Mount Cheam Canine Association
Saturday, September 24, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Luis Catalan
Norwich Terrier  
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
Points: 378 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Luis Catalan
Shetland Sheepdog  
GCh Longhauls Its My Turn
Points: 336
Best Puppy In Show
Judge: Luis Catalan
Doberman Pinscher  Ch Legendale N Ko's Forever Farrah
Best Baby Puppy In Show
Judge: Luis Catalan
Havanese  
MistyTrails Caught On Radar
Best Veteran In Show
Judge: Luis Catalan
Miniature Pinscher  
Ch C's Envi Mi Rookie Of The Year
Best Altered In Show
Judge: Luis Catalan
Lakeland Terrier  
Ch (Alt) Tolyn's Rocketman At Caliente
Best Brace In Show
Judge: Luis Catalan
Australian Terrier 
GCh Tidewalker Epsilon Grace & Australian Terrier 
GCh Tidewalker's Diamond Glory








Group 1 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   74
Group 2nd   Ch Allsgold's Summer Time   Retriever (Golden)   70
Group 3rd   
GChEx Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   55
Group 4th   
Sunhaven Going The Distance
  Spaniel (American Cocker)   53
BPIG   
HH Shining Star At Nowwithem
  Pointer   1
Best Baby Puppy In Group    Kingdoms Mark My Words   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GCh Sharella's Nine One One Der
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group    Purcell Charlton Make My Day   Retriever (Labrador)   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Balsamroot Boya Lago

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

Best Puppy In Breed
Balsamroot Boya Lago


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lagotto Hill Struffoli

12-18 Month Dog Class
1st Lagotto Hill Struffoli


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Balsamroot Boya Lago

Reserve Winners Bitch
Lagotto Hill Maritozzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

12-18 Month Bitch Class
1st Lagotto Hill Maritozzi

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-0-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Select Dog
GChB Malhaven Mastro Di Saltello



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Tsunami's Rednecker Than You

Best Of Opposite Sex
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Best Puppy In Breed
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Select Dog
GCh Stonepeake's Blue T Shadow


Winners Dog: (1-3-3-0)
Tsunami's Last Stand For Parker

Canadian Bred Dog Class
1st Tsunami's Last Stand For Parker

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda

Best Of Opposite Sex
GChB Blacklace Opal Goddess Of Fire

Select Dog
Ch Affinity The Colour Of Magic



4-6 Month Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 14 pts (3-5-6-1)
Ch Allsgold's Summer Time

Best Of Opposite Sex
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Winners: (3-5-6-1)
Allsgold's Spring Times

Best Puppy In Breed
Ch Allsgold's Up And Move

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (3-5-6-1)
Allsgold's Spring Times

Reserve Winners Bitch
Tashora Grand Finale

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm Over The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Allsgold's Spring Times
2nd Sharella's I'll Do It For You

Veteran Female
GCh Sharella's Nine One One Der

4-6 Month Bitch Class
1st Nadina's Keeper Of The Stars

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Ekho's Lyrics Of The Island

Select Dog
GCh Charltons Carron Dutton

Select Bitch
Ch Ashbys Reignin On Diamonds


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Ekho's Lyrics Of The Island

12-18 Month Bitch Class
1st Ekho's Lyrics Of The Island

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Hattrick's Glowing Ember

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Readyfor East Valley Sunrise

Best Puppy In Breed
Readyfor East Valley Sunrise


Winners Dog: (1-5-1-1)
Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise

4-6 Month Dog Class
1st Topaws Better Believe It


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Pikkinokka Avatar Double Pink

Reserve Winners Bitch
Readyfor Your Royal Red Songbird

Junior Puppy Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Canadian Bred Bitch Class
1st Readyfor Beat Goes On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar Double Pink

Open Bitch Class
1st Readyfor Your Royal Red Songbird

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Sunhaven Going The Distance

Best Of Opposite Sex
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Best Puppy In Breed
Kingdoms Royal Sweet Peach

