Comox Valley Kennel Club
Saturday, June 9, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Newfoundland  
GChEx Heartsease Empress Of India
Points: 168 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathrine Grant
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 140
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Chinese Crested  
Ch Swifthaven Talk Of The Town
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Portuguese Water Dog   Justlyd's Matter Of Fact
Best Veteran In Show
Judge: Kathrine Grant
Rottweiler  GCh Qualicums Electra V Tokosha
Best Altered In Show
Judge: Kathrine Grant
Miniature Pinscher  Ch Aristeia Pinnacole Lady Dogga








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   44
Group 2nd   
Ch LK Roxy Blue
  Lagotto Romagnolo   35
Group 3rd   
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin
  Weimaraner   34
Group 4th   Ch Kermodei's Operation Rudder   Retriever (Labrador)   32
BPIG   
Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whistle Stop Wynner Takes All   Spaniel (Irish Water)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LK Roxy Blue



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trapper Kajminia


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trapper Kajminia


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Puppy In Breed
Duenorth Flyin Higher N Higher

Select Dog
GChEx Eagletarn One Of The Few


Winners Dog: (1-0-1-0)
Duenorth Flyin Higher N Higher


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 12 pts (5-4-2-2)
Ch Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Goldenmoment's Just Winging It

Best Of Winners: (5-4-2-2)
Goldenmoment's Just Winging It

Best Puppy In Breed
Tamarack's Icing On The Cake

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing

Select Bitch
Ch Riverdance Dippity Do


Winners Dog: (5-4-2-2)
Goldenmoment's Just Imagine

Reserve Winners Dog
Angel N Pulali's Midnight Thriller


Winners Bitch: (5-4-2-2)
Goldenmoment's Just Winging It

Reserve Winners Bitch
Tamarack's Icing On The Cake

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Kermodei's Operation Rudder

Best Of Opposite Sex
Makaila's Miss Nibbs

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Makaila's Dapper Revelation


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Makaila's Miss Nibbs

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
Ch Agilefox's Pearl Ensign

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Foxgrove A Rose For Seaterrace

Best Puppy In Breed
Ch Agilefox's Pearl Ensign

Select Dog
Ch Javahill Rides To The Great Lakes


Winners Dog: (1-4-3-1)
Seaterrace's Mr Bean


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Foxgrove A Rose For Seaterrace

Reserve Winners Bitch
Kijabewinds Perfect Pitch

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Plaisance King Of The Lyrics

Best Of Opposite Sex
Summerhill She Knows She Can Fly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Plaisance King Of The Lyrics


Winners Dog: (1-1-0-0)
Plaisance King Of The Lyrics


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Summerhill She Knows She Can Fly

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Finn McCool



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Star-Vue's Flyaway

Best Of Opposite Sex
GCh Jarde Winter Storm

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cantabria Ode To Joy

Best Puppy In Breed
Sherlock Aced Our Heart


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sherlock Aced Our Heart


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cantabria Ode To Joy

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Puppy In Breed
Realta Let It Rain At Cuchulain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Realta Let It Rain At Cuchulain

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain

Best Puppy In Breed
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shayla's Northstar of Jaybren

Best Of Opposite Sex
Riverside's Knockout

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shayla's Northstar of Jaybren

Best Puppy In Breed
Shayla's Northstar of Jaybren


Winners Dog: (1-2-0-0)
Riverside's Knockout


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shayla's Northstar of Jaybren

Reserve Winners Bitch
Vitali's Summer Fantasia

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Target's Ltd Edition V Rosewin







Group 2 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   Ch Sinclair Fly Like A Bird   Whippet   16
Group 2nd    Akashima's Kochi-Ken Shiroku   Shikoku   11
Group 3rd   
Ch Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   8
Group 4th   Ch Khandhu O So Dapper   Afghan Hound   2
BPIG    Akashima's Kochi-Ken Shiroku   Shikoku   N/A
Best Veteran In Group    Karnak Georgie Girl For Charikar   Afghan Hound   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Khandhu O So Dapper


Winners Dog: (2-0-1-0)
Countrywind's A Cut Above

Reserve Winners Dog
Countrywind's Craftsman


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Tamaridges Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge

