Caledon Kennel Association
Friday, November 30, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Virginia Lyne
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 428 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Virginia Lyne
Collie (Rough)  
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
Points: 336
Best Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Siberian Husky  Ch Snowmist's Mackenzie
Best Baby Puppy In Show
Judge: Virginia Lyne
Shetland Sheepdog   Stonehaven Grandgables Reflect








Group 1 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   93
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   92
Group 3rd   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   84
Group 4th   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   82
BPIG   
Ch Firepoint Flyxtheseatofurpants
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redlion's Element Of Surprise   Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants

Best Of Winners: (2-3-1-3)
De Lombardie Alpha du Centaure

Best Puppy In Breed
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants

Select Bitch
Legacyk Fiery Heart


Winners Bitch: (2-3-1-3)
De Lombardie Eclipse De Lune

Reserve Winners Bitch
Legacyk Double Exposure

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Double Exposure

12-18 Month Bitch Class
1st Fogelhund Play It Like Paisley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st De Lombardie Eclipse De Lune

3-6 Month Bitch Class
1st De Lombardie Madrid Solstice
2nd Shadowland Along For The Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 13 pts (2-5-3-4)
GCh Redlion's For What It's Worth

Best Of Opposite Sex
GCh Redlion's Invasion

Best Of Winners: (2-5-3-4)
Redlion's Three Bridges Harper

Best Puppy In Breed
Dakens Shadow Queen

Select Dog
GCh Stonepeake Dirty Tommie

Select Bitch
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith


Winners Dog: (2-5-3-4)
Silvercreek Caldonia What About Bob

Reserve Winners Dog
Redlion's Come Back Barret

12-18 Month Dog Class
1st Redlion's Come Back Barret

Open Dog Class
1st Silvercreek Caldonia What About Bob

3-6 Month Dog Class
1st Redlion's Element Of Surprise


Winners Bitch: (2-5-3-4)
Redlion's Three Bridges Harper

Reserve Winners Bitch
Redlion's One Ring Circus

Senior Puppy Bitch Class
1st Redlion's Three Bridges Harper

12-18 Month Bitch Class
1st Mystic Oak's Spirit Of The Night

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dakens Shadow Queen

Open Bitch Class
1st Redlion's One Ring Circus
2nd Northwind's Cinder Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Ch Blacfriar Trivial Pursuit

Best Puppy In Breed
Fieldday Milady De Winters



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Fieldday Milady De Winters

Reserve Winners Bitch
Duenorth Easy Ryder

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldday Milady De Winters

Open Bitch Class
1st Duenorth Easy Ryder
2nd Duenorth Didja Ever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Ch Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Of Winners: (3-3-3-2)
Goldpaw's Time For A New Start

Best Puppy In Breed
Ch Maximus Roman Goddess Of Dawn

Select Dog
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Select Bitch
GCh Bearabella's Back With A Bang


Winners Dog: (3-3-3-2)
Goldpaw's Time For A New Start

Reserve Winners Dog
Mardovar's Bugatti For Sunkozi

Junior Puppy Dog Class
1st Mardovar's Bugatti For Sunkozi

Senior Puppy Dog Class
1st Goldpaw's Time For A New Start

Open Dog Class
1st Brookshire's Secret Agent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 15 pts (5-6-2-3)
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Winners: (5-6-2-3)
Queijeiro Gaudi

Best Puppy In Breed
Wyndance's Black Jade

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Select Bitch
Ch Shanbro's Harlow Devonsleigh


Winners Dog: (5-6-2-3)
Queijeiro Gaudi

Reserve Winners Dog
Loretta's D'Franco Rolls Royce

Junior Puppy Dog Class
1st Casbar's I'll Have Another

Senior Puppy Dog Class
1st Kriscoland's COuntry Day

Open Dog Class
1st Queijeiro Gaudi
2nd Loretta's D'Franco Rolls Royce
3rd Oaksill Bourbon Street


