Mount Cheam Canine Association
Sunday, September 25, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Elizabet Caminade-Lavault
Deerhound (Scottish)  
GCh Necesse's Defendo Dominus
Points: 342 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elizabet Caminade-Lavault
Norwich Terrier  
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
Points: 288
Best Puppy In Show
Judge: Elizabet Caminade-Lavault
Shetland Sheepdog   Longhauls Dancing In The Rain
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elizabet Caminade-Lavault
Havanese  
MistyTrails Caught On Radar








Group 1 - Elizabet Caminade-Lavault Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tollchester Free'Dom Fighter
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   69
Group 2nd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   61
Group 3rd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   57
Group 4th   Ch Allsgold's Summer Time   Retriever (Golden)   50
BPIG    Stirling Morro Bay   Spaniel (English Cocker)   1
Best Baby Puppy In Group   
Ronevorg Fly The Maple Flag
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Maritozzi

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

Best Puppy In Breed
Balsamroot Boya Lago


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

12-18 Month Dog Class
1st Lagotto Hill Struffoli


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Maritozzi

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Boya Lago

Senior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

12-18 Month Bitch Class
1st Lagotto Hill Maritozzi

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 7 pts (0-3-5-0)
GCh Tsunami's Rednecker Than You

Best Of Opposite Sex
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Best Puppy In Breed
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Select Dog
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda

Best Of Opposite Sex
GChB Blacklace Opal Goddess Of Fire



4-6 Month Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 13 pts (3-4-6-1)
Ch Allsgold's Summer Time

Best Of Opposite Sex
Tashora Final Frontier

Best Of Winners: (3-4-6-1)
Tygolds Eneas Finn Mccool

Best Puppy In Breed
Ch Allsgold's Up And Move

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (3-4-6-1)
Tashora Grand Finale

Reserve Winners Bitch
Lexagold's Limoncello Spritz

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm Over The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Sharella's I'll Do It For You

4-6 Month Bitch Class
1st Nadina's Keeper Of The Stars

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ekho's Lyrics Of The Island

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Ekho's Lyrics Of The Island

Select Dog
GCh Charltons Carron Dutton

Select Bitch
GChS Danrich's Polly Pocket


Winners Dog: (1-1-2-2)
Charltons Carron My World

Open Dog Class
1st Charltons Carron My World


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Ekho's Lyrics Of The Island

12-18 Month Bitch Class
1st Ekho's Lyrics Of The Island

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Hattrick's Glowing Ember

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Avatar Jet Stream


Winners Dog: (1-5-1-1)
Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise

4-6 Month Dog Class
1st Topaws Better Believe It


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka Avatar Double Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Canadian Bred Bitch Class
1st Readyfor Beat Goes On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar Double Pink

Open Bitch Class
1st Readyfor Your Royal Red Songbird

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdom's Maximus Desimus Meridius

Best Puppy In Breed
Kingdoms Royal Sweet Peach


4-6 Month Dog Class
1st Kingdoms Mark My Words


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Kingdoms Royal Sweet Peach

Reserve Winners Bitch
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Senior Puppy Bitch Class
1st Kingdoms Royal Sweet Peach

12-18 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

4-6 Month Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At Klad

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
GCh Islandview Sea A Star



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Stirling Morro Bay

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Stirling Morro Bay

Best Puppy In Breed
Stirling Morro Bay

Select Bitch
GCh Labeth's Singular Sensation


Winners Dog: (2-5-1-1)
Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Reserve Winners Dog
Quinlan Moonlight In The Sky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Stirling Morro Bay

Reserve Winners Bitch
Jolyn's Diamond Iron Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Stirling Morro Bay
2nd Merrylegs English Toffee

Senior Puppy Bitch Class
1st Labeth's Silk'n Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andsome Oolala

Open Bitch Class
1st Jolyn's Diamond Iron Spirit

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Of Opposite Sex
Flintcrest First Strike Fintan

Best Of Winners: (2-2-0-3)
Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Select Bitch
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem


