Credit Valley Kennel & Obedience Club
Saturday, November 3, 2018 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Thora Brown
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 177 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thora Brown
Beagle  
GCh Foxtail's Race To The Finish
Points: 143
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Portuguese Water Dog  
Ch Charbr's Tropical Breeze








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   36
Group 2nd   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   35
Group 3rd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   34
Group 4th   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   31
BPIG    Especially Viva La Juicy Lucy   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Opposite Sex
Northrock's Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Puppy In Breed
Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Junior Puppy Dog Class
1st Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Redlion's For What It's Worth

Best Puppy In Breed
Dakens Shadow Queen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pond Hollow Rubicon

Reserve Winners Bitch
Dakens Shadow Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dakens Shadow Queen

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Rubicon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 10 pts (2-3-2-4)
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Opposite Sex
Ch Setherwood Tilda

Best Of Winners: (2-3-2-4)
Grayvalley's Walking Tall

Best Puppy In Breed
Setherwood Your Ad Here

Select Dog
Ch Bearabella's Big Bang

Select Bitch
GCh Bearabella's Back With A Bang


Winners Dog: (2-3-2-4)
Grayvalley's Walking Tall

Reserve Winners Dog
Setherwood Your Ad Here

Senior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Open Dog Class
1st Grayvalley's Walking Tall


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Asa's American Honey




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
Ch Ashleysown Black Magic

Best Of Opposite Sex
Calowa's A Moment In The Sun

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Calowa's A Moment In The Sun

Best Puppy In Breed
Calowa's A Moment In The Sun

Select Dog
Ch Ashleysown Optical Illusions


Winners Dog: (3-4-2-0)
Ashleysown Music Man

Reserve Winners Dog
Calowa's Bailey Woelfle

Junior Puppy Dog Class
1st Calowa's Bailey Woelfle

Canadian Bred Dog Class
1st Wynridge's Back To The Future

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ashleysown Music Man


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Wincheshire Into The Spirit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Especially Viva La Juicy Lucy

Best Puppy In Breed
Especially Viva La Juicy Lucy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wincheshire Into The Spirit

Open Dog Class
1st Wincheshire Into The Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Especially Viva La Juicy Lucy

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Viva La Juicy Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Best Of Opposite Sex
Ruskate's June Miss Norma

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Reserve Winners Dog
Puppylove Spencer 4 Ruskate

12-18 Month Dog Class
1st Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Canadian Bred Dog Class
1st Puppylove Spencer 4 Ruskate


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ruskate's June Miss Norma

Open Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's North Star Dreamer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colray's Suit Burns Better

Best Puppy In Breed
Colray's Suit Burns Better


Winners Dog: (1-0-0-0)
Colray's Suit Burns Better

Senior Puppy Dog Class
1st Colray's Suit Burns Better



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   16
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   15
Group 3rd   GCh Castlekeep Dark N Stormynights   Irish Wolfhound   14
Group 4th   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   10
BPIG   Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner   Whippet   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Opposite Sex
Obie's Canadian Dream Chaser

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Puppy In Breed
Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (2-1-0-0)
Obie's Canadian Dream Chaser

Reserve Winners Dog
Ronaldo Queen's Hermelin

Junior Puppy Dog Class
1st Ronaldo Queen's Hermelin

Open Dog Class
1st Obie's Canadian Dream Chaser


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetarium Coeur de Cassiopee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Puppy In Breed
Chetcote Pawprints Classified




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Castlekeep Dark N Stormynights

Best Of Opposite Sex
Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Of Opposite Sex
Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Best Puppy In Breed
Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Wunder Forgetmenot Avaline

Reserve Winners Bitch
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Be My Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Avaline

Open Bitch Class
1st Forgetmenot Miss Take


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   41
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   34
Group 3rd   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   31
Group 4th   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   28
BPIG   
Ch Charbr's Tropical Breeze
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Of Opposite Sex
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh CinniBon's She's The One

Select Bitch
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Pony Soldier

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Knatchbull's Pony Soldier


Winners Dog: (1-1-1-0)
Knatchbull's Grizzly

Open Dog Class
1st Knatchbull's Grizzly


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Knatchbull's Pony Soldier

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Pony Soldier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 6 pts (1-0-2-4)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Ch Hausenbrook's Dragonheart

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon

Select Bitch
Ch Nantom's Perfect Storm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 11 pts (5-3-1-3)
GCh Pyrvalley's Maximum Impact

Best Of Opposite Sex
GCh Pyrview's The Duchess

Best Of Winners: (5-3-1-3)
Pyrview's Mystic Warrior

Best Puppy In Breed
Glenire Freddie Junior

Select Bitch
GCh Woolmarsh Vimy Ridge


Winners Dog: (5-3-1-3)
Pyrview's Mystic Warrior

Reserve Winners Dog
Glenire Freddie Junior

Junior Puppy Dog Class
1st Pyrvalley's Dancin In The Ring

Senior Puppy Dog Class
1st Glenire Freddie Junior

12-18 Month Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire

Open Dog Class
1st Pyrview's Mystic Warrior
2nd Wellington Of Woolmarsh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Best Puppy In Breed
Pure Karma Del Gran Oso Negro



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Junior Puppy Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
Valkyrie Reign Is A Good Thing

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Charbr's Tropical Breeze

Best Puppy In Breed
Charbr's Tropical Breeze


Winners Dog: (1-4-0-0)
Charbr's Tropical Breeze

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Valkyrie Reign Is A Good Thing

Reserve Winners Bitch
Fado's Dance The Night Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valkyrie Reign Is A Good Thing
2nd Drewsar Downeast Playin It Cool

