United Kennel Club
Monday, October 18, 2021



Related Results

Conformation

Friday, October 15
Friday, October 15 (Ltd Show - Group 7)
Saturday, October 16
Saturday, October 16 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, October 17
Sunday, October 17 (Ltd Show - Group 1)
Monday, October 18
Monday, October 18 (Ltd Show - Retrievers)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 202 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Retriever (Labrador)  
GChEx Masonridge's Right As Rain
Points: 159
Best Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Ch Keepsake Boreal Victorious
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Woods (Dr)
Saluki  
Feinouk Belle Starr








Group 1 - Melody Roth Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   34
Group 2nd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   30
Group 3rd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   28
Group 4th   
GChB Leasides Dax
  Pointer (German Short-Haired)   27
BPIG   
Ch Sagagold Gwen's Angel Eyes
  Retriever (Golden)   N/A


Winners Dog: (1-0-3-3)
Douxbarbu Henry Dit Renco

12-18 Month Dog Class
1st Douxbarbu Henry Dit Renco


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Prince des Roches de Vouise

Select Dog
GCh Narvik de la Plume d'Argent


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prince des Roches de Vouise

Open Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
De Lombardie Bohemian Rhapsody



Winners Bitch: (0-2-2-0)
De Lombardie Bohemian Rhapsody

Reserve Winners Bitch
Fondcombe Galadriel's Gift

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st De Lombardie Bohemian Rhapsody

Open Bitch Class
1st Fondcombe Galadriel's Gift

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dowerky Our Sassy Rose Cider



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Sagagold Gwen's Angel Eyes

Best Puppy In Breed
Ch Sagagold Gwen's Angel Eyes

Select Bitch
Ch Sagagold Sydney Dancing Queen



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Ambertru's U Got That Yummy Yum

Reserve Winners Bitch
Hearthstone's Misty Morning

Junior Puppy Bitch Class
1st Hearthstone's Misty Morning

Open Bitch Class
1st Ambertru's U Got That Yummy Yum

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Puppy In Breed
Uapishka Shine On With Pandora



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kriscoland's Winika

Reserve Winners Bitch
Uapishka Shine On With Pandora

Senior Puppy Bitch Class
1st Uapishka Shine On With Pandora

Canadian Bred Bitch Class
1st Gorsebrook Solaia Cwene Cersei

Open Bitch Class
1st Kriscoland's Winika

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Pointdujour A Blooming Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

Open Bitch Class
1st Pointdujour A Blooming Rose

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Autumncolors Shiraz Wine

Best Of Opposite Sex
Ch Setterrama's Trading Paint



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Autumncolors Shiraz Wine

Reserve Winners Bitch
Broughall's Run For Carnations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors Shiraz Wine
2nd Broughall's Run For Carnations

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nikomi Diya Oath Of Winning

Best Puppy In Breed
Nikomi Diya Oath Of Winning


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nikomi Diya Oath Of Winning

Junior Puppy Dog Class
1st Nikomi Diya Oath Of Winning


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wittersham's Valour At Quetico


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Society's My Name Is Bond



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ballyhoo's Winnie Wain Whistle de l'Alto


Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Reserve Winners Bitch
Kihivas Wild Flower Power

12-18 Month Bitch Class
1st Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Open Bitch Class
1st Kihivas Wild Flower Power





Group 2 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   27
Group 2nd   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   26
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   25
Group 4th   
Ch Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   24
BPIG   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Feinouk Belle Starr
  Saluki   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Calamus Grace-Kelly

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Ultimate Victory

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Calamus Grace-Kelly


Winners Dog: (1-2-0-0)
Deloubelle Ultimate Victory

Open Dog Class
1st Deloubelle Ultimate Victory

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Curtisfarms Taybro Juliet






4-6 Month Dog Class
1st Wychways Americone Dream


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kishniga's Diamond Pavlova

Best Of Opposite Sex
GCh Freckashpeng Vaughn Rurik



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Of Opposite Sex
B'Havens Prime And Reddy MS