Winners Dog: (2-2-0-3)
Flintcrest First Strike Fintan

Reserve Winners Dog
Coomara's Oran Mor

Canadian Bred Dog Class
1st Coomara's Oran Mor

Open Dog Class
1st Flintcrest First Strike Fintan


Winners Bitch: (2-2-0-3)
Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Reserve Winners Bitch
Keeptrien Red Is The Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keeptrien Red Is The Rose

Open Bitch Class
1st Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame

Open Bitch Class
1st Lockwood's Grand Coulee Dame

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure



4-6 Month Bitch Class
1st Target's Surrounded By Your Embrace





Group 2 - Elizabet Caminade-Lavault Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   53
Group 2nd   
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   52
Group 3rd   
Songbird's Western Cedar
  Rhodesian Ridgeback   49
Group 4th   
Ch Treadway Got To Get You Into My Life
  Whippet   20
BPIG   
Gurkha's Kim Kardachsian MS
  Dachshund (Miniature Smooth)   4
Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fearless Three Graces

Best Of Opposite Sex
Ch Zappa's Smoking Blues



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Best Of Opposite Sex
Laponderosa's Teeter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Best Puppy In Breed
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Senior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Laponderosa's Teeter

Senior Puppy Bitch Class
1st Laponderosa's Teeter

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Couture's Supernova ML

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Couture's Supernova ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising


Winners Dog: (1-1-0-2)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Junior Puppy Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Adora My Heart

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Hashtag Vuela Vuela

Best Of Opposite Sex
Gurkha's Kim Kardachsian MS

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Gurkha's Kim Kardachsian MS

Best Puppy In Breed
Gurkha's Kim Kardachsian MS


Winners Dog: (1-4-1-0)
Joskip's Red Baron MS

Open Dog Class
1st Joskip's Red Baron MS

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen


Winners Dog: (1-0-1-1)
Barkerville Milos SL

12-18 Month Dog Class
1st Barkerville Milos SL


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 28 pts (6-4-8-11)
Ch Songbird's Western Cedar

Best Of Opposite Sex
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Winners: (6-4-8-11)
Ode To Adventure Of Course

Best Puppy In Breed
Puff The Magic Wyndragon

Select Dog
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga


Winners Bitch: (6-4-8-11)
Coso's Spirit Of Shona

Reserve Winners Bitch
Songbird's Red Sky In The Morning

Junior Puppy Bitch Class
1st Songbird's Red Sky In The Morning

Senior Puppy Bitch Class
1st Martella's Put A Spell On You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona

Open Bitch Class
1st Into The Beyond Nkosi's Gabby

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Treadway Got To Get You Into My Life

Best Of Opposite Sex
Aisling's Christmas Dasher

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Westknock Sweet Magnolia

Best Puppy In Breed
Ch SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm

Select Bitch
Ch SpecialD Beautiful Girl's Pursuit To Dunelm


Winners Dog: (1-2-0-2)
Aisling's Christmas Dasher

Senior Puppy Dog Class
1st Aisling's Christmas Dasher


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Westknock Sweet Magnolia

Reserve Winners Bitch
Admindac She's The Fairest Online

12-18 Month Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia

Open Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online





Group 3 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   48
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   43
Group 3rd   
GCh Justlyd's Matter Of Fact
  Portuguese Water Dog   42
Group 4th   
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul
  Bullmastiff   41
BPIG   
Bolder's Dowager Countess
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive N Breka's Taking Over
  Boxer   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
BernEden's It's A Pixie Party

Select Bitch
GChB Susa's Joie De Vivre


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

Best Of Opposite Sex
Sei Bella N Breka's Gem Of Good Fortune

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

12-18 Month Dog Class
1st Mephisto N Dorado Devil's Advocate

4-6 Month Dog Class
1st Hive N Breka's Taking Over

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 11 pts (1-3-5-3)
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul

Best Of Opposite Sex
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls

Best Of Winners: (1-3-5-3)
Shayla's Reach Out And Grab Ya

Best Puppy In Breed
Bolder's Dowager Countess

Select Dog
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Select Bitch
GCh RoxEdge's Miss Peaches


