Crocus Obedience & Kennel Club
Saturday, February 18, 2023 - Show-2



Related Results

Obedience

Saturday, February 18 (Obedience Trial-1)
Sunday, February 19 (Obedience Trial-2)
Monday, February 20 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Saturday, February 18 (Rally Trial-1)
Sunday, February 19 (Rally Trial-2)
Monday, February 20 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Kim Hamel
Boxer  
GChB Tybrushe's Livin The High Life
Points: 187 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kim Hamel
Russell Terrier  
GCh Adrian Walk The Line Shawndee
Points: 154
Best Puppy In Show
Judge: Kim Hamel
Rottweiler  
Stoneyplains My Time To Shine








Group 1 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   32
Group 2nd   
Ch Briarstone's Uptown Girl
  Setter (English)   26
Group 3rd   
GChB Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 4th   
GCh Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   21
BPIG    Rosen's Divine Roxianna   Spaniel (English Springer)   N/A
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legacyk Made It Legal



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Carolot's Energizer Bunny

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Verdoro's Memories Are Made Of This

Best Puppy In Breed
Carolot's Energizer Bunny


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Carolot's Energizer Bunny

Reserve Winners Bitch
Tasmara I Have A Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Carolot's Energizer Bunny
2nd Kenro's Peace And Tranquility

12-18 Month Bitch Class
1st Tasmara I Have A Secret

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Best Of Opposite Sex
Fireline Southern Charm

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Fireline Southern Charm

Best Puppy In Breed
Fireline Southern Charm

Select Bitch
GCh Tybo's Little Black Olive


Winners Dog: (1-5-1-1)
Rickways The Bishop

Canadian Bred Dog Class
1st Rickways The Bishop


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Fireline Southern Charm

Reserve Winners Bitch
Fireline Black Legend

Junior Puppy Bitch Class
1st Fireline Southern Charm
2nd Azureblue Create Your Fate

12-18 Month Bitch Class
1st Keswick's Conduit Of Chaos

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Open Bitch Class
1st Biscay Passage Abegweit

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Trusask's Rockstar Liam


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture


Winners Dog: (1-0-1-0)
Black Lord Tommy Lee

Open Dog Class
1st Black Lord Tommy Lee


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Reminiscent

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Rosen's Divine Roxianna

Best Puppy In Breed
Rosen's Divine Roxianna


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Rosen's Divine Roxianna

Reserve Winners Bitch
Keypoint's Catch Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Divine Roxianna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keypoint's Catch Fire

Open Bitch Class
1st Keypoint's Solitary Refinement

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   19
Group 2nd   
Polo's Where Bling Is King
  Afghan Hound   18
Group 3rd   
Ch Introducing Ike V. Grunsven
  Basset Hound   17
Group 4th   GCh Windrock Little Town Flirt   Greyhound   12
BPIG   
Polo's Where Bling Is King
  Afghan Hound   N/A
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Polo's Where Bling Is King

Best Puppy In Breed
Polo's Where Bling Is King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Polo's Where Bling Is King

Junior Puppy Dog Class
1st Polo's Where Bling Is King


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Introducing Ike V. Grunsven

Best Of Opposite Sex
Shecaras Mayberry Melody

Best Puppy In Breed
Shecaras Mayberry Melody

Select Dog
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out

Select Bitch
GCh Bonsecours Lil' Sugar Rush



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Shecaras Mayberry Melody

Reserve Winners Bitch
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Open Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elance Falling Fire



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Sunhunde Wunder-Ful New Beginning

Best Of Opposite Sex
Klein Hunde Ganache MLD

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Klein Hunde Ganache MLD


Winners Dog: (2-1-1-1)
Klein Hunde Ganache MLD

Reserve Winners Dog
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Canadian Bred Dog Class
1st Klein Hunde Ganache MLD


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Klein Hunde Journey's End

Canadian Bred Bitch Class
1st Klein Hunde Journey's End

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Phantoms 24K Magic

Best Puppy In Breed
Phantoms 24K Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Phantoms 24K Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Phantoms 24K Magic