Select Dog
Ch Kingdom's Maximus Desimus Meridius


4-6 Month Dog Class
1st Kingdoms Mark My Words


Winners Bitch: (0-2-3-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Reserve Winners Bitch
Kingdoms Royal Sweet Peach

Senior Puppy Bitch Class
1st Kingdoms Royal Sweet Peach

12-18 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

4-6 Month Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At KLAD

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Islandview Sea A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChG Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
GCh Labeth's Singular Sensation

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Stirling Morro Bay

Best Puppy In Breed
Stirling Morro Bay


Winners Dog: (2-5-1-1)
Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Reserve Winners Dog
Quinlan Moonlight In The Sky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Camcara N Jolyn Apple Of My Eye

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Stirling Morro Bay

Reserve Winners Bitch
Labeth's Silk'n Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Stirling Morro Bay
2nd Merrylegs English Toffee

Senior Puppy Bitch Class
1st Labeth's Silk'n Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andsome Oolala

Open Bitch Class
1st Jolyn's Diamond Iron Spirit

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem

Best Of Opposite Sex
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Coomara's Oran Mor

Select Bitch
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain


Winners Dog: (2-3-1-2)
Coomara's Oran Mor

Reserve Winners Dog
Flintcrest First Strike Fintan

Canadian Bred Dog Class
1st Coomara's Oran Mor

Open Dog Class
1st Flintcrest First Strike Fintan


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Finnibone's Cuz Mama Can

Reserve Winners Bitch
Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keeptrien Red Is The Rose

Open Bitch Class
1st Finnibone's Cuz Mama Can
2nd Coomara Ogha O'Bobn At Beltane

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lockwood's Grand Coulee Dame

Reserve Winners Bitch
Alpine's Set The World On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Open Bitch Class
1st Lockwood's Grand Coulee Dame

Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time



4-6 Month Bitch Class
1st Target's Surrounded By Your Embrace





Group 2 - Luis Catalan Top Dog
Points
Group 1st   
GChB TOTR This Cats Max
  Rhodesian Ridgeback   63
Group 2nd   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   30
Group 3rd   
Ch Treadway Got To Get You Into My Life
  Whippet   29
Group 4th   
GCh Barkerville Aula Palatina
  Dachshund (Standard Smooth)   23
BPIG   
Couture's Supernova ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Best Baby Puppy In Group   
Gurkha's Kim Kardachsian MS
  Dachshund (Miniature Smooth)   0
Best Veteran In Group   GCh Songbird's Sudden Storm Of Argos   Rhodesian Ridgeback   0
Best Brace In Group   
Ch Songbird's Secret Island Moonshine
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Brace In Group   
Songbird's Red Sky In The Morning
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fearless Three Graces

Best Of Opposite Sex
Ch Zappa's Smoking Blues



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Laponderosa's Teeter

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Family Guy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Laponderosa's Teeter

Best Puppy In Breed
Laponderosa's Teeter


Winners Dog: (1-1-0-0)
Breigayt's Family Guy

Senior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Laponderosa's Teeter

Senior Puppy Bitch Class
1st Laponderosa's Teeter

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Couture's Supernova ML

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Couture's Supernova ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising


Winners Dog: (1-1-0-2)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Junior Puppy Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Nouveau's Adora My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Nouveau's Adora My Heart

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Best Of Opposite Sex
Joskip's Red Baron MS

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Best Puppy In Breed
Couture's Cruella De Vil MS

Select Dog
Ch Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (1-2-1-0)
Joskip's Red Baron MS

Open Dog Class
1st Joskip's Red Baron MS

4-6 Month Dog Class
1st Coho's Easy Does It

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen

Best Of Opposite Sex
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Barkerville Milos SL


Winners Dog: (1-1-1-1)
Barkerville Milos SL

12-18 Month Dog Class
1st Barkerville Milos SL


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Barkerville Leylah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barkerville Leylah

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Barkerville Aula Palatina

Best Puppy In Breed
Barkerville Viennese



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Barkerville Viennese

Reserve Winners Bitch
Barkerville Bianca SS

Senior Puppy Bitch Class
1st Barkerville Viennese

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barkerville Bianca SS
2nd Barkerville Katalin

