Halifax Kennel Club
Saturday, March 30, 2024 - Show-3



Related Results

Conformation

Friday, March 29 (Show-1)
Saturday, March 30 (Show-2)
Saturday, March 30 (Show-3)
Sunday, March 31 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
Points: 159
Best Puppy In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Alaskan Malamute  
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Newfoundland  
Bonavistanew Tazinate Diamond Forever Yours








Group 1 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
  Pointer (German Short-Haired)   46
Group 2nd   
GChEx Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   38
Group 3rd   
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind
  Setter (Irish)   35
Group 4th   
Shore Gibson's Finest
  Spaniel (English Springer)   34
BPIG    Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway   Setter (Gordon)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Sweet Cheeses   Retriever (Labrador)   5
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pageska's Arnie

Best Of Opposite Sex
Black Watch Mayzee



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Watch Mayzee

Open Bitch Class
1st Black Watch Mayzee

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChB Legacyk Freiheit Piano Man

Best Of Opposite Sex
Coldwater's Double The Delectability

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Coldwater's Double The Delectability

Best Puppy In Breed
Legacyk N Belac Girl In The Mirror


Winners Dog: (1-5-1-1)
Kevi-Lator Lord

Open Dog Class
1st Kevi-Lator Lord

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Notorious Red

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 16 pts (5-5-5-2)
GChB Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiva's Under My Spell Tkn

Best Of Winners: (5-5-5-2)
Sunkozi The Amazing Race

Best Puppy In Breed
Ch Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Select Dog
GCh Quyens T&J's Brigadoon

Select Bitch
GChS Ambertru's Sea Shanty At Quyen


Winners Bitch: (5-5-5-2)
Kokopelli's Puck Bunny At Skyline

Reserve Winners Bitch
Goldiva's Rumour Has It

Senior Puppy Bitch Class
1st Eirene's Sunset Strip

12-18 Month Bitch Class
1st Kokopelli's Puck Bunny At Skyline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nikmor's I Wish I Could But Don't Want To

Open Bitch Class
1st Goldiva's Rumour Has It
2nd Marigold Spiritual Rayne

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Madabout's Dancing In The Big Apple

Best Of Opposite Sex
Madabout's Gentlemen Prefer Browns

Best Puppy In Breed
KhylarCreek Phoning Home From Fenwyck

Select Bitch
GCh Madabout's Atlantic Tidal Pool


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Best Of Opposite Sex
Novapride Pheonix Saint Nicholas River Holly


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (2-1-0-3)
Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway

Best Puppy In Breed
Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nevaehlea's Graceland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nevaehlea's Graceland

12-18 Month Bitch Class
1st Nevaehlea's Graceland

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Clussexx Flying Ace

Select Dog
Ch Big Booms Incredible Bongo


Winners Dog: (1-0-2-0)
Wymeswold Auguste Escoffier

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Of Opposite Sex
Shore Makes Me Shiver

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Puppy In Breed
Segre's Lighting Strikes @ Remme


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shore Gibson's Finest

Open Dog Class
1st Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Shore Makes Me Shiver

Reserve Winners Bitch
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Junior Puppy Bitch Class
1st Segre's Lighting Strikes @ Remme

Open Bitch Class
1st Shore Makes Me Shiver

Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox

Open Bitch Class
1st Clussexx Xoxox





Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shillington Sharper Image   Beagle   25
Group 2nd   
Ch Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   23
Group 3rd   
GCh Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   22
Group 4th   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   17
BPIG    Chetcote Ivy League   Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
CuSithe Ralle's Harvest Moon
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Select Dog
Ch Cloverhill's Oh Henry



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Shillington Sharper Image

Select Bitch
Ch Lemonladies Martinique





4-6 Month Dog Class
1st CuSithe Ralle's Harvest Moon


Winners Bitch: (2-1-0-3)
E R Dox J'en Ai Aucune Indy

Reserve Winners Bitch
E R Dox Out Of Bounds

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox J'en Ai Aucune Indy

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox Out Of Bounds
2nd Starling's Reese's Pieces

4-6 Month Bitch Class
1st CuSithe Ralle's A Touch Of Frost

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
Ashdown's Shaymelessly Rolling Through MS

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Chetcote Ivy League

Best Puppy In Breed
Chetcote Ivy League


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Chetcote Ivy League

Reserve Winners Bitch
Ashdown's Country Roads MS

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Ivy League

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashdown's Country Roads MS



Winners Dog: (1-1-2-1)
E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Montgomery Black No's Chaos


Winners Bitch: (1-1-2-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox Maybe She Was Born With It

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ina's Fashion Graceful



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

Best Of Opposite Sex
Sarjo's Scandal In Cairo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

12-18 Month Dog Class
1st Sarjo's Kupiga Kambi Viazi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sarjo's Scandal In Cairo

