Cornwall District Kennel Club
Saturday, September 3, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 310 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 232
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Havanese  
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles Drama Queen








Group 1 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   77
Group 2nd   
GCh Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   76
Group 3rd   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   68
Group 4th   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   65
BPIG   
Goldpaw's We Adore You
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunkozi Race The Wind On The Sand At Mesoka
  Retriever (Golden)   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
GCh Barbochos Iris

Select Dog
GCh Patronum Circumrota Parzival First To The Key


Winners Dog: (1-0-3-1)
Northrock's Qua Patet Orbis

12-18 Month Dog Class
1st Northrock's Qua Patet Orbis


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blucollars I Put A Spell On You

Open Bitch Class
1st Blucollars I Put A Spell On You

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Dog
Ch Risenstarr Zelus



Judge: Lola Nichol

Best Of Breed: 22 pts (7-8-4-4)
GCh Fantasy Fly Cabus

Best Of Opposite Sex
Ch Hunterleigh AK Gabby

Best Of Winners: (7-8-4-4)
Staghorn's Shennanigans

Best Puppy In Breed
Benacres Luna Lovegood

Select Dog
GCh Labradale's Fame And Fortune

Select Bitch
GCh Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka


Winners Dog: (7-8-4-4)
Danrich Justified

Reserve Winners Dog
Atlantic's Hat Trick

Junior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Romeo Miron

Senior Puppy Dog Class
1st Danrich Justified

Open Dog Class
1st Atlantic's Hat Trick
2nd Maximus For Mary
3rd Paradoc's AK Daniel
4th Mooselake's Power Play


Winners Bitch: (7-8-4-4)
Staghorn's Shennanigans

Reserve Winners Bitch
Benacres Luna Lovegood

Senior Puppy Bitch Class
1st Benacres Luna Lovegood

12-18 Month Bitch Class
1st Meadowleaf's Raven Luna Tik

Canadian Bred Bitch Class
1st Meadowleaf Debrisee De Callisharp

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Miron Miss Mia
2nd Startop Atlas Firewoman

Open Bitch Class
1st Staghorn's Shennanigans
2nd Staghorn's Mint Julep
3rd Castilleja's Sweet And Salty

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Broughall's Winner Takes All

Best Of Opposite Sex
Confettis Tulipe d'Espoir

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Plaisance Comte Olivier De Confettis

Best Puppy In Breed
Plaisance Comte Olivier De Confettis


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Confettis Tulipe d'Espoir

Junior Puppy Bitch Class
1st Confettis Tulipe d'Espoir

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's The Heat Is On



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's Sense And Sensibility

Best Puppy In Breed
GCh Segre's Time Is Relative

Select Bitch
Ch Bryden's Magic Trick


Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Long Lane Dark & Stormy Night

Open Bitch Class
1st Long Lane Dark & Stormy Night

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Best Puppy In Breed
Kihivas Majic Of Ozz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Senior Puppy Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz


Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Stargazer Freedom Hills N Starwoods Lila Rose

Best Of Opposite Sex
GCh Jewel's Midnight Blu






Group 2 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   27
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   23
Group 3rd   
GCh Vrymeer When Legends Rise
  Whippet   22
Group 4th   
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   14
BPIG   
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Labrie's Fang On Conspiracy Theory   Coonhound (Black & Tan)   0
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bushwacker Jagged Little Frill



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Jantar The Storyteller


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Open Bitch Class
1st Secret Haven's Feia Lubvi Hawk

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Open Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Black Bowmore

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Game On At Tailwind

Open Bitch Class
1st Harambee's Game On At Tailwind

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalkinny Conquest Of Laislinn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kalkinny Conquest Of Laislinn

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia

Best Of Opposite Sex
Kopera's Gamba

Select Bitch
Ch Mountainridge's Uluzambezi


Winners Dog: (1-0-0-3)
Kopera's Gamba

Open Dog Class
1st Kopera's Gamba


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Feinouk Storm Rider

Select Dog
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 7 pts (0-4-1-3)
GCh Vrymeer When Legends Rise

Best Of Opposite Sex
Ch Cariad's The Waiting Game

Best Puppy In Breed
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Select Bitch
Ch Clandara's I Have A Vision



