Seaway Kennel Club
Saturday, May 4, 2024



Related Results

Conformation

Friday, May 03
Friday, May 03 (Ltd Show - Group 3)
Saturday, May 04
Saturday, May 04 (Ltd Show - Group 1)
Sunday, May 05
Sunday, May 05 (Ltd Show - Group 4)



Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Saint Bernard  
Kris's Kountry Deuces Wild
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Pointer  
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
Points: 156
Best Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Siberian Husky   Unicornhill Arabian Knight
Best Baby Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Deerhound (Scottish)  
Hollyrood Pines And Needles At Umoja
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Honey Glendinning
Yorkshire Terrier   Polskastar Cosmic Love Pati








Group 1 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   34
Group 2nd   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   33
Group 3rd   
GCh Huntwood Stealing Kisses From Reidwood
  Setter (English)   32
Group 4th   Ch Amagi Magnum Opus Thunder Rolls Against The Grain   Retriever (Golden)   30
BPIG    Goldnatitude Wolfkin's Sun Dance   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra Life Is Sweet   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best BBE In Group   
Platinum's Flying Solo
  Weimaraner   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Pine Grove Point Hard To Handle

Best Of Opposite Sex
Whiskeytown Lights On Broadway

Best Puppy In Breed
Whiskeytown Lights On Broadway

Select Bitch
Ch Pine Grove's Golden Girl At Last



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whiskeytown Lights On Broadway

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiskeytown Lights On Broadway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cedar Run 'N Roctanian Old Fashion CeCe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Blacfriar Hawkeye Pierce

Best Of Opposite Sex
Blacfriar The Munsters



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blacfriar The Munsters

Open Bitch Class
1st Blacfriar The Munsters


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Devonsleigh's Dream Catcher At Green Meadow

Select Bitch
GChB Stonemeadow's Finest Gryffindor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander



4-6 Month Bitch Class
1st Katyra Life Is Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Huntwood Stealing Kisses From Reidwood

Best Of Opposite Sex
GCh Lancelot First In Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nonnies Rave Reviews

Best Of Opposite Sex
Nonnies Fairy Princess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nonnies Rave Reviews

Best Puppy In Breed
Nonnies Rave Reviews


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nonnies Rave Reviews

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Rave Reviews


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nonnies Fairy Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Fairy Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Nonnies It Had To Be You

Best Puppy In Breed
Nonnies It Had To Be You



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Nonnies It Had To Be You

Reserve Winners Bitch
Cantabria Bellamy Spice Is Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Bespoke Lil Miss Daisy Duke

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies It Had To Be You

Open Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChS Nanjay's Altitude

Best Of Opposite Sex
Ch Lyonesses Dream Maker Of Serenade


Winners Dog: (1-0-1-1)
Bryden's Talented Mr. Rilpey

12-18 Month Dog Class
1st Bryden's Talented Mr. Rilpey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Oakpoint's Platinum Water Lily

Best Of Opposite Sex
GCh Versa's Spoiled Red Pearl Of The North



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Platinum's Flying Solo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Platinum's Flying Solo


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sidekick's Secret Weapon
  Grand Basset Griffon Vendeen   25
Group 2nd   GChB FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   24
Group 3rd   
GCh BR Lake Park Russel
  Basset Hound   23
Group 4th   
GCh Hundeleben Win-Tin-Tin
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
BPIG    Starkeeper Huntersrun Jeweled Jolene   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hollyrood Pines And Needles At Umoja
  Deerhound (Scottish)   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GCh Agha Djari White Oleander

Best Of Opposite Sex
Pahlavi About Last Night

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Pahlavi About Last Night

Best Puppy In Breed
Pahlavi About Last Night

Select Bitch
Ch Charsada T'Fox's Lair Arthayr


Winners Dog: (1-3-0-2)
Pahlavi About Last Night

Junior Puppy Dog Class
1st Pahlavi About Last Night


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Legend Of La Fortuna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Legend Of La Fortuna