Open Bitch Class
1st Sarjo's Scandal In Cairo

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windstorm Azad Feeling Good

Best Puppy In Breed
Windstorm Azad Feeling Good


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windstorm Azad Feeling Good

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Azad Feeling Good






Group 3 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   19
Group 2nd   
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   17
Group 3rd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   12
Group 4th   
Ch EverEndeavor Indigo Wizard Archer
  Eurasier   11
BPIG   
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar
  Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bonavistanew Tazinate Diamond Forever Yours
  Newfoundland   5
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Novamals Seneca Sunrise

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Best Puppy In Breed
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar


Winners Dog: (2-1-0-3)
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Reserve Winners Dog
Novamals Nectar Collector

Junior Puppy Dog Class
1st Novamals Nectar Collector

Senior Puppy Dog Class
1st Spiritrun Force Of Nature At Lueldar


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Novamals Seneca Sunrise

Reserve Winners Bitch
NovaMals Something To Buzz About

Junior Puppy Bitch Class
1st NovaMals Something To Buzz About

Senior Puppy Bitch Class
1st Novamals Seneca Sunrise

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Of Opposite Sex
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Of Opposite Sex
Tiamat's Miracle On Ice



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Puppy In Breed
Redstone's When In Rome



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Redstone's When In Rome

Senior Puppy Bitch Class
1st Redstone's When In Rome

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh EverEndeavor Indigo Wizard Archer



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Daybreaker's Empress Of The Dark

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Eirian's Cover Girl

Select Bitch
Ch Ashemburg's Unbreakable



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona

Best Puppy In Breed
Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La


Winners Dog: (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La

Open Dog Class
1st Umesh Mahatma-La






Group 4 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   16
Group 2nd   
Ch Showme Bad To The Bone
  Cairn Terrier   14
Group 3rd    Fairview Golden Delicious   Dandie Dinmont Terrier   11
Group 4th   
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   9
BPIG    Fairview Golden Delicious   Dandie Dinmont Terrier   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenglow's Silent Alarm

Best Puppy In Breed
Alpenglow's Silent Alarm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenglow's Silent Alarm

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenglow's Silent Alarm


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Ganymede's Aerwyna

Best Of Opposite Sex
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Almighty Amazing Ablaze


Winners Dog: (1-0-0-0)
Almighty Amazing Ablaze

Canadian Bred Dog Class
1st Almighty Amazing Ablaze


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Select Bitch
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Showme Bad To The Bone

Best Of Opposite Sex
Showme Dream Chaser

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Upthecreek's Home Run

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Home Run


Winners Dog: (1-1-1-0)
Upthecreek's Home Run

Junior Puppy Dog Class
1st Upthecreek's Home Run


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Showme Dream Chaser

Junior Puppy Bitch Class
1st Showme Dream Chaser

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-1-0-3)
Fairview Golden Delicious

Best Puppy In Breed
Fairview Golden Delicious

Select Bitch
GCh Fairview Lady Abegweit



Winners Bitch: (2-1-0-3)
Fairview Golden Delicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Fairview Golden Delicious

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh KinCara Dressed Me In Argyle

Best Of Opposite Sex
GCh KinCara Lady Grace Annapolis



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Caudlewood Repeat Offender

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Repeat Offender

Open Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Je Mon Cherie Ella





Group 5 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   21
Group 2nd   
GCh Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   16
Group 3rd    Chriscendo Chasing Bunnies   Pomeranian   15
Group 4th   
Claripugs Forest Ranger
  Pug   12
BPIG    Chriscendo Chasing Bunnies   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Annadeans Lady Christina   Silky Terrier   5
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Best Of Opposite Sex
Ch Sushines Firelight Dancer

Best Puppy In Breed
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Reserve Winners Bitch
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh

Open Bitch Class
1st Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Una De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Una De Bijoux De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Una De Bijoux De Coton

Senior Puppy Bitch Class
1st Una De Bijoux De Coton

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Of Opposite Sex
Griff Haven Ace Of Spades

Best Of Winners: (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Puppy In Breed
That Faces Lil Red Red


Winners Dog: (1-1-0-0)
Griff Haven Ace Of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Griff Haven Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Junior Puppy Bitch Class
1st That Faces Lil Red Red

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
Southern Roots The Next Chapter

Best Of Opposite Sex
Ch Integra's Come Fly With Me

Best Puppy In Breed
Southern Roots The Next Chapter

Select Dog
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Southern Roots The Next Chapter

Senior Puppy Bitch Class
1st Southern Roots The Next Chapter

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Maribeso Not Today Satan

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Annacott Animato Karma

Best Puppy In Breed
GCh Sallysvalley Just Simply Red

Select Dog
GCh Sallysvalley Just Simply Red


Winners Dog: (2-1-0-3)
Annacott Animato Karma

12-18 Month Dog Class
1st Annacott Animato Karma


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Maribeso Not Today Satan

Reserve Winners Bitch
Maribeso They're Magically Delicious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maribeso They're Magically Delicious

