Ontario Breeders Association
Tuesday, July 18, 2023



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: William Byrne
Pointer (German Short-Haired)  
GChS Leaside's California Blues
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Portuguese Water Dog  
GChB Marinella's The Thunder Rolls
Points: 103
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
French Bulldog  
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Spaniel (Welsh Springer)   Long Lane 8 Point Star
Best Veteran In Show
Judge: William Byrne
Australian Shepherd  
GCh Vulcan's Take It To The Limit








Group 1 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   30
Group 2nd   
GCh Kriscoland's Pure Serendipity
  Retriever (Labrador)   21
Group 3rd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   16
Group 4th    Libertia Bumble Bee   Pointer   7
BPIG    Clearcreek Paint Me Your Perfect   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Long Lane 8 Point Star   Spaniel (Welsh Springer)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Libertia Bumble Bee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Libertia Bumble Bee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 8 pts (2-1-2-4)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Of Winners: (2-1-2-4)
Leaside Skypoint's Bombay Sapphire

Best Puppy In Breed
Skypo Storm Chaser

Select Dog
Ch De Lombardie Harvest Moon

Select Bitch
Ch Skypoint's Finesse


Winners Dog: (2-1-2-4)
Skypo Storm Chaser

Reserve Winners Dog
Chrishelle's Fishin In The Dark


Winners Bitch: (2-1-2-4)
Leaside Skypoint's Bombay Sapphire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
Gallivant Broken Vow

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Gallivant Broken Vow

Best Puppy In Breed
Clearcreek Paint Me Your Perfect


Winners Dog: (1-3-0-1)
Gallivant Broken Vow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny

Best Puppy In Breed
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny


Winners Dog: (3-0-0-0)
Reidwood Autumncolors Dial Of Destiny

Reserve Winners Dog
Lentigo's Dark Rider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dochas' Summer Rose




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   12
Group 2nd   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   11
Group 3rd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
Group 4th   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   7
BPIG   
Cariad's Mystic Memory
  Whippet   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's Bittersweet Symphony




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS

Best Of Opposite Sex
Famkes I Am Woman Hear Me Roar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Famkes I Am Woman Hear Me Roar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Select Dog
GChS Granvalero Moonbeam Special SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Prayd Chizara Best Of The Best



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Prayd Chizara Best Of The Best


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Puppy In Breed
Cariad's Mystic Memory

Select Bitch
GChS Comar's River Deep Mountain High



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cariad's Mystic Memory


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   26
Group 2nd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   25
Group 3rd   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   24
Group 4th   
Ch Belnois On My Way
  Bernese Mountain Dog   20
BPIG   
Atlanticbreeze Babe Ruth
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Akna Temple Mount
  Canadian Eskimo Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Knighterrant Koodo Northernpaw
  Mastiff   0
Group 1st (Altered)         0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChB Belnois On My Way

Best Of Opposite Sex
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Belnois Fire Away

Best Puppy In Breed
Belnois Fire Away

Select Dog
GCh High Oaks Bohemian Rhapsody


Winners Dog: (3-1-2-1)
Belnois Fire Away

Reserve Winners Dog
Equulei Micky De Blazing Stars


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Northernpaws Bellamonte


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
Ch Barentsnight Doing It Right

Best Puppy In Breed
Against The Wind Iz Teremka


Winners Dog: (1-0-1-1)
Against The Wind Iz Teremka



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Best Puppy In Breed
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody


Winners Dog: (1-1-1-1)
Haltonhill's Show Me The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gerifreki Devil's Food Made By Akna

Best Puppy In Breed
Gerifreki Devil's Food Made By Akna



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Morningstar Latoya

Select Dog
GCh Outlaws War Admiral V Liberator



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Morningstar Latoya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Northernpaws Chewbacca Of Knighterrant

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Faith In Knighterrant



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Northernpaws Faith In Knighterrant

Reserve Winners Bitch
Julia Dream Debra-Damo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Best Of Opposite Sex
Kannook Full Eclipse Born At Heska

