Sault Ste Marie Kennel Club
Saturday, May 16, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 16 (Show # 1)
Saturday, May 16 (Show # 2)
Sunday, May 17 (Show # 3)
Sunday, May 17 (Show # 4)
Monday, May 18 (Show # 5)
Monday, May 18 (Show # 6)

Obedience

Saturday, May 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, May 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, May 16 (Rally Trial 1)
Saturday, May 16 (Rally Trial 2)
Sunday, May 17 (Rally Trial 3)
Sunday, May 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Noreen Lorenz --
Am GCh/ Can GCh Ex Reidwood Just in Time CGN
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Fred Gordon
Maltese  
Ch Amplua Alter Ego Amigo
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Fred Gordon
Briard  
Ch Wotarukus Instant Insanity
Best Puppy In Show
Judge: Fred Gordon
Doberman Pinscher   Donto & Katikid's Ideal Image
Best Baby Puppy In Show
Judge: Fred Gordon
Poodle (Standard)  
Crystalton's Fifty Shades
Best Altered In Show
Judge: Fred Gordon
Samoyed  
Sancha N Krosspaw's Kiska








Group 1 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire   Setter (Irish)   24
Group 2nd    Shadowvalley's Legend Continues   Retriever (Golden)   23
Group 3rd    Diamond's Armbrook Jazz Man   Retriever (Labrador)   17
Group 4th   
Eros del Fiume
  Lagotto Romagnolo   15
BPIG   
Gotta Be Cool Hand Luke
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Coppercliff's Slave To The Rythum   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chukar She's Got A Fair For Fashion

Best Of Opposite Sex
Chukar Designer To The Stars

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chukar She's Got A Fair For Fashion


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chukar Designer To The Stars

Open Dog Class
1st Chukar Designer To The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eros del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eros del Fiume

Open Dog Class
1st Eros del Fiume



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Southern Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Southern Girl

Open Bitch Class
1st Legacyk Southern Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Eden Speculation

Best Of Opposite Sex
Eden Simply Irresistable



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Eden Simply Irresistable

Reserve Winners Bitch
Eden Phenomenon

12-18 Month Bitch Class
1st Eden Simply Irresistable

Open Bitch Class
1st Eden Phenomenon
2nd Eden Chasing The Red Dragon
3rd Eden Wisp Smoke On The Water


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Shadowvalley's Legend Continues

Best Of Opposite Sex
Gotta Be Cool Hand Luke

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Shadowvalley's Legend Continues

Best Puppy In Breed
Gotta Be Cool Hand Luke


Winners Dog: (1-2-1-2)
Gotta Be Cool Hand Luke

Junior Puppy Dog Class
1st Gotta Be Cool Hand Luke


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Shadowvalley's Legend Continues

Reserve Winners Bitch
Clitheroe's Once In A Blue Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowvalley's Legend Continues

Open Bitch Class
1st Clitheroe's Once In A Blue Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Golden Angels Gotta Have Hope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Diamond's Armbrook Jazz Man

Best Of Opposite Sex
GCh Samphire Starburst


Winners Dog: (1-0-0-1)
Diamond's Armbrook Jazz Man

Open Dog Class
1st Diamond's Armbrook Jazz Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Reidwood Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Huntwood All That Glitters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Huntwood Never Ending Journey

Reserve Winners Bitch
Huntwood All That Glitters

Junior Puppy Bitch Class
1st Huntwood All That Glitters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Huntwood Never Ending Journey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire




Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Coppercliff's Slave To The Rythum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cockerlea's Justin Time

Best Of Opposite Sex
Cockerlea's Copper Penny

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cockerlea's Justin Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cockerlea's Justin Time

Open Dog Class
1st Cockerlea's Justin Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cockerlea's Copper Penny

Open Bitch Class
1st Cockerlea's Copper Penny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Pawmarc's Our Lady Liberty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pawmarc's Our Lady Liberty

12-18 Month Bitch Class
1st Pawmarc's Our Lady Liberty


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   17
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   16
Group 3rd    Quiquen Activist   Norwegian Elkhound   15
Group 4th    Shojin's Cast A Star To Woods Run   Whippet   12
BPIG    Quiquen Activist   Norwegian Elkhound   N/A
Best Altered In Group   Ch Shetara's Harvest Moon   Whippet   0
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mankias MBibi

Best Of Opposite Sex
Mankias Jume Imara

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mankias MBibi

Best Puppy In Breed
Mankias Jume Imara


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mankias Jume Imara

Senior Puppy Dog Class
1st Mankias Jume Imara


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mankias MBibi

12-18 Month Bitch Class
1st Mankias MBibi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretaps Fire Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Quiquen Activist

Best Puppy In Breed
Quiquen Activist


Winners Dog: (3-0-0-0)
Quiquen Activist

Reserve Winners Dog
Highpoint's Cosmopolitan

Senior Puppy Dog Class
1st Quiquen Activist
2nd Quiquen Air Alert

Open Dog Class
1st Highpoint's Cosmopolitan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Angelridge Outlaw

