Evangeline Kennel Club
Saturday, June 25, 2022 - Show-1



Related Results

Conformation

Saturday, June 25 (Show-1)
Saturday, June 25 (Show-2)
Sunday, June 26 (Show-3)
Sunday, June 26 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Daniel Dowling (Dr)
Bullmastiff  
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Daniel Dowling (Dr)
Toy Manchester Terrier  
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
Points: 115
Best Puppy In Show
Judge: Daniel Dowling (Dr)
Border Terrier  
Ch Ganymede's Aerwyna
Best Altered In Show
Judge: Daniel Dowling (Dr)
Pug  
GCh Riverview's Ms. Belle Starr








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   29
Group 2nd   
GChS Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   28
Group 3rd   
DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   18
Group 4th   
GCh Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   17
BPIG   
DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Best Altered In Group   Ch Bryden's Black Velvet   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Best Puppy In Breed
DuValin Quartz


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Quartz

Senior Puppy Dog Class
1st DuValin Quartz


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Everwood Connect The Dots

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Everwood Connect The Dots

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
One Shining Fleetwing Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
One Shining Fleetwing Star

Reserve Winners Bitch
Briarpatch Scilla

Open Bitch Class
1st One Shining Fleetwing Star
2nd Briarpatch Scilla

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 9 pts (0-5-4-1)
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Opposite Sex
Mermaid Fin's Little Mako

Best Puppy In Breed
Mermaid Fin's Little Mako

Select Dog
GChB Bitagold Cardshark At Mermaid

Select Bitch
Ch Mermaid's Eastcoast Gurlship



Winners Bitch: (0-5-4-1)
Mermaid Fin's Little Mako

Reserve Winners Bitch
Jackson's Gold Dust Women

Junior Puppy Bitch Class
1st Mermaid Fin's Little Mako
2nd Canwin Seas The Day

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikmor's Does Your Mother Know
2nd Ambercroft's Secret Fancy Pants At Fare

12-18 Month Bitch Class
1st Jackson's Gold Dust Women

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wildknight We Will Always Have Paris



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Red Dory Rawley


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Jump The Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Jump The Gun

12-18 Month Dog Class
1st Harbinger's Jump The Gun


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Zion's Victorious Daisy

Best Of Opposite Sex
GChB Marsuvica's Golden Boy

Select Dog
GChS Zion's Captain America

Select Bitch
GCh Clanagroe's Sweet Spirit Of Saorise


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Segre's Aim For The Moon



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bryden's Black Velvet

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamand's Flying Solo At NevaehLea



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Daniel Dowling (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 2nd   
Ch Passport Are There Lines SS
  Dachshund (Standard Smooth)   7
Group 3rd   
Admindac The Time Is Now MSCP
  Dachshund (Miniature Smooth)   6
Group 4th    Glenamadda Vincent Van Gogh At Kaldaun   Irish Wolfhound   1
BPIG   
Admindacs Just In Time MS
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Best Of Opposite Sex
Admindac Shellac Chartered MS

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS


Winners Dog: (3-2-0-0)
Admindac Shellac Chartered MS

Reserve Winners Dog
Admindacs Just In Time MS

Junior Puppy Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS

Canadian Bred Dog Class
1st Admindac Shellac Chartered MS

Open Dog Class
1st Admindac Time Waits For No One MSCP


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Admindac The Time Is Now MSCP

Reserve Winners Bitch
Admindac's A Clear Finish MS

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindac The Time Is Now MSCP

Open Bitch Class
1st Admindac's A Clear Finish MS

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Passport Are There Lines SS



Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glenamadda Vincent Van Gogh At Kaldaun


Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Voiture Noire Of Course


Winners Dog: (3-0-0-1)
Voiture Noire Of Course

Reserve Winners Dog
Cataraqui Ringmaster

Canadian Bred Dog Class
1st Cataraqui Climb Every Mountain

Open Dog Class
1st Voiture Noire Of Course
2nd Cataraqui Ringmaster


Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ashemburg's Vanquishing Bellatrix



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ashemburg's Vanquishing Bellatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashemburg's Vanquishing Bellatrix





Group 3 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   18
Group 2nd   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   14
Group 3rd   
GCh Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   13
Group 4th    Karador's Legend In My Time   Great Dane   8
BPIG   
Ch Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernova Tricks Are For Kids



