Kent Kennel Klub
Friday, April 15, 2016 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, April 15 (Show # 1)
Friday, April 15 (Show # 2)
Saturday, April 16 (Show # 3)
Sunday, April 17 (Show # 4)
Sunday, April 17 (Show # 5)

Obedience

Friday, April 15 (Obedience Trial 1)
Friday, April 15 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 16 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 16 (Obedience Trial 4)
Sunday, April 17 (Obedience Trial 5)
Sunday, April 17 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, April 15 (Rally Trial 1)
Friday, April 15 (Rally Trial 2)
Saturday, April 16 (Rally Trial 3)
Saturday, April 16 (Rally Trial 4)
Sunday, April 17 (Rally Trial 5)
Sunday, April 17 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS COL GCh / CAN / AM CH Summerford's What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel


Best In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Whippet  
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Newfoundland  
Ch Summerford's What Ever
Best Puppy In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Pekingese  Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone
  Retriever (Chesapeake Bay)   39
Group 2nd   GCh Citadel Foundation For Fargo   Retriever (Labrador)   38
Group 3rd   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   35
Group 4th   
GCh Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   34
BPIG   
Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mount Albion's Dark Pyrus



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Timberblac's True Brew



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 8 pts
Ch Noble By Sir Sasha Of Sunshine's Valley



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Citadel Foundation For Fargo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Celestial Hearts On Fire



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Killbride's Thyme Enough



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Truly Yours Legally Crowned



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Ch Starshine's The Other McFly V Liberty







Group 2 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   17
Group 2nd   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   16
Group 3rd   
GCh Fu Blu Riddle Of Oshanameh
  Afghan Hound   15
Group 4th   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   12
BPIG    Grandgables Wee Cause N Uproar   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts
GCh Fu Blu Riddle Of Oshanameh



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
Saruman Lady Barnetts



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jazzman Live At The Ryman



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daclier's Come Dance With Me



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts
Grandgables Wee Cause N Uproar



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
Ch Prelude Newhope Brighthope MW



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
GCh Auriga Peter Parker



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kimani's Pride And Honor



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer







Group 3 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Summerford's What Ever
  Newfoundland   23
Group 2nd   
Ch Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   22
Group 3rd   
Ch Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   21
Group 4th   
GCh Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   18
BPIG    Vanderbilt's Dangerous Lies   Samoyed   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ironpride's Echo The Fight



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts
Midnightsolo Zavetnaja Mechta



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 5 pts
GCh Tiamat's All About That Base



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts
GCh Contessa's Not So Angel's Mason



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Liberator's Triple Crown



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's What Ever



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts
GCh Claircreek Faro Do Atlantico



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts
Vanderbilt's Dangerous Lies



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GCh Unicornhill Story Telling







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Flashlight Thunder v. Paradise of Wind
  West Highland White Terrier   14
Group 2nd   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   10
Group 3rd   
Mythago's Royal Blue
  Schnauzer (Miniature)   9
Group 4th   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   6
BPIG   Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ispy Deal Or No Deal



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Blue Rock The Dude



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jewels Lunah Eclipse



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Equinox Mystic Mandrake



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Outfoxed Whole Lotta Love



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mythago's Royal Blue



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Clandara's Outlaw



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Flashlight Thunder v. Paradise of Wind







Group 5 - Igor Vygouzov Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Euphoria's Prince Charming
  Maltese   17
Group 2nd   
Ch Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   16
Group 3rd   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   12
Group 4th   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   11
BPIG   Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   N/A
Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 3 pts
GCh Miletree Carnival



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 3 pts
GCh Ashstone's Atria



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts
GCh Denim Summer Magic



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts
Ch Euphoria's Prince Charming



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rexroth's Valentino



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts
Ch Linn-Lee's Mark Of Distinction



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 3 pts
GCh Claripugs The Diplomat



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts
GCh Deebet's Robin Hood







Group 6 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   17
Group 2nd   
GCh Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   16
Group 3rd   
Ch Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees
  Keeshond   15
Group 4th   
Ch Dawin Ring Of Fire
  Poodle (Standard)   13
BPIG   
Ch Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
Ch MBM's Everli Quinn



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GCh TaiPan Palace In Gold



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
Matchless Anthem 4 Big Creek



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts
GCh Crestagard's Tattletail Mae



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts
GCh Superlative's Dirty Karma



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Bellefleet's Stealth Force



Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 6 pts
GCh Dawin Ring Of Fire



Reserve Best Puppy In Show
Judge: Alejandro Rojas Sanchez
Norwich Terrier  Ch Bronwyn Rexroth In The Spot Light


Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   15
Group 2nd   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   10
Group 3rd    Burnhaven Blue Nyla   Collie (Rough)   6
Group 3rd   Ch Grandgables Avebury King Coal   Shetland Sheepdog   10
BPIG    Burnhaven Blue Nyla   Collie (Rough)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Artisan Halloween Gremlin



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Burnhaven Blue Nyla



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Bearspaw Sampo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindau's Distant Thunder



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Grandgables Avebury King Coal



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By