Best Of Opposite Sex
Umtali's Kaya Chinaza



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Umtali's Kaya Chinaza

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Umtali's Kaya Chinaza


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
Shojin's Cast A Star To Woods Run

Best Of Opposite Sex
GCh Sporting Field Rocks At Shetara

Best Puppy In Breed
Navyn Ballykissangel


Sexually Altered Dog Class
1st Ch Shetara's Harvest Moon
2nd Shetara's Full Moon Fever


Winners Bitch: (0-4-2-0)
Shojin's Cast A Star To Woods Run

Reserve Winners Bitch
Shetara's Trinity

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Ballykissangel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shetara's Trinity

Open Bitch Class
1st Shojin's Cast A Star To Woods Run
2nd Woods Runner Field Of Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   18
Group 2nd   
Ch Huskystars Blazing Baelfire
  Siberian Husky   14
Group 3rd   
Ch Denshaws Split Decision
  Boxer   10
Group 4th    Donto & Katikid's Ideal Image   Doberman Pinscher   9
BPIG    Donto & Katikid's Ideal Image   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Strider N Leinenstones Happy Hour
  Great Dane   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Denshaws Split Decision



4-6 Month Bitch Class
1st Tybrushe's All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Donto & Katikid's Ideal Image

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Valentino

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Donto & Katikid's Ideal Image

Best Puppy In Breed
Donto & Katikid's Ideal Image

Select Dog
Dobereich's Upping The Ante


Winners Dog: (1-4-1-0)
Dobereich's Valentino

Open Dog Class
1st Dobereich's Valentino


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Journey's Piper Cub V Hi-Air

Select Dog
Ch Strider N Leinenstones NaVan


Winners Dog: (1-1-2-0)
Quicksilver's Blue Morpheus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quicksilver's Blue Morpheus


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Quicksilver's Blue Achima

Canadian Bred Bitch Class
1st Quicksilver's Blue Achima

4-6 Month Bitch Class
1st Strider N Leinenstones Happy Hour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anchorbay's Front Paige News At Kammick

Best Puppy In Breed
Anchorbay's Front Paige News At Kammick



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Chantre's Lace At Skipnstone

Best Puppy In Breed
Skipnstone Moral Of The Story



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Skipnstone Moral Of The Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story


Class results courtesy of: MJN Show Services



Sexually Altered Dog Class
1st Sancha N Krosspaw's Kiska



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Huskystars Blazing Baelfire

Best Of Opposite Sex
Huskystars Beyond Belief Baely

Select Dog
GCh Davik's Just Do It

Select Bitch
Ch Snowmist's Brassy 'N Sassy


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris


Winners Bitch: (0-1-2-1)
Huskystars Beyond Belief Baely

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Huskystars Beyond Belief Baely


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Saras Himalaya's Classy Sweetheart



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's The Puck Stops Here
  Norfolk Terrier   12
Group 2nd    Jaskarin Sweet Simone   Australian Terrier   9
Group 3rd   
Ch Foxglove Red Rascal At Syryn
  Cairn Terrier   8
Group 4th    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   5
BPIG    Bronwyn Something To Talk About At Rexroth   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   0
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone

Open Bitch Class
1st Jaskarin Sweet Simone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Foxglove Red Rascal At Syryn

Best Of Opposite Sex
Syryn Bearclan's Fionnaghal

Best Puppy In Breed
Syryn Bruadar Brighde Dubh



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Syryn Bearclan's Fionnaghal

Reserve Winners Bitch
Syryn Bruadar Brighde Dubh

Senior Puppy Bitch Class
1st Syryn Bruadar Brighde Dubh

Open Bitch Class
1st Syryn Bearclan's Fionnaghal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Best Puppy In Breed
Northcote's To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's To The Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Souyen's The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Souyen's Play Maker



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Souyen's Play Maker

Reserve Winners Bitch
Souyen's Meant To Be

12-18 Month Bitch Class
1st Souyen's Meant To Be

Open Bitch Class
1st Souyen's Play Maker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Portadown's Radiant Sophie

Best Puppy In Breed
Jaydeez Mini Pearl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Portadown's Radiant Sophie

Reserve Winners Bitch
Jaydeez Mini Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaydeez Mini Pearl
2nd Jaydeez Sensations

Open Bitch Class
1st Portadown's Radiant Sophie


Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Fred Gordon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Amplua Alter Ego Amigo
  Maltese   24
Group 2nd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   21
Group 3rd   
GCh Revelry's Blue Moon Rising
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 4th   
GCh Bloomsbury Braveheart
  Chihuahua (Long Coat)   18
BPIG    JBLittle Daria I Noor   Maltese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Revelry's Blue Moon Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Bloomsbury Braveheart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cogie's Thundering Streak


4-6 Month Dog Class
1st Moongate Toy Soldier For Cogie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Kyloe's Hot And Spicy

Best Of Opposite Sex
Kyloe's YC Zhalen At Tashika

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Kyloe's Hot And Spicy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KRA's Singular Sensation

Best Puppy In Breed
KRA's Singular Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KRA's Singular Sensation