Winners Dog: (1-3-5-3)
Shayla's Reach Out And Grab Ya

12-18 Month Dog Class
1st Shayla's Reach Out And Grab Ya


Winners Bitch: (1-3-5-3)
Bolder's Dowager Countess

Reserve Winners Bitch
Shayla's Zahra Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Bolder's Dowager Countess

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze
2nd Banbury's Princess Tiger Lily

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Puppy In Breed
Ka-Tet Queen Of Hearts

Select Bitch
GChB Gentry N Salieri Coco Martini



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Ka-Tet Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Sant Kreal Rated R

Senior Puppy Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts
2nd Sant Kreal Rated R

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Rolfie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Rolfie

Open Dog Class
1st Sundogs Rolfie


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Laurado N Sobeit Release The Kraken

Best Of Opposite Sex
GChS Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Anhara's Maybe Its Mabelline

Select Bitch
GCh Anhara's A Gust Up Her Kilt


Winners Dog: (1-1-1-4)
Anhara's Anita Nother Bruce

12-18 Month Dog Class
1st Anhara's Anita Nother Bruce


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Anhara's Maybe Its Mabelline

Open Bitch Class
1st Anhara's Maybe Its Mabelline

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Royal Enzo Swiss Robinson

Best Of Opposite Sex
Swiss Robinson's Molly Davis

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Royal Enzo Swiss Robinson


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Swiss Robinson's Molly Davis

Reserve Winners Bitch
Theo Swiss Robinson

Open Bitch Class
1st Swiss Robinson's Molly Davis
2nd Theo Swiss Robinson

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kamenah's Joyous Journey



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kiraly's Believer Of Dragons

Best Puppy In Breed
Kiraly's Believer Of Dragons



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kiraly's Believer Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Kiraly's Covina California

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiraly's Believer Of Dragons

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiraly's Covina California

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Steinhaus Sevaul Yokohama



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Open Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Luis Catalan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   40
Group 2nd   
Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   39
Group 3rd   
GCh Darwyn's Morningstar
  Welsh Terrier   38
Group 4th   
Ch Ladyleigh She's Cooking Now
  West Highland White Terrier   35
BPIG    Dreamaker Ready For Take Off   Schnauzer (Miniature)   4
Best Baby Puppy In Group    Game On Ladyleigh   West Highland White Terrier   0
Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GChB Marauders I'm Your Huckleberry

Best Puppy In Breed
Michl R Blazin Honor


Winners Dog: (2-0-1-1)
Chargers Gazella Dream Machine

Reserve Winners Dog
Michl R Blazin Honor

Junior Puppy Dog Class
1st Michl R Blazin Honor

Open Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Dog
Ch Floky De Invictus Bull

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Lotus' Hot Topic At Impact

Best Of Opposite Sex
GChB Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
GChB Wisterias Song Of A Siren

Select Dog
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Light Fantastic At Lozoe

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Saucydog's Arya At Galastar

Select Bitch
Ch Galastar's Perseverance


4-6 Month Dog Class
1st Galastar's Jedi Jak'zin


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milar Paco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milar Paco

Open Dog Class
1st Milar Paco


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Best Of Opposite Sex
Hutch's Rock My Dreams

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Best Puppy In Breed
Dreamaker Ready For Take Off


Winners Dog: (3-2-0-0)
Hutch's Rock My Dreams

Reserve Winners Dog
Dreamaker Ready For Take Off

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Ready For Take Off

12-18 Month Dog Class
1st Kinsey's Gargolas Mannaggia Here We Go Again

Open Dog Class
1st Hutch's Rock My Dreams


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Open Bitch Class
1st Kinsey's Noelle's Northern Lights

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Ch Trotters Man In The Middle

Best Puppy In Breed
Trotters Under The Kilt


Winners Dog: (2-0-1-1)
Trotters Under The Kilt

Reserve Winners Dog
Trotters Hold My Beer

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Under The Kilt
2nd Trotters Hold My Beer


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Hion Chasing Justice

Best Of Opposite Sex
Ch Alleurin Magic In Motion

Select Bitch
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Darwyn's Ma Belle Amie