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Carrig's Dashes Out


Winners Dog: (1-0-0-0)
Carrig's Dashes Out

Open Dog Class
1st Carrig's Dashes Out


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Soletrader Thunderball

Best Of Opposite Sex
Krieckside's Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Krieckside's Friends In Low Places



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krieckside's Friends In Low Places

Junior Puppy Bitch Class
1st Krieckside's Friends In Low Places

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 32 pts (8-4-10-11)
GChS TOTR This Cats Max

Best Of Opposite Sex
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Winners: (8-4-10-11)
Goldenears Golden Boy

Best Puppy In Breed
Martella's Put A Spell On You

Select Dog
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
GChS Odessa Ridgefolk N' Qwandoya


Winners Bitch: (8-4-10-11)
Coso's Spirit Of Shona

Reserve Winners Bitch
Martella's Put A Spell On You

Junior Puppy Bitch Class
1st Songbird's Red Sky In The Morning

Senior Puppy Bitch Class
1st Martella's Put A Spell On You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona

Open Bitch Class
1st Into The Beyond Nkosi's Gabby

Veteran Female
GCh Songbird's Sudden Storm Of Argos



Winners Dog: (1-2-0-3)
Aisling's Christmas Dasher

Junior Puppy Dog Class
1st Aisling's Christmas Dasher


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Admindac She's The Fairest Online

Reserve Winners Bitch
Westknock Sweet Magnolia

12-18 Month Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia

Open Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online





Group 3 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   57
Group 2nd   
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   56
Group 3rd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   41
Group 4th   
Ch Laurado N Sobeit Release The Kraken
  Great Dane   40
BPIG   Ch Legendale N Ko's Forever Farrah   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive N Breka's Taking Over
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Banbury's ZZ Chops
  Bullmastiff   0
Best Altered In Group   
Ch Bimberg's Egomaniac At Furioso
  Boxer   0
Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Susa's Joie De Vivre


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

Best Of Opposite Sex
Sei Bella N Breka's Gem Of Good Fortune

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

12-18 Month Dog Class
1st Mephisto N Dorado Devil's Advocate

4-6 Month Dog Class
1st Hive N Breka's Taking Over

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
Ch Legendale N Ko's Forever Farrah

Best Of Opposite Sex
Brauchbar's Setting The World On Fire

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Brauchbar's Setting The World On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Legendale N Ko's Forever Farrah

Select Bitch
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Sant Kreal Rated R

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Tiborkallo

Senior Puppy Bitch Class
1st Sant Kreal Rated R
2nd Brauchbar Tiborkallo
3rd Ka-Tet Queen Of Hearts

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Rolfie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Rolfie

Open Dog Class
1st Sundogs Rolfie


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
GCh Laurado N Sobeit Release The Kraken

Best Of Opposite Sex
GChS Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Anhara's Maybe Its Mabelline

Select Bitch
GCh Anhara's A Gust Up Her Kilt


Winners Dog: (1-1-1-4)
Anhara's Anita Nother Bruce

12-18 Month Dog Class
1st Anhara's Anita Nother Bruce


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Anhara's Maybe Its Mabelline

Open Bitch Class
1st Anhara's Maybe Its Mabelline

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Theo Swiss Robinson

Best Of Opposite Sex
Royal Enzo Swiss Robinson

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Theo Swiss Robinson


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Theo Swiss Robinson

Reserve Winners Bitch
Swiss Robinson's Molly Davis

Open Bitch Class
1st Theo Swiss Robinson
2nd Swiss Robinson's Molly Davis

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kamenah's Joyous Journey



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dormo's Dance With The Clouds

Best Puppy In Breed
Dormo's Dance With The Clouds


Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Aerdenhout's Miss Know It All

Best Puppy In Breed
Kiraly's Believer Of Dragons



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Aerdenhout's Miss Know It All