Winners Bitch: (0-4-1-3)
Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Reserve Winners Bitch
Clandara's Just Like Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jetstream Winter Breeze

Open Bitch Class
1st Clandara's Just Like Fire
2nd Moon Dia Perfect Sunrise





Group 3 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   29
Group 2nd   
Ch Nikita Miss Personnalite
  Samoyed   27
Group 3rd    EGGO Brusati's Love   Bullmastiff   24
Group 4th   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   22
BPIG   
Ch Nikita Miss Personnalite
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Debalys The Sequel At Chieko
  Siberian Husky   0
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Alpenspirit I'm A Soul Man

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit Showgirl

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Tailspins Emerald Knight V Bernerhaus

Best Puppy In Breed
Alpenspirit The King


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Alpenspirit Showgirl

12-18 Month Bitch Class
1st Alpenspirit Showgirl

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning

Best Puppy In Breed
GCh Haltonhill's Storm Warning


4-6 Month Dog Class
1st Haltonhill's Show Me The Money


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch EGGO Brusati's Love

Best Of Opposite Sex
Klarisa Dali Land



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Klarisa Dali Land

Open Bitch Class
1st Klarisa Dali Land

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (0-0-1-4)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Opposite Sex
GChB Liberator's Eros

Select Bitch
GChS Outlaws Gracie Belle V Liberator



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Best Puppy In Breed
Celticknots A Call To Exxcellence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Junior Puppy Bitch Class
1st Celticknots A Call To Exxcellence

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Al Capone Des Gros Nounours


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Nikita Miss Personnalite

Best Puppy In Breed
GCh Nikita Miss Personnalite



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Nikita Perle Rose

Reserve Winners Bitch
Samtos's Song Of The Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita Perle Rose
2nd Samtos's Song Of The Siren

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy



4-6 Month Bitch Class
1st Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Sherakan's White Walker

Best Of Opposite Sex
Niveus's Fire & Ice

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Niveus's Fire & Ice


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Niveus's Fire & Ice

Reserve Winners Bitch
Trailroc Starfall

Open Bitch Class
1st Niveus's Fire & Ice
2nd Trailroc Starfall

4-6 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chess Checkmate   Scottish Terrier   30
Group 2nd   Ch Rolona's Playmate   Staffordshire Bull Terrier   29
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   16
Group 4th    Brankell Mastermind   Border Terrier   15
BPIG    Dobaella's Joya   Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keepsake's Sharp Dressed Man   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Kana Haus Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Kana Haus The Queen's Gambit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kana Haus Rocket Man

Select Bitch
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kana Haus Rocket Man

Open Dog Class
1st Kana Haus Rocket Man


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kana Haus The Queen's Gambit

Open Bitch Class
1st Kana Haus The Queen's Gambit

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Brankell Mastermind

Best Of Opposite Sex
Ch Jansim Antonina

Select Dog
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Dobaella's Joya

Best Of Opposite Sex
Ch Dobaella Kooza's Jazz

Best Puppy In Breed
Dobaella's Joya



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dobaella's Joya

Reserve Winners Bitch
Foxbend Amaluna's Dobaella

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobaella's Joya

Open Bitch Class
1st Foxbend Amaluna's Dobaella

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chess Checkmate



Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection

Best Of Opposite Sex
Troy's Best Jayson

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection

Best Puppy In Breed
Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection


Winners Dog: (1-4-0-0)
Troy's Best Jayson

Junior Puppy Dog Class
1st Troy's Best Jayson

4-6 Month Dog Class
1st Keepsake's Sharp Dressed Man

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 12 pts (5-5-2-1)
Ch Rolona's Playmate

Best Of Opposite Sex
GChB Clandara's Lover Boy Of DelToro

Best Of Winners: (5-5-2-1)
Rolona's Makin Traxx

Select Dog
Ch Rolona's Gold Coast





Group 5 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   67
Group 2nd   
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   62
Group 3rd   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   60
Group 4th   
GCh Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   54
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh KBPride Oliver's Little Dickens

Best Of Opposite Sex
Crosstickle's Wellington Ernest Winston

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Crosstickle's Wellington Ernest Winston