Reserve Winners Bitch
Salient's Darwyn I Am The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Opposite Sex
Brodwin Endeavours Future Star

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Windacre A Penny For Your Thoughts


Winners Dog: (1-3-0-1)
Brodwin Endeavours Future Star

Canadian Bred Dog Class
1st Brodwin Endeavours Future Star

4-6 Month Dog Class
1st Game On Ladyleigh


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Windacre A Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Seawest I Love Lucy

Canadian Bred Bitch Class
1st Brodwin Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts
2nd Seawest I Love Lucy





Group 5 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari
  Affenpinscher   54
Group 2nd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   53
Group 3rd   Ch Cristyhill's Darkside Of The Moon   Pomeranian   52
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   38
BPIG    Furrycreek's Feel Like Flying   Pomeranian   1
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Ch Lucidity's Ada Lovelace

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Moyola Dathuil Feardorcha

Best Puppy In Breed
Kewpy's Mamma Mia

Select Dog
GChB Harana Fatboy Slim


Winners Dog: (2-2-2-1)
Moyola Dathuil Feardorcha

Reserve Winners Dog
Mingchen Hudson River Breeze

Senior Puppy Dog Class
1st Mingchen Hudson River Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Moyola Dathuil Feardorcha


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Moyola Winsome For Mingchen

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Mamma Mia

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia

12-18 Month Bitch Class
1st Moyola Winsome For Mingchen

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh C's Envi Mi Rookie Of The Year

Best Of Opposite Sex
GCh Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup



4-6 Month Bitch Class
1st Pinup's The Next Generation

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Disyre Ever Ready

Best Of Opposite Sex
Sunokas Porshe

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Disyre Ever Ready


Winners Dog: (1-2-0-0)
Disyre Ever Ready

Open Dog Class
1st Disyre Ever Ready


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sunokas Porshe

Reserve Winners Bitch
Sunokas Prescious

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunokas Prescious

Open Bitch Class
1st Sunokas Porshe

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 13 pts (1-7-3-3)
Ch Cristyhill's Darkside Of The Moon

Best Of Opposite Sex
GChB Cheyennes Precious Gem

Best Of Winners: (1-7-3-3)
Furrycreek's Feel Like Flying

Best Puppy In Breed
Furrycreek's Feel Like Flying

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute

Select Bitch
GCh Lilangelz Oh Yeah


Winners Dog: (1-7-3-3)
Furrycreek's Feel Like Flying

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Feel Like Flying

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Opposite Sex
Belleterre Aint Too Shabby

Best Puppy In Breed
Lemoge's Little Dragon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Belleterre Aint Too Shabby

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Little Dragon

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Little Dragon

Open Bitch Class
1st Belleterre Aint Too Shabby

4-6 Month Bitch Class
1st Lemoge's April Flowers

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon


Winners Dog: (1-1-2-1)
Monirentes Zurbagan

Open Dog Class
1st Monirentes Zurbagan

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Westmeath You Had Me At Hello

Select Bitch
Ch Spoildrotten's Center Of Attention



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Westmeath You Had Me At Hello

Open Bitch Class
1st Westmeath You Had Me At Hello

4-6 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's How Far I'll Go





Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   43
Group 2nd   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   42
Group 3rd   
GChS TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   36
Group 4th   
Ch Honorbul's Copy That
  Bulldog   29
BPIG   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   5
Best Baby Puppy In Group   
Tonofdal Leilani Over The Rainbow
  Dalmatian   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Encores Lovin The Pandemonium



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Encores Lovin The Pandemonium

Reserve Winners Bitch
Purejoy's Let's Get Serious

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purejoy's Let's Get Serious

Open Bitch Class
1st Encores Lovin The Pandemonium

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylins Somthing Wicked Thiswaycomes

Best Puppy In Breed
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
Ch Sito's Lillian Marie


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Honorbul's Copy That

Best Of Opposite Sex
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator


4-6 Month Bitch Class
1st Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Unabelle's Hot Latte

