Nicola Valley Kennel Club
Monday, July 3, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Maria McDonald --
BIS RBIS CAN GCHB & AM CH Lacomtesse Ritchie Gecko
"Ritchie"
Breeders: Richard Lortie and Diane Gobeil
Handled by: Maria McDonald / Jennifer Driessen
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChEx Negra Consentida (Arena)
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 106
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Retriever (Labrador)   Kermodei Kamchatka
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Retriever (Labrador)  
Danrich's Strategic Plan








Group 1 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold
  Retriever (Golden)   26
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   21
Group 3rd   
GChS Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   20
Group 4th   
Amora Alpine's Super Black Eagle
  Vizsla (Smooth)   10
BPIG    Kermodei Kamchatka   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich's Strategic Plan
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Malhaven Mastro Di Saltello

Select Dog
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold

Best Of Opposite Sex
Creeksidefrm's Kings Ransom

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Colorbook's Perfect Fit At Goldspirit

Best Puppy In Breed
Creeksidefrm's Kings Ransom

Select Dog
GChS Allsgold Where The Wild Things Are


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Creeksidefrm's Kings Ransom

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Kings Ransom

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Danrich's Playing To Win

Best Puppy In Breed
Kermodei Kamchatka

Select Dog
Ch Charltons Carron My World

Select Bitch
Ch Danrich's Devilish Plan


Winners Dog: (1-4-2-3)
Danrich's Playing To Win

12-18 Month Dog Class
1st Danrich's Playing To Win


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Kermodei Kamchatka

Reserve Winners Bitch
Skyfire Danrich Afternoon Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Kermodei Kamchatka
2nd Danrich Westham's Better In Color

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyfire Danrich Afternoon Delight

Open Bitch Class
1st Stryking's She's A Beauty

4-6 Month Bitch Class
1st Danrich's Strategic Plan

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
By The Bay Spring's Diu Regnare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
By The Bay Spring's Diu Regnare

12-18 Month Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amscot Air Of Distinction



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kilbane Wind Song Of Anerley

Best Of Opposite Sex
Kulana Quiet On The Set At Allsgold

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kilbane Wind Song Of Anerley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kilbane Wind Song Of Anerley

Open Bitch Class
1st Kilbane Wind Song Of Anerley

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Beswin Ynot Lady Sings The Bluz



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amora Alpine's Super Black Eagle

Best Of Opposite Sex
Alpine's Set The World On Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amora Alpine's Super Black Eagle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alpine's Set The World On Fire

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   7
Group 2nd   
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
Group 3rd   
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   1
Group 4th   
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   0
BPIG No Entry
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Goldenears Cloud Nine Of Course

Select Dog
Ch Topoftherock's Born To Be Wild With Martella



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR





Group 3 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   14
Group 2nd   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   12
Group 3rd   
Mostabear's Repeat Offender
  Newfoundland   11
Group 4th   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   8
BPIG   
Mostabear's Repeat Offender
  Newfoundland   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Bernergold Happy Hour Is Here

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Bernergold Happy Hour Is Here


Winners Dog: (1-4-0-1)
Bernergold Happy Hour Is Here

12-18 Month Dog Class
1st Bernergold Happy Hour Is Here

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Mostabear's Repeat Offender

Best Of Opposite Sex
Arcadia's Faith Trust N' Pixie Dust

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Mostabear's Repeat Offender

Best Puppy In Breed
Mostabear's Repeat Offender


Winners Dog: (2-1-0-0)
Mostabear's Repeat Offender

Reserve Winners Dog
Walsh's Duncan Harley

Senior Puppy Dog Class
1st Mostabear's Repeat Offender

Canadian Bred Dog Class
1st Walsh's Duncan Harley

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   26
Group 2nd   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   19
Group 3rd   
GCh Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   14
Group 4th   
Red Branch Let Her Shine
  Irish Terrier   12
BPIG   
Renica's Breath Of The Wild
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Renica's Light Fantastic At Lozoe

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Renica's Breath Of The Wild

Best Puppy In Breed
Renica's Breath Of The Wild


Winners Dog: (1-2-1-0)
Renica's Breath Of The Wild

Junior Puppy Dog Class
1st Renica's Breath Of The Wild


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Renica's Light Fantastic At Lozoe

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Canadian Bred Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Open Bitch Class
1st Renica's Light Fantastic At Lozoe

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Iz's Spring Fling

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Goldenears Anna-Beth

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenears Anna-Beth

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine

Open Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Ch Trotters Man In The Middle

Select Dog
Ch Greatbear Christimoor Dutton Make My Day

Select Bitch
GCh Pendor Rendezvous At Trotters



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Pendor Cinder Ella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Cinder Ella

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alleurin Magic In Motion



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dynastaffs Pippi Long Stocking



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Cleghorn's I'm Here To Party