Winners Bitch: (5-6-2-3)
Highcaliber Marynn Fancy Dat

Reserve Winners Bitch
Wyndance's Black Jade

Junior Puppy Bitch Class
1st Kdng Casbar's First Edition
2nd Jaunenoir's Idyllic Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Wyndance's Black Jade

12-18 Month Bitch Class
1st Lynneville's Gun Powder & Lead

Canadian Bred Bitch Class
1st Jaunenoir's Georgia On My Mind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Highcaliber Marynn Fancy Dat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Katyra's Song Of Ice And Fire

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Best Puppy In Breed
Kasomor's Gunslinging Cowboy


Winners Dog: (2-4-1-1)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Reserve Winners Dog
Roaneden's Rushin Thru Th'Reeds

Senior Puppy Dog Class
1st Kasomor's Gunslinging Cowboy

Open Dog Class
1st Roaneden's Rushin Thru Th'Reeds

3-6 Month Dog Class
1st Redshadow's Andy Jackson


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whitehot's Tazmanian She Devil




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Keepin' Secrets


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets

Senior Puppy Dog Class
1st Shadyhill's Keepin' Secrets



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bulwinkle's Rocket J Squirrel

Best Of Opposite Sex
Madison Black Dangerous



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Madison Black Dangerous

Open Bitch Class
1st Madison Black Dangerous


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Winsome Gwynllyn We Will Rock You

Select Dog
Ch Nonnies Aim High


Winners Dog: (2-0-1-1)
Winsome Gwynllyn We Will Rock You

Reserve Winners Dog
Wincheshire Into The Spirit

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winsome Gwynllyn We Will Rock You

Open Dog Class
1st Wincheshire Into The Spirit


3-6 Month Bitch Class
1st Golden Gait's Infinite Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Trojh's Trademark

Best Of Opposite Sex
Ruskate's March Modern Millie

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Trojh's Trademark

Best Puppy In Breed
Trojh's Trademark


Winners Dog: (3-2-0-0)
Trojh's Trademark

Reserve Winners Dog
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

12-18 Month Dog Class
1st Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Canadian Bred Dog Class
1st Puppylove Spencer 4 Ruskate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trojh's Trademark


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Ruskate's March Modern Millie

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruskate's March Modern Millie

Canadian Bred Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glascony's Meadow Of The Hares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (3-1-1-3)
Ch Kivalo's Black Gold Brew

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Hoxsy Willow

Best Of Winners: (3-1-1-3)
Ferngolds Celtic Thunder

Best Puppy In Breed
Bonneterre Eh Miz Trini

Select Bitch
Ch Ferngolds Fabulous Phoebe


Winners Bitch: (3-1-1-3)
Bonneterre Eh Miz Trini

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winoka Follyhill Up In Lights

Best Puppy In Breed
Winoka Follyhill Up In Lights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winoka Follyhill Up In Lights

Junior Puppy Bitch Class
1st Winoka Follyhill Up In Lights


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Virginia Lyne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   35
Group 2nd   
Ch Bushwacker Fortune Hunter
  Basenji   34
Group 3rd   
Ch Harambee's Libertine Of Wick
  Deerhound (Scottish)   29
Group 4th   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   27
BPIG   
Ridgeville's Vjasiri Mtawala
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fanta's AlluringAuroraBorealis   Norwegian Elkhound   0
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Dragonfly Ecco Aries Dangerous Seduction

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde

Best Puppy In Breed
Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde


Winners Dog: (2-2-1-0)
Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde

Reserve Winners Dog
Mahali Chantz To Tokabout

Junior Puppy Dog Class
1st Mahali Chantz To Tokabout

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Dragonfly Ecco Aries Dangerous Seduction

Reserve Winners Bitch
Mahali Tokabout Silver Minx

Junior Puppy Bitch Class
1st Mahali Tokabout Silver Minx

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonfly Ecco Aries Dangerous Seduction