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernova Tricks Are For Kids

12-18 Month Bitch Class
1st Bernova Tricks Are For Kids

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Of Opposite Sex
Icon N Backshift's Breakin' The Bank

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pine Ridge's Chasing Dreams

Best Puppy In Breed
Pine Ridge's Chasing Dreams


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pine Ridge's Chasing Dreams

Senior Puppy Dog Class
1st Pine Ridge's Chasing Dreams

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel

Reserve Winners Bitch
Prairie Creeks Bohemian Rhapsody

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creeks Bohemian Rhapsody

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Guardian Angel

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Best Of Opposite Sex
Creek Danes A Rock In The Stream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Best Puppy In Breed
Creek Danes A Rock In The Stream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Karador's Legend In My Time

Open Dog Class
1st Karador's Legend In My Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Creek Danes A Rock In The Stream

Junior Puppy Bitch Class
1st Creek Danes A Rock In The Stream

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Snowshoe Rise And Shine

Select Bitch
GCh Dushanbe's Sweeter Dreams



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unicornhill The Inquirer

Best Puppy In Breed
Unicornhill The Inquirer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unicornhill The Inquirer

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill The Inquirer





Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Blue Ribbon Black Dahlia
  Bull Terrier   10
Group 2nd   
Ch Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   8
Group 3rd   
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   5
Group 4th   Ch Keigan's Weekend At Bernies   Soft-Coated Wheaten Terrier   4
BPIG   
Ch Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   N/A
Best Altered In Group   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Ganymede's Aerwyna

Best Of Opposite Sex
Eagle Jorah Psi Mysteria

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Eagle Jorah Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
GChB Ganymede's Aerwyna


Winners Dog: (1-1-0-1)
Eagle Jorah Psi Mysteria

Open Dog Class
1st Eagle Jorah Psi Mysteria


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Castleguard JT Ambrosia

Senior Puppy Bitch Class
1st Castleguard JT Ambrosia

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia

Best Puppy In Breed
Hillbullys I'm The Superwoman



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hillbullys I'm The Superwoman

Junior Puppy Bitch Class
1st Hillbullys I'm The Superwoman

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Best Of Opposite Sex
KinCara Lady Grace Annapolis

Best Of Winners: (2-1-0-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Best Puppy In Breed
KinCara Dressed Me In Argyle


Winners Dog: (2-1-0-0)
KinCara Dressed Me In Argyle

Reserve Winners Dog
Kincora's Qualicom Spirit

Junior Puppy Dog Class
1st KinCara Dressed Me In Argyle

Open Dog Class
1st Kincora's Qualicom Spirit


Winners Bitch: (2-1-0-0)
KinCara Lady Grace Annapolis

Junior Puppy Bitch Class
1st KinCara Lady Grace Annapolis

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keigan's Weekend At Bernies







Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Whiteheather WYSIWYG





Group 5 - Daniel Dowling (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   18
Group 2nd   
Ch Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana
  Coton De Tulear   17
Group 3rd    Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha   Papillon   16
Group 4th   
Encores A Touch Of Drama At Sheepin
  Miniature Pinscher   12
BPIG   
Sushines Reign Of Fire
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Altered In Group   
GCh Riverview's Ms. Belle Starr
  Pug   0
Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari



Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Whimsy's Joy Of Evie

Best Of Opposite Sex
Sushines Firelight Dancer

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Whimsy's Joy Of Evie

Best Puppy In Breed
Sushines Reign Of Fire

Select Bitch
GCh Sigma Chi's Liberty Bell


Winners Dog: (1-4-0-1)
Sushines Firelight Dancer

Junior Puppy Dog Class
1st Sushines Firelight Dancer


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Whimsy's Joy Of Evie

Reserve Winners Bitch
Sushines Reign Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushines Reign Of Fire
2nd Sushines Girl On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whimsy's Joy Of Evie

Open Bitch Class
1st Mardigrais Bobby Dazzler

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Antonio From Castle Of White Sweethearts Polana



Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Delsols Road To Avonlea At Moonbeams

Best Of Opposite Sex
Moonbeam's Celtic Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Delsols Road To Avonlea At Moonbeams


Winners Dog: (1-1-0-0)
Moonbeam's Celtic Dancer

Open Dog Class
1st Moonbeam's Celtic Dancer

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Encores A Touch Of Drama At Sheepin


Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Karowyns Ride

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha

Select Dog
Ch Kildrummy Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Gnomehavens Karowyns Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehavens Karowyns Ride

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Citadel's Cool Breeze

Open Bitch Class
1st Citadel's Cool Breeze




Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Aura's Golden Cosmos


Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Dreams Come True



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Dreams Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st IslandGems Dreams Come True

Judge: Daniel Dowling (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   7
Group 2nd    Argentan's Platinum Overdrive   Poodle (Standard)   6
Group 3rd    Bluemount It's A Wonderful Life   French Bulldog   4
Group 4th   
Ch Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   1
BPIG    Argentan's Platinum Overdrive   Poodle (Standard)   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellissimo's Super Trooper



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bluemount It's A Wonderful Life

Best Of Opposite Sex
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bluemount Gold From The Sky

Best Puppy In Breed
Bluemount Gold From The Sky


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bluemount Gold From The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Bluemount Gold From The Sky


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bluemount It's A Wonderful Life

12-18 Month Bitch Class
1st Bluemount It's A Wonderful Life

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Argentan's Platinum Overdrive

Best Puppy In Breed
Argentan's Platinum Overdrive


Winners Dog: (2-0-0-0)
Argentan's Platinum Overdrive

Reserve Winners Dog
Epic Quest's Make You Stop N Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Argentan's Platinum Overdrive

12-18 Month Dog Class
1st Epic Quest's Make You Stop N Stare


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Jempaws Healing Broken Hearts Mender



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   35
Group 2nd   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   30
Group 3rd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   29
Group 4th   
Asset's Running On Empty
  Border Collie   26
BPIG    Moda's Fancy Don't Let Me Down   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Agassiz's Oh Me Nerves

Best Puppy In Breed
Agassiz's Oh Me Nerves



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Agassiz's Oh Me Nerves

Senior Puppy Bitch Class
1st Agassiz's Oh Me Nerves

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 11 pts (3-7-1-1)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
GCh Troves Just Peachy

Best Of Winners: (3-7-1-1)
Styrka's Dark Magic

Best Puppy In Breed
Malka's From The Ashes


Winners Bitch: (3-7-1-1)
Styrka's Dark Magic

Reserve Winners Bitch
Malka's Bar None

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's From The Ashes

12-18 Month Bitch Class
1st Malka's New Beginnings

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Bar None
2nd Garrison's Goddess Of Light And Dark
3rd Saltsprays Haters Gunna Hate

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Riverside Ray Of Sunshine

Open Bitch Class
1st Styrka's Dark Magic

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Asset's Running On Empty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Asset's Running On Empty

Open Bitch Class
1st Asset's Running On Empty

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brookdale Over The Sea To Skye



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fonehill Coat Of Many Colors

Best Puppy In Breed
Fonehill Coat Of Many Colors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fonehill Coat Of Many Colors

Junior Puppy Bitch Class
1st Fonehill Coat Of Many Colors

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Best Puppy In Breed
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Select Dog
GChS Riverryan Just Do It


Winners Dog: (1-2-2-0)
Moda's Zeus Bring The Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Moda's Zeus Bring The Thunder


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Reserve Winners Bitch
Allie Oops Von Micurs

Senior Puppy Bitch Class
1st Moda's Fancy Don't Let Me Down

Open Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Wyndenfog's Mera Mera On The Wall

Best Of Opposite Sex
Brandamike Full Throttle

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Wyndenfog's New Beginnings

Best Puppy In Breed
Brandamike Sweet Peaches


Winners Dog: (1-3-0-1)
Brandamike Full Throttle

Open Dog Class
1st Brandamike Full Throttle


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Wyndenfog's New Beginnings

Reserve Winners Bitch
Brandamike Sweet Peaches

Senior Puppy Bitch Class
1st Brandamike Sweet Peaches

Canadian Bred Bitch Class
1st Brandamike My Cup Of Tea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wyndenfog's New Beginnings

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Alkemi Daisy Bell LT



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Alkemi Daisy Bell LT

Reserve Winners Bitch
Vastgota Irish Clover ST

Open Bitch Class
1st Alkemi Daisy Bell LT
2nd Vastgota Irish Clover ST

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By