Open Bitch Class
1st Valkyrie We're No Angels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lindsayleigh's A Good Fella

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's A Good Fella



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Steinhaus Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Peppermill's So Much Chatter

Select Bitch
GCh Silcort Emma May



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Cortaillod Imperatrix Victoria

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Kristari's Northern Aurum

Best Puppy In Breed
Kristari's Northern Aurum


Winners Dog: (2-0-0-1)
Kristari's Northern Aurum

Reserve Winners Dog
Unicornhill's Crime Scene

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill's Crime Scene

Senior Puppy Dog Class
1st Kristari's Northern Aurum



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   15
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   14
Group 3rd   Ch Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   13
Group 4th   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   12
BPIG    Holweit's Hush Money   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood

Reserve Winners Bitch
Dralion's Believe It Or Not

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Dralion Inglewood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion's Believe It Or Not

Open Bitch Class
1st Watercroft Sea Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Pearl O Glenroslin



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tarabelle Pearl O Glenroslin

12-18 Month Bitch Class
1st Tarabelle Pearl O Glenroslin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Doghill's Stellar Little One

Best Of Opposite Sex
Ch Haldane Lightning's Hand

Best Puppy In Breed
Holweit's Hush Money

Select Bitch
GCh Diamondjewels My Lil Valentine



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Doghill's Stellar Little One

Reserve Winners Bitch
Holweit's Hush Money

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut

12-18 Month Bitch Class
1st Doghill's Stellar Little One

Open Bitch Class
1st Holweit's Hush Money


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   17
Group 2nd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   16
Group 3rd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   11
Group 4th   Ch Rayna Shoalcreek Blue   Yorkshire Terrier   10
BPIG   Ch Laurelgates Laird   Havanese   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Birchrun's Toast To Friends

Best Of Opposite Sex
Ch Chadwick Best Dressed



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Birchrun's Toast To Friends

Reserve Winners Bitch
Embee Burbrook Silent Song

12-18 Month Bitch Class
1st Birchrun's Toast To Friends

Canadian Bred Bitch Class
1st Endearings Tallygold Sage

Open Bitch Class
1st Embee Burbrook Silent Song


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aretta Gold Pom Moravia

Best Puppy In Breed
Aretta Gold Pom Moravia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aretta Gold Pom Moravia

Senior Puppy Bitch Class
1st Aretta Gold Pom Moravia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgates Laird

Select Dog
Ch Laurelgates Laird



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Seinfeld




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
Ch Rayna Shoalcreek Blue

Best Of Opposite Sex
Blue Amulet Jeune Premier

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Rigair Diamonds Are Forever

Select Bitch
Ch Shoalcreek's Justatitch Gemma


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Rigair Diamonds Are Forever

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   30
Group 3rd   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   29
Group 4th   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   28
BPIG    Six Stars Lion King   Lhasa Apso   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Brenheather's Mighty Minnie

Select Bitch
GCh Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Brenheather's Mighty Minnie

Reserve Winners Bitch
Sassy's Sweet Potato Pie

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie

Canadian Bred Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue

Open Bitch Class
1st Sassy's Sweet Potato Pie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Batik Following Seas



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Batik Following Seas

Open Bitch Class
1st Batik Following Seas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Puppy In Breed
GCh Paddington De El Mencey Loco


Winners Dog: (1-0-1-0)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Junior Puppy Dog Class
1st Troubadour's Kevin The Handsome One



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Best Of Opposite Sex
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Select Bitch
GCh Keesridge Reflection O' Heaven



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Reserve Winners Bitch
Keesridge Hooked On A Feeling

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Light 'Em Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Hooked On A Feeling

Open Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Six Stars Lion King

Best Puppy In Breed
Six Stars Lion King

Select Dog
GCh Lasacas Marshall A. Constable


Winners Dog: (1-0-1-0)
Six Stars Lion King

Senior Puppy Dog Class
1st Six Stars Lion King



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Sanvar's Damsel In Distress

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellefleet's Under The Radar

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Under The Radar


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bellefleet's Under The Radar

Junior Puppy Dog Class
1st Bellefleet's Under The Radar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Open Highway

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Damsel In Distress
2nd Bellefleet's Open Highway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Puppy In Breed
Sanvar's Dance To The Music

Select Bitch
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sanvar's Dance To The Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Dance To The Music


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Butterblac's BMW

Best Of Opposite Sex
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin



12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Halle Berry

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Katharine Hepburn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Open Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Samsara Jina Lenpa

Best Of Opposite Sex
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Select Bitch
Ch Ahkama Losar Somba Kar


Winners Dog: (1-0-0-2)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Senior Puppy Dog Class
1st Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   13
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   12
Group 3rd   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   10
Group 4th   
Ch Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   8
BPIG   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bluforewe Royal Consult Lord M




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Hearthside Eloquence

Best Puppy In Breed
Hearthside Eloquence



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hearthside Eloquence

Senior Puppy Bitch Class
1st Hearthside Eloquence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bergerie's Double Down On Eleven




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highlandblue Angie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Highlandblue Angie

Open Bitch Class
1st Highlandblue Angie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans

Best Of Opposite Sex
Sanhedrin's Steal My Heart Away



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Sanhedrin's Steal My Heart Away

Reserve Winners Bitch
Kenlyns Would I Lie To You Lockenhaus

12-18 Month Bitch Class
1st Kenlyns Would I Lie To You Lockenhaus

Canadian Bred Bitch Class
1st Sanhedrin's O'Hara

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Steal My Heart Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Coral Reef



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Reserve Winners Bitch
Avebury Me Myself And Ida

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Goldenhylite's Coral Reef

Open Bitch Class
1st Avebury Me Myself And Ida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By