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Bushwacker Fortune Hunter

Best Of Opposite Sex
Belaxe Kennel Top Model

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Belaxe Kennel Top Model

Select Dog
GCh Africanadian James T Kirk

Select Bitch
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon


Winners Dog: (1-1-2-1)
Skywalker N Mibre's Mad Hatter

12-18 Month Dog Class
1st Skywalker N Mibre's Mad Hatter


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Belaxe Kennel Top Model

Open Bitch Class
1st Belaxe Kennel Top Model


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois

Open Bitch Class
1st Mira-Belle du Clos Vremontois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Chilcotin's Silver Cloud



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweetwire's Living On The Edge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweetwire's Living On The Edge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sweetwire's Living On The Edge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Harambee's Libertine Of Wick

Select Bitch
Ch Witsend Bruach Queen Mab




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Castlekeep Dark N Stormynights

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act

Select Bitch
Ch Pearlla Pelligrina Of First Avenue



3-6 Month Bitch Class
1st Goddess Turrean Of Curiann


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Fanta's Arctic Rebel

Best Puppy In Breed
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Dog: (2-0-1-0)
Elgwood's Fyre Diamond

Reserve Winners Dog
Elgwood's Mountain Ranger

Senior Puppy Dog Class
1st Elgwood's Mountain Ranger

Open Dog Class
1st Elgwood's Fyre Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Open Bitch Class
1st Aberdeen's Whole Enchilada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Royalcityrr Strikes A Pose

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Cataraqui Country Classic

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Vjasiri Mtawala


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Royalcityrr Strikes A Pose

12-18 Month Bitch Class
1st Royalcityrr Strikes A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deiconsorti Baghdad Acclaimed




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts (1-0-0-5)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Of Opposite Sex
Wonderstruck Jomyr Smoke Rings

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   94
Group 2nd   GCh Snowmist's Desert Chill   Siberian Husky   87
Group 3rd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   81
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   78
BPIG   Ch Snowmist's Mackenzie   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Saxmark'n Stonehills Power Play   Bullmastiff   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 14 pts (3-6-4-2)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Sky Full Of Stars

Best Of Winners: (3-6-4-2)
Spiritrun's Sky Full Of Stars

Best Puppy In Breed
Soul Of Angels Born On Sky

Select Dog
GCh Ironpride's Echo The Fight

Select Bitch
GCh Spiritrun's Cool Ride


Winners Dog: (3-6-4-2)
Mytuk's The Main Event

Reserve Winners Dog
Howlingpines Forthechillofit

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mytuk's The Main Event

Open Dog Class
1st Howlingpines Forthechillofit
2nd Uyak Nike Navarre

3-6 Month Dog Class
1st Integrity's Free Will
2nd Edgemere's All That Glitters


Winners Bitch: (3-6-4-2)
Spiritrun's Sky Full Of Stars

Reserve Winners Bitch
Kohoutec Kanu

Junior Puppy Bitch Class
1st Soul Of Angels Born On Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kohoutec Kanu

Open Bitch Class
1st Spiritrun's Sky Full Of Stars
2nd Mytuk She B Stingn
3rd Mytuk's Talk Of The Town

3-6 Month Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Coyotelane Stompin' To The Top

Best Of Opposite Sex
Susa's Farm Girl

Best Puppy In Breed
Susa's Farm Girl


3-6 Month Dog Class
1st Tarquin Altura


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Susa's Farm Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Susa's Farm Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Puppy In Breed
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Select Dog
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Rockwoods Rhythm N Rock

Select Dog
GCh Ironbull's Crown Royal


Winners Dog: (1-0-3-0)
Rockwoods Rhythm N Rock

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rockwoods Rhythm N Rock

3-6 Month Dog Class
1st Saxmark'n Stonehills Power Play



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Arcticice Qimmiq G Amorak Avec Akna