Open Bitch Class
1st Maribeso Not Today Satan

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-3)
Chriscendo Chasing Bunnies

Best Puppy In Breed
Chriscendo Chasing Bunnies



Winners Bitch: (2-1-0-3)
Chriscendo Chasing Bunnies

Reserve Winners Bitch
Hidden Perch Starry Night Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Chasing Bunnies

12-18 Month Bitch Class
1st Hidden Perch Starry Night Sky
2nd Hidden Perch Crescendo Of Excitement

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (2-1-0-3)
Claripugs Forest Ranger


Winners Dog: (2-1-0-3)
Claripugs Forest Ranger

12-18 Month Dog Class
1st Claripugs Forest Ranger


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy

Open Dog Class
1st Annadeans Toby The Tuffy


4-6 Month Bitch Class
1st Annadeans Lady Christina





Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   17
Group 2nd   
Duoks Style Air That I Breathe
  Bichon Frise   16
Group 3rd   Ch Majestic Sandial Layla   Chow Chow   15
Group 4th   
Onsengeltje Unabated Endeavour
  Dalmatian   14
BPIG   
Onsengeltje Unabated Endeavour
  Dalmatian   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe

Open Bitch Class
1st Duoks Style Air That I Breathe

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Hispot's Homerun

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Unabated Endeavour


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onsengeltje Unabated Endeavour

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Celtmacbhaid Nobody Does It Better

Best Of Opposite Sex
Aristocratescu King Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Aristocratescu King Of Hearts

Select Bitch
GChB Celtmacbhaid We Will Rock You


Winners Dog: (1-1-0-3)
Aristocratescu King Of Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Aristocratescu King Of Hearts

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch EastOzeans Let Your Dreams Set Sail



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wenkje's Amy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Purrkees Crack The Code

12-18 Month Bitch Class
1st Purrkees Crack The Code

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kandansk Wolfman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kandansk Wolfman

Canadian Bred Dog Class
1st Kandansk Wolfman


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Delphinium's Dashing Dynamite

Best Of Opposite Sex
Leeward's Nicheca Hallelujah

Best Puppy In Breed
Leeward's Nicheca Hallelujah



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Leeward's Nicheca Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Esprit I'll Make You Immortal

Junior Puppy Bitch Class
1st Leeward's Nicheca Hallelujah

12-18 Month Bitch Class
1st Esprit I'll Make You Immortal

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   29
Group 2nd   
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   28
Group 3rd   
Ch Quiche's Vintage Year
  Bouvier des Flandres   22
Group 4th   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   21
BPIG    Martinique Malbec Rose   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Best Puppy In Breed
Byeyo's Im A Buckle Bunny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Open Bitch Class
1st Byeyo's Im A Buckle Bunny

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 11 pts (3-6-2-1)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GCh Kiawah's Take Your Time

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Amadore Just My Luck

Best Puppy In Breed
Amadore Just My Luck

Select Dog
GCh Novacoast Danger Zone


Winners Dog: (2-1-0-3)
Malka's Fortune At High Noon

Reserve Winners Dog
Amadore Infinity And Beyond

Junior Puppy Dog Class
1st Amadore Infinity And Beyond
2nd Northbay Xsell Final Call

Senior Puppy Dog Class
1st Malka's Fortune At High Noon


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Amadore Just My Luck

Reserve Winners Bitch
Saltspray's Its All A Conspiracy

Junior Puppy Bitch Class
1st Amadore Just My Luck
2nd Wenlisa's Never Ending Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's Under The Sea
2nd Hearthside Voodoo Doll

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Saltspray's Its All A Conspiracy

Open Bitch Class
1st Northbay Xsell Spur Of The Moment

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quiche's Vintage Year



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kaliway's Divine Queen Of Heaven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kaliway's Divine Queen Of Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Kaliway's Divine Queen Of Heaven

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tercan 'N Zandria's Kiss This! At Cardross


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maplemyst Chasing Waves In Fundy



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Puppy In Breed
Riverryan's Law & Order

Select Bitch
Ch Kandy Vom Troyan Schloss


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Riverryan's Law & Order

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverryan's Law & Order

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-3)
Martinique Malbec Rose

Best Of Opposite Sex
Ch GrandGables Shades Of Oakley

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Martinique Malbec Rose

Best Puppy In Breed
Martinique Malbec Rose


Winners Dog: (2-1-0-3)
Wyndenfog's Life Is Like A River

Reserve Winners Dog
Wyndenfog's Nova 7

Senior Puppy Dog Class
1st Wyndenfog's Life Is Like A River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wyndenfog's Nova 7


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Martinique Malbec Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Martinique Malbec Rose

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Honour Roll



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By