Select Dog
GChB Iz's Locked N Loaded


Winners Dog: (1-3-2-1)
Cleghorn's I'm Here To Party

Open Dog Class
1st Cleghorn's I'm Here To Party


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Hopecharm Bits 'n Pieces

Reserve Winners Bitch
Windacre Hurty Gerty

12-18 Month Bitch Class
1st Hopecharm Bits 'n Pieces

Open Bitch Class
1st Windacre Hurty Gerty
2nd Cleghorn's Million Dollar Baby





Group 5 - Cheryl Paterson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   17
Group 2nd   
Hyclass Heaven Sent
  Pug   13
Group 3rd   
Ch Kewpy's Cinnamon Girl
  Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 4th   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   6
BPIG   
Hyclass Heaven Sent
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vanstone Journey With Cinnabarmm
  Havanese   0
Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Opposite Sex
GChB Harana Fatboy Slim


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Spirit Bear



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
Specialty Brie's Laurel

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Specialty Brie's Laurel

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Lil Prince Of Finland

Select Dog
Ch MistyTrails Lil Prince Of Finland


Winners Dog: (1-1-2-0)
Mylad's In Our Hearts

Senior Puppy Dog Class
1st Mylad's In Our Hearts

4-6 Month Dog Class
1st Vanstone Journey With Cinnabarmm


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Specialty Brie's Laurel

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Coconut MooDonna
2nd Mylad's Cinnamon Twist

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Chrysalis Living On The Edge Of A Lunar Dream

Best Puppy In Breed
Nicomen Deuces Are Wild At Chrysalis



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Annacott Tiarna Fandango Fanfare

Reserve Winners Bitch
Nicomen Deuces Are Wild At Chrysalis

Senior Puppy Bitch Class
1st Nicomen Deuces Are Wild At Chrysalis

12-18 Month Bitch Class
1st Annacott Tiarna Fandango Fanfare

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

12-18 Month Dog Class
1st Sweet Pekes Silver Birch


Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Open Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Hyclass Heaven Sent

Best Of Opposite Sex
Ch Monirentes Zurbagan

Best Puppy In Breed
Hyclass Heaven Sent



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Hyclass Heaven Sent

Reserve Winners Bitch
Northgate's All Jazzed Up!

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Raizin The Bar

12-18 Month Bitch Class
1st Northgate's All Jazzed Up!

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hyclass Heaven Sent





Group 6 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   15
Group 2nd   
Ch Tonofdal Leilani Over The Rainbow
  Dalmatian   14
Group 3rd   
GChS TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   11
Group 4th   
Ch La Vid Targa (de La Parra)
  Bulldog   10
BPIG   
Schipntailz Whiskey In A Teacup
  Schipperke   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch La Vid Targa (de La Parra)



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG TR Special Edition At Berlane



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Best Puppy In Breed
Maezhi Rosebell On Cloud Nine


Winners Dog: (1-2-0-1)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Senior Puppy Dog Class
1st Maezhi Rosebell On Cloud Nine


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kickinup Black Magic Women

Reserve Winners Bitch
Kandansk Darkstar At Attradea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kickinup Black Magic Women

Open Bitch Class
1st Kandansk Darkstar At Attradea

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amazing Jolene Beyond Compare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amazing Jolene Beyond Compare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amazing Jolene Beyond Compare

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Schipntailz Say Hello

Best Of Opposite Sex
Ch Darken's Imagine Dragons

Best Puppy In Breed
Schipntailz Whiskey In A Teacup



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Schipntailz Whiskey In A Teacup

Junior Puppy Bitch Class
1st Schipntailz Whiskey In A Teacup

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Kojiros English Gentleman

Select Dog
GCh Kojiros Wild Wild West



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   11
Group 2nd   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   10
Group 3rd   
GChB Border Lane Air On The G String
  Border Collie   9
Group 4th    Uniquity's I Of The Storm   Belgian Shepherd Dog   8
BPIG   
Longhauls Would I Lie To You
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nahrof Semper Supra
  Border Collie   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Vanstone Stand And Deliver

Best Of Opposite Sex
GChB RaineDance Millenni’EM Cameo


Winners Dog: (1-0-2-1)
Tenderheart Eternal Flame

Open Dog Class
1st Tenderheart Eternal Flame

4-6 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Quest For Adventure


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Uniquity's I Of The Storm

Best Of Opposite Sex
Shadanatam Rumour Has It

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Uniquity's I Of The Storm

Best Puppy In Breed
Mika You'r A Queen At Liswyn

Select Bitch
Ch Uniquity's Heartland Heartbreak


Winners Dog: (1-2-0-1)
Shadanatam Rumour Has It

Open Dog Class
1st Shadanatam Rumour Has It


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Uniquity's I Of The Storm

Reserve Winners Bitch
Mika You'r A Queen At Liswyn

Senior Puppy Bitch Class
1st Mika You'r A Queen At Liswyn

Open Bitch Class
1st Uniquity's I Of The Storm

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String


4-6 Month Dog Class
1st Nahrof Semper Supra


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Longhauls Would I Lie To You

Best Puppy In Breed
Longhauls Would I Lie To You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Longhauls Would I Lie To You

Junior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Would I Lie To You

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By