Westwind Sporting Dog Club
Saturday, July 31, 2021



Related Results

Conformation

Saturday, July 31

Related Specialties

Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Friday, July 30 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Saturday, July 31 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Sunday, August 01 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Monday, August 02 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Saturday, July 31 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Sunday, August 01 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Monday, August 02 - Conformation
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Friday, July 30 - Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Saturday, July 31 - Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Sunday, August 01 - Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Monday, August 02 - Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Friday, July 30 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Saturday, July 31 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Saturday, July 31 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Sunday, August 01 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Sunday, August 01 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club [Summer Classic] - Monday, August 02 - Rally Obedience
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 30 - Conformation
All Terrier Club of Alberta - Friday, July 30 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, July 31 - Conformation
Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Thursday, July 29 - Conformation
Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Wednesday, July 28 - Obedience
Doberman Pinscher Club of Canada [National] - Wednesday, July 28 - Rally Obedience
Doberman Pinscher Club of Canada [Regional] - Thursday, July 29 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [National] - Thursday, July 29 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [Regional] - Thursday, July 29 - Conformation
Soft-Coated Wheaten Terrier Association of Canada [National] - Thursday, July 29 - Conformation



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
Ghostpine's Quantum Leap
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul   Pointer (German Short-Haired)   134
Group 2nd   
Ch Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   118
Group 3rd   
GChEx Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   88
Group 4th   
Ch Cambridge's Sherwood Forrest
  Retriever (Labrador)   86
BPIG   
Eirene's Chicka Boom
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GCh Eltin's Fire Of Nicholas
  Setter (Irish)   0
Best Stud Dog In Group   
GCh Xenaran Sassenach Kendrew
  Setter (Gordon)   0
Best Brace In Group   
GCh Localuna's Viva La Revolution
  Pointer (German Short-Haired)   0
Best Brace In Group   
GCh Shotshell Viva La Vida
  Pointer (German Short-Haired)   0
Best Field Dog In Specialty    Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Brood Bitch In Specialty   
GCh Shotshell Viva La Vida
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Rocket

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wulymut's Rocket


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry

Reserve Winners Bitch
Wulymuts Pickled Pippa

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lagotto Hill Grits


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lagotto Hill Grits


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh KRA N Zensu Quicksilver

Best Of Opposite Sex
Nyhar Don't Stop Believin

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Nyhar Don't Stop Believin

Best Puppy In Breed
Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Nyhar Don't Stop Believin

Reserve Winners Bitch
Nyhar Seven Wonders



Winners Bitch: (4-3-4-5)
Localuna's I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Firepoint Good Bones

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stonepeakes' Worth Repeating


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Blazingstar Galwey

Best Of Opposite Sex
GCh Blazingstar Puffin

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Blazingstar Prairie Rose

Best Gun Dog
GCh Blazingstar Galwey


Winners Dog: (1-1-1-3)
Blazingstar Westlin Winds


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Blazingstar Prairie Rose

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 29 pts (10-11-6-3)
GCh Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GCh Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Winners: (10-11-6-3)
Goldcker At Peace In The Water

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chicka Boom

Select Bitch
Ch Allsgold's Wild Times


Winners Dog: (10-11-6-3)
Goldcker At Peace In The Water

Reserve Winners Dog
Nadina's Hot Shot Top Of The Class

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 16 pts (3-7-4-3)
Ch Cambridge's Sherwood Forrest

Best Of Opposite Sex
Labralayne's Rosebud

Best Of Winners: (3-7-4-3)
Cambridge's Drive It Like You Stole It

Select Dog
Ch Beaumark's Diamond Xpress

Select Bitch
GCh Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen


Winners Bitch: (3-7-4-3)
Labralayne's Rosebud

Reserve Winners Bitch
Cambridge's Because I Said So

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Tollwest's Whole Lotta Love

Best Of Opposite Sex
Oryxes Scales Of Justice

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tollwest P'nutbutter Jellytime

Best Puppy In Breed
Oryxes Scales Of Justice


Winners Dog: (1-3-0-1)
Oryxes Scales Of Justice


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tollwest P'nutbutter Jellytime

Reserve Winners Bitch
Tollwest Rio Grande

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Rock Legend

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Sevenoaks Ultimate Weapon


Winners Dog: (2-2-0-1)
Sevenoaks Rock Legend

Reserve Winners Dog
Senterstones Rise Of Avalon


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Reserve Winners Bitch
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Sassenach Evans On Fire

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sassenach Oakisle Covert Affair


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sassenach Oakisle Covert Affair


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sassenach Evans On Fire

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Trusask's Walk This Way

Best Of Opposite Sex
GCh Eltin's Fire Of Nicholas

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Driftwind Reach for The Stars

Select Bitch
Ch Trusask's Aviator Of Time


Winners Dog: (1-2-1-2)
Driftwind Reach for The Stars

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Opposite Sex
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Puppy In Breed
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again


Winners Dog: (2-4-0-0)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Reserve Winners Dog
Rehmann's Tri Upgrader


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Exotic Entertainment

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
Ch Macbrits Max Paul

Best Of Opposite Sex
Amigo Whitehead Yellow Rose

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Amigo Whitehead Yellow Rose

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Kentucky Boone


Winners Dog: (1-6-1-0)
Kinwashkly Kentucky Boone


Winners Bitch: (1-6-1-0)
Amigo Whitehead Yellow Rose

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Charming Wee Ms D

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tricklecreek Twitterpated

Reserve Winners Bitch
Tricklecreek Princess Josephine

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 9 pts (3-5-2-0)
GCh Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Colours Of The Wind

Best Of Winners: (3-5-2-0)
Keypoint's Colours Of The Wind

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Select Dog
Ch Beswin Ynot Game Changer


Winners Dog: (3-5-2-0)
Beswin Ynot Time After Time

Reserve Winners Dog
Ynot Beswin Shoe Suede Bluez


Winners Bitch: (3-5-2-0)
Keypoint's Colours Of The Wind

Reserve Winners Bitch
Ramblewood Fire It Up

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Shaboo'n Finnibone's Iron Man

Best Of Opposite Sex
Finnibone's Cuz Mama Can

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Finnibone's Numo Uno


Winners Dog: (1-1-1-0)
Finnibone's Numo Uno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
Koping Proud As A Peacock

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Koping Proud As A Peacock

Best Puppy In Breed
Koping Proud As A Peacock


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Koping Proud As A Peacock

Reserve Winners Bitch
Koping Custom Fit Fairy Tale

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By