Best Of Opposite Sex
Akna Asavakkit

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Akna Asavakkit

Best Puppy In Breed
Harpans Hudson Bay Via Akna


Winners Dog: (1-1-1-0)
Harpans Hudson Bay Via Akna

Junior Puppy Dog Class
1st Harpans Hudson Bay Via Akna


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Akna Asavakkit

Open Bitch Class
1st Akna Asavakkit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Best Puppy In Breed
Personality Disorder Guardiana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Personality Disorder Guardiana

Junior Puppy Bitch Class
1st Personality Disorder Guardiana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 12 pts (3-3-4-3)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
GChEx Wingate's First And Goal

Best Of Winners: (3-3-4-3)
Arket's Got My Groove Back

Best Puppy In Breed
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Select Dog
Ch Melrae's Motive Player

Select Bitch
GCh ConnQuest Love And Affection


Winners Bitch: (3-3-4-3)
Arket's Got My Groove Back

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalora's I Can Only Imagine

Senior Puppy Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back

3-6 Month Bitch Class
1st Delta Liberator's Commandicate
2nd Melrae's Chocolate Is So Good


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Select Bitch
Ch Dantrydanes Taking My Time


3-6 Month Dog Class
1st Britlinblue In The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xpert Advice

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire

Best Puppy In Breed
Glenire Freddie Junior


Winners Dog: (2-1-0-0)
Shanlimore Cidwm Glenire

Reserve Winners Dog
Glenire Freddie Junior

Senior Puppy Dog Class
1st Glenire Freddie Junior

12-18 Month Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Woolmarsh Xpert Advice

Open Bitch Class
1st Woolmarsh Xpert Advice


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Cr Ultimate Encore

Select Dog
GCh Maple Woods TriPull A Birch Bark


Winners Dog: (1-0-2-0)
Little Phenix Azure

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Little Phenix Azure

3-6 Month Dog Class
1st Clandeboyes NY HudsonRiverCruz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Recurve Allusion Of Summerford

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-1-1-0)
Recurve Allusion Of Summerford

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Junior Puppy Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 13 pts (1-3-4-6)
GCh Pattedeau's Crown Jewel

Best Of Opposite Sex
Ch Keevabay's Mighty Zeus

Best Of Winners: (1-3-4-6)
Seabury's Petite Soucie

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away

Select Dog
Ch Riverwaves Carry The Skies

Select Bitch
Ch Riverwaves Born Ready For You


Winners Dog: (1-3-4-6)
Charbr's Dancing On The Edge

12-18 Month Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge


Winners Bitch: (1-3-4-6)
Seabury's Petite Soucie

Reserve Winners Bitch
Acostar Whoa Nelly Commocean

Senior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away

12-18 Month Bitch Class
1st Acostar Whoa Nelly Commocean

Open Bitch Class
1st Seabury's Petite Soucie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Der Hagen's Faith In Me



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Der Hagen's Faith In Me

Reserve Winners Bitch
Sophie Vom Flusstal

12-18 Month Bitch Class
1st Der Hagen's Faith In Me

Open Bitch Class
1st Sophie Vom Flusstal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita Poupee Russe

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Vanderbilt's Stolen Destiny

Select Dog
Ch Roka's Rock 'N Roll Rhythm


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Vanderbilt's Magic Wand

Reserve Winners Bitch
Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

12-18 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Magic Wand

Open Bitch Class
1st Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 8 pts (2-4-0-3)
GCh Crusade Rock Crystal

Best Of Opposite Sex
Peppermill's Irish Spirit

Best Of Winners: (2-4-0-3)
Shalimar's Chardonnay

Best Puppy In Breed
Peppermill's Irish Spirit

Select Bitch
GCh Silcort Emma May


Winners Dog: (2-4-0-3)
Peppermill's Irish Spirit

Reserve Winners Dog
Chimera Curious George VShiraz

Junior Puppy Dog Class
1st Peppermill's Irish Spirit

Open Dog Class
1st Chimera Curious George VShiraz


Winners Bitch: (2-4-0-3)
Shalimar's Chardonnay

Reserve Winners Bitch
Cortaillod Imperatrix Victoria

Senior Puppy Bitch Class
1st Hicotn Onward And Upward

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria
2nd Chelsea Fortuna Moravia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shalimar's Chardonnay

