Oakville & District Kennel Club
Friday, September 6, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Niksa Lemo
Doberman Pinscher  
GCh Liberator's Desperado
Points: 221 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Niksa Lemo
Bulldog  
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse
Points: 196
Best Puppy In Show
Judge: Niksa Lemo
Border Terrier  
Ch Foxrun Winter Harvest
Best Baby Puppy In Show
Judge: Niksa Lemo
French Bulldog   Fabelhaft Robobull Faure
Best Veteran In Show
Judge: Niksa Lemo
Toy Manchester Terrier  
GCh Deebet's Robin Hood
Best Altered In Show
Judge: Niksa Lemo
Setter (Irish Red & White)   Whitehot Red Cedar Serendipity








Group 1 - Laurie Campbell Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly
  Spaniel (American Cocker)   61
Group 2nd    Tricklecreek Risky Business   Spaniel (Clumber)   57
Group 3rd   
GCh MacNeall Red And White Shadow Dog
  Setter (Irish Red & White)   52
Group 4th   Ch Captivate's Feels Like The First Time   Retriever (Golden)   39
BPIG   
Ch Cornadore Branco With Annagh
  Setter (Irish Red & White)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MLM 'N Bemuse's Follow A Dream
  Spaniel (Brittany)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   0
Best Altered In Group    Whitehot Red Cedar Serendipity   Setter (Irish Red & White)   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Outdoors Durango

Best Of Opposite Sex
Ginkgo De Zora Petra

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Outdoors Durango

Best Puppy In Breed
Ginkgo De Allora Roseville


Winners Dog: (1-2-0-0)
Outdoors Durango

Open Dog Class
1st Outdoors Durango


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ginkgo De Zora Petra

Reserve Winners Bitch
Ginkgo De Allora Roseville

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Allora Roseville

Senior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Zora Petra

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coquetel Tukeglen Prettyinpink



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
BNJ Ordinary Hero


Winners Dog: (1-0-0-1)
BNJ Ordinary Hero

Open Dog Class
1st BNJ Ordinary Hero

3-6 Month Dog Class
1st Schutzen's A Shot To Remember


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Rush's Wild Yonder

Best Of Opposite Sex
Rush's Floating On A Moonbean

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Rush's Full And Uncensored

Select Dog
Ch Rush's Just Another Werewolf


Winners Dog: (1-1-3-0)
Rush's Full And Uncensored

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rush's Full And Uncensored


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Rush's Floating On A Moonbean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Floating On A Moonbean

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Captivate's Feels Like The First Time

Best Of Opposite Sex
Canwin's Im Getn Sociaball

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Captivate's Feels Like The First Time

Best Puppy In Breed
Canwin's Im Getn Sociaball

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Canwin's Im Getn Sociaball

Reserve Winners Bitch
Kyon's Grand Slam

Senior Puppy Bitch Class
1st Canwin's Im Getn Sociaball

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Grand Slam

Open Bitch Class
1st Liberty Henna Liska

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Nyroca's Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Wyndance's Black Jade

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Wyndance's Black Jade

Select Dog
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Wyndance's Black Jade

Reserve Winners Bitch
Pirate's Queen Of The Night

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Wyndance's Black Jade
2nd Keepsake Black Cherry At Asklar

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wild Flower

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wild Flower

Select Dog
Ch Pikkinokka's Ahoy Huckleberry



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Roaneden's Wild Flower

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Flower

3-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka Little Lamb Hattie

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal

Best Of Opposite Sex
Fantail's English Gentry

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Open Dog Class
1st Fantail's English Gentry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal

Open Bitch Class
1st Fantail's English Rose Petal

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crimsonacre Come Running



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Best Of Opposite Sex
Volzhskaya Victoria Night Of Love

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Best Puppy In Breed
Calowa Lurians Igniting Sparks


Winners Dog: (1-1-2-0)
Calowa Lurians Igniting Sparks

Senior Puppy Dog Class
1st Calowa Lurians Igniting Sparks

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Veteran Dog Class
1st GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

3-6 Month Dog Class
1st MLM 'N Bemuse's Follow A Dream


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Tricklecreek Risky Business

Best Of Opposite Sex
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tricklecreek Risky Business

Best Puppy In Breed
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tricklecreek Risky Business

Reserve Winners Dog
Big Booms Incredible Bongo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tricklecreek Risky Business

