Halifax Kennel Club
Saturday, March 30, 2024 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, March 29 (Show-1)
Saturday, March 30 (Show-2)
Saturday, March 30 (Show-3)
Sunday, March 31 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mary Spinelli
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mary Spinelli
German Shepherd Dog  
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
Points: 160
Best Puppy In Show
Judge: Mary Spinelli
Dalmatian  
Onsengeltje Unabated Endeavour








Group 1 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   45
Group 2nd   
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
  Pointer (German Short-Haired)   41
Group 3rd   
GCh Madabout's Dancing In The Big Apple
  Retriever (Labrador)   33
Group 4th   
GCh Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
BPIG    Quyens Ambertru's Newton's Basil   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Black Watch Mayzee

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's Arnie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Watch Mayzee

Open Bitch Class
1st Black Watch Mayzee

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChB Legacyk Freiheit Piano Man

Best Of Opposite Sex
Belac Maybe She'll Be The One

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Belac Maybe She'll Be The One

Best Puppy In Breed
Belac Maybe She'll Be The One

Select Bitch
Ch Legacyk Dare To Dream V Cblues


Winners Dog: (1-5-1-1)
Kevi-Lator Lord

Open Dog Class
1st Kevi-Lator Lord

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Madabout's Dancing In The Big Apple

Best Of Opposite Sex
GCh Madabout's Atlantic Tidal Pool

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Madabout's Ocean Rescue

Best Puppy In Breed
Madabout's Ocean Rescue


Winners Dog: (1-2-1-1)
Madabout's Ocean Rescue

Senior Puppy Dog Class
1st Madabout's Ocean Rescue

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Best Of Opposite Sex
Novapride Pheonix Saint Nicholas River Holly


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nevaehlea's Graceland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nevaehlea's Graceland

12-18 Month Bitch Class
1st Nevaehlea's Graceland

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChEx Clussexx Flying Ace

Best Of Opposite Sex
Ch Wymeswold Montpellier

Best Puppy In Breed
Glenmire's Ghillie Dhu


Winners Dog: (2-0-1-1)
Wymeswold Auguste Escoffier

Reserve Winners Dog
Glenmire's Ghillie Dhu

Senior Puppy Dog Class
1st Glenmire's Ghillie Dhu

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shore Makes Me Shiver

Best Of Opposite Sex
Shore Gibson's Finest

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shore Makes Me Shiver

Best Puppy In Breed
Segre's Lighting Strikes @ Remme


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shore Gibson's Finest

Open Dog Class
1st Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shore Makes Me Shiver

Reserve Winners Bitch
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Junior Puppy Bitch Class
1st Segre's Lighting Strikes @ Remme

Open Bitch Class
1st Shore Makes Me Shiver

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox

Open Bitch Class
1st Clussexx Xoxox





Group 2 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   19
Group 2nd   
Ch E R Dox L L Ryder On The Storm
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 3rd    Sarjo's Kupiga Kambi Viazi   Rhodesian Ridgeback   12
Group 4th   
Ch Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   11
BPIG   
E R Dox J'en Ai Aucune Indy
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Select Dog
Ch Cloverhill's Oh Henry



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Sharper Image






Winners Bitch: (0-3-3-2)
Starling's Reese's Pieces

Reserve Winners Bitch
E R Dox Out Of Bounds

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox J'en Ai Aucune Indy

12-18 Month Bitch Class
1st Starling's Reese's Pieces
2nd E R Dox Out Of Bounds

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Ashdown's Country Roads MS



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ashdown's Country Roads MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashdown's Country Roads MS

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox With Bells And Whistles

Best Of Winners: (2-1-1-1)
E R Dox Hope On The Rocks

Best Puppy In Breed
E R Dox Montgomery Black No's Chaos


Winners Dog: (2-1-1-1)
E R Dox Hope On The Rocks

Reserve Winners Dog
E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Open Dog Class
1st E R Dox Hope On The Rocks


Winners Bitch: (2-1-1-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox Maybe She Was Born With It

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ina's Fashion Graceful



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

12-18 Month Dog Class
1st Sarjo's Kupiga Kambi Viazi






Group 3 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   18
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   16
Group 3rd   
GChB Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   15
Group 4th   
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly
  Bernese Mountain Dog   13
BPIG   
Costello's Telling Lies On Regnancy
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Novamals Seneca Sunrise

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Best Puppy In Breed
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar


Winners Dog: (2-2-1-0)
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Reserve Winners Dog
Novamals Nectar Collector