3-6 Month Bitch Class
1st Shiraz Legacy Of Wisdom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Snowmist's No Regrets

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Snowmist's No Regrets

Best Puppy In Breed
Ch Snowmist's Mackenzie

Select Bitch
Ch Snowmist's Mackenzie


Winners Dog: (1-2-0-3)
Snowmist's No Regrets

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's No Regrets


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Unicornhill Harlequin Romance

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Opera O'Sonata

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Opera O'Sonata

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Unicornhill Harlequin Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Darryl Vice Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   29
Group 2nd   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   28
Group 3rd   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   21
Group 4th   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   20
BPIG   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Paradym Jemma The Jetsetter   Norwich Terrier   0
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Accolade's Black Caviar

Select Bitch
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Notorious Lady In Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Notorious Lady In Red

Open Bitch Class
1st Notorious Lady In Red


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glahms Sargent Pepper




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braebrook's City Of Stars

Best Puppy In Breed
Braebrook's City Of Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braebrook's City Of Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Braebrook's City Of Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood


3-6 Month Dog Class
1st Inglewood Lit From Within


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood

Reserve Winners Bitch
Dralion's Believe It Or Not

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Dralion Inglewood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion's Believe It Or Not


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Paradym Jemma The Jetsetter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Foxbend Keeping The Status

Best Puppy In Breed
Foxbend Keeping The Status

Select Bitch
Ch Foxbend Celebrity Status



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Foxbend Keeping The Status

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxbend Keeping The Status


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin


3-6 Month Bitch Class
1st Ahndeggoense's Have Mercy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Banchory Battle Born

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Banchory Battle Born


Winners Dog: (1-1-1-0)
Banchory R U Ready Teddy

12-18 Month Dog Class
1st Banchory R U Ready Teddy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Banchory Battle Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Battle Born


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Ch Doghill's Stellar Little One

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Modny Style Ultra Chic At Almar

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Select Dog
Ch Keepsake's Start The Party


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Holweit's Hush Money

Reserve Winners Bitch
Keepsake's I'm Trouble Y'all

Junior Puppy Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita

Senior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's I'm Trouble Y'all

Open Bitch Class
1st Holweit's Hush Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Tomasa (Briceno)



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tomasa (Briceno)

Reserve Winners Bitch
Sugar Pearl Korroziya Metalla

12-18 Month Bitch Class
1st Sugar Pearl Korroziya Metalla

Open Bitch Class
1st Tomasa (Briceno)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   71
Group 2nd   
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   69
Group 3rd   GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen   Cavalier King Charles Spaniel   49
Group 4th   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   44
BPIG    Romiche Temple Bell   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mavie Girls Best Friend   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Bekenhall Little Firecracker

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sigma Chi's Grand Slam

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Grand Slam

Select Dog
Ch KBPride Dawn Of Field Farm Denton


Winners Dog: (1-2-2-0)
Sigma Chi's Grand Slam

Junior Puppy Dog Class
1st Sigma Chi's Grand Slam

3-6 Month Dog Class
1st Mavie Girls Best Friend


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bekenhall Little Firecracker

Reserve Winners Bitch
Osmose De La Geode

Junior Puppy Bitch Class
1st Osmose De La Geode

Open Bitch Class
1st Bekenhall Little Firecracker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Bloomsbury Dartan Blaz'n Amazn

Best Of Opposite Sex
Ardently All Started Groovin'

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Ardently All Started Groovin'

Best Puppy In Breed
Cogie's Force Of Kimi


Winners Dog: (2-2-0-1)
Ardently All Started Groovin'