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kibo's Ray Of Sunshine At Jahina


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tybrushe's Livin The High Life
  Boxer   32
Group 2nd   
Ch Cassels Redline At Erobern
  Doberman Pinscher   31
Group 3rd   
GCh Nikita's Egyptian Cotton At Polarfleece
  Samoyed   28
Group 4th   
Ch Brazen Long Strange Trip
  Dogue de Bordeaux   21
BPIG   
Stoneyplains My Time To Shine
  Rottweiler   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Earthwind Sharp Dressed Man

Best Of Opposite Sex
Winterchill's Wyld N' Fancy

Best Puppy In Breed
Winterchill's Wyld N' Fancy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Winterchill's Wyld N' Fancy

Reserve Winners Bitch
Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Senior Puppy Bitch Class
1st Winterchill's Wyld N' Fancy

12-18 Month Bitch Class
1st Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Creo's Eiger Of Kelbern

Best Of Opposite Sex
Creo's Eternal Beauty

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Creo's Eiger Of Kelbern

Best Puppy In Breed
Bellas Berner Jasper


Winners Dog: (2-2-0-0)
Creo's Eiger Of Kelbern

Reserve Winners Dog
Bellas Berner Jasper

Senior Puppy Dog Class
1st Bellas Berner Jasper

12-18 Month Dog Class
1st Creo's Eiger Of Kelbern


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Creo's Eternal Beauty

Reserve Winners Bitch
Creo's Fitzroy Freyja

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Eternal Beauty

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Fitzroy Freyja

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tybrushe's Livin The High Life



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Cassels Redline At Erobern

Select Bitch
GCh ConnQuest Turn It On Again



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Janterra's Flaunt It

Open Bitch Class
1st Janterra's Flaunt It

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Brazen Long Strange Trip

Best Of Opposite Sex
GCh Grandmaster Brazen Alibi



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneyplains My Time To Shine

Best Puppy In Breed
Stoneyplains My Time To Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneyplains My Time To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Innovations Git R Done

Best Puppy In Breed
Ch Innovations Git R Done



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanook's Northern Footprint



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanook's Northern Footprint

Open Bitch Class
1st Nanook's Northern Footprint





Group 4 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   14
Group 2nd   
GCh Benchmark's Bella Amiga
  Border Terrier   13
Group 3rd   
Trotters Butterscotch Miss
  Scottish Terrier   5
Group 4th    Jonaire Kataxin High Jinx   Soft-Coated Wheaten Terrier   4
BPIG    Ourson Orion Psi Mysteria   Border Terrier   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GChB Benchmark's Bella Amiga

Best Of Opposite Sex
GCh Castle Guard Mount Banjo Amazeeano

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Ourson Orion Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
Ourson Orion Psi Mysteria

Select Dog
GChS Benchmark's Bright Shining Fame


Winners Dog: (2-3-2-1)
Ourson Orion Psi Mysteria

Reserve Winners Dog
Castle Guard Perfect Optimism

Junior Puppy Dog Class
1st Ourson Orion Psi Mysteria

12-18 Month Dog Class
1st Castle Guard Perfect Optimism

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Troll Dogs Gunter

Best Of Opposite Sex
Amarantine's Weaver Of Fate

Best Puppy In Breed
Tinydancer The Thunder Rolls



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Amarantine's Weaver Of Fate

Reserve Winners Bitch
Tinydancer The Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer The Thunder Rolls

Canadian Bred Bitch Class
1st Amarantine's Weaver Of Fate

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trotters Butterscotch Miss

Best Puppy In Breed
Trotters Butterscotch Miss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trotters Butterscotch Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Trotters Butterscotch Miss

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx

Best Puppy In Breed
Jonaire Kataxin High Jinx



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx

Senior Puppy Bitch Class
1st Jonaire Kataxin High Jinx

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Best Puppy In Breed
Windacre A Song In The Ayr At MacTal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal