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's Legend Of La Fortuna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Willowood-Sandale I Walk The Line At Whisperhill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sidekick's Secret Weapon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Starkeeper Huntersrun Jeweled Jolene

Best Puppy In Breed
Starkeeper Huntersrun Jeweled Jolene

Select Bitch
Ch Lonnkyle Calorien Prophecy At Starkeeper



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Starkeeper Huntersrun Jeweled Jolene

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Huntersrun Jeweled Jolene


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aziza's High Roller By Presidio

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock's Lyrical Lynlee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Mccartney's Reflection Of The Soul

Best Of Opposite Sex
Ch McCartney's Chase The Dream

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mccartney's Reflection Of The Soul


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mccartney's Reflection Of The Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Mccartney's Reflection Of The Soul

4-6 Month Bitch Class
1st Jetstream A Thousand Ships


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Kris's Kountry Deuces Wild
  Saint Bernard   23
Group 2nd   
GChB Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   22
Group 3rd    Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   21
Group 4th   
Ch Naku's The Fast And The Furriest
  Eurasier   20
BPIG    Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    A-List Spin To Win   Doberman Pinscher   0
Best BBE In Group   
GChB Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wagenblast's Nature Boy

Best Of Opposite Sex
Tailspins Precious Jewel V Wagenblast

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wagenblast's Nature Boy

Best Puppy In Breed
Wagenblast's Nature Boy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wagenblast's Nature Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Wagenblast's Nature Boy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quinney's Caught In A Dream

Best Puppy In Breed
Quinney's Sometimes Ya Feel Like A Nut



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quinney's Caught In A Dream

Reserve Winners Bitch
Quinney's Sometimes Ya Feel Like A Nut

Senior Puppy Bitch Class
1st Quinney's Sometimes Ya Feel Like A Nut

12-18 Month Bitch Class
1st Quinney's Caught In A Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Naku's The Fast And The Furriest

Best Puppy In Breed
Ch Naku's The Fast And The Furriest



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pyrview's Don Julio Blanco




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Baywood N Freestyle Trip Of A Lifetime

Best Of Opposite Sex
Ch Claircreek Tallulah Seabrook

Best Puppy In Breed
Ch Baywood N Freestyle Trip Of A Lifetime



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Claircreek Weaver of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Weaver of Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild

Open Dog Class
1st Kris's Kountry Deuces Wild



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Samkist Devil Wears Prada

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Play Boy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Samtos's N Snowybear Sacred Maya


Winners Dog: (1-1-0-1)
Snowybear's Play Boy

12-18 Month Dog Class
1st Snowybear's Play Boy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Samtos's N Snowybear Sacred Maya

12-18 Month Bitch Class
1st Samtos's N Snowybear Sacred Maya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Unicornhill Arabian Knight

Best Puppy In Breed
Ch Unicornhill Arabian Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fable Farms The Enchanter At Bushwell
  Sealyham Terrier   23
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   22
Group 3rd   Ch Macritchies Thorstein The Red   Scottish Terrier   18
Group 4th   
Ch Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   13
BPIG    Zlatapraha X Marks The Spot   Cesky Terrier   N/A
Best BBE In Group    Foxheart's Till You Can't   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Accolade's Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man


Winners Dog: (1-0-1-0)
Otterden Salacious B.Crumb

Open Dog Class
1st Otterden Salacious B.Crumb



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zlatapraha X Marks The Spot

Best Puppy In Breed
Zlatapraha X Marks The Spot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zlatapraha X Marks The Spot

Junior Puppy Dog Class
1st Zlatapraha X Marks The Spot



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxheart's Till You Can't


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Cathasaigh Music Maestro at Dogct

Best Of Opposite Sex
Kairos Padme Amidala

Best Puppy In Breed
Kairos Padme Amidala

Select Dog
Ch Jetcity I Am The Law



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Kairos Padme Amidala

Reserve Winners Bitch
Kairos Queen Of Auradon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kairos Queen Of Auradon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kairos Padme Amidala