Reserve Winners Dog
Cogie's Force Of Kimi

Senior Puppy Dog Class
1st Cogie's Force Of Kimi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ardently All Started Groovin'

3-6 Month Dog Class
1st Ardently Around For You


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Bloomsbury Ballet Dancer

Reserve Winners Bitch
Ardently A Wink Of Her Eye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Ballet Dancer
2nd Ardently A Wink Of Her Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bloomsbury Because Of Love

Best Of Opposite Sex
Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
GCh Denali's Slippery When Wet

Select Bitch
Ch Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


3-6 Month Dog Class
1st Denali's Mr Sensational


3-6 Month Bitch Class
1st Jewels Champagne For Breakfast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bar-Ken's Northern Gold Rush

Best Puppy In Breed
Bar-Ken's Northern Gold Rush


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bar-Ken's Northern Gold Rush

Junior Puppy Dog Class
1st Bar-Ken's Northern Gold Rush



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Tickitbou's Sing It Tomee

Best Puppy In Breed
Tickitbou's Sing It Tomee


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tickitbou's Sing It Tomee

Junior Puppy Dog Class
1st Tickitbou's Sing It Tomee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 7 pts (0-1-4-3)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Ch HeartsDelight Red Sky At Night

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
Ch HeartsDelight Red Sky At Night



Winners Bitch: (0-1-4-3)
Olhavana's Summer Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Olhavana's Summer Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Touche's Rio Grande At Judawn

Best Puppy In Breed
Touche's Rio Grande At Judawn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Touche's Rio Grande At Judawn

Reserve Winners Bitch
Judawn's Royal Flush

Junior Puppy Bitch Class
1st Touche's Rio Grande At Judawn

Open Bitch Class
1st Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 19 pts (3-5-8-4)
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Riesa's A Rebeldiva From Rokila

Best Of Winners: (3-5-8-4)
Runway's Lets Dance

Best Puppy In Breed
Bluechip Ama La Vida 2nd

Select Dog
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Select Bitch
Ch Pinkribbon's Behave Yourself


Winners Dog: (3-5-8-4)
Runway's Lets Dance

Reserve Winners Dog
Bluechip Ama La Vida 2nd

Junior Puppy Dog Class
1st Bluechip Ama La Vida 2nd
2nd Papirusse Barbo Kildrummy

Open Dog Class
1st Runway's Lets Dance

3-6 Month Dog Class
1st Topflite Ladymagic Invincible


Winners Bitch: (3-5-8-4)
Topflite Put Your Money On Me

Reserve Winners Bitch
Southcreek's Outlaw Della Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Topflite Put Your Money On Me
2nd Odette Vom Schwabenhof

Senior Puppy Bitch Class
1st Southcreek's Outlaw Della Rose
2nd Muneca Luck Of The Draw

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Muneca Deal Me In


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Bell

Best Puppy In Breed
Romiche Temple Bell

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Romiche Temple Bell

Reserve Winners Bitch
Pekeden In Loving Memory

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Bell
2nd Pekeden In Loving Memory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Virginia Lyne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Sunterra Sudden Impact

Select Dog
GCh Romantina Best Dance Of Life




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (2-1-4-1)
GCh Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
Jimary's Dance'n In The Dark

Best Of Winners: (2-1-4-1)
Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Best Puppy In Breed
Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching

Select Bitch
GCh CurlyQ's Star Jasmine


Winners Dog: (2-1-4-1)
Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Reserve Winners Dog
Jimary's Mr Smuckers

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Senior Puppy Dog Class
1st Jimary's Mr Smuckers


Winners Bitch: (2-1-4-1)
Jimary's Dance'n In The Dark

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Dance'n In The Dark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mc'Roc Torito