Group 5 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   26
Group 2nd    Passionpaps Call Your Bluff   Papillon   24
Group 3rd   Ch Maniak's Hazel May Be Nuts   Griffon (Brussels)   21
Group 4th   
Kewpy's Cinnamon Girl
  Cavalier King Charles Spaniel   20
BPIG    Passionpaps Call Your Bluff   Papillon   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya

Best Of Opposite Sex
Exquisite Luxury Of Veevee

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya


Winners Dog: (1-3-0-0)
Exquisite Luxury Of Veevee

12-18 Month Dog Class
1st Exquisite Luxury Of Veevee


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya

Reserve Winners Bitch
Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz

12-18 Month Bitch Class
1st Dunyasha Zolotaya Imperiya

Canadian Bred Bitch Class
1st VeeVee's Roll Of The Dice

Open Bitch Class
1st Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kewpy's Cinnamon Girl

Select Bitch
GCh Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kewpy's Cinnamon Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Kewpy's Cinnamon Girl

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Best Of Opposite Sex
Miss M's Blazing Sun

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Best Puppy In Breed
Miss M's Blazing Sun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Miss M's Blazing Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Miss M's Blazing Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Open Bitch Class
1st Miss M's Star Magnolia

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lemieux's King Of The Gods



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Hex's Wind And Reign

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Hex's Wind And Reign

Best Puppy In Breed
Hex's Wind And Reign


Winners Dog: (3-4-1-0)
Hex's Iconic Louis V

Reserve Winners Dog
Hex's Papa's A Rolling Stone

Canadian Bred Dog Class
1st Hex's Iconic Louis V
2nd Rosen's Lucius Lysander

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Papa's A Rolling Stone


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Hex's Wind And Reign

Reserve Winners Bitch
Shantel's The Secret Is In The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Hex's Wind And Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Celestial Delight From Aradia

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's The Secret Is In The Stars

Open Bitch Class
1st Ethereal's Livin' On The Edge

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maniak's Hazel May Be Nuts



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
That's Carlosas Bandera Pirata

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Bandera Pirata


Winners Dog: (1-0-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Junior Puppy Dog Class
1st That's Carlosas Bandera Pirata


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Passionpaps Call Your Bluff

Best Of Opposite Sex
Flolin Andali Follow The Son

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Passionpaps Call Your Bluff

Best Puppy In Breed
Passionpaps Call Your Bluff


Winners Dog: (1-2-0-0)
Flolin Andali Follow The Son

Open Dog Class
1st Flolin Andali Follow The Son


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Passionpaps Call Your Bluff

Reserve Winners Bitch
Kaiana Topflite 5th Avenue

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaiana Topflite 5th Avenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Passionpaps Call Your Bluff

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diogenoir Wandering Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diogenoir Wandering Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diogenoir Wandering Soul

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nadals Polar Bear

Best Puppy In Breed
Nadals Polar Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nadals Polar Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Nadals Polar Bear


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit

Open Bitch Class
1st Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit





Group 6 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U
  Shih Tzu   19
Group 2nd   
GCh Aviator's Candle In The Wind At Esprit
  Poodle (Standard)   17
Group 3rd   
GChB Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   13
Group 4th   
Ch Rugerlane That's One Way Of Putin It
  Bulldog   6
BPIG   
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U
  Shih Tzu   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

Best Of Opposite Sex
Dalnavert's Ice Maiden

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

Best Puppy In Breed
Dalnavert's Ice Maiden


Winners Dog: (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

12-18 Month Dog Class
1st Master Marksman Hascikova


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dalnavert's Ice Maiden

Reserve Winners Bitch
Dalnavert Luvit Kate Spade

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Kate Spade

Open Bitch Class
1st Dalnavert's Ice Maiden

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It

Best Puppy In Breed
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Echoviews Nu Moon Rising



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Echoviews Nu Moon Rising

Reserve Winners Bitch
Echoviews Faith Of The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Echoviews Faith Of The Heart