Reserve Winners Bitch
Kiraly's Covina California

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiraly's Believer Of Dragons

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kiraly's Covina California

Open Bitch Class
1st Aerdenhout's Miss Know It All

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Steinhaus Sevaul Yokohama



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Open Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Judge: Luis Catalan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Elizabet Caminade-Lavault Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   41
Group 2nd   
Ch Ladyleigh She's Cooking Now
  West Highland White Terrier   40
Group 3rd   
Ch Lotus' Hot Topic At Impact
  Bull Terrier (Miniature)   35
Group 4th   
GCh Tidewalker Epsilon Grace
  Australian Terrier   31
BPIG   
Ch Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   4
Best Baby Puppy In Group    Galastar's Jedi Jak'zin   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Tidewalker's Diamond Glory
  Australian Terrier   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Tidewalker's Diamond Glory
  Australian Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Tidewalker Epsilon Grace
  Australian Terrier   0
Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Puppy In Breed
Michl R Blazin Honor


Winners Dog: (2-0-1-1)
Chargers Gazella Dream Machine

Reserve Winners Dog
Michl R Blazin Honor

Junior Puppy Dog Class
1st Michl R Blazin Honor

Open Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine

Veteran Male
GCh Chargers Gazella B-Train


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Dog
Ch Floky De Invictus Bull


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Lotus' Hot Topic At Impact

Best Of Opposite Sex
GChB Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
GChB Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Galastar's Perseverance

Select Bitch
Ch Saucydog's Arya At Galastar


4-6 Month Dog Class
1st Galastar's Jedi Jak'zin


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milar Paco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milar Paco

Open Dog Class
1st Milar Paco


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Best Of Opposite Sex
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Best Puppy In Breed
Dreamaker Ready For Take Off

Select Bitch
Ch Express Empire Red Skye At Dawn


Winners Dog: (3-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Reserve Winners Dog
Dreamaker Ready For Take Off

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Ready For Take Off

12-18 Month Dog Class
1st Kinsey's Gargolas Mannaggia Here We Go Again

Open Dog Class
1st Hutch's Rock My Dreams


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Open Bitch Class
1st Kinsey's Noelle's Northern Lights

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Ch Trotters Man In The Middle

Best Puppy In Breed
Trotters Hold My Beer


Winners Dog: (2-0-1-1)
Trotters Hold My Beer

Reserve Winners Dog
Trotters Under The Kilt

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Hold My Beer
2nd Trotters Under The Kilt


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Hion Chasing Justice

Best Of Opposite Sex
Ch Alleurin Magic In Motion

Select Bitch
GCh Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Salient's Darwyn I Am The One

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Ma Belle Amie

Senior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Opposite Sex
Brodwin Endeavours Future Star

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Brodwin Endeavours Future Star


Winners Dog: (1-3-0-1)
Brodwin Endeavours Future Star

Canadian Bred Dog Class
1st Brodwin Endeavours Future Star

4-6 Month Dog Class
1st Game On Ladyleigh


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Brodwin Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Seawest I Love Lucy

Canadian Bred Bitch Class
1st Brodwin Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Seawest I Love Lucy
2nd Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   51
Group 2nd   
GCh Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   50
Group 3rd   
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari
  Affenpinscher   42
Group 4th   
Ch Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup
  Miniature Pinscher   41
BPIG    Furrycreek's Feel Like Flying   Pomeranian   1
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
Ch C's Envi Mi Rookie Of The Year
  Miniature Pinscher   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChB Harana Fatboy Slim

Best Of Opposite Sex
Ch Moyola Aingeal Alainn

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Mingchen Gentle River Breeze

Best Puppy In Breed
Mingchen Gentle River Breeze

Select Dog
GChG Mingchen Rewind

Select Bitch
Ch Lucidity's Ada Lovelace


Winners Dog: (1-3-2-2)
Moyola Dathuil Feardorcha

12-18 Month Dog Class
1st Moyola Dathuil Feardorcha


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Mingchen Gentle River Breeze

Reserve Winners Bitch
Moyola Winsome For Mingchen

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Mingchen Gentle River Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Moyola Winsome For Mingchen

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Envi Mi Tear Down The Wall @ Pinup