Select Dog
Ch Foxtrot Priderock At Tamaridge

Select Bitch
Ch Coso's Longest Sunny Day Of Khoikhoi


Winners Dog: (2-0-2-2)
Nkosi Ongoing Success Odin

Reserve Winners Dog
Sunstorm's The Devil's In De Tail


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Akashima's Kochi-Ken Shiroku

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi-Ken Shiroku

Select Dog
Ch Shuureihou Go Fukasou


Winners Dog: (2-0-1-0)
Akashima's Kochi-Ken Shiroku

Reserve Winners Dog
Akashima's Kochi-Ken Yokishinai


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Sinclair Fly Like A Bird

Best Of Opposite Sex
Hilerica Partner In Crime

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Hilerica Jail Bait

Best Puppy In Breed
Hilerica Partner In Crime


Winners Dog: (1-1-0-3)
Hilerica Partner In Crime


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Hilerica Jail Bait





Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Empress Of India
  Newfoundland   27
Group 2nd   
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk
  Rottweiler   26
Group 3rd   
GCh Legendale Addiction V Goldgrove
  Doberman Pinscher   16
Group 4th   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   13
BPIG    High Winds Admiral At Sea   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Justlyd's Matter Of Fact   Portuguese Water Dog   0
Best Veteran In Group   GCh Qualicums Electra V Tokosha   Rottweiler   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Baybern's Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Annora

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Doubledutch's Annora


Winners Dog: (1-3-1-0)
Vip Graco Z Deikowej Doliny


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Doubledutch's Annora

Reserve Winners Bitch
Bayberns Close To My Heart

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Gaffle's Place UR Bets On Me V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
Ch Banbury's ZZ Chops

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Banbury's Between The Flags

Best Puppy In Breed
Banbury's Between The Flags


Winners Dog: (1-1-1-1)
Banbury's Between The Flags


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Shayla's Island Echo

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Legendale Addiction V Goldgrove

Best Of Opposite Sex
Braebrook's World Is My Oyster

Select Dog
GCh Fiveam's Finish What Ya Started



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Braebrook's World Is My Oyster

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Heartsease Empress Of India



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
High Winds Admiral At Sea

Best Of Opposite Sex
Ch Eauchien's Quinta

Best Of Winners: (2-1-0-1)
High Winds Admiral At Sea

Best Puppy In Breed
High Winds Admiral At Sea


Winners Dog: (2-1-0-1)
High Winds Admiral At Sea

Reserve Winners Dog
Justlyd's I Control The Arrow


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Eauchien's Kola





Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   14
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   13
Group 3rd   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   12
Group 4th    Lil'itch J'Cobe Satisfaction   Fox Terrier (Smooth)   10
BPIG   
Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alpine's Mudhoney



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alpine's Mudhoney

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tidewalker Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Ryba's Skyfall

Best Puppy In Breed
Ryba's Skyfall



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ryba's Skyfall

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare

Best Of Opposite Sex
Saucydog's Blazing Comet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare


Winners Dog: (1-1-0-0)
Saucydog's Solar Flare


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Saucydog's Blazing Comet

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lil'itch J'Cobe Satisfaction



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lil'itch J'Cobe Satisfaction

Reserve Winners Bitch
Lil'Itch Skylarke

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Krown Fashionably Smooth

Best Puppy In Breed
Krown Fashionably Smooth

Select Dog
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Krown Fashionably Smooth

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Trotters Man In Black



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   21
Group 2nd   Ch Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   20
Group 3rd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   19
Group 4th   Ch Marron Make My Day   Papillon   16
BPIG   
Ch Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group    Evernoble Cast In Stone   Pomeranian   0
Best Altered In Group   Ch Aristeia Pinnacole Lady Dogga   Miniature Pinscher   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wynneiras Bo Diddley

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Polar Princess

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wynneiras Double Shot

Best Puppy In Breed
Wynneiras Polar Princess


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wynneiras Double Shot


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wynneiras Polar Princess

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantebury Sunshine N Whiskey



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Mistytrails Cambridge Duchess

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (2-2-1-1)
MistyTrails Prada's Island Girl