Senior Puppy Bitch Class
1st KRA's Singular Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Christa's Jumpy Clown Cadillac


Winners Dog: (1-0-1-0)
Abrazame N Nimiq's P B And J

Open Dog Class
1st Abrazame N Nimiq's P B And J


4-6 Month Bitch Class
1st Pocopayasos' One Night Stand


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Amplua Alter Ego Amigo

Best Of Opposite Sex
JBLittle Daria I Noor

Best Puppy In Breed
JBLittle Daria I Noor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
JBLittle Daria I Noor

Reserve Winners Bitch
JBLittle Frozen

Junior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Frozen

Senior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Daria I Noor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
A'Capella X-tra Stanza

Best Puppy In Breed
Algos Northern Reflection



Winners Bitch: (0-4-0-0)
A'Capella X-tra Stanza

Reserve Winners Bitch
Jordannas Flights Of Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Algos Northern Reflection

12-18 Month Bitch Class
1st Algos Northern Dancer Of Monarch

Open Bitch Class
1st A'Capella X-tra Stanza
2nd Jordannas Flights Of Fancy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Gordon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tashika's Stride of Passion at Kyloe

Best Puppy In Breed
Tashika's Stride of Passion at Kyloe



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Tees Me Karma Of Highgrove   Poodle (Standard)   5
Group 2nd    Blk Diamond Carbon V Kep'On   Schipperke   2
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   
Arreau's The Colour Of My Love
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Crystalton's Fifty Shades
  Poodle (Standard)   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Tees Me Karma Of Highgrove

Best Of Opposite Sex
Glick's Speranze Primavera

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Arreau's The Colour Of My Love

Best Puppy In Breed
Arreau's The Colour Of My Love


Winners Dog: (1-1-0-1)
Glick's Speranze Primavera

Senior Puppy Dog Class
1st Glick's Speranze Primavera

4-6 Month Dog Class
1st Crystalton's Fifty Shades


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Arreau's The Colour Of My Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Arreau's The Colour Of My Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Blk Diamond Carbon V Kep'On



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Morley Thornton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wotarukus Instant Insanity
  Briard   28
Group 2nd   
GCh Spotlite's Starlet
  German Shepherd Dog   27
Group 3rd   
Omega High Hopes
  Collie (Rough)   20
Group 4th   
Ch Becen's Firefox
  Welsh Corgi (Pembroke)   14
BPIG   
Omega High Hopes
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cermel Bradshaw Black Ice
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wenlisa's Edge Of Perfection

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's I Dare You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wenlisa's Edge Of Perfection

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Edge Of Perfection


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wenlisa's Edge Of Perfection

Junior Puppy Dog Class
1st Wenlisa's Edge Of Perfection


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wenlisa's I Dare You

Open Bitch Class
1st Wenlisa's I Dare You

4-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Nice 'N Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wotarukus Instant Insanity




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 5 pts (4-1-1-0)
Omega High Hopes

Best Of Opposite Sex
GCh Charizma Highcroft Boreal Bracken

Best Of Winners: (4-1-1-0)
Omega High Hopes

Best Puppy In Breed
Omega High Hopes


Winners Dog: (4-1-1-0)
Highcroft Oban Lord Of The Isles

Reserve Winners Dog
Prairiepine's Domino Effect

Senior Puppy Dog Class
1st Prairiepine's Domino Effect
2nd Brackenbrae Armani Code

12-18 Month Dog Class
1st Highcroft Oban Lord Of The Isles

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ennismoor's Innovation


Winners Bitch: (4-1-1-0)
Omega High Hopes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega High Hopes

4-6 Month Bitch Class
1st Prairiepine Afterhours Dusted With Diamonds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Brackenbrae Prairiepine Oynx

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million

Best Puppy In Breed
Brackenbrae Prairiepine Oynx



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
GChEx Spotlite's Starlet

Best Of Opposite Sex
Mistique's Kindred Spirit

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Mistique's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Coppercliff's Excalibur


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Fanny Vom Koriser See

Reserve Winners Bitch
Coppercliff's Clap Along

12-18 Month Bitch Class
1st Fanny Vom Koriser See
2nd Coppercliff's Clap Along


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Highledge Gossip Girl

Best Puppy In Breed
Highledge Gossip Girl


Senior Puppy Dog Class
2nd Herdabout My Style My Way

4-6 Month Dog Class
1st Cermel Bradshaw Black Ice


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Highledge Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Majicdream Gentle Wisdom

Senior Puppy Bitch Class
1st Highledge Gossip Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Majicdream Gentle Wisdom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Herdabout Totally Shocking

Open Bitch Class
1st Snowdancer's A Real Fancy Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Morley Thornton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Becen's Firefox

Best Of Opposite Sex
Ch Aylesford Wind In The Willows

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Becen's This Is How We Roll

Best Puppy In Breed
Becen's This Is How We Roll


Winners Dog: (1-1-1-1)
Becen's This Is How We Roll

Senior Puppy Dog Class
1st Becen's This Is How We Roll


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Becen's Ketra Love Story

Open Bitch Class
1st Becen's Ketra Love Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By