Junior Puppy Dog Class
1st Novamals Nectar Collector

Senior Puppy Dog Class
1st Spiritrun Force Of Nature At Lueldar


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Novamals Seneca Sunrise

Reserve Winners Bitch
NovaMals Something To Buzz About

Junior Puppy Bitch Class
1st NovaMals Something To Buzz About

Senior Puppy Bitch Class
1st Novamals Seneca Sunrise

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly

Best Of Opposite Sex
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
Costello's Telling Lies On Regnancy

Best Puppy In Breed
Costello's Telling Lies On Regnancy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Costello's Telling Lies On Regnancy

Junior Puppy Dog Class
1st Costello's Telling Lies On Regnancy


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh EverEndeavor Indigo Wizard Archer



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Daybreaker's Empress Of The Dark


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Ashemburg's Unbreakable

Select Bitch
Ch Eirian's Cover Girl



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mermaid's Just Like The White Winged Dove

Best Of Opposite Sex
Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mermaid's Just Like The White Winged Dove

Best Puppy In Breed
Mermaid's Just Like The White Winged Dove





Group 4 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   16
Group 2nd   
Ch Showme Bad To The Bone
  Cairn Terrier   15
Group 3rd   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   12
Group 4th   
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   9
BPIG   
Upthecreek's Home Run
  Cairn Terrier   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenglow's Silent Alarm

Best Puppy In Breed
Alpenglow's Silent Alarm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenglow's Silent Alarm

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenglow's Silent Alarm


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ganymede's Aerwyna



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Almighty Amazing Ablaze


Winners Dog: (1-0-0-0)
Almighty Amazing Ablaze

Canadian Bred Dog Class
1st Almighty Amazing Ablaze


Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Select Bitch
GChB Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

12-18 Month Bitch Class
1st Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Showme Bad To The Bone

Best Of Opposite Sex
Showme Dream Chaser

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Upthecreek's Home Run

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Home Run


Winners Dog: (1-1-1-0)
Upthecreek's Home Run

Junior Puppy Dog Class
1st Upthecreek's Home Run


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Showme Dream Chaser

Junior Puppy Bitch Class
1st Showme Dream Chaser

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Fairview Tribute To Robert Hampton Gray Vc

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fairview Golden Delicious

Best Puppy In Breed
Fairview Golden Delicious


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fairview Golden Delicious

Junior Puppy Bitch Class
1st Fairview Golden Delicious

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh KinCara Lady Grace Annapolis

Best Of Opposite Sex
GCh KinCara Dressed Me In Argyle



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Caudlewood Repeat Offender

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Repeat Offender

Open Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje Je Mon Cherie Ella

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Je Mon Cherie Ella





Group 5 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   23
Group 2nd    Chriscendo Chasing Bunnies   Pomeranian   18
Group 3rd   
Claripugs Forest Ranger
  Pug   15
Group 4th   
Annadeans Toby The Tuffy
  Silky Terrier   14
BPIG    Chriscendo Chasing Bunnies   Pomeranian   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sushines Firelight Dancer

Best Of Opposite Sex
Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Best Puppy In Breed
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sushines Firelight Dancer

Open Dog Class
1st Sushines Firelight Dancer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Reserve Winners Bitch
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh

Open Bitch Class
1st Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nova Lolaks



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nova Lolaks

Reserve Winners Bitch
Runa Lolaks

Open Bitch Class
1st Nova Lolaks
2nd Runa Lolaks

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Una De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Una De Bijoux De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Una De Bijoux De Coton

Senior Puppy Bitch Class
1st Una De Bijoux De Coton

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Of Opposite Sex
Griff Haven Ace Of Spades

Best Of Winners: (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Puppy In Breed
That Faces Lil Red Red


Winners Dog: (1-1-0-0)
Griff Haven Ace Of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Griff Haven Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-1-0-0)
That Faces Lil Red Red

Junior Puppy Bitch Class
1st That Faces Lil Red Red

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper

Best Of Opposite Sex
Southern Roots The Next Chapter

Best Puppy In Breed
Southern Roots The Next Chapter

Select Dog
Ch Folklore Infiniti Fire N Gold



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Southern Roots The Next Chapter

Senior Puppy Bitch Class
1st Southern Roots The Next Chapter

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChS Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Maribeso Not Today Satan

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Maribeso Not Today Satan

Best Puppy In Breed
GCh Sallysvalley Just Simply Red

Select Dog
GCh Sallysvalley Just Simply Red


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Maribeso Not Today Satan

Open Bitch Class
1st Maribeso Not Today Satan

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chriscendo Chasing Bunnies

Best Puppy In Breed
Chriscendo Chasing Bunnies



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Chriscendo Chasing Bunnies

Reserve Winners Bitch
Hidden Perch Starry Night Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Chasing Bunnies