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black


Winners Dog: (1-0-0-1)
B'Havens Prime And Reddy MS

12-18 Month Dog Class
1st B'Havens Prime And Reddy MS


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
Ch Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Rising Sun SL

Select Bitch
Ch Telkel Guess Who Is Coming SL



Winners Bitch: (0-2-2-3)
Altadach Autobianchi SL

Reserve Winners Bitch
Altadach Alpina SL

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Autobianchi SL

Open Bitch Class
1st Altadach Alpina SL

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caretta's In Love With Iden


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caretta's In Love With Iden

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Caretta's In Love With Iden


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kalkinny Glamour Of Laislinn



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalkinny Aurora Of Laislinn

Open Bitch Class
1st Kalkinny Aurora Of Laislinn

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed


Winners Dog: (2-0-1-0)
Feinouk Storm Rider

Reserve Winners Dog
Fresco Aliuzija

Open Dog Class
1st Feinouk Storm Rider
2nd Fresco Aliuzija


4-6 Month Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Cause For Applause






Group 3 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   42
Group 2nd   
Ch MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   40
Group 3rd   
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call
  Samoyed   32
Group 4th    Midnightsky's Atria   Doberman Pinscher   27
BPIG    Vanderbilt's Please Just A Sprinkle   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Safrandane Nobody But You   Great Dane   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Daomori's Crossroads Of The Midwest

Best Puppy In Breed
Serdess Queen Of South With First Klas


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Indygo Lesna Magia

Best Of Opposite Sex
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Puppy In Breed
Dudswelriver The Girl Is Mine


Winners Dog: (1-2-1-0)
Alpenspirit Wynn Wager

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Wynn Wager


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Reserve Winners Bitch
Alpenspirit Light Up Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Open Bitch Class
1st Alpenspirit Light Up Life

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
Ch Bits Of Ritz

Best Puppy In Breed
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Select Dog
Ch Chucky Little Bambi



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Jinny

Reserve Winners Bitch
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

12-18 Month Bitch Class
1st Lynbary's Goddess Of Storms

Open Bitch Class
1st Jinny

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chuck DeVersailles



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
Midnightsky's Atria

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Best Puppy In Breed
Ch Glitterati Deadly Attraction

Select Dog
Ch Jolydobes The Shadow Of Your Smile

Select Bitch
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Midnightsky's Atria

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Atria





4-6 Month Bitch Class
1st Safrandane Nobody But You

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ultimatum Dello Goraggioso Cuore



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Select Dog
Ch Pouch Cove's What Say You Cayuga



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
GCh MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Ch Macduff's Mara

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Acostar's Evans And Tate Moscato

Best Puppy In Breed
Keevabay's Rare Event

Select Dog
Ch Acostar's Hold My Beer


Winners Dog: (1-2-4-1)
Acostar's Evans And Tate Moscato

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Evans And Tate Moscato


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Keevabay's Rare Event

Reserve Winners Bitch
Acostar's Amber Waves Of Grain

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Amber Waves Of Grain

Senior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Rare Event

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Opposite Sex
Nikita's Funny Girl

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Please Just A Sprinkle


Winners Dog: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Reserve Winners Dog
Supersammy's Apollo

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Apollo


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Nikita's Funny Girl

Reserve Winners Bitch
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Open Bitch Class
1st Nikita's Funny Girl

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Tundrafoot's Just ByChance

Best Of Opposite Sex
GCh Laskaroad's Scottish Cachemire

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Onetouch's Jewel Of The Nile

Best Puppy In Breed
Flandor Nova Northern Star

Select Bitch
GCh Trinacria's Mlle Bretzel


Winners Dog: (1-2-1-2)
Flandor Nova Northern Star

Junior Puppy Dog Class
1st Flandor Nova Northern Star


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Onetouch's Jewel Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Laskaroad's Madrid Foret Boreale

12-18 Month Bitch Class
1st Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Open Bitch Class
1st Onetouch's Jewel Of The Nile





Group 4 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   9
Group 2nd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   8
Group 3rd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   6
Group 4th   
Ch Massawippi Money Talks
  Schnauzer (Miniature)   4
BPIG   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Longvue Yeloman Triple Play At Penaire


Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Foxrun Rose Gold

Best Puppy In Breed
Foxrun Rose Gold



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shelburne Sweet Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shelburne Sweet Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shelburne Sweet Dreams

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Massawippi Money Talks



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Keepsake Boreal Victorious

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal Notorious Hennessey X.O.

