Valley Kennel Club
Monday, July 22, 2013 - Show # 2



Related Results

Obedience

Monday, July 22 (Obedience Trial 1)
Monday, July 22 (Obedience Trial 2)
Tuesday, July 23 (Obedience Trial 3)
Tuesday, July 23 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Shari Robinson --
Am/Can GR Ch Greentree Keepsake Surfin USA CGN
Owners: Sydney & Shari Robinson, Beverley & Kevin McDonald
Handler: Sydney Robinson
Best In Show
Judge: Ronald Besoff
Poodle (Standard)  
Ch Crystalton Suspence
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ronald Besoff
Yorkshire Terrier  
GChEx NicNak's Second To None
Best Puppy In Show
Judge: Ronald Besoff
Poodle (Miniature)   Madan's Bugatti On The Way
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ronald Besoff
Soft-Coated Wheaten Terrier   Keepsake's Sugar Rush








Group 1 - Patricia Nemirovsky de Alsina Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Blue Sunday
  Pointer (German Short-Haired)   27
Group 2nd   
GCh Roaneden's Int'l Harvester
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   26
Group 3rd   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   25
Group 4th    Stoneybeck Hunterleigh Barney   Spaniel (Sussex)   24
BPIG   
Brightmoor Snow Patrol
  Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gramayre Leith Indie Rock
  Weimaraner   0
Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 1 pts
Brackenmoor Mustang Sally



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Legacyk Blue Sunday



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brightmoor Snow Patrol



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 6 pts
Tangleloft Life Of The Party



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 2 pts
MooseLake Top Secret



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Ch Madilane's Spitfire



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Joyousgarde's Trick Or Treat



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Nanjay's Red Carpet Ready



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stoneybeck Hunterleigh Barney



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 1 pts
GCh BraemarsRose Poppys Girl Mak



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gramayre Leith Rattle And Hum







Group 2 - Patricia Nemirovsky de Alsina Top Dog
Points
Group 1st   Ch Mijkelh Osceola   Afghan Hound   26
Group 2nd   
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy
  Borzoi   24
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   20
Group 4th   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   19
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Kalkinny Magic Of Starkeeper
  Irish Wolfhound   0
Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mijkelh Osceola



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 1 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Docteur Jivago Du Grand Fresnoy



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grandgables Ms Yummy Yummy



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tanaray Torchy At Carsonby



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 0 pts
Ch Daybreak's Design Inspiration W



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 3 pts
Ch Pitlochry's Olivia



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 2 pts
GCh Mountinridge's Ulusaba



Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina

Best Of Breed: 7 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Goldgrove High Intensity
  Doberman Pinscher   17
Group 2nd   
Ch Hranitel Dinasty Bogdan Tarasovich iz Teremka
  Black Russian Terrier   14
Group 3rd   
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   10
Group 4th   
Bullstock's I Am Legend
  Bullmastiff   9
BPIG   
Nochka Larika Dochka iz Teremika
  Black Russian Terrier   N/A
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Hranitel Dinasty Bogdan Tarasovich iz Teremka



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pheasant Hollow's Marvelous Marvin



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bullstock's I Am Legend



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Goldgrove High Intensity



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hi Seas Dr. Romeo MacDuff



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nikita Magie Blanche



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sherakan Rising From The Ashes







Group 4 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Cumbria's Which Witch Is Which
  Scottish Terrier   20
Group 2nd   
GCh Greentree Keepsake Surfin' USA
  Soft-Coated Wheaten Terrier   17
Group 3rd   
Ch Szulik's Solid Goliath Diventy
  Manchester Terrier   16
Group 4th   
Ch Northcote's No Doubt About It
  Lakeland Terrier   13
BPIG    Chess Jeannie At Charwyn   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keepsake's Sugar Rush   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Westchester Hill Boy



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Sherwood's Brk-N-Awesome Attitude



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Bayhills Cyberman



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Dorlin's Sun Catcher



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zlatapraha Kahn



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Windyfields Annika



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Northcote's No Doubt About It



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Tuxntails Fly Me To The Moon



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Cumbria's Which Witch Is Which



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Greentree Keepsake Surfin' USA







Group 5 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx NicNak's Second To None
  Yorkshire Terrier   19
Group 2nd   
Ch Valcopy Jamel Sir Crystalton
  Pomeranian   18
Group 3rd    Pekeden's Presidential   Pekingese   16
Group 4th   
Ch Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   13
BPIG   
Ch TEGS Too Bad She's Bad
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mazara's Nasty Rumour



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dazzles Simon Says



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
GChEx TEGS Too Bad She's Bad



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
Zhen N Zen You're So Fine



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Riverport's Gotta Have It



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Dalshaunas Home Run



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Chiyoko's Capri



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts
Pekeden's Presidential



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Valcopy Jamel Sir Crystalton



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
Hugapugs Wildwood Willow



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx NicNak's Second To None







Group 6 - Ronald Besoff Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystalton Suspence
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Ch Mardeck's The Sorceror's Son
  Schipperke   8
Group 4th   
Ch Bellefleet Don't Pass Me By
  Poodle (Miniature)   7
BPIG    Madan's Bugatti On The Way   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Camplaren Quality Presentation   Schipperke   0
Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 4 pts
GCh Foxmoor Petite Cherie Raison d'Etre



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lasacas Wild Child



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bellefleet Don't Pass Me By



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 1 pts
GCh Crystalton Suspence



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mardeck's The Sorceror's Son



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kortar's Koffeetoffee



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 1 pts
Metshag Mingma Meriwether



Judge: Ronald Besoff

Best Of Breed: 0 pts
Ch Besitos Tepal





Group 7 - Dianne Besoff Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
GCh Curig FaerieTale Yew Nevr Know
  Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 3rd   
Herdabout U Can Fly U Can Fly
  Shetland Sheepdog   18
Group 4th   Ch Yvette von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   8
BPIG   
Ch Crinan Executive Decision
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Weeloch's Your Man Jonsnow   Shetland Sheepdog   0
Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 1 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 0 pts
Dawnoday's Epiphany



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 3 pts
Ch Yvette von der Eschelbronner Schlosswiese



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 0 pts
Ch Notadog Braidymont Diva



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 9 pts
Ch Herdabout U Can Fly U Can Fly



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 2 pts
GCh Merrymoon Pluperfect P's N Q's



Judge: Dianne Besoff

Best Of Breed: 2 pts
GCh Curig FaerieTale Yew Nevr Know



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By