Evangeline Kennel Club
Sunday, June 26, 2022 - Show-3



Related Results

Conformation

Saturday, June 25 (Show-1)
Saturday, June 25 (Show-2)
Sunday, June 26 (Show-3)
Sunday, June 26 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jeremy Browne
Weimaraner  
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jeremy Browne
German Shepherd Dog  
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
Points: 107
Best Puppy In Show
Judge: Jeremy Browne
Poodle (Miniature)  
Napoli We'll Dance The Night Away
Best Altered In Show
Judge: Jeremy Browne
Spaniel (English Springer)  Ch Bryden's Black Velvet








Group 1 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   28
Group 2nd   
GChB Zion's Captain America
  Spaniel (American Cocker)   27
Group 3rd   
GCh Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   23
Group 4th   
Ch Nikmor's Winner Takes It All
  Retriever (Golden)   22
BPIG   
Ch Nikmor's Winner Takes It All
  Retriever (Golden)   3
Best Altered In Group   Ch Bryden's Black Velvet   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Jeremy Browne

Best Puppy In Breed
DuValin Quartz


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Senior Puppy Dog Class
1st DuValin Quartz


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Everwood Connect The Dots

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
One Shining Fleetwing Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
One Shining Fleetwing Star

Reserve Winners Bitch
Briarpatch Scilla

Open Bitch Class
1st One Shining Fleetwing Star
2nd Briarpatch Scilla

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 10 pts (0-5-5-1)
Ch Nikmor's Winner Takes It All

Best Of Opposite Sex
Ambercroft's Secret Fancy Pants At Fare

Best Puppy In Breed
Ch Nikmor's Winner Takes It All

Select Dog
GChEx Ambertru's I'll Call'M George


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Wildknight We Will Always Have Paris



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Camlab's Hotel California

12-18 Month Bitch Class
1st Camlab's Hotel California

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Tipping Rock Centerfield At Hawks Nest



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
GCh Zion's Victorious Daisy


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Segre's Aim For The Moon



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bryden's Black Velvet

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
Admindac The Time Is Now MSCP
  Dachshund (Miniature Smooth)   6
Group 3rd   
Ch Passport Are There Lines SS
  Dachshund (Standard Smooth)   1
Group 4th    Glenamadda Vincent Van Gogh At Kaldaun   Irish Wolfhound   0
BPIG    Sarjo's Scandal In Cairo   Rhodesian Ridgeback   3
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Best Of Opposite Sex
Admindac Time Waits For No One MSCP

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS


Winners Dog: (3-2-0-0)
Admindac Time Waits For No One MSCP

Reserve Winners Dog
Admindac Shellac Chartered MS

Junior Puppy Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS

Canadian Bred Dog Class
1st Admindac Shellac Chartered MS

Open Dog Class
1st Admindac Time Waits For No One MSCP


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Reserve Winners Bitch
Admindac's A Clear Finish MS

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac The Time Is Now MSCP

Open Bitch Class
1st Admindac's A Clear Finish MS

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenamadda Vincent Van Gogh At Kaldaun


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Cataraqui Ringmaster

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Sarjo's Hakuna Matata

Best Puppy In Breed
Sarjo's Scandal In Cairo


Winners Dog: (2-2-1-1)
Cataraqui Ringmaster

Reserve Winners Dog
Cataraqui Climb Every Mountain

Canadian Bred Dog Class
1st Cataraqui Climb Every Mountain

Open Dog Class
1st Cataraqui Ringmaster


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Sarjo's Hakuna Matata

Reserve Winners Bitch
Sarjo's Scandal In Cairo

Senior Puppy Bitch Class
1st Sarjo's Scandal In Cairo

Open Bitch Class
1st Sarjo's Hakuna Matata





Group 3 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   19
Group 2nd   Ch Snowshoe Rise And Shine   Samoyed   14
Group 3rd   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   11
Group 4th   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   10
BPIG   
Ch Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   3
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Novamals Autumn Uprising



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kidanga's C'est La Vie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bernova Tricks Are For Kids

12-18 Month Bitch Class
1st Bernova Tricks Are For Kids

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Of Opposite Sex
Icon N Backshift's Breakin' The Bank