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Unabelle's Hot Latte

Best Puppy In Breed
Unabelle's Hot Latte

Select Bitch
Ch Flamant Sail With Me So Be It


Winners Dog: (2-3-1-1)
Bountybull's Original Playboy

Reserve Winners Dog
Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Original Playboy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Unabelle's Hot Latte

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Aurum Vexillum

Junior Puppy Bitch Class
1st Unabelle's Hot Latte

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Lucretia Mac Evil

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Neradmik Freddys Last Waltz

Select Dog
Ch Mountain Springs Full Steam Ahead



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Ch Kiji Everybody’s Girl

Best Of Opposite Sex
Marquesan's Sirius Black

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Kiji Finders Keepers

Best Puppy In Breed
Kiji Finders Keepers


Winners Dog: (2-5-0-1)
Marquesan's Sirius Black

Reserve Winners Dog
Okalow Lonesome Doves Augustus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Marquesan's Sirius Black
2nd Okalow Lonesome Doves Augustus


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Kiji Finders Keepers

Reserve Winners Bitch
Kiji Fight Like A Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiji Fight Like A Girl
2nd Chenoka Sage Hill's Honeycrisp

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiji Finders Keepers
2nd Marquesan's Queen Maeve Of Connacht

Open Bitch Class
1st Madrigal Rhapsody In The Rain

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Open Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper
2nd Hushaby's Belle Of The Ball

4-6 Month Bitch Class
1st Lyric's Desert Stars Black Beauty

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Of Opposite Sex
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Puppy In Breed
Standard's Power To Believe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Junior Puppy Dog Class
1st Standard's Power To Believe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (0-0-4-2)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GChB Kojiros Party Girl

Best Puppy In Breed
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
GCh Sealegends Flowers In The Spring





Group 7 - Luis Catalan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   29
Group 2nd   
Vanstone Irresistible Pursuit
  Australian Shepherd   19
Group 3rd   
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   15
Group 4th   
Ch Lanvern's British Justice
  Bouvier des Flandres   12
BPIG    Longhauls Dancing In The Rain   Shetland Sheepdog   2
Best Baby Puppy In Group   
Kiji Crazy In Love
  Australian Shepherd   0
Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Downriver Nitrous Oxide

Best Puppy In Breed
WNR Dine Aways Holy Basil


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

Best Of Opposite Sex
Vanstone Lindy Hop

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

Best Puppy In Breed
Ch Tenderheart Sun Sprinkles

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
Ch Tenderheart Sun Sprinkles


Winners Dog: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Irresistible Pursuit


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Vanstone Lindy Hop

Open Bitch Class
1st Vanstone Lindy Hop

4-6 Month Bitch Class
1st Kiji Crazy In Love

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lanvern's British Justice



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Vanisle's Miss B' Haven

Best Of Opposite Sex
Belfair's Heathrow Express

Best Puppy In Breed
Belfair's Heathrow Express


Winners Dog: (1-0-0-1)
Belfair's Heathrow Express

Junior Puppy Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Puppy In Breed
Kohlein's Lara Balares



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Reserve Winners Bitch
Kohlein's Lara Balares

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tumbleweed Sentinel Chief Sammy


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 9 pts (1-3-5-1)
GChB Longhauls Its My Turn

Best Of Opposite Sex
Longhauls Dancing In The Rain

Best Of Winners: (1-3-5-1)
Longhauls Dancing In The Rain

Best Puppy In Breed
Longhauls Dancing In The Rain

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund

Select Bitch
GChS CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (1-3-5-1)
Hyperhounds Connor The One

Open Dog Class
1st Hyperhounds Connor The One


Winners Bitch: (1-3-5-1)
Longhauls Dancing In The Rain

Reserve Winners Bitch
Avoca And Startoga Shine On

Senior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Dancing In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Agile We're All Mad Here

Open Bitch Class
1st Avoca And Startoga Shine On

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Winners Dog: (2-0-1-0)
Zhelan's I Am A Dreamer

Reserve Winners Dog
Zhelan's Imagine All The People

12-18 Month Dog Class
1st Zhelan's Imagine All The People

Canadian Bred Dog Class
1st Zhelan's I Am A Dreamer


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By