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's KAS Come Fly With Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Macritchies Thorstein The Red

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Angels'Nectar

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Glenroslin's Angels'Nectar

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Angels'Nectar

Select Dog
GChB Toulin's Why Not Wilbur


Winners Dog: (1-2-2-0)
Gryndlscot Something To Talk About

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gryndlscot Something To Talk About


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Glenroslin's Angels'Nectar

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mike Got A Bike

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Angels'Nectar

Open Bitch Class
1st Glenroslin's Mike Got A Bike


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fable Farms The Enchanter At Bushwell




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sandywheat's Celtic Senorita

Best Of Opposite Sex
Ch Diamondjewel Cela Vamos!

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dunluce Killeshin Purple's Irish Stardust

Best Puppy In Breed
Dunluce Killeshin Purple's Irish Stardust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Flames Through The Mist

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Skyehigh's Peanut Butter Cup

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Peanut Butter Cup


Winners Dog: (1-2-1-0)
Skyehigh's Peanut Butter Cup

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Peanut Butter Cup


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Fields Edge Casey Jones
  Cavalier King Charles Spaniel   28
Group 2nd   
Flolin Bluechip Remington Repeater
  Papillon   27
Group 3rd    Polskastar Cosmic Love Pati   Yorkshire Terrier   24
Group 4th   
Njoy's Pearls Of Wisdom
  Japanese Chin   23
BPIG   
Ch Taja The White Wolf
  Chinese Crested Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Weatherford N' Manninglee's Holly Jolly
  Havanese   0
Best BBE In Group    Polskastar Cosmic Love Pati   Yorkshire Terrier   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fields Edge Casey Jones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Taja The White Wolf

Best Of Opposite Sex
Sassytails Be Still My Heart For Gentlewinds

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Taja The White Wolf

Best Puppy In Breed
Taja The White Wolf


Winners Dog: (1-1-0-0)
Taja The White Wolf

Junior Puppy Dog Class
1st Taja The White Wolf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
St Johns Robot Wrangler At Whichwire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Bluebelle's Nora I Adore Ya

Best Of Opposite Sex
Ch Yup's 1 Thing At A Time

Best Puppy In Breed
Ch Bluebelle's Nora I Adore Ya

Select Bitch
Ch Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Njoy's Pearls Of Wisdom

Select Bitch
Ch Hin Satori Dazzling Njoy



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Njoy's Pearls Of Wisdom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Njoy's Pearls Of Wisdom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Flolin Bluechip Remington Repeater

Best Of Opposite Sex
Bluechip Swing Time

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Flolin Bluechip Remington Repeater


Winners Dog: (1-2-0-0)
Flolin Bluechip Remington Repeater

12-18 Month Dog Class
1st Flolin Bluechip Remington Repeater


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bluechip Swing Time

Reserve Winners Bitch
Angelwing’s Pennies From Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Bluechip Swing Time

Open Bitch Class
1st Angelwing’s Pennies From Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Loyalguard Wonderstruck

Best Puppy In Breed
Loyalguard Wonderstruck


Winners Dog: (1-2-1-0)
Loyalguard Wonderstruck

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Loyalguard Wonderstruck


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Loyalguard Elise Lotus Blossom

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Elise Lotus Blossom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Of Rutini Sweet Bonarda

Best Of Opposite Sex
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy

Best Puppy In Breed
Of Rutini Sweet Bonarda



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Of Rutini Sweet Bonarda

Senior Puppy Bitch Class
1st Of Rutini Sweet Bonarda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Northgate's Hush Hush The Boogie Man Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Pretty In Pink

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Opa! Broughcastl Millpond Marquis

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Pretty In Pink

Select Dog
GChB Broughcastl Billabong


Winners Dog: (1-1-2-1)
Opa! Broughcastl Millpond Marquis

Canadian Bred Dog Class
1st Opa! Broughcastl Millpond Marquis


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Broughcastl Bouchet At Millpond