Open Dog Class
1st Big Booms Incredible Bongo


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Clussex Velvet Cavier

Reserve Winners Bitch
Stonecrest At Tricklecreek Deep In The Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonecrest At Tricklecreek Deep In The Heart

Open Bitch Class
1st Clussex Velvet Cavier

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nanjay's Just You Wait



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ferngolds Spirit Of The Drum


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ferngolds Spirit Of The Drum

12-18 Month Dog Class
1st Ferngolds Spirit Of The Drum


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bonneterre Eh Miz Trini

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Almamater Charlie B

Best Of Opposite Sex
Ibsen Matilda Almamater

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Almamater Charlie B

Best Puppy In Breed
Almamater Charlie B


Winners Dog: (1-2-0-0)
Almamater Charlie B

Senior Puppy Dog Class
1st Almamater Charlie B


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ibsen Matilda Almamater

Reserve Winners Bitch
Almamater Lola Mora

Senior Puppy Bitch Class
1st Almamater Lola Mora

Open Bitch Class
1st Ibsen Matilda Almamater





Group 2 - Niksa Lemo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   21
Group 2nd   
Ch Grandgables Ms So Girlylicious
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   18
Group 3rd   
Ch Chetcote The Edge Of Glory
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   17
Group 4th   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   13
BPIG   
Ch McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Charsada T'Fox's Lair Arthayr   Afghan Hound   0
Best Veteran In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Altered In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0




3-6 Month Bitch Class
1st Charsada T'Fox's Lair Arthayr

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Best Puppy In Breed
Quirina V. Hollandheim



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quirina V. Hollandheim

Reserve Winners Bitch
Shecaras The Dock Of The Bay

Senior Puppy Bitch Class
1st Quirina V. Hollandheim
2nd Shecaras The Dock Of The Bay

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Catch Me If You Can



Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms So Girlylicious



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pax Mundi Bona Dea



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Of Opposite Sex
Baileysong Now N Forever

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (1-2-0-1)
Baileysong Now N Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Ace (FIN)

Best Of Opposite Sex
GCh Naku's Gift At Arthayr

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-1-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kopera's Redgee Or Not



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch McCartney's Lavish Dreams

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Lavish Dreams

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Shetara's Just Push Play

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Just Push Play





Group 3 - Niksa Lemo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Desperado
  Doberman Pinscher   24
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   21
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   20
Group 4th    Bellesplace Promise To Limberlost   Great Pyrenees   19
BPIG    Luchezar Lelishny Dar For Kalinka   Black Russian Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Qi   Siberian Husky   0
Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Hannoveria Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch IliasLegacy Joy Kallisto

Best Puppy In Breed
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Select Bitch
Ch Sora's Amore Krizzia


Winners Dog: (1-0-1-2)
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Senior Puppy Dog Class
1st Luchezar Lelishny Dar For Kalinka


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic More Then A Feeling

Best Puppy In Breed
Majestic More Then A Feeling


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic More Then A Feeling

Junior Puppy Dog Class
1st Majestic More Then A Feeling


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Best Puppy In Breed
Ch A-List Look'n For Love

Select Dog
Ch A-List Look'n For Love



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstones Rebel Rebel V Aludra

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This


3-6 Month Dog Class
1st Naku's Travelin' Man


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This

Reserve Winners Bitch
Naku's All That Glitters Is Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Naku Sweetdreams R Made O'This

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellesplace Promise To Limberlost


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Medvebergi Maszkos Stein

Best Puppy In Breed
Medvebergi Maszkos Stein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Medvebergi Maszkos Stein

Junior Puppy Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Stein


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Best Puppy In Breed
Downeast Drewsar Kwik Surprise

Select Bitch
Ch Skipnstone's Romeos Tune


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Claircreek Elegant Ivy

Reserve Winners Bitch
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Fits Just Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Open Bitch Class
1st Claircreek Elegant Ivy

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Opposite Sex
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill


3-6 Month Dog Class
1st Snowmist's Qi






Group 4 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   18
Group 2nd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   17
Group 3rd   Ch Actions Nocho II   Bull Terrier   15
Group 4th   
Ch Foxrun Winter Harvest
  Border Terrier   14
BPIG   
Ch Foxrun Winter Harvest
  Border Terrier   N/A
Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxrun Winter Harvest

Best Puppy In Breed
Ch Foxrun Winter Harvest



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Actions Nocho II



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Von Masers Highland Fusilier