Best Puppy In Breed
Mc'Roc Torito


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mc'Roc Torito

Junior Puppy Dog Class
1st Mc'Roc Torito



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
Groveshire's On The Q T

Best Of Opposite Sex
Oz's What A World What A World

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Groveshire's On The Q T

Select Dog
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle


Winners Dog: (3-1-2-0)
Groveshire's On The Q T

Reserve Winners Dog
Don Quixote Of Bon Amis

12-18 Month Dog Class
1st Qoccle's Shine On Dance

Open Dog Class
1st Groveshire's On The Q T
2nd Don Quixote Of Bon Amis


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Oz's What A World What A World

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oz's What A World What A World


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Darryl Vice Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   59
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   53
Group 3rd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   50
Group 4th   
GCh Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   40
BPIG    Bulldacious Delenclos I Do   Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nifty's Big Maple   French Bulldog   0
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Open Dog Class
1st Nuuktok's Dene Qilaut



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare

12-18 Month Bitch Class
1st Bellissimo Armani Di Seta Parlare


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sassy's Sweet Potato Pie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sassy's Sweet Potato Pie

Open Bitch Class
1st Sassy's Sweet Potato Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 9 pts (3-3-2-2)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Delenclos I Do

Best Of Winners: (3-3-2-2)
Bulldacious Delenclos I Do

Best Puppy In Breed
Bulldacious Delenclos I Do

Select Dog
GCh Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Select Bitch
Ch Aldars Untarnished Halo


Winners Bitch: (3-3-2-2)
Bulldacious Delenclos I Do

Reserve Winners Bitch
Muirs If The Broom Fits

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos I Do

Senior Puppy Bitch Class
1st MBM's Bris Tell A Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Muirs If The Broom Fits

3-6 Month Bitch Class
1st Muir's Swept Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Double Dawg Dare

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC


Winners Dog: (1-1-0-1)
Taipan Palace Double Dawg Dare

12-18 Month Dog Class
1st Taipan Palace Double Dawg Dare


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

12-18 Month Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play



3-6 Month Bitch Class
1st Three Rivers Kiara Mesbeauchow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 14 pts (1-7-5-2)
Ch Lewisfield's Dare To Be Bold At Karendon

Best Of Opposite Sex
Crestagard's Helping Hand At Valpo

Best Of Winners: (1-7-5-2)
Crestagard's Helping Hand At Valpo

Best Puppy In Breed
Belboulecan Tradition Of Life

Select Dog
GCh Fullofbull's Toto

Select Bitch
GCh Aristocrafts One Hot Lolita


Winners Dog: (1-7-5-2)
Robb Isle Murphy's Law

Open Dog Class
1st Robb Isle Murphy's Law


Winners Bitch: (1-7-5-2)
Crestagard's Helping Hand At Valpo

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Maude Findlay

Junior Puppy Bitch Class
1st Belboulecan Tradition Of Life
2nd Robobull Fabelhaft Letit Reign
3rd Aristocrafts Samba In Da Reign

12-18 Month Bitch Class
1st Crestagard's Helping Hand At Valpo
2nd Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Canadian Bred Bitch Class
1st Bugaboo Maude Findlay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's I Love Karma

3-6 Month Bitch Class
1st Nifty's Big Maple


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Six Stars Lion King

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs


Winners Dog: (1-1-1-0)
Six Stars Lion King

12-18 Month Dog Class
1st Six Stars Lion King


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Junior Puppy Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Bellefleet Don't Pass Me By

Best Of Opposite Sex
GChEx Axinite Black Ma Griffe Thalpet

Best Puppy In Breed
Denali's Timeless Romance

Select Dog
GCh Asa's Believe It Or Not

Select Bitch
Ch Asa's Crazy One More Time



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Denali's Timeless Romance

Reserve Winners Bitch
Thalpet Tameral Touch Of Class

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet Tameral Touch Of Class

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Timeless Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest

Best Of Opposite Sex
Sanhedrin's Halle Berry

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Butterblac's Aston Martin

Select Bitch
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin


Winners Dog: (1-2-1-1)
Butterblac's Aston Martin

Open Dog Class
1st Butterblac's Aston Martin


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Sanhedrin's Halle Berry

Reserve Winners Bitch
Sanhedrin's Katharine Hepburn

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Halle Berry

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Katharine Hepburn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Opals Gimme A Break