Best Puppy In Breed
Atlanticbreeze Babe Ruth


Winners Dog: (1-0-0-1)
Atlanticbreeze Babe Ruth



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Casanova Od Guvernera
  Welsh Terrier   6
Group 2nd   
Ch Mazara's The Conductor
  Fox Terrier (Wire)   5
Group 3rd   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   3
Group 4th   
Szulik's Solid Rocky
  Manchester Terrier   0
BPIG    Yvana Mlle Simone De Beauvoir   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mazara's The Conductor

Select Dog
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Massawippi Mad Money

Best Of Opposite Sex
Classywags Classic Ash Archer

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Yvana Mlle Simone De Beauvoir

Best Puppy In Breed
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Winners Dog: (1-1-0-1)
Classywags Classic Ash Archer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Casanova Od Guvernera


Winners Dog: (1-0-0-0)
Casanova Od Guvernera



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pocket's Asti Spumante   Pug   22
Group 2nd   
GCh JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans
  Maltese   20
Group 3rd   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   18
Group 4th   
GChB Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   17
BPIG    Northgate's Hyclass Bugaboo   Pug   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Fields Edge Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Halcyonia Mischief In The Maples

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Havadream She's A Mystery

Best Puppy In Breed
Havadream Finest Red


Winners Dog: (1-1-1-1)
Havadream Finest Red


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Havadream She's A Mystery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Best Of Opposite Sex
GCh That's One Sexy Redhead Eh

Best Of Winners: (2-2-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Best Puppy In Breed
That's Amyla's I Dreamed A Dream


Winners Dog: (2-2-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Reserve Winners Dog
Delsols Heart Breaker


Winners Bitch: (2-2-0-1)
That's Amyla's I Dreamed A Dream

Reserve Winners Bitch
Delsols Wish Upon A Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Puppy In Breed
Diaquiris Darkside Of The Moon


Winners Dog: (1-0-1-0)
Diaquiris Darkside Of The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Opposite Sex
Northgate's Hyclass Bugaboo

Best Puppy In Breed
Northgate's Hyclass Bugaboo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Northgate's Hyclass Bugaboo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Valcopy Tayfield I Am Vengeance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Quikdraw's Cowboy Up

Best Of Opposite Sex
Nicnak's Going Viral

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nicnak's Going Viral


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nicnak's Gone Viral


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nicnak's Going Viral


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   15
Group 2nd   
Ch Pepperlane Meant To Be At Dragonsong
  Dalmatian   14
Group 3rd   
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky
  Schipperke   12
Group 4th   
GCh Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   11
BPIG   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kaliska's Sonic Boom At Kadan

Best Puppy In Breed
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Best Puppy In Breed
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Select Dog
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong

Best Of Opposite Sex
Ch DotsOn Feel The Twist

Best Puppy In Breed
GCh Pepperlane Meant To Be At Dragonsong




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prince Paris Wot A Thriller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Boucledamour Signet Forever And A Day

Best Puppy In Breed
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore

Select Bitch
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Ridgeside A Night In Vegas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   17
Group 2nd    Vanlousvir Scarlet   German Shepherd Dog   15
Group 3rd   
GChS Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   12
Group 4th    Laureate Mimosa   Shetland Sheepdog   10
BPIG    Laureate Mimosa   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inverness Rumours   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Vulcan's Take It To The Limit
  Australian Shepherd   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Select Dog
GChG Runway Down To The River




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Vanlousvir Scarlet

Best Of Opposite Sex
Lindenhill-Gracelyne Game Of Thrones

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lindenhill-Gracelyne Game Of Thrones


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sanhedrin's Charcoal Inverness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Laureate Mimosa

Best Of Opposite Sex
TLCs El Dorado

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Laureate Mimosa

Best Puppy In Breed
Laureate Mimosa


Winners Dog: (2-2-0-0)
TLCs El Dorado

Reserve Winners Dog
Dury Voe Fear No Evil


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Laureate Mimosa

Reserve Winners Bitch
Aberdale's Va Va Voom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Of Opposite Sex
Cymry Platinum J. Copper Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Puppy In Breed
Cymry Mariner's Legacy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Platinum J. Copper Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By