Dartmouth Kennel Club
Saturday, May 14, 2016 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 14 (Show 1)
Saturday, May 14 (Show 2)
Sunday, May 15 (Show 3)
Sunday, May 15 (Show 4)

Obedience

Saturday, May 14 (Obedience Trial #1)
Sunday, May 15 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, May 14 (Rally Trial #1)
Sunday, May 15 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Kerry Blue Terrier  
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Spaniel (Clumber)  
GCh Whidbey's Charleston Chew
Best Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Toy Manchester Terrier  
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Retriever (Golden)  
Jackson's I Love Lucy








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   32
Group 2nd   
GCh Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   31
Group 3rd    Mistcurl's Compass Rose   Retriever (Curly-Coated)   21
Group 4th   
Ch Plaisance Marquise Joyeuse
  Setter (English)   20
BPIG   
GCh Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Apple

Best Puppy In Breed
Kiera Del Fiume



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Apple

Reserve Winners Bitch
Kiera Del Fiume

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiera Del Fiume

Open Bitch Class
1st Apple


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Compass Rose

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Compass Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Compass Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Compass Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Best Of Opposite Sex
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Best Puppy In Breed
Fleetwing's Anything Goes


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Senior Puppy Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fleetwing's Anything Goes

Reserve Winners Bitch
Fleetwings Braetoft Fuld Maane

Senior Puppy Bitch Class
1st Fleetwing's Anything Goes

Open Bitch Class
1st Fleetwings Braetoft Fuld Maane


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
GCh Ambertru's Skyfall

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Nikmor's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Select Dog
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Select Bitch
Ch Goldiva's Mona Lisa's Smile


Winners Dog: (2-2-3-3)
Cressida Latitude

Reserve Winners Dog
Backroad Guinness Blonde

Senior Puppy Dog Class
1st Backroad Guinness Blonde

Open Dog Class
1st Cressida Latitude


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Nikmor's Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Harmony's Graded On Top

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikmor's Perfect Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's I Love Lucy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Driftwood's Wilson

Best Of Opposite Sex
Ch Meadowmere's Spring Wildflower

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Madabout's Hey Jude

Best Puppy In Breed
Madabout's Hey Jude

Select Dog
GCh Camlab's Eagertrieve Outlaw


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Madabout's Hey Jude

Reserve Winners Bitch
Meadowmere's Bewitching Betty

Junior Puppy Bitch Class
1st Madabout's Hey Jude

12-18 Month Bitch Class
1st Meadowmere's Bewitching Betty

3-6 Month Bitch Class
1st Ourgang's First Dibbs In Ourgang
2nd Madabout's Attempted Escape


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Plaisance Marquise Joyeuse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Of Opposite Sex
Kldj's-Velcoff's Buster Brown

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Best Puppy In Breed
Onstage Getting To Know You


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kldj's-Velcoff's Buster Brown

Junior Puppy Dog Class
1st Kldj's-Velcoff's Buster Brown

3-6 Month Dog Class
1st Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dtael's Little Red Rodeo

Reserve Winners Bitch
Onstage Getting To Know You

Senior Puppy Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You

Open Bitch Class
1st Dtael's Little Red Rodeo

3-6 Month Bitch Class
1st Jewels Shine Bright Like A Diamond


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Bluestones Got Her Groove Back



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluestones Got Her Groove Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Got Her Groove Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Waternymph Duart January Jones



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Waternymph Duart January Jones

Reserve Winners Bitch
Ananiah Princess Fiona

12-18 Month Bitch Class
1st Waternymphs Affair Of Th Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymph Duart January Jones

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ananiah Princess Fiona


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   12
Group 2nd   
Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 3rd   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   7
Group 4th   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   6
BPIG   
Kinobi Overachiever At Norjon
  Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Best Of Opposite Sex
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Best Puppy In Breed
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Justart Poetry To Windspirit

Open Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhill's New Hope At Ashdown MS




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Open Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbour Deep Chase The Ace SW

Best Puppy In Breed
Harbour Deep Chase The Ace SW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbour Deep Chase The Ace SW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Harbour Deep Chase The Ace SW



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Of Opposite Sex
Maribeso The Moose Is Loose

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Maribeso Written In The Stars


Winners Dog: (1-2-0-1)
Maribeso The Moose Is Loose

12-18 Month Dog Class
1st Maribeso The Moose Is Loose


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Maribeso Written In The Stars

