Battle River Canine Association
Saturday, October 28, 2023



Related Results

Obedience

Friday, October 27 (Obedience Trial-1)
Saturday, October 28 (Obedience Trial-2)
Sunday, October 29 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, October 27 (Rally Trial-1)
Saturday, October 28 (Rally Trial-2)
Sunday, October 29 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCh Ghostpine's Brightest Star
"Sirius"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Monica McCaffrey
Cairn Terrier  
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
Points: 365 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Monica McCaffrey
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 343
Best Puppy In Show
Judge: Monica McCaffrey
Bloodhound   Kocar's All-Star Party
Best Brace In Show
Judge: Monica McCaffrey
Samoyed 
Ch White Evenk Osman & Samoyed 
Ch White Evenk Onyx Maya








Group 1 - Monica McCaffrey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   53
Group 2nd   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   50
Group 3rd   
GCh Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   45
Group 4th   
Ch Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   44
BPIG   
Featherz Geo Joe
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Best Of Opposite Sex
Ch Crossiron's Feelin' Groovy




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Junior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Grassridge N Malhaven Set Fire To The Rain

Best Puppy In Breed
Ch Bianca's Let's Dance

Select Bitch
Ch Bianca's Let's Dance



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Inglis Above The Sky

Select Dog
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Expeditions Midnight Charm

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Expeditions Midnight Charm

Best Puppy In Breed
Goldcker So Fish Ticated

Select Dog
GCh Canzas Good Day Sunshine


Winners Dog: (2-5-2-0)
Kavon's Link To The Past

Reserve Winners Dog
Taffy's Yellowstone

Senior Puppy Dog Class
1st Kavon's Link To The Past
2nd Taffy's Yellowstone


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Expeditions Midnight Charm

Reserve Winners Bitch
Goldcker So Fish Ticated

Junior Puppy Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition
2nd Carsher's Naughty Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldcker So Fish Ticated
2nd Trugold's Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Best Of Opposite Sex
Chablais Super Lucy

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Eagertrieves Sweet Deal

Select Dog
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Select Bitch
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry


Winners Dog: (1-2-2-3)
Diamante's Heir

Open Dog Class
1st Diamante's Heir


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Eagertrieves Sweet Deal

Reserve Winners Bitch
Tenacity's Girls Just Wanna Have Fun

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Deal

Open Bitch Class
1st Tenacity's Girls Just Wanna Have Fun


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Featherz Geo Joe

Best Of Opposite Sex
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Featherz Geo Joe

Best Puppy In Breed
Featherz Geo Joe

Select Dog
GCh Tollchester's Terrific Trout

Select Bitch
GCh MOTCh Manitou Radiant Featherz


Winners Dog: (1-1-1-1)
Featherz Geo Joe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Featherz Geo Joe


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Canadian Bred Bitch Class
1st Littlebay Gordgeous At Foxvale


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Kulana Prime Time

Best Puppy In Breed
Trusask's In Pusuit Of Happiness

Select Bitch
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
GCh Stand Alone's Hearts On Fire

Select Dog
GChB Canrick's Patriot

Select Bitch
Ch Rejoices N Countrystars Moonmist




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (4-0-0-0)
Winauby's Double Down



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keypoint's Colours Of The Wind

Best Of Opposite Sex
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sarga's Frost Jeges

Best Of Opposite Sex
Aldozovolgyi-Drotos Draga

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sarga's Frost Jeges


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Frost Jeges

Open Dog Class
1st Sarga's Frost Jeges


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Aldozovolgyi-Drotos Draga

Reserve Winners Bitch
Zoldmali Hunter Gaboca

Open Bitch Class
1st Aldozovolgyi-Drotos Draga
2nd Zoldmali Hunter Gaboca


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Ashmores The Eighth Note

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Select Dog
GChB Leith Gramayre Fortified Spirit

Select Bitch
Ch Breica's Maybe This Time


Winners Dog: (1-1-2-2)
Ashmores The Eighth Note

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Koping Can You Sea Me Now

Senior Puppy Bitch Class
1st Koping Can You Sea Me Now


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 2 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   36
Group 2nd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   35
Group 3rd   
Ch Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   34
Group 4th   
GCh Aikerskaill N SpecialD's New Sensation
  Whippet   29
BPIG    Kocar's All-Star Party   Bloodhound   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Intisara'z Ecstasy

Best Of Opposite Sex
Summit Under Cover Of Dark

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Best Puppy In Breed
Ambertail's Touch Of Dazzling Intrigue


