Mount Cheam Canine Association
Thursday, February 23, 2017 - Show # 2



Related Results

Obedience

Friday, February 24 (Obedience Trial 1)
Friday, February 24 (Obedience Trial 2)
Saturday, February 25 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 25 (Rally Trial 1)
Sunday, February 26 (Rally Trial 2)
Sunday, February 26 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Laura Thompson
Boxer  
Dorado's N Naja's Red Buttons
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Laura Thompson
Pomeranian  
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
Best Puppy In Show
Judge: Laura Thompson
Boxer  
Dorado's N Naja's Red Buttons








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nowwithem Double Dot Ammo
  Pointer   38
Group 2nd   
GChEx Eagletarn One Of The Few
  Retriever (Flat-Coated)   37
Group 3rd   
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   31
Group 4th   
GCh Wittersham Sunday's Child
  Spaniel (English Cocker)   26
BPIG    Kan Trace Schnitty   Lagotto Romagnolo   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
Kan Trace Schnitty



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nowwithem Double Dot Ammo



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Eagletarn One Of The Few



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 11 pts
Ch Soundview's Made In America



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts
Ch MyKiss Return To Sender At Harlequin



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 4 pts
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wittersham Sunday's Child



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts
Ch Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch K-Tai Reflection Of Thornberry
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 2nd   Ch Hollyrood Tamazar Capercaillie   Deerhound (Scottish)   9
Group 3rd    Surrey Hill Mariner Smooth Hoperator   Whippet   8
Group 4th    Gold 'N Copper Blue Bayou   Afghan Hound   2
BPIG    Surrey Hill Mariner Smooth Hoperator   Whippet   N/A
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts
Gold 'N Copper Blue Bayou



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hollyrood Tamazar Capercaillie



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts
K-Tai Reflection Of Thornberry



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts
Ch Surrey Hill Mariner Smooth Hoperator







Group 3 - Laura Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
Dorado's N Naja's Red Buttons
  Boxer   28
Group 2nd   
Acostar OshKosh Bgosh Tanaki
  Portuguese Water Dog   27
Group 3rd    Holmrun Athabaskan Summer Star   Doberman Pinscher   25
Group 4th   Ch Little Mtn's Big Ben   Leonberger   24
BPIG   
Dorado's N Naja's Red Buttons
  Boxer   N/A
Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 2 pts
Ch Summers-Rainers Smuggling Georgia To Superbow



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dorado's N Naja's Red Buttons



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Shayla's SOA Irish Connection



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
Ch Holmrun Athabaskan Summer Star



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 1 pts
Graymar Salish Lass



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Snowy Mountain's Her Majesty



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
Tsarshadow's Mosin Nagant



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts
GCh Little Mtn's Big Ben



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Bluemoon's You'll Be In My Heart



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts
Ch Acostar OshKosh Bgosh Tanaki



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
Ch Zirkcreek Bound To You v BAAR



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Last Man Standing







Group 4 - Jane Parker Top Dog
Points
Group 1st   
Skyfall Someone Like You
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 2nd    Envoy Magic IV Khaleesi   Schnauzer (Miniature)   4
Group 3rd   
GCh Glenscots The Soprano
  Scottish Terrier   1
Group 4th    Munrose Dirkhaven Pippalotta   West Highland White Terrier   0
BPIG    Envoy Express IV Steady Eddie   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 2 pts
Envoy Magic IV Khaleesi



Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Glenscots The Soprano



Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Skyfall Someone Like You



Judge: Jane Parker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Munrose Dirkhaven Pippalotta







Group 5 - Laura Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   26
Group 2nd   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   21
Group 3rd   
GCh Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   16
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   15
BPIG    Toystory's Sargeant Pepper   Poodle (Toy)   N/A
Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 4 pts
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hilaire's Amanda Cherie



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
Calowin's Boba Fett



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pocopayasos I'm Aim N High



Judge: Kim Skiba

Best Of Breed: 4 pts
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks



Judge: Kim Skiba

Best Of Breed: 4 pts
GCh Chriscendo Chasing Rainbows



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 4 pts
Toystory's Sargeant Pepper



Judge: Kim Skiba

Best Of Breed: 1 pts
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams







Group 6 - Mavis McClintock Top Dog
Points
Group 1st   
Estate's Rockette
  Dalmatian   20
Group 1st   
GCh Diplomat's Stuck In The Middle
  Poodle (Standard)   19
Group 3rd   
Ch Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   7
Group 4th   
Symarun's Dirty Devil
  Bulldog   6
BPIG   
Estate's Rockette
  Dalmatian   N/A
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sito's Savvy Little Mistress



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 2 pts
GCh Symarun's Dirty Devil



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
GCh Estate's Rockette



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
GCh Beauty Queen Browny San-Mar



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
Neradmik Jimmy Stewart



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrose Autumn Dawn



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 11 pts
GCh Diplomat's Stuck In The Middle



Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Laura Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha
  German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   23
Group 3rd   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   15
Group 4th    Madselin Acceleration   Shetland Sheepdog   12
BPIG   
Kirrabilli's Double Up
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 7 pts
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 3 pts
Teseko Red Red Wine



Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 0 pts
Ch Aristes Kalkulated Khaos



Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 1 pts
GCh Celticmoon's Scottish Joker



Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha



Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 2 pts
Ch Stefsstells Saer Seifur



Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 1 pts
Loehr's Island Royal Flush



Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 3 pts
Madselin Acceleration



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By