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Disyre Ever Ready


Winners Dog: (1-0-0-0)
Disyre Ever Ready

Open Dog Class
1st Disyre Ever Ready

4-6 Month Dog Class
1st Chrysalis Walk This Way Dream Chaser

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 13 pts (1-6-4-3)
GChB Cheyennes Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Of Winners: (1-6-4-3)
Furrycreek's Feel Like Flying

Best Puppy In Breed
Furrycreek's Feel Like Flying

Select Dog
Ch Cristyhill's Darkside Of The Moon

Select Bitch
GCh Lilangelz Oh Yeah


Winners Dog: (1-6-4-3)
Furrycreek's Feel Like Flying

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Feel Like Flying


Winners Bitch: (1-6-4-3)
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Breakfast At Tiffany's

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Breakfast At Tiffany's

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Flying Colours

12-18 Month Bitch Class
1st Sunokas Dealer Of The Moon

Open Bitch Class
1st Pomhaven's Dream Catcher 2nd
2nd Lilangelz Heck Yeah
3rd Furrycreek's I Love Lucy

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Lemoge's Little Dragon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Puppy In Breed
Lemoge's Little Dragon

Select Dog
Ch Swag Lomar Full Access At Lemoge


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lemoge's Luke The Giver Of Light

12-18 Month Dog Class
1st Lemoge's Luke The Giver Of Light


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lemoge's Little Dragon

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Little Dragon

4-6 Month Bitch Class
1st Lemoge's April Flowers



Winners Dog: (1-1-2-1)
Monirentes Zurbagan

Open Dog Class
1st Monirentes Zurbagan

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Westmeath You Had Me At Hello

Select Bitch
Ch Spoildrotten's Center Of Attention



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Westmeath You Had Me At Hello

Open Bitch Class
1st Westmeath You Had Me At Hello

4-6 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's How Far I'll Go





Group 6 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   51
Group 2nd   
Ch Sealegends Flowers In The Spring
  Shih Tzu   50
Group 3rd   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   43
Group 4th    Maezhi Kiss Me Pretty   Poodle (Miniature)   37
BPIG   
Ch Sealegends Flowers In The Spring
  Shih Tzu   6
Best Baby Puppy In Group   
Tonofdal Malawina Over The Rainbow
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Purejoy's Let's Get Serious



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Purejoy's Let's Get Serious

Reserve Winners Bitch
Encores Lovin The Pandemonium

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Lassie Of The Sea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purejoy's Let's Get Serious

Open Bitch Class
1st Encores Lovin The Pandemonium

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Sito's Lillian Marie

Best Puppy In Breed
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
Sito's Here We Go Again


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Honorbul's Copy That

Best Of Opposite Sex
Sittingbullies He's The One!

Best Of Winners: (2-3-0-1)
McGregor's Va Va Voom


Winners Dog: (2-3-0-1)
Sittingbullies He's The One!

Reserve Winners Dog
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

12-18 Month Dog Class
1st Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sittingbullies He's The One!


Winners Bitch: (2-3-0-1)
McGregor's Va Va Voom

Reserve Winners Bitch
Sittingbullies Just Ducky!

12-18 Month Bitch Class
1st McGregor's Va Va Voom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sittingbullies Just Ducky!

Open Bitch Class
1st Honorbul's Choice Bit Of Calico Carlova

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator


4-6 Month Bitch Class
1st Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Ch Flamant Sail With Me So Be It

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Bountybull's Lucretia Mac Evil

Best Puppy In Breed
Bountybull's Original Playboy


Winners Dog: (2-3-1-1)
Bountybull's Original Playboy

Reserve Winners Dog
Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Original Playboy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Bountybull's Lucretia Mac Evil

Reserve Winners Bitch
Unabelle's Hot Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Unabelle's Hot Latte

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Lucretia Mac Evil

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh Neradmik Freddys Last Waltz

Select Dog
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep


Winners Dog: (1-0-3-0)
Samson Rozhdyonnyj Byt Silnym

Open Dog Class
1st Samson Rozhdyonnyj Byt Silnym


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
Ch Madrigal Chenoka Playin Tricks