Winners Dog: (1-2-0-1)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChB Telford's Knocked It Out Of The Park

Best Of Opposite Sex
GCh Mezcal (Quijano/Riquelme)

Best Puppy In Breed
Telford's Isn't She Charming

Select Dog
Ch Telford's Worth Fighting For



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Telford's Isn't She Charming

Reserve Winners Bitch
Telford's Ring Around The Rosabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Telford's Ring Around The Rosabel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Isn't She Charming


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Best Puppy In Breed
Kocar's All-Star Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kocar's All-Star Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Kocar's All-Star Party


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods Midnight Fire

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Wolfwoods Jackson Pollock

Best Puppy In Breed
Wolfwoods Jackson Pollock

Select Bitch
Ch Elista's Heart Song


Winners Dog: (2-2-1-2)
Wolfwoods Jackson Pollock

Reserve Winners Dog
Elance Honour Guard

Junior Puppy Dog Class
1st Wolfwoods Jackson Pollock

Senior Puppy Dog Class
1st Elance Honour Guard


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Elance Watercolour

Reserve Winners Bitch
Veena Sunara

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Watercolour

Open Bitch Class
1st Veena Sunara


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
Telford's Ok Let's Show

Best Of Opposite Sex
RHK Vastayan Time Winder

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Telford's Ok Let's Show

Best Puppy In Breed
Telford's Ok Let's Show

Select Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Select Bitch
GCh RHK Dark Diva Zensation


Winners Dog: (2-2-3-1)
RHK Vastayan Time Winder

Reserve Winners Dog
Blackpoint Place Your Bets

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Vastayan Time Winder

Senior Puppy Dog Class
1st Blackpoint Place Your Bets


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Telford's Ok Let's Show

Reserve Winners Bitch
RHK Vastayan Light Bender

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Vastayan Light Bender

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telford's Ok Let's Show


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chrislynn's Shift Happens SW




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Best Of Opposite Sex
Panorama Stand My Ground

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Panorama Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-1)
Panorama Stand My Ground

12-18 Month Dog Class
1st Panorama Stand My Ground


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Panorama Dance The Night Away

12-18 Month Bitch Class
1st Panorama Dance The Night Away


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Of Course Nyah's Delight




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Windborn Serena's Song At Cloverdale

Best Puppy In Breed
Windborn Serena's Song At Cloverdale


Winners Dog: (2-2-0-1)
Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz

Reserve Winners Dog
Manorcourt's Stop The World

Junior Puppy Dog Class
1st Clandara's Chasing Cars At Dreamwindz

12-18 Month Dog Class
1st Manorcourt's Stop The World


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Windborn Serena's Song At Cloverdale

Reserve Winners Bitch
Brookside Agarita Sunrise

Senior Puppy Bitch Class
1st Windborn Serena's Song At Cloverdale

Canadian Bred Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 3 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Newalba N Novera's Full Circle
  Boxer   62
Group 2nd   GCh Winterpeg's Teija   Samoyed   54
Group 3rd   
GCh Ringkona's Calm Bfor The Storm
  Siberian Husky   45
Group 4th   
GCh Mtn High Happy Hour At Sikome
  Newfoundland   40
BPIG   
Ch Seek Me If You Can De Terras Lusitanas
  Bullmastiff   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GChB Tailspins Mirror Image

Select Dog
Ch Creo's Hidden Tresure



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Creo's Jump For Joy

Reserve Winners Bitch
NitroBerner's Happy Feet

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Jump For Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NitroBerner's Happy Feet


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Newalba N Novera's Full Circle

Best Of Opposite Sex
GChB Briante's Diamond In The Ruff

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Livin's Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Livin's Hold My Beer

Select Bitch
Ch Tangent's Poetry In Motion


Winners Dog: (2-3-1-2)
Livin's Hold My Beer

Reserve Winners Dog
Zaizoe's God Of Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Livin's Hold My Beer

Open Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Libertesse This Fools On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Livesky's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Libertesse This Fools On Fire

Select Bitch
GCh Livesky's Rainbow After The Storm



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Baywood Naut Your Captain

Select Dog
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Esmonds You Make Me Smile

Best Of Opposite Sex
GCh Wathaman's Helluva Hasty Turn



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
T9 That Don't Impress Me Much