12-18 Month Bitch Class
1st Hidden Perch Starry Night Sky
2nd Hidden Perch Crescendo Of Excitement

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claripugs Forest Ranger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claripugs Forest Ranger

12-18 Month Dog Class
1st Claripugs Forest Ranger


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy

Open Dog Class
1st Annadeans Toby The Tuffy






Group 6 - Betty Pirs Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wenkje's Amy   Keeshond   18
Group 2nd   
Onsengeltje Unabated Endeavour
  Dalmatian   17
Group 3rd   
Ch Delphinium's Dashing Dynamite
  Poodle (Standard)   13
Group 4th   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   10
BPIG   
Onsengeltje Unabated Endeavour
  Dalmatian   N/A
Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Duoks Style Air That I Breathe

Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Hispot's Homerun

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Unabated Endeavour


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Onsengeltje Unabated Endeavour

Reserve Winners Bitch
Clairity's Skye Deville

Canadian Bred Bitch Class
1st Clairity's Skye Deville

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onsengeltje Unabated Endeavour

Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch EastOzeans Let Your Dreams Set Sail



Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wenkje's Amy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wenkje's Amy

Open Bitch Class
1st Wenkje's Amy

Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kandansk Wolfman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kandansk Wolfman

Canadian Bred Dog Class
1st Kandansk Wolfman


Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Delphinium's Dashing Dynamite

Best Of Opposite Sex
Leeward's Nicheca Hallelujah

Best Puppy In Breed
Leeward's Nicheca Hallelujah



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Leeward's Nicheca Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Esprit I'll Make You Immortal

Junior Puppy Bitch Class
1st Leeward's Nicheca Hallelujah

12-18 Month Bitch Class
1st Esprit I'll Make You Immortal

Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanhedrin's Joyeux Berry

Best Puppy In Breed
Sanhedrin's Joyeux Berry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanhedrin's Joyeux Berry

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanhedrin's Joyeux Berry

Judge: Betty Pirs

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   34
Group 2nd   
Ch Joska Honour Roll
  Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 3rd   
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   27
Group 4th   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   26
BPIG    Malka's Under The Sea   Australian Shepherd   N/A
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Best Puppy In Breed
Byeyo's Im A Buckle Bunny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Open Bitch Class
1st Byeyo's Im A Buckle Bunny

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 14 pts (4-7-2-2)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast Danger Zone

Best Of Winners: (4-7-2-2)
Malka's Under The Sea

Best Puppy In Breed
Malka's Under The Sea

Select Dog
GCh Kiawah's Take Your Time

Select Bitch
GCh Malka's Does He Love You


Winners Dog: (4-7-2-2)
Northbay Xsell Final Call

Reserve Winners Dog
Amadore Infinity And Beyond

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Final Call
2nd Amadore Infinity And Beyond

Senior Puppy Dog Class
1st Malka's Fortune At High Noon

Open Dog Class
1st Malka's Fiery Avenger


Winners Bitch: (4-7-2-2)
Malka's Under The Sea

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Never Ending Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Never Ending Story
2nd Amadore Red Carpet Walk
3rd Amadore Just My Luck

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's Under The Sea
2nd Hearthside Voodoo Doll

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Saltspray's Its All A Conspiracy

Open Bitch Class
1st Northbay Xsell Spur Of The Moment

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Quiche's Vintage Year



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maplemyst Chasing Waves In Fundy



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
GChEx Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Riverryan's Law & Order

Best Puppy In Breed
Riverryan's Law & Order

Select Bitch
Ch Pharah Vom Troyan Schloss


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Riverryan's Law & Order

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverryan's Law & Order

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bariguard Galaxy

Best Of Opposite Sex
Feoras Everendeavor Soaring High

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bariguard Galaxy

Best Puppy In Breed
Feoras Everendeavor Soaring High


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bariguard Galaxy

Open Dog Class
1st Bariguard Galaxy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Feoras Everendeavor Soaring High

Reserve Winners Bitch
Herdabout Flight To Feoras

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras Everendeavor Soaring High

Open Bitch Class
1st Herdabout Flight To Feoras

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

Open Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch GrandGables Shades Of Oakley

Best Of Opposite Sex
Martinique Malbec Rose

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Wyndenfog's Life Is Like A River

Best Puppy In Breed
Wyndenfog's Life Is Like A River


Winners Dog: (2-1-1-0)
Wyndenfog's Life Is Like A River

Reserve Winners Dog
Wyndenfog's Nova 7

Senior Puppy Dog Class
1st Wyndenfog's Life Is Like A River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wyndenfog's Nova 7


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Martinique Malbec Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Martinique Malbec Rose

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Honour Roll



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By