Best Puppy In Breed
Falconcrest Flamenco Windancer


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Falconcrest Flamenco Windancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Falconcrest Flamenco Windancer

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 11 pts (2-4-3-3)
GChB Ardently All Right Fellas

Best Of Opposite Sex
GChB Lutindor Ohla Labella

Best Of Winners: (2-4-3-3)
Applegarden Sparkle Dust

Best Puppy In Breed
Cogie's Toy Cricket

Select Dog
GCh Miso Found My Courage

Select Bitch
GCh MC N BCBG Miss Piggy


Winners Dog: (2-4-3-3)
Cogie's Toy Cricket

Reserve Winners Dog
Miss M's Stars On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Cogie's Toy Cricket

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Miss M's Stars On Fire


Winners Bitch: (2-4-3-3)
Applegarden Sparkle Dust

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bossa Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Neverland's Alohomora

Open Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust
2nd Bloomsbury Baby Spice

Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 15 pts (6-5-4-1)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Neverland's More Than A Memory

Best Of Winners: (6-5-4-1)
Cogie's Yur My Amazing Grace

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon

Select Dog
Ch BCBG N MC Casper


Winners Bitch: (6-5-4-1)
Cogie's Yur My Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo
2nd Miso Miss Pitch
3rd BCBG Eden Of Mc

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cogie's Yur My Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Shelby Toxic Romance

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Spirit Of Dragon Soul-Long

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana

Best Puppy In Breed
GCh Sir Kobi de Joyeux Coton

Select Dog
GCh Sir Kobi de Joyeux Coton



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Circlecity Valentino

Best Of Opposite Sex
Tickitbou's Designed By Dior

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Best Puppy In Breed
Tickitbou's Designed By Dior


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Junior Puppy Dog Class
1st Tickitbou's Designed By Louis


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Junior Puppy Bitch Class
1st Tickitbou's Designed By Dior

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Navyn Beyond The Lights

Best Puppy In Breed
Navyn Beyond The Lights

Select Dog
Ch Beauview Better By Design



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Navyn Beyond The Lights

Reserve Winners Bitch
Navyn Busy Bee

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Beyond The Lights

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Busy Bee

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Amyla's Zalae Pretty In Pink


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Toscane Zenith

Best Of Opposite Sex
Belina Jade De La Chevrotiere

Best Puppy In Breed
Belina Jade De La Chevrotiere


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Of Opposite Sex
Mightymites Scooter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mightymites Scooter

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Scooter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Leahcims Atahensic

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Leahcims Orville

Best Puppy In Breed
Leahcims Thaddeus


Winners Dog: (2-2-1-0)
Leahcims Orville

Reserve Winners Dog
Leahcims Thaddeus

Senior Puppy Dog Class
1st Leahcims Thaddeus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leahcims Orville


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Leahcims Atahensic

Reserve Winners Bitch
Leahcims Scarteen

Senior Puppy Bitch Class
1st Leahcims Scarteen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Leahcims Atahensic

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Bright Lika Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tanver's Step Foward


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tanver's Step Foward

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tanver's Step Foward


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tinyprints Bright Lika Diamond

Open Bitch Class
1st Tinyprints Bright Lika Diamond

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gryphon's Over The Rainbow



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Annevan Sparkler

Best Of Opposite Sex
Annevan Grizabella Of Lore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Annevan Sparkler


Winners Dog: (1-1-0-0)
Annevan Sparkler

Open Dog Class
1st Annevan Sparkler


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Annevan Grizabella Of Lore

Canadian Bred Bitch Class
1st Annevan Grizabella Of Lore

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   42
Group 2nd   
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   34
Group 3rd   
GCh Tsukime And Urajiro Prince Henry
  Shiba Inu   29
Group 4th   
GChB Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   26
BPIG   
Periwrinkles Girl on Fire at Wrinkle Ranch
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles Drama Queen
  Chinese Shar-Pei   0


4-6 Month Dog Class
1st Bulldacious Rolex On A Redneck

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Of Opposite Sex
GCh Southern Spots Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
DotsOn Taste The Rainbow



Winners Bitch: (0-2-1-1)
DotsOn Taste The Rainbow

Reserve Winners Bitch
DotsOn Ginevra Molly

Canadian Bred Bitch