Best Puppy In Breed
T9 That Don't Impress Me Much

Select Dog
Ch Cethuz A King's Gift



Winners Bitch: (0-2-2-0)
T9 That Don't Impress Me Much

Reserve Winners Bitch
Portland Medusa

Open Bitch Class
1st T9 That Don't Impress Me Much
2nd Portland Medusa


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Best Of Opposite Sex
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Best Puppy In Breed
Heinrich V Galahad Ever On My Mind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxbridge High Tides Roll'n Kohle

Junior Puppy Dog Class
1st Foxbridge High Tides Roll'n Kohle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Heinrich V Galahad Ever On My Mind

Junior Puppy Bitch Class
1st Heinrich V Galahad Ever On My Mind


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Ringkona's Calm Bfor The Storm

Best Of Opposite Sex
GCh Snowmist's Y Not Sprocket

Best Puppy In Breed
Snowydreams Breaking Dawn

Select Bitch
Ch Ringkona's Sarsaparilla



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Snowydreams Breaking Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowydreams Breaking Dawn


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 4 - Monica McCaffrey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   21
Group 2nd   
GChS Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   19
Group 3rd   
GCh Terraraz It's Miller Time
  Norwich Terrier   18
Group 4th   
GCh Clarity's Kaboom Of Summer
  Rat Terrier   17
BPIG   
Tyrone I Can Buy Myself Flowers
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 6 pts (0-1-1-5)
Ch Ketschup King Psi Mysteria

Best Of Opposite Sex
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar

Best Puppy In Breed
Bodacious Machibuse

Select Bitch
Ch Castle Guard Runa Strong



Winners Bitch: (0-1-1-5)
Bodacious Machibuse

Junior Puppy Bitch Class
1st Bodacious Machibuse


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Ch Beguiling Gnoma Lisa




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Terraraz It's Miller Time




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB VDK Glamorous At Embolden

Best Of Opposite Sex
Ch Glenshiel's Gregarious Laird

Select Dog
Ch Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Select Bitch
GChB Glenshiel's Valkyrie




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Monica McCaffrey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 5 - Gerson Ayala Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   59
Group 2nd   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   49
Group 3rd   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   43
Group 4th   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   37
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   N/A
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Mingchen Pots Of Gold

Best Of Opposite Sex
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Mountainview Hide Your Heart Girls

Best Puppy In Breed
Caruaidd's Miss Bridgerton


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Caruaidd's Miss Bridgerton

Junior Puppy Bitch Class
1st Caruaidd's Miss Bridgerton


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Pastel's Moscow Mule

Best Of Opposite Sex
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

Best Puppy In Breed
Ch Pastel's Moscow Mule


Winners Dog: (2-1-1-0)
Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua

Reserve Winners Dog
Kenzo Radostnii Angelgrad

Junior Puppy Dog Class
1st Kenzo Radostnii Angelgrad

Canadian Bred Dog Class
1st Blue Nile Sapphier Goldernain Chinuahua


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Sweet Dreem Prada Goldenrain

12-18 Month Bitch Class
1st Sweet Dreem Prada Goldenrain


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Typecast Toy Story

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Typecast Toy Story

Best Puppy In Breed
Typecast Toy Story


Winners Dog: (1-2-1-0)
Typecast Toy Story

Junior Puppy Dog Class
1st Typecast Toy Story


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Reserve Winners Bitch
Typecast Trustfall

Junior Puppy Bitch Class
1st Typecast Trustfall

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 13 pts (4-5-3-2)
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Best Of Opposite Sex
GCh Olyuti's Kiss From Angel At Shantel

Best Of Winners: (4-5-3-2)
Wind Made You Look

Best Puppy In Breed
GCh Halostar Go Big Or Go Home

Select Dog
Ch Solarus Willowglyn Luminescence

Select Bitch
Ch Muso Grazioso Isabelle


Winners Dog: (4-5-3-2)
Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Briar Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Cristall 'N Shantel The Time Of My Life

Senior Puppy Dog Class
1st Yorkhouse Briar Bear

12-18 Month Dog Class
1st Dalen Blaze Of Glory
2nd Dalen Dancing With The Devil


Winners Bitch: (4-5-3-2)
Wind Made You Look

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Mango Meringue

Junior Puppy Bitch Class
1st Wind Made You Look
2nd Taja Feeling Nauti At Rompford

12-18 Month Bitch Class
1st Yorkhouse Mango Meringue
2nd Dalen Ring Of Fire

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon

Best Of Opposite Sex
Ch Hawks'n'Hooves It's A Gift

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Liliana

Select Dog
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Hawks'n'Hooves Liliana