Best Of Opposite Sex
Ch Beswicks Secret Code

Select Dog
GCh StefMa Blue Ain't Your Color




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - John Rowton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   41
Group 2nd   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   39
Group 3rd   Ch Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   38
Group 4th   
Ch Kyon's One Prim And Proper
  Norwegian Buhund   37
BPIG    Fortis's Pleasure Lil'Treasure   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonehaven Grandgables Reflect   Shetland Sheepdog   0
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Best Puppy In Breed
Fortis's Pleasure Lil'Treasure


Winners Dog: (2-3-1-0)
Lokasenna Dream Keeper

Reserve Winners Dog
Relic's The Empire Strikes Back

12-18 Month Dog Class
1st Relic's The Empire Strikes Back

Open Dog Class
1st Lokasenna Dream Keeper


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Dasher

Junior Puppy Bitch Class
1st Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lokasenna Wrapped In Red

Open Bitch Class
1st Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Select Bitch
Ch Brookdale Over The Sea To Skye




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Thistlebrae Grace Too

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Ice Blue Rock

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Thistlebrae Ice Blue Rock

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Strictly Ballroom


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thistlebrae Ice Blue Rock

12-18 Month Dog Class
1st Thistlebrae Ice Blue Rock


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Thistlebrae Strictly Ballroom

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Strictly Ballroom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Tazzman's Harlem Of Patmar


Winners Dog: (2-2-1-1)
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Aramist

Reserve Winners Dog
Tazzman's Harlem Of Patmar

Junior Puppy Dog Class
1st Tazzman's Harlem Of Patmar

Open Dog Class
1st Bonjen's Cerneigh Ruler Of Aramist


Junior Puppy Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Kiefernfels Who's Ur Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Opposite Sex
Follow Me Red Velvet

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Puppy In Breed
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Junior Puppy Dog Class
1st Ashland's Radiant Cowboy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Follow Me Red Velvet

Reserve Winners Bitch
Nugget des Costys du Tomberg

Senior Puppy Bitch Class
1st Nugget des Costys du Tomberg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Follow Me Red Velvet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Herdabout Sui Generis

Best Of Opposite Sex
Nyirsegfia Fecsego


Winners Dog: (2-0-0-1)
Nyirsegfia Fecsego

Reserve Winners Dog
Mecseki Bundas Rusty Zipper

12-18 Month Dog Class
1st Mecseki Bundas Rusty Zipper

Open Dog Class
1st Nyirsegfia Fecsego



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kyon's One Prim And Proper

Best Of Opposite Sex
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Best Puppy In Breed
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Junior Puppy Dog Class
1st Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyon's Tulla Tyridatter

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Ch Talisker's Meant To B Ringsend

Best Of Opposite Sex
Brantstar's Classy N Fabulous

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Grandgables Dezign By Mystic

Best Puppy In Breed
Ramblinbrooks Cold Snap

Select Dog
Ch Lynphil Scion


Winners Dog: (3-3-2-0)
Grandgables Dezign By Mystic

Reserve Winners Dog
Lynphil Besieged

Junior Puppy Dog Class
1st Surona's Stardust

Canadian Bred Dog Class
1st Grandgables Dezign By Mystic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lynphil Besieged

3-6 Month Dog Class
1st Stonehaven Grandgables Reflect


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Brantstar's Classy N Fabulous

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Cold Snap

Junior Puppy Bitch Class
1st Surona Sarah At Greenark

Senior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Cold Snap

12-18 Month Bitch Class
1st Brantstar's Classy N Fabulous

3-6 Month Bitch Class
1st Grandgables Trulee Can B Magic
2nd Ramblinbrooks Chunky Monkey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vastgota Hot Off The Press ST




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Select Dog
GCh Granduc Merrymoon Aloha Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John Rowton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By