Best Of Opposite Sex
Ch Kiji Everybody’s Girl

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Kiji Finders Keepers

Best Puppy In Breed
Kiji Finders Keepers


Winners Dog: (2-7-1-1)
Marquesan's Sirius Black

Reserve Winners Dog
Okalow Lonesome Doves Augustus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Marquesan's Sirius Black
2nd Okalow Lonesome Doves Augustus

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Maezhi Kiss Me Pretty

Select Bitch
GCh Penhurst Georgie Girl


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Of Opposite Sex
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Best Puppy In Breed
Standard's Power To Believe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Standard's Power To Believe

Junior Puppy Dog Class
1st Standard's Power To Believe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lumiere Carrington Don't Stop Believin'

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

Best Puppy In Breed
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Select Dog
GChS Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
GChB Kojiros Party Girl


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Sealegends Scarlett Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet



Group 7 - Elizabet Caminade-Lavault Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   35
Group 2nd   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   24
Group 3rd   
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   23
Group 4th   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   17
BPIG    Longhauls Dancing In The Rain   Shetland Sheepdog   5
Best Baby Puppy In Group   
Kiji Crazy In Love
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   
Kiji Yo Hello Hooray
  Australian Shepherd   0
Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Downriver Nitrous Oxide

Best Of Opposite Sex
WNR's Frankly Speaking

Best Of Winners: (2-1-1-1)
WNR Dine Aways Holy Basil

Best Puppy In Breed
WNR's Frankly Speaking


Winners Bitch: (2-1-1-1)
WNR's Frankly Speaking

Junior Puppy Bitch Class
1st WNR's Frankly Speaking

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Best Of Opposite Sex
Vanstone Lindy Hop

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

Best Puppy In Breed
Ch Tenderheart Sun Sprinkles


Winners Dog: (1-1-1-1)
Vanstone Irresistible Pursuit

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Irresistible Pursuit


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Vanstone Lindy Hop

Open Bitch Class
1st Vanstone Lindy Hop

4-6 Month Bitch Class
1st Kiji Crazy In Love

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lanvern's British Justice



Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Vanisle's Miss B' Haven

Best Of Opposite Sex
Belfair's Heathrow Express

Best Puppy In Breed
Belfair's Heathrow Express


Winners Dog: (1-0-0-1)
Belfair's Heathrow Express

Junior Puppy Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Best Of Opposite Sex
Ch C And C Pr George Special V CL

Best Puppy In Breed
Kohlein's Lara Balares

Select Bitch
GChB Woodside's Kahlua PP



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Reserve Winners Bitch
Kohlein's Lara Balares

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tumbleweed Sentinel Chief Sammy


Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 10 pts (2-3-4-2)
GChB Longhauls Its My Turn

Best Of Opposite Sex
GChG CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (2-3-4-2)
Northview's Mad About Blue

Best Puppy In Breed
Longhauls Dancing In The Rain

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund


Winners Dog: (2-3-4-2)
Northview's Mad About Blue

Reserve Winners Dog
Hyperhounds Connor The One

12-18 Month Dog Class
1st Northview's Mad About Blue

Open Dog Class
1st Hyperhounds Connor The One

Veteran Male
GCh Firestar's Destiny At Startoga


Winners Bitch: (2-3-4-2)
Longhauls Dancing In The Rain

Reserve Winners Bitch
Agile We're All Mad Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Dancing In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Agile We're All Mad Here

Open Bitch Class
1st Avoca And Startoga Shine On

Veteran Female
GChG CoastalViews Winter Shades

Judge: Elizabet Caminade-Lavault

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
GCh Maksherri Baiya Morna

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Zhelan's I Am A Dreamer


Winners Dog: (3-1-1-1)
Zhelan's I Am A Dreamer

Reserve Winners Dog
Zhelan's Imagine All The People

12-18 Month Dog Class
1st Zhelan's Imagine All The People

Canadian Bred Dog Class
1st Zhelan's I Am A Dreamer

Open Dog Class
1st Zhelan's I Am Not The Only One


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Yasashiikuma Classified Source

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Classified Source

Veteran Female
Ch Aurigan Paparazzi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By