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Boreal Victorious



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneledge From Chaos Comes Order



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneledge From Chaos Comes Order

12-18 Month Bitch Class
1st Stoneledge From Chaos Comes Order





Group 5 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   22
Group 2nd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   19
Group 3rd   
Ch Cuddle's Dream Catcher
  Pug   18
Group 4th   
Ch Karidana The One And Only Louis
  Cavalier King Charles Spaniel   14
BPIG    Romiche I Have A Dream   Pekingese   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Karidana The One And Only Louis

Best Of Opposite Sex
Ch DeMabini FleurDeLys Précieuse Praline de Bruxelles

Select Dog
Ch Karlee Gray Stone Opus One



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Mabini The Last Song Ronnie UniQ

12-18 Month Bitch Class
1st Mabini The Last Song Ronnie UniQ

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lutindor Ohla Labella



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kyanite De Bijou De Coton

Best Puppy In Breed
Emeraude De Bijoux De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Emeraude De Bijoux De Coton

Junior Puppy Bitch Class
1st Emeraude De Bijoux De Coton

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beauview Ticks The Boxes



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beauview Ticks The Boxes

Reserve Winners Bitch
Navyn Cherry Bomb

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Cherry Bomb

Open Bitch Class
1st Beauview Ticks The Boxes

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Twinkle's Effervescent Honey

Best Puppy In Breed
Amyla's Golden Ticket



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Twinkle's Effervescent Honey

Reserve Winners Bitch
Amyla's Golden Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Effervescent Honey
2nd Twinkle's Under The Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amyla's Golden Ticket

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Lionking Beautiful Trauma

Best Puppy In Breed
Romiche I Have A Dream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lionking Beautiful Trauma

Reserve Winners Bitch
Romiche I Have A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Lionking Beautiful Trauma

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Gryphon's Over The Rainbow

Best Puppy In Breed
Bugaboo Chopsticks



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Gryphon's Over The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Chopsticks

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Chopsticks

12-18 Month Bitch Class
1st Bugaboo Glittering Prize

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's Over The Rainbow





Group 6 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   24
Group 3rd    Aisaka Taiga De Shitan   Japanese Akita   23
Group 4th   Ch Ace Passion Sweet Lola   Poodle (Miniature)   22
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heartily Evita Peron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heartily Evita Peron

12-18 Month Bitch Class
1st Heartily Evita Peron

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Starlight No Soup For You

Best Of Opposite Sex
Jolibully Delenclos Walter

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Jolibully Delenclos Walter

Best Puppy In Breed
GCh Starlight No Soup For You


Winners Dog: (2-2-0-1)
Jolibully Delenclos Walter

Reserve Winners Dog
Starlight Serenity Now

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight Serenity Now

12-18 Month Dog Class
1st Jolibully Delenclos Walter

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Southern Spots Rub Rub Rub

Best Puppy In Breed
Southern Spots Rub Rub Rub

Select Bitch
Ch Dotson Wingardium Leviosa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Southern Spots Rub Rub Rub

Open Bitch Class
1st Southern Spots Rub Rub Rub

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan

Open Bitch Class
1st Aisaka Taiga De Shitan

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Marymay Bruno

Best Of Opposite Sex
Inukshuk Valhalla Can Wait

Best Puppy In Breed
Inukshuk Valhalla Can Wait



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Inukshuk Valhalla Can Wait

Reserve Winners Bitch
Belletristix Witch Of The Wood

Junior Puppy Bitch Class
1st Inukshuk Valhalla Can Wait

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Ace Passion Sweet Lola

Best Of Opposite Sex
Rosemel's San Francisco Way At Attitude

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Ace Passion Kalua

Best Puppy In Breed
Ace Passion Kalua


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ace Passion Kalua

Reserve Winners Bitch
Glow Whoopy The Black Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Glow Whoopy The Black Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glow Ziveren Jewelen