Junior Puppy Bitch Class
1st Broughcastl Bouchet At Millpond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Valcopy Tayfield I Am Vengeance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Polskastar Cosmic Love Pati



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Polskastar Cosmic Love Pati

12-18 Month Bitch Class
1st Polskastar Cosmic Love Pati


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Periwrinkles Liquid Gold
  Chinese Shar-Pei   22
Group 2nd   Ch Fu Yuan Quan She Handschar   Shiba Inu   18
Group 3rd   
Ch Avatars Great Expectations
  Poodle (Standard)   17
Group 4th   
Ch Stormin One More Light
  French Bulldog   16
BPIG   
Ch Periwrinkles Liquid Gold
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    Go Go Japanese Akita Yesun Xuli Vans   Japanese Akita   0
Best BBE In Group   Ch Brightspot Heir Apparent   Dalmatian   0
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sito's Hot Sauce At Grindstone

Best Puppy In Breed
Sito's Hot Sauce At Grindstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sito's Hot Sauce At Grindstone

Senior Puppy Bitch Class
1st Sito's Hot Sauce At Grindstone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pelee's Best Catch Of The Day




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Best Puppy In Breed
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Select Bitch
GCh Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Rio's Jack Of Diamonds

Best Puppy In Breed
Agni Ars Michiko


Winners Dog: (1-0-1-0)
Agni Ars Michiko

Junior Puppy Dog Class
1st Agni Ars Michiko



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Gallopangel Cinnamon Sugar N' Spice

Best Of Opposite Sex
GCh Brightspot Heir Apparent




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keesridge’s Bright Light


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keesridge’s Bright Light

12-18 Month Dog Class
1st Keesridge’s Bright Light



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Honey Bear's White Spirit Wave

Best Puppy In Breed
Honey Bear's White Spirit Wave

Select Bitch
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Honey Bear's White Spirit Wave

Junior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's White Spirit Wave


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Avatars Great Expectations




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fu Yuan Quan She Handschar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Wenrick's N Chopin's Total Surprise

Best Of Opposite Sex
Ch Shente's Schutzu 80 For Brady


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wenrick's N Chopin's Total Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Wenrick's N Chopin's Total Surprise

4-6 Month Bitch Class
1st Schutzu's Valentina Gambalina


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   19
Group 2nd   Ch Robillane's Rebar   German Shepherd Dog   18
Group 3rd   
GChG Runway Down To The River
  Australian Shepherd   17
Group 4th   
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL
  Miniature American Shepherd   11
BPIG    Asset's N Arklys Undercover Spy   Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Robillane's In Like Flint   German Shepherd Dog   0
Best BBE In Group    Skyrunner's Precious Gem   Australian Shepherd   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Wenlisa's Bewitched By Bootez

Select Dog
GCh Vulcan's Ahead By A Century



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Puppy In Breed
Ghoststar De La Pagaille

Select Bitch
Ch Belgiadors Nikita Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Ghoststar De La Pagaille

Junior Puppy Bitch Class
1st Ghoststar De La Pagaille


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Thistlebrae Bee Witched

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Bee Witched



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Thistlebrae Bee Witched

Reserve Winners Bitch
Windsong Lady Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Bee Witched
2nd Windsong Lady Magnolia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick InForAPennyInForAPound




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Robillane's Rebar


4-6 Month Dog Class
1st Robillane's In Like Flint



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL

Best Of Opposite Sex
Asset's N Arklys Undercover Spy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kickinauss Rouge Bandito

Best Puppy In Breed
Asset's N Arklys Undercover Spy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kickinauss Rouge Bandito

Open Dog Class
1st Kickinauss Rouge Bandito


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Asset's N Arklys Undercover Spy

Junior Puppy Bitch Class
1st Asset's N Arklys Undercover Spy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Nitelatches Down The Rabbit Hole

Best Of Opposite Sex
Ch Velvetfog Smokey Robinson



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nitelatches Down The Rabbit Hole

12-18 Month Bitch Class
1st Nitelatches Down The Rabbit Hole


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By