Open Bitch Class
1st Echoviews Nu Moon Rising

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiji Get Another Boyfriend

Best Puppy In Breed
Kiji Get Another Boyfriend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiji Get Another Boyfriend

Junior Puppy Dog Class
1st Kiji Get Another Boyfriend


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
GChS Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Balladair's Shelby Bejewelled

Best Puppy In Breed
Balladair's Shelby Bejewelled


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Aviator's Candle In The Wind At Esprit

Best Of Opposite Sex
Belcourt Reach For The Stars

Best Puppy In Breed
Belcourt Reach For The Stars

Select Bitch
GCh Safari's Visualart Can't Dim My Shine


Winners Dog: (1-0-1-2)
Belcourt Reach For The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Reach For The Stars


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Best Of Opposite Sex
Ch Jadesilk In The Firelight

Best Puppy In Breed
Jadesilk Hopelessly Devoted To U



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Junior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Hopelessly Devoted To U



Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   
GChB Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   34
Group 3rd   
Ch Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   32
Group 4th   
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   31
BPIG    Cassbar Laureate All Fired Up   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

Best Puppy In Breed
Catalyst's Red Headed Stranger



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Ch Kiji Crazy In Love

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Uproar's Standing Outside The Fire

Best Puppy In Breed
Ch Kiji Crazy In Love

Select Bitch
Ch Kinring's Act Of Valour


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Risk'N Hope's Follow The Beat

12-18 Month Bitch Class
1st Risk'N Hope's Follow The Beat

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Select Dog
Ch Picardiers Opportunity Knocks



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler

Best Puppy In Breed
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler

Senior Puppy Dog Class
1st Deja Vu Popsakadoo Time Traveler


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB PrairiePine The Lawman Of Tairis

Best Of Opposite Sex
Cardross Love Is A Rose

Best Puppy In Breed
Cardross Love Is A Rose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cardross Love Is A Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Love Is A Rose

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh DK Shadagrace Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Shadagrace Can't Stop The Feeling

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Shadagrace Can't Stop The Feeling

Best Puppy In Breed
Sugarok Sweet Georgia Brown


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Shadagrace Can't Stop The Feeling

Reserve Winners Bitch
Sugarok Sweet Georgia Brown

Junior Puppy Bitch Class
1st Sugarok Sweet Georgia Brown

Open Bitch Class
1st Shadagrace Can't Stop The Feeling

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Silverado's Take A Chance

Best Of Opposite Sex
Mystksand Just Give Me A Reason

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Silverado's Take A Chance

Best Puppy In Breed
Silverado's Take A Chance


Winners Dog: (1-3-0-0)
Mystksand Just Give Me A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Mystksand Just Give Me A Reason


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Silverado's Take A Chance

Reserve Winners Bitch
Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey

Senior Puppy Bitch Class
1st Silverado's Take A Chance

Canadian Bred Bitch Class
1st Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey

Open Bitch Class
1st Flyko's Deadly Kiss

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Woolkin's Hello World



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
Cassbar Laureate All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Cassbar's Echo The Future

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Cassbar Laureate All Fired Up

Best Puppy In Breed
Cassbar Laureate All Fired Up

Select Dog
Ch Emmy's Main Squeeze


Winners Dog: (2-5-2-0)
Cassbar Laureate All Fired Up

Reserve Winners Dog
Miqelon Proper 12

Junior Puppy Dog Class
1st Cassbar Laureate All Fired Up

Open Dog Class
1st Miqelon Proper 12


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Cassbar's Echo The Future

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Intrigue

Junior Puppy Bitch Class
1st Emmys Ooh La La
2nd Cassbar Laureate Luminous

Senior Puppy Bitch Class
1st Beldawn Illumination

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cassbar's Echo The Future

Open Bitch Class
1st Amberlyn's Intrigue

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Curig A New Hope

Best Of Opposite Sex
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Select Dog
Ch Night Keepish Flying High

Select Bitch
Ch Gsw Fire Fox's Jazz


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By