Best Puppy In Breed
Ch Mistytrails Cambridge Duchess


Winners Dog: (2-2-1-1)
Bopcha Oliver Twist At Panacia

Reserve Winners Dog
Misty N'Rednet Cheeky Chocolate


Winners Bitch: (2-2-1-1)
MistyTrails Prada's Island Girl

Reserve Winners Bitch
Tapscott's Some Kinda Cracker Jack

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
As Right As Rain's Sterling Silver

Best Puppy In Breed
As Right As Rain's Sterling Silver






Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Marron Make My Day


Winners Dog: (2-0-1-0)
Castel's Ex Pistol

Reserve Winners Dog
Flinters Delytful New T Town


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Debonne's Ojibwe Grand Chief

Select Dog
Ch Furrycreek's Fact Or Fiction


Winners Dog: (1-0-2-0)
Debonne's Ojibwe Grand Chief


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lemoges Wild Blackberry

Best Puppy In Breed
Lemoges Wild Blackberry



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lemoges Wild Blackberry

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions







Group 6 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   21
Group 2nd   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   14
Group 3rd   
Island West Lil Miss Addams
  Schipperke   13
Group 4th   
Ch Awesome Faith Wintergardens Fortune
  Poodle (Standard)   10
BPIG   
Ch Jinks Phenom
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trekhond's Midnight Kiss   Tibetan Spaniel   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Wynneiras Smokestack Lightning

Best Of Opposite Sex
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wynneiras Smokestack Lightning

Select Dog
GCh Wynneira's Born To Be Bad


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wynneiras Smokestack Lightning


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Jinks The Jokes On You

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Jinks Phenom

Best Puppy In Breed
Jinks Phenom

Select Bitch
Ch Waylin's Peaches And Cream


Winners Dog: (2-3-0-2)
Jinks The Jokes On You

Reserve Winners Dog
Luvaluv's Jazzman Of Swing


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Jinks Phenom

Reserve Winners Bitch
Simcoe's UR Not Yourself Waylin

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellissimo's Miss Sassy Pants

Best Puppy In Breed
Bellissimo's Miss Sassy Pants



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellissimo's Miss Sassy Pants

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Unforgetabul! That's Paris

Best Of Opposite Sex
Cantu's Timeliss Armani

Best Puppy In Breed
Cantu's Timeliss Armani


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cantu's Timeliss Armani


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Awesome Faith Wintergardens Fortune

Best Of Opposite Sex
Delphinium's Mr. Bojangles

Best Puppy In Breed
Ch Awesome Faith Wintergardens Fortune

Select Bitch
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony


Winners Dog: (2-0-0-2)
Delphinium's Mr. Bojangles

Reserve Winners Dog
Lemoges Dream Weaver


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Island West Lil Miss Addams



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Island West Lil Miss Addams

Reserve Winners Bitch
Shady Sadie Of Islandwest

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'





Group 7 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Valubal What Happens In Vegas
  Old English Sheepdog   19
Group 2nd   
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam
  Puli   15
Group 3rd    Belmark Tresta Aerosmith   Shetland Sheepdog   14
Group 4th   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   8
BPIG    Belmark Tresta Aerosmith   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Furrycreek Arctic Sky Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Baywind's Saltwater Cowboy

Best Puppy In Breed
Baywind Tailor Made In Tinseltown



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Baywind Tailor Made In Tinseltown

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kelkary's Melt My Heart



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ross' Charlie

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ross' Charlie

Best Puppy In Breed
Ross' Charlie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ross' Charlie


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Woodside's Charming

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChEx Valubal What Happens In Vegas

Best Of Opposite Sex
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You

Select Dog
GCh Bottom Shaker Zhivko Of Stoneyroyde



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Stoneyroyde Black Eyed Dolly

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Kelsey Of H'Kusam



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Belmark Tresta Aerosmith

Best Of Opposite Sex
Stoneboat's Unsinkable

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Belmark Tresta Aerosmith

Best Puppy In Breed
Belmark Tresta Aerosmith

Select Dog
Ch Lasair Dreamchase OMarpointe


Winners Dog: (1-4-1-0)
Belmark Tresta Aerosmith


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Stoneboat's Unsinkable

Reserve Winners Bitch
Stoneboat Dot Sea Eh

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Orden Keltov Nouvelle Treasure-N-Trendy


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By