Reserve Winners Bitch
Maribeso's Acadian Tale

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Written In The Stars

Canadian Bred Bitch Class
1st Maribeso's Acadian Tale


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   26
Group 2nd   
Backcountry Unanswered Prayers
  Bernese Mountain Dog   20
Group 3rd   
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll
  Doberman Pinscher   16
Group 4th    Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt   Samoyed   13
BPIG    Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RCA's Metin Of Island Farm




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Backcountry Unanswered Prayers



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Backcountry Unanswered Prayers

Reserve Winners Bitch
Myramountain Jindi Brie

12-18 Month Bitch Class
1st Backcountry Unanswered Prayers

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bernova Just Wanna Win

Open Bitch Class
1st Myramountain Jindi Brie
2nd Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
GCh Bimberg's Con Artist

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Tiamat's High Voltage Overload

Select Bitch
GCh Tiamat's All About That Base


Winners Dog: (2-1-1-2)
Tiamat's High Voltage Overload

Reserve Winners Dog
Briley's Black Onyx

12-18 Month Dog Class
1st Briley's Black Onyx

Open Dog Class
1st Tiamat's High Voltage Overload


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Tiamat's Chiara Via Nuova

12-18 Month Bitch Class
1st Tiamat's Chiara Via Nuova


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maribelle's Get On Your Boots



3-6 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Muse at Maribelle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll

Select Bitch
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Logres' Ava Gardner

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner

3-6 Month Bitch Class
1st Mervio All About Asia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Bojangles




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Of Opposite Sex
Tonquin Time At Britlinblue

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Puppy In Breed
Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
GCh Shorelines East West Shameless


Winners Dog: (1-1-0-1)
Britlinblue Dancin In The Moonlite

12-18 Month Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tonquin Time At Britlinblue

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonquin Time At Britlinblue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wanderweg's Jolly Jumper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Highseas Towline Warrior

Best Puppy In Breed
Highseas Towline Warrior


Winners Dog: (1-0-0-0)
Highseas Towline Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Highseas Towline Warrior



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Best Puppy In Breed
Stonerose Take It on Faith



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonerose Take It on Faith


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Best Puppy In Breed
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Reserve Winners Bitch
Snowshoe's Reindeer Games

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Reindeer Games


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Silcort Cindy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Champagne Ginger Rogers

12-18 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   9
Group 2nd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   8
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   6
Group 4th   
Ch Kalimar's Breton Belle
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
BPIG   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Notorious Blackjack   Bull Terrier   0

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Brightrain's Irish Eyes

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brightrain's Irish Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Brightrain's Irish Eyes


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca

Best Of Opposite Sex
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Best Puppy In Breed
Bayhills Inawhirl At Beansidhe


3-6 Month Dog Class
1st Notorious Blackjack


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Senior Puppy Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Heart-Songs Pinball Wizard Of Foxwarren

Best Puppy In Breed
Heart-Songs Pinball Wizard Of Foxwarren



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Presbrooke Into The Mist

Best Puppy In Breed
Presbrooke Into The Mist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Presbrooke Into The Mist

Canadian Bred Bitch Class
1st Presbrooke Into The Mist


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kalimar's Breton Belle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   15
Group 2nd   
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   14
Group 3rd    Nightfire's Diamond Fever   Papillon   13
Group 4th   
GCh Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   7
BPIG   
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockhurst Knockout




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Puppy In Breed
GCh Mightymites Dragon Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Nightfire's Diamond Fever

Best Of Opposite Sex
Ch Kinduhaven's Lucky Charm

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Nightfire's Diamond Fever

Best Puppy In Breed
Nightfire's Diamond Fever


Winners Dog: (1-4-1-0)
Renaissance LB ;-)

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Renaissance LB ;-)


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Nightfire's Diamond Fever

Reserve Winners Bitch
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Riversedge To The Top

Senior Puppy Bitch Class
1st Nightfire's Diamond Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Raise A Little Hell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinduhaven Lucy's Full O Sugar


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Puppy In Breed
PekeEasy Top Gun Is In Town


Winners Dog: (1-0-0-0)
PekeEasy Top Gun Is In Town

Open Dog Class
1st PekeEasy Top Gun Is In Town



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Best Of Opposite Sex
Tokie Too Good To Be True

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Best Puppy In Breed
Chriscendo Can't Deny