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pine Ridge's Chasing Dreams

Best Puppy In Breed
Icon N Mystik'l's La Vie En Rose At Backshift


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pine Ridge's Chasing Dreams

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Chasing Dreams

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel

Reserve Winners Bitch
Prairie Creeks Bohemian Rhapsody

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creeks Bohemian Rhapsody

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Guardian Angel

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
GCh Cassels Red Sky At Night


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream

Best Of Opposite Sex
Karador's Legend In My Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream

Best Puppy In Breed
Creek Danes A Rock In The Stream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Open Dog Class
1st Karador's Legend In My Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Creek Danes A Rock In The Stream

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Snowshoe Rise And Shine

Select Bitch
GCh Dushanbe's Sweeter Dreams







Group 4 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   8
Group 2nd   
KinCara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   7
Group 3rd    Brightrain's Hey There Delilah   Border Terrier   4
Group 4th   
Ch Blue Ribbon Black Dahlia
  Bull Terrier   2
BPIG   
KinCara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   3
Best Altered In Group   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Brightrain's Hey There Delilah

Best Of Opposite Sex
Ch Brightrain's A Step In Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brightrain's Hey There Delilah

Open Bitch Class
1st Brightrain's Hey There Delilah

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Best Of Opposite Sex
KinCara Lady Grace Annapolis

Best Of Winners: (1-1-1-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Best Puppy In Breed
KinCara Dressed Me In Argyle

Select Dog
Ch Kincora's Qualicom Spirit


Winners Dog: (1-1-1-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Junior Puppy Dog Class
1st KinCara Dressed Me In Argyle


Winners Bitch: (1-1-1-0)
KinCara Lady Grace Annapolis

Junior Puppy Bitch Class
1st KinCara Lady Grace Annapolis

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keigan's Weekend At Bernies







Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Whiteheather WYSIWYG





Group 5 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge   Papillon   16
Group 2nd   
IslandGems Dreams Come True
  Toy Fox Terrier   12
Group 3rd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   11
Group 4th   
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari
  Affenpinscher   10
BPIG   
Sushines Reign Of Fire
  Cavalier King Charles Spaniel   3
Best Altered In Group   
Aura's Golden Cosmos
  Pug   0
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Whimsy's Joy Of Evie

Best Of Opposite Sex
Sushines Firelight Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Sushines Reign Of Fire

Best Puppy In Breed
Sushines Reign Of Fire

Select Bitch
GCh Sigma Chi's Liberty Bell


Winners Dog: (1-2-0-2)
Sushines Firelight Dancer

Junior Puppy Dog Class
1st Sushines Firelight Dancer


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Sushines Reign Of Fire

Reserve Winners Bitch
Sushines Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushines Reign Of Fire
2nd Sushines Girl On Fire

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Delsols Road To Avonlea At Moonbeams

Best Of Opposite Sex
Moonbeam's Celtic Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Delsols Road To Avonlea At Moonbeams


Winners Dog: (1-1-0-0)
Moonbeam's Celtic Dancer

Open Dog Class
1st Moonbeam's Celtic Dancer

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sheepin The Heart Of Rome



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Karowyns Ride

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Kinduhaven's Sassy Kildrummy Storm Surge

Select Dog
Ch Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Gnomehavens Karowyns Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehavens Karowyns Ride

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze

Open Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze




Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Aura's Golden Cosmos


Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Dreams Come True



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Dreams Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st IslandGems Dreams Come True

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Celtmacbhaid I Got You Babe
  French Bulldog   13
Group 2nd   
Napoli We'll Dance The Night Away
  Poodle (Miniature)   9
Group 3rd   
Ch Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   7
Group 4th   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   6
BPIG   
Napoli We'll Dance The Night Away
  Poodle (Miniature)   3
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellissimo's Super Trooper



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Bluemount It's A Wonderful Life

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bluemount It's A Wonderful Life

Best Puppy In Breed
Bluemount Gold From The Sky

Select Bitch
GChB Celtmacbhaid We Will Rock You


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bluemount Gold From The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Bluemount Gold From The Sky