Junior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Liliana


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Winners Dog: (1-1-2-2)
Protege SS Rock The Boat At Seda

Junior Puppy Dog Class
1st Protege SS Rock The Boat At Seda


Winners Bitch: (1-1-2-2)
HBH Henwrach All Fyred Up

Open Bitch Class
1st HBH Henwrach All Fyred Up


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 9 pts (1-2-5-2)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Gibraltar Around The World

Best Of Winners: (1-2-5-2)
Gibraltar Around The World

Best Puppy In Breed
Gibraltar Around The World

Select Dog
GChB Riesa N Passionpaps Locked And Loaded

Select Bitch
GChB Nanrich Topflite Off To The Rodeo


Winners Dog: (1-2-5-2)
Derrima Ever Ready

Junior Puppy Dog Class
1st Derrima Ever Ready


Winners Bitch: (1-2-5-2)
Gibraltar Around The World

Reserve Winners Bitch
Pixel Breath Of The Wild

Junior Puppy Bitch Class
1st Gibraltar Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Pixel Breath Of The Wild


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Arwins Currently Single

Best Puppy In Breed
Arwins Currently Single

Select Dog
Ch Terramarie's Prince Of Tides

Select Bitch
Ch Cascadepom's Domenica Dolce



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Arwins Currently Single

Reserve Winners Bitch
Tofini Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Arwins Currently Single
2nd Tofini Kiss This


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Templecity Squid Pro Quo

Best Puppy In Breed
Templecity Squid Pro Quo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Templecity Squid Pro Quo

Junior Puppy Dog Class
1st Templecity Squid Pro Quo



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Of Opposite Sex
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GCh Aisle's I Am Groot

Select Bitch
Xoe's Faith, Trust, And Pixie Dust



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl

Reserve Winners Bitch
Eleki Xoe's That's Hot

Senior Puppy Bitch Class
1st Eleki Xoe's That's Hot

Open Bitch Class
1st Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   67
Group 2nd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   58
Group 3rd   
GCh Sunside Steady Freddy
  Shih Tzu   49
Group 4th    Blanch-O's Hear Me Whisper   Xoloitzcuintli (Miniature)   45
BPIG   
Ch Timepieces Too Fat To Fly
  French Bulldog   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SharonValley Ligh't Em UpAt Mackendrick



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Best Puppy In Breed
Rakaro's Mind 'n Manners



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rakaro's Mind 'n Manners

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Champagne 'n Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Rakaro's Champagne 'n Lace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rakaro's Mind 'n Manners


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 13 pts (4-6-3-1)
GCh Timepieces Too Fat To Fly

Best Of Opposite Sex
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Winners: (4-6-3-1)
Twist Of Fate By Gernada

Best Puppy In Breed
GCh Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch DNZ Magik's Abra Kadabra


Winners Bitch: (4-6-3-1)
Twist Of Fate By Gernada

Reserve Winners Bitch
Carpe Diem Bulldog Nicki

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildx Akira Pequeoo Moloso

Senior Puppy Bitch Class
1st Twist Of Fate By Gernada
2nd BFF's Whiskey Lullaby
3rd Petite Bijou Pucker And Pout Buffy

12-18 Month Bitch Class
1st Carpe Diem Bulldog Nicki

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Ch Admiraal's Sashay Away

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Best Puppy In Breed
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Select Bitch
GCh Admiraal's Sweet Willow


Winners Dog: (2-1-1-2)
Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Reserve Winners Dog
Admiraal's Perry Mason

Junior Puppy Dog Class
1st Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Perry Mason


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Admiraal's Wicked Little Charmer

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Wicked Little Charmer


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Ch Jaron's Cybele De Santa Inez




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 8 pts (3-1-3-2)
GChS Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Thalpet's It's About Family At Staken

Best Of Winners: (3-1-3-2)
Typecast Halcyon Highwayman

Best Puppy In Breed
Typecast Halcyon Highwayman

Select Dog
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Select Bitch
Ch Kandansk Infatuation


Winners Bitch: (3-1-3-2)
Thalpet's It's About Family At Staken

Junior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's It's About Family At Staken


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Satika's Boom Boom Boom

Best Of Opposite Sex
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Satika's Boom Boom Boom

Best Puppy In Breed
Cintara Simply Jay'd

Select Dog
D.C.Kin's Untold Tale Of Hiroshima At Makisig


Winners Dog: (1-3-1-1)
Satika's Boom Boom Boom

Open Dog Class
1st Satika's Boom Boom Boom


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Satika's Hello, Its Mee

Reserve Winners Bitch
Cintara Simply Jay'd

Junior Puppy Bitch Class
1st Cintara Simply Jay'd

Open Bitch Class
1st Satika's Hello, Its Mee
2nd Cintara Skyes The Limit


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Sunside Steady Freddy

Best Puppy In Breed
Mydream's It's All For The Kisses


Winners Dog: (3-0-1-0)
Sunside Don't Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Mydream's It's All For The Kisses

Senior Puppy Dog Class
1st Mydream's Here Comes Guenther!