Open Bitch Class
1st Ace Passion Kalua

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Seransil Tesla Van Tim Of SilverDiamond

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Masha De Nicheca

Junior Puppy Bitch Class
1st Masha De Nicheca

Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Merlin d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Raiponce d'Urajiro

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Merlin d'Urajiro

Best Puppy In Breed
Merlin d'Urajiro

Select Dog
GCh Wolfriver Taiho Koki


Winners Dog: (2-2-2-0)
Merlin d'Urajiro

Reserve Winners Dog
Supersammy's Inu You Are Handsome

Junior Puppy Dog Class
1st Merlin d'Urajiro

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Inu You Are Handsome


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Raiponce d'Urajiro

Reserve Winners Bitch
Sayuki Nanako Go Miyuki

Senior Puppy Bitch Class
1st Sayuki Nanako Go Miyuki

12-18 Month Bitch Class
1st Raiponce d'Urajiro



Group 7 - Melody Roth Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   34
Group 2nd   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   33
Group 3rd   
Ch Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   28
Group 4th   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   27
BPIG   Ch Lynphil Catena   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hendrix Du Domaine   German Shepherd Dog   0
Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Puppy In Breed
Springdream's Cheese Fries Gravy



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Springdream's Cheese Fries Gravy

Reserve Winners Bitch
Tadam's Cosmic Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Springdream's Cheese Fries Gravy

Open Bitch Class
1st Tadam's Cosmic Girl

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dreamchaser La Vita A Bella

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink



4-6 Month Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador

Best Of Opposite Sex
India Astra Meum

Best Puppy In Breed
Fuji De La Destinee

Select Dog
Ch MNM's Double Take



Winners Bitch: (0-4-3-0)
India Astra Meum

Reserve Winners Bitch
Fuji De La Destinee

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuji De La Destinee

Open Bitch Class
1st India Astra Meum
2nd Valter l'Anneau de Nessa
3rd LGD Circé Légende de l'Odyssée

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fancyforest Legend Of Calypso

Best Of Opposite Sex
Eros Von Hollenhund

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fancyforest Legend Of Calypso


Winners Dog: (1-2-0-0)
Eros Von Hollenhund

Open Dog Class
1st Eros Von Hollenhund

4-6 Month Dog Class
1st Hendrix Du Domaine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fancyforest Legend Of Calypso

Reserve Winners Bitch
Fancyforest Top Gun

12-18 Month Bitch Class
1st Fancyforest Top Gun

Open Bitch Class
1st Fancyforest Legend Of Calypso

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecams Almond Joy 2E



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chenard L'Unique Diva

Best Puppy In Breed
Chenard L'Unique Diva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chenard L'Unique Diva

Junior Puppy Bitch Class
1st Chenard L'Unique Diva

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Unapologetic

Best Puppy In Breed
Ch Lynphil Catena

Select Dog
Ch Lynphil Catena



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Laureate Unapologetic

Reserve Winners Bitch
Grandgables Quite Imposing

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Unapologetic

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Quite Imposing

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kipperton Cheri Cheri Lady

Best Puppy In Breed
Ch Kipperton Cheri Cheri Lady



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tim Pride Legacy

Reserve Winners Bitch
Major Point Queen Elizabeth

Junior Puppy Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

12-18 Month Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Joska Heart And Harmonie

Best Puppy In Breed
Joska Heart And Harmonie

Select Bitch
Ch Mezzoo You Are My Secret Lady


Winners Dog: (3-2-1-2)
Mezzoo Moon Knight

Reserve Winners Dog
Fleur Rebelle Dance With Me

Senior Puppy Dog Class
1st Cadwyn Silver Arrow

Open Dog Class
1st Mezzoo Moon Knight
2nd Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Joska Heart And Harmonie

Reserve Winners Bitch
Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Joska Heart And Harmonie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By