Best Of Opposite Sex
Ch Skye Dreamer Pocket Princess


Winners Dog: (1-0-0-1)
Von Masers Highland Fusilier

Open Dog Class
1st Von Masers Highland Fusilier


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Of Opposite Sex
GCh Irvonhill Bugaboo

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Best Of Opposite Sex
Ch Moonshadows Cara

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Best Puppy In Breed
Thunder Dragon Ilunari


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Senior Puppy Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Moonshadows Ode To Liberty

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Ode To Liberty

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Carbor Good Humor II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Carbor Good Humor II

Open Dog Class
1st Carbor Good Humor II


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gryndlscot Ivy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Gryndlscot Ivy

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Scylla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Ivy

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Opposite Sex
Farquar Orlaith Celtic Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Pinehome's Figgy Duff


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Senior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Farquar Orlaith Celtic Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's I'm The One







Group 5 - Laurie Campbell Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   45
Group 2nd   
GCh Denzel Insignia Zydeco Blues
  Papillon   43
Group 3rd   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   41
Group 4th   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   34
BPIG   
Zhou Fei Elf
  Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Willowgate's Eternal Flame   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   0
Best Altered In Group    Kapatria's Beauty By Design   Havanese   0
Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Midsummer Somewhere In Time

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Mavie Girls Best Friend


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

Veteran Bitch Class
1st Mysticmoon Gooseberry Blossom

3-6 Month Bitch Class
1st Midsummers Living On The Edge

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Ruler's Help Me Rhonda

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Ardently All Started Groovin'

Best Of Opposite Sex
Ardently April Foolin

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Amazing Import S Lipetskih Ozer


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Ardently April Foolin

Reserve Winners Bitch
Hidden Valley Mighty Fine Design

12-18 Month Bitch Class
1st Hidden Valley Mighty Fine Design

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently April Foolin

Open Bitch Class
1st Hidden Valley Itz'za Talkin Bout My Girl

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Bloomsbury Because Of Love

Best Of Opposite Sex
Ardently At Last

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Ardently At Last

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bagginson


Winners Dog: (3-2-1-0)
Hidden Valley Itz'za Mouse In The House

Reserve Winners Dog
Bloomsbury Bagginson

Junior Puppy Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson

12-18 Month Dog Class
1st Cogie's Burning Jasper

Open Dog Class
1st Hidden Valley Itz'za Mouse In The House


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Ardently At Last

Reserve Winners Bitch
Moongates Wrecking Ball

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently At Last

Open Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Denali's Pretty In Pink

Best Of Opposite Sex
Ch Cabaret Dasha All Eyes On Me

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Denali's Pretty In Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Pretty In Pink

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Laurelgate's Forget Me Not

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Select Dog
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
Ch HeartsDelites Rumour Has It


Winners Dog: (2-2-2-1)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Reserve Winners Dog
Kapatria's Warrior Darcy

Junior Puppy Dog Class
1st Ashstones Gizmotron At Delsol

Canadian Bred Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy

3-6 Month Dog Class
1st Willowgate's Eternal Flame


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Laurelgate's Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Amistosa's Quintessential Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Laurelgate's Forget Me Not

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelite Salty Mermaid

Sexually Altered Bitch Class
1st Kapatria's Beauty By Design

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Best Of Opposite Sex
Tauro Ambex

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Best Puppy In Breed
Polaris Montserrat Caballe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tauro Ambex

12-18 Month Dog Class
1st Tauro Ambex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Junior Puppy Bitch Class
1st Polaris Montserrat Caballe

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Denzel Insignia Zydeco Blues


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rockalily's Kleiner Segen

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Kleiner Segen


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Select Dog
GCh Pekehuis Shazam


3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Pinball Wizard


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tinyprints Dark N Manly

Best Of Opposite Sex
Ch Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon



3-6 Month Bitch Class
1st Diaquiris & Carlang Copa Cabana

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Of Winners: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Divine Love Beatrix


Winners Dog: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Best Puppy In Breed
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet


Veteran Dog Class
1st GCh Deebet's Robin Hood


Winners Bitch: (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Senior Puppy Bitch Class
1st St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
GCh Guemart Brave Princess