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tokie Too Good To Be True

Open Dog Class
1st Tokie Too Good To Be True


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chriscendo Can't Deny

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Can't Deny


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Takeashotof Bailey

Best Puppy In Breed
IslandGems Takeashotof Bailey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Takeashotof Bailey

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Takeashotof Bailey


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Puppy In Breed
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Siosalach Oh Joy Once Again
  Chinese Shar-Pei   12
Group 2nd    Winterholme's Forever Rockin'   Shih Tzu   11
Group 3rd    Seawind's Sailor Froze In Time   Keeshond   9
Group 4th   
Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   7
BPIG    Winterholme's Forever Rockin'   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu   Shih Tzu   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Siosalach Oh Joy Once Again




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Karendon's The Pied Piper

Best Of Opposite Sex
Karendon's Against All Odds

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Karendon's The Pied Piper

Best Puppy In Breed
Karendon's The Pied Piper


Winners Dog: (1-2-0-0)
Karendon's The Pied Piper

Junior Puppy Dog Class
1st Karendon's The Pied Piper


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Karendon's Against All Odds

Reserve Winners Bitch
Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Against All Odds

Open Bitch Class
1st Sto-Rob's Tx Star Haute Creme Tart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Best Puppy In Breed
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Senior Puppy Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Seawind's Sailor Froze In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Bijzondere Wilhelmina of James




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
K-Lar's Chocolate Spice Of Bijou

Best Of Opposite Sex
Tudorose Smooth Sailing

Best Of Winners: (1-3-0-0)
K-Lar's Chocolate Spice Of Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Spice Of Bijou


Winners Dog: (1-3-0-0)
Tudorose Smooth Sailing

Senior Puppy Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Winterholme's Forever Rockin'

Best Puppy In Breed
Winterholme's Forever Rockin'

Select Dog
Loghavens Furever On My Mind AJ


Winners Dog: (1-0-1-0)
Winterholme's Forever Rockin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterholme's Forever Rockin'

3-6 Month Dog Class
1st Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu



Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Casselcreek For The Love Of It
  Australian Shepherd   24
Group 2nd    Riviera Believe   Shetland Sheepdog   19
Group 3rd    Travler's Son Of A Witch   Collie (Smooth)   11
Group 4th   
GCh Vastgota Nova Mayflower ST
  Swedish Vallhund   9
BPIG    Riviera Believe   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Styrka's Dark Magic
  Australian Shepherd   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
GCh Agassiz's Come From Away



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agassiz N Austlyn Heading East

Open Bitch Class
1st Agassiz N Austlyn Heading East


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Casselcreek For The Love Of It

Best Puppy In Breed
Risingstar's Totally Nova

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Casselcreek For The Love Of It

Reserve Winners Bitch
Risingstar's Totally Nova

Junior Puppy Bitch Class
1st Starwoods In Living Colour

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar's Totally Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Casselcreek For The Love Of It
2nd Novacoast Nice 'n' Ez

3-6 Month Bitch Class
1st Styrka's Dark Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hpnotiq's Let The Race Begin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hpnotiq's Let The Race Begin

Open Bitch Class
1st Hpnotiq's Let The Race Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Choisi Wish On a Star Hiayre



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Choisi Wish On a Star Hiayre

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Spring in Winter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Choisi Wish On a Star Hiayre


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Best Puppy In Breed
Cardross Chain Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Chain Reaction



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Travler's Son Of A Witch

Best Of Opposite Sex
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet


Winners Dog: (1-0-0-1)
Travler's Son Of A Witch

12-18 Month Dog Class
1st Travler's Son Of A Witch



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel

Best Puppy In Breed
Wild Wind Red Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wild Wind Red Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Riviera Believe

Best Of Opposite Sex
Truespirit Nikkilen Fall Storm

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Riviera Believe

Best Puppy In Breed
Riviera Believe

Select Dog
Ch Grandgables No Time To Chill

Select Bitch
Ch Talisker's Magdalena


Winners Dog: (1-4-2-1)
Truespirit Nikkilen Fall Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Truespirit Nikkilen Fall Storm


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Riviera Believe

Reserve Winners Bitch
Truespirits Nikkilen Because

Junior Puppy Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because

12-18 Month Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Starshine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riviera Believe
2nd Truespirits Nikkilen Sweet P


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vastgota Nova Mayflower ST




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By