12-18 Month Dog Class
1st Sunside Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's It's All For The Kisses



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Adominos To-Jo Too Bad She's Bad

Best Of Opposite Sex
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Hear Me Whisper

Open Dog Class
1st Blanch-O's Hear Me Whisper



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Group 7 - Gerson Ayala Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   61
Group 2nd    Zesta Seeing Is Believing   Shetland Sheepdog   57
Group 3rd   
Ch Dragonfli De La Destinee
  Belgian Shepherd Dog   39
Group 4th   
GCh WR Aussies Half And Half
  Australian Shepherd   38
BPIG   
Ch Dragonfli De La Destinee
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Reserve Winners Bitch
Jokarra's Pied Pyper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jokarra's Pied Pyper

Open Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Saffire's Believe In Dreams

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
Ch Sheep's Kin Heard The Beat


Winners Dog: (1-3-2-2)
Graceland's Hide The Evidence

Junior Puppy Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Saffire's Believe In Dreams

Reserve Winners Bitch
Casselcreek A Thing For Bling

12-18 Month Bitch Class
1st Saffire's Believe In Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casselcreek A Thing For Bling

Open Bitch Class
1st Saffire's Coiled In Love


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hpnotiqs Silver Willow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hpnotiqs Silver Willow

Open Bitch Class
1st Hpnotiqs Silver Willow


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfli De La Destinee

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfli De La Destinee




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Best Puppy In Breed
Kulana Eclipse Make The Bedrock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kulana Eclipse Make The Bedrock

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Eclipse Make The Bedrock


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Bolo's Coach Of Zottelbaer

Best Of Winners: (3-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
IB'lieve's Uptown Girl


Winners Bitch: (3-1-0-0)
IB'lieve's Uptown Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cartier Monzerat Alison

Best Of Opposite Sex
My Darling Bella's Liberi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cartier Monzerat Alison


Winners Dog: (1-2-0-0)
My Darling Bella's Liberi

Open Dog Class
1st My Darling Bella's Liberi


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia


Winners Dog: (1-0-2-1)
Tamaron's Never Go Back

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Best Of Opposite Sex
GCh Tamaron's After Midnight

Select Bitch
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Open Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away

Best Of Opposite Sex
GChB Lacomtesse Vampire Slayer




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vittetoes Silfra Keplersdottir

Open Bitch Class
1st Vittetoes Silfra Keplersdottir


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Best Of Opposite Sex
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi

Best Puppy In Breed
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Double R/R Raindance Levi

Open Dog Class
1st Double R/R Raindance Levi



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Windkist Up From The Ashes

Best Of Opposite Sex
Ch Windkist Shotgun Start



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 17 pts (6-7-2-3)
Zesta Seeing Is Believing

Best Of Opposite Sex
Cincerlee's Blinding Lights

Best Of Winners: (6-7-2-3)
Zesta Seeing Is Believing

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Essential

Select Dog
GChB Mystic Suntime Supernova

Select Bitch
Ch Zesta Scarlet Letter


Winners Bitch: (6-7-2-3)
Cincerlee's Blinding Lights

Reserve Winners Bitch
Zesta Don't Even Ask

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystic Suntime Essential
2nd Jetset Love You So

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Unanswered

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Don't Even Ask
2nd Foursure Change My Mind

Open Bitch Class
1st Cincerlee's Blinding Lights
2nd Zesta Knew Our Booty


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Gerson Ayala

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Curig Invictus Maneo

Best Of Opposite Sex
GCh Curig A Kiss From A Rose

Best Puppy In Breed
Curig Invictus Maneo

Select Bitch
Angelwing's Fleur De Lis


Winners Dog: (2-0-0-2)
Curig Invictus Maneo

Reserve Winners Dog
Curig Eternal Flame

Senior Puppy Dog Class
1st Curig Invictus Maneo

Open Dog Class
1st Curig Eternal Flame



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By