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bluemount It's A Wonderful Life

12-18 Month Bitch Class
1st Bluemount It's A Wonderful Life

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
EastOzeans Set Your Love Adryft

Best Of Winners: (1-1-0-1)
EastOzeans Let Your Dreams Set Sail

Best Puppy In Breed
EastOzeans Let Your Dreams Set Sail


Winners Dog: (1-1-0-1)
EastOzeans Set Your Love Adryft

Senior Puppy Dog Class
1st EastOzeans Set Your Love Adryft


Winners Bitch: (1-1-0-1)
EastOzeans Let Your Dreams Set Sail

Senior Puppy Bitch Class
1st EastOzeans Let Your Dreams Set Sail

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Aurei Velleris Faina

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-0)
Napoli We'll Dance The Night Away

Senior Puppy Dog Class
1st Napoli We'll Dance The Night Away


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aurei Velleris Faina

12-18 Month Bitch Class
1st Aurei Velleris Faina

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Argentan's Platinum Overdrive

Best Puppy In Breed
Argentan's Platinum Overdrive


Winners Dog: (2-0-0-0)
Argentan's Platinum Overdrive

Reserve Winners Dog
Epic Quest's Make You Stop N Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Argentan's Platinum Overdrive

12-18 Month Dog Class
1st Epic Quest's Make You Stop N Stare


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Jempaws Healing Broken Hearts Mender



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Bea Sawka Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   34
Group 2nd   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   29
Group 3rd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   28
Group 4th   
GCh Brookdale Over The Sea To Skye
  Collie (Rough)   25
BPIG    Brandamike Sweet Peaches   Shetland Sheepdog   3
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
GCh Troves Just Peachy

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Saltspray's I Can Do This All Day

Select Dog
Ch Paramount Pristine Riptide With Cedarhill

Select Bitch
GCh Styrka's Dark Magic


Winners Dog: (2-5-2-2)
Saltspray's I Can Do This All Day

Reserve Winners Dog
Riverside Nor'easter Blizzard

Canadian Bred Dog Class
1st Saltspray's I Can Do This All Day

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Riverside Nor'easter Blizzard


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Riverside Ray Of Sunshine

Reserve Winners Bitch
Garrison's Goddess Of Light And Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Malka's New Beginnings

Canadian Bred Bitch Class
1st Garrison's Goddess Of Light And Dark
2nd Malka's Bar None
3rd Saltsprays Haters Gunna Hate

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riverside Ray Of Sunshine

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Solstice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Solstice

12-18 Month Bitch Class
1st Beardsanbrow's Solstice

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brookdale Over The Sea To Skye



Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fonehill Coat Of Many Colors

Best Puppy In Breed
Fonehill Coat Of Many Colors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fonehill Coat Of Many Colors

Junior Puppy Bitch Class
1st Fonehill Coat Of Many Colors

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Best Puppy In Breed
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Select Dog
GChS Riverryan Just Do It



Winners Bitch: (1-2-2-0)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Reserve Winners Bitch
Allie Oops Von Micurs

Senior Puppy Bitch Class
1st Moda's Fancy Don't Let Me Down

Open Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Best Of Opposite Sex
Ch Sunnyseas Knight's Quest

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Brandamike Full Throttle

Best Puppy In Breed
Brandamike Sweet Peaches


Winners Dog: (1-3-1-1)
Brandamike Full Throttle

Open Dog Class
1st Brandamike Full Throttle


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Wyndenfog's New Beginnings

Reserve Winners Bitch
Brandamike Sweet Peaches

Senior Puppy Bitch Class
1st Brandamike Sweet Peaches

Canadian Bred Bitch Class
1st Brandamike My Cup Of Tea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wyndenfog's New Beginnings

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Vastgota Irish Clover ST



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vastgota Irish Clover ST

Reserve Winners Bitch
Alkemi Daisy Bell LT

Open Bitch Class
1st Vastgota Irish Clover ST
2nd Alkemi Daisy Bell LT

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Curig CuSithe Chardi Kala Vibe

Best Of Opposite Sex
GCh Curig Catch A Falling Star


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By