Best Of Opposite Sex
Batman Of Mighty Knight

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Terrifical Good Goddess

Best Puppy In Breed
GCh Guemart Brave Princess


Winners Dog: (2-4-0-1)
Batman Of Mighty Knight

Reserve Winners Dog
Rigair Sweet Chily Pepper

12-18 Month Dog Class
1st Batman Of Mighty Knight

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Terrifical Good Goddess

Reserve Winners Bitch
Rigair Easy Going Sati

Senior Puppy Bitch Class
1st Terrifical Bedrock Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Astrid Alice Jane EL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Terrifical Good Goddess
2nd Rigair Easy Going Sati





Group 6 - Niksa Lemo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse
  Bulldog   23
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   19
Group 3rd   
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   15
Group 4th   
GCh Horizon's Wildest Dream
  Dalmatian   13
BPIG   
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Canmoy's Boston Broadway Baby

Best Puppy In Breed
Canmoy's Boston Broadway Baby


3-6 Month Dog Class
1st Invictus Boston Sancho Panza


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Canmoy's Boston Broadway Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Canmoy's Boston Broadway Baby

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Opposite Sex
Show-Me Electric Horseman

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Best Puppy In Breed
Topbrass Lush Getting Tipsy

Select Bitch
Ch Muir's Chicka Wow Wow


Winners Dog: (1-1-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Open Dog Class
1st Show-Me Electric Horseman

3-6 Month Dog Class
1st Muir N Tremars Not Done Yet


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Topbrass Lush Getting Tipsy

Junior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Lush Getting Tipsy

Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taipan Palace Hot Diggity Dawg



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Best Puppy In Breed
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones


3-6 Month Dog Class
1st Long Feng Night Crawler

Sexually Altered Dog Class
1st GCh Mi-Pao's Jasper The Bear


Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Horizon's Wildest Dream



Judge: Niksa Lemo

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Bythebulls Wonder Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Barknbwild's Shitz N Giggles

Best Puppy In Breed
Ch Bythebulls Wonder Girl


Winners Dog: (1-2-1-1)
Aristocrafts Seas The Day

Junior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Seas The Day

3-6 Month Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Faure


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Barknbwild's Shitz N Giggles

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Rouxmer Has It

12-18 Month Bitch Class
1st Barknbwild's Rouxmer Has It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Shitz N Giggles

3-6 Month Bitch Class
1st Seulement's Dame du Nord

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Best Puppy In Breed
Liang Mu Yuan Easo


Winners Dog: (2-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Reserve Winners Dog
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo
2nd Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Arreau's Masquerade

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Arreau's Masquerade

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade


Winners Dog: (1-2-0-1)
Arreau's Masquerade

Senior Puppy Dog Class
1st Arreau's Masquerade

3-6 Month Dog Class
1st Paragon's Carbon Copy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Paragon's Princess Corinna

Reserve Winners Bitch
Paramour's First Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss




3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Bobcaygeon Fiery Sky




Group 7 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keecams S'pose I'm Sexy
  Miniature American Shepherd   23
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   22
Group 3rd   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   19
Group 4th   Ch Timberline's Dust Bowl Dance   German Shepherd Dog   18
BPIG    Grandgables She Will Charm You   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Keeva Bay's Spice Of Life
  Schapendoes   0
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights

Open Bitch Class
1st Nonesuch 1001 Arabian Nights

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Maplemyst True North



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

Best Puppy In Breed
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Of Opposite Sex
Kyon's The Boldest Legend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Puppy In Breed
Kyon's The Boldest Legend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kyon's The Boldest Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Kyon's The Boldest Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Veteran Bitch Class
1st Ch Keeva Bay's Spice Of Life

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
Lynphil Sweet As Sin

Best Of Opposite Sex
Grandgables Illusionist

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Lynphil Sweet As Sin

Best Puppy In Breed
Grandgables She Will Charm You

Select Dog
Ch Anamchara Wholigan

Select Bitch
Ch Divine's Secret Destiny


Winners Dog: (3-4-1-1)
Grandgables Illusionist

Reserve Winners Dog
Devines Just Chillin

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Illusionist

Senior Puppy Dog Class
1st Devines Just Chillin

12-18 Month Dog Class
1st Cermel Olives Mount Fraxinus


Winners Bitch: (3-4-1-1)
Lynphil Sweet As Sin

Reserve Winners Bitch
Grandgables She Will Charm You

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables She Will Charm You

12-18 Month Bitch Class
1st Mylestone's Princess Leia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynphil Sweet As Sin

Open Bitch Class
1st Crinan All That Jazz

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Becen Nellie To Heaven Sent



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By