puppy In Breed
Midsummers Cranberry Crisp

Select Dog
Ch Midsummers True Grit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cogie's Jaguar Streak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cogie's Precious Streak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation

Best Of Opposite Sex
Aeon's Tango Shoes At Gardine

Select Dog
Ch Mauvais Born This Way V Mocean



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Aeon's Tango Shoes At Gardine

Open Bitch Class
1st Aeon's Tango Shoes At Gardine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Traylu's Reddings Girl At Somershire

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnamonhill Got It Goin On



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Traylu's Reddings Girl At Somershire

12-18 Month Bitch Class
1st Traylu's Reddings Girl At Somershire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tauro Sheihus

Best Of Opposite Sex
Tauro Khalisia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tauro Sheihus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tauro Sheihus

Open Dog Class
1st Tauro Sheihus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tauro Khalisia

Open Bitch Class
1st Tauro Khalisia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Taeplace Kid Colt Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Kristari's Wicked Dreams

Best Of Opposite Sex
Son Shine's Divine Joy

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Kristari's Wicked Dreams

Best Puppy In Breed
Kristari's Wicked Dreams


Winners Dog: (2-2-0-0)
Kristari's Wicked Dreams

Reserve Winners Dog
Tinyprints Born To Perform

Junior Puppy Dog Class
1st Kristari's Wicked Dreams

Senior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Born To Perform


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Son Shine's Divine Joy

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Koko Kola

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shine's Divine Joy
2nd Son Shine's Koko Kola


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road

Best Puppy In Breed
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh DeeBet's Excalibur

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Tempest Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Commitment's Style In Play
  Chow Chow   13
Group 2nd   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   12
Group 3rd   
Dawin Ring Of Fire
  Poodle (Standard)   11
Group 4th   
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   10
BPIG   
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   N/A
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Nonnies Bulldacious Kasper

Best Of Opposite Sex
Irocs Play'n Aldars Name Game

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Nonnies Bulldacious Kasper


Winners Dog: (1-2-0-1)
Nonnies Bulldacious Kasper

12-18 Month Dog Class
1st Nonnies Bulldacious Kasper


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bredan's A Star Is Born

Reserve Winners Bitch
Ulitmate Isabel

Open Bitch Class
1st Bredan's A Star Is Born
2nd Ulitmate Isabel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Gentlewind Sing A Song For Ani

Best Of Opposite Sex
Ch Gumby's Crime Stopper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gentlewind Sing A Song For Ani

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gentlewind Sing A Song For Ani


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Seulement Sauter De Joie

Best Puppy In Breed
GCh Seulement Tissage Mes Reves



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Seulement Sauter De Joie

Reserve Winners Bitch
Holifield N Rosehall Izzy

Senior Puppy Bitch Class
1st Seulement Sauter De Joie

Open Bitch Class
1st Holifield N Rosehall Izzy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees

Best Of Opposite Sex
Purrkees Miss Vickie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees

Best Puppy In Breed
Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Purrkees Miss Vickie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Miss Vickie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dawin Ring Of Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tagalong N Catalyst Dash For Cash
  Australian Cattle Dog   23
Group 2nd   
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra
  Border Collie   22
Group 3rd   
GCh Novacoast Believe In Magic
  Australian Shepherd   18
Group 4th   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   14
BPIG   
Ch Comeaway Blue Persuasion
  Collie (Rough)   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Pine Springs Luna Del Diablo

Select Dog
GCh Cheynat's Simply Perfect


Winners Dog: (2-0-2-0)
Pine Springs Luna Del Diablo

Reserve Winners Dog
Ninebark Top Of The Ninth

Senior Puppy Dog Class
1st Pine Springs Luna Del Diablo

Open Dog Class
1st Ninebark Top Of The Ninth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winjammer Icy Visions

Best Of Opposite Sex
Navarro It's Me Di Scottatura

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Winjammer Icy Visions


Winners Dog: (1-1-0-0)
Navarro It's Me Di Scottatura

12-18 Month Dog Class
1st Navarro It's Me Di Scottatura


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Winjammer Icy Visions

Open Bitch Class
1st Winjammer Icy Visions


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Asset's I'm On Fire

Best Puppy In Breed
Asset's I'm On Fire


Winners Dog: (1-1-1-1)
Asset's I'm On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Asset's I'm On Fire


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hollowshot Northern Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Northern Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Beaugency BRIX

Best Puppy In Breed
Beaugency BRIX


Winners Dog: (2-0-0-0)
Beaugency BRIX

Reserve Winners Dog
Majestique Justice For All

Junior Puppy Dog Class
1st Beaugency BRIX
2nd Majestique Justice For All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Comeaway Blue Persuasion

Best Of Opposite Sex
Blueharvest Sweet Emotion

Best Puppy In Breed
Ch Comeaway Blue Persuasion


Winners Dog: (1-0-1-1)
Livingwater Triumph 'N Victory

Senior Puppy Dog Class
1st Livingwater Triumph 'N Victory



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae The Last Waltz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Dance Party


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thistlebrae The Last Waltz

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae The Last Waltz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thistlebrae Dance Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Dance Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Bonnyville's Walk The Line

Best Of Opposite Sex
Ruffleith's Rennissaunce

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bonnyville's Gatekeeper

Best Puppy In Breed
Bonnyville's Walk The Line


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bonnyville's Gatekeeper

Junior Puppy Dog Class
1st Bonnyville's Gatekeeper


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Ruffleith's Rennissaunce

Reserve Winners Bitch
Bonnyville's Milady Winter

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonnyville's Milady Winter

Open Bitch Class
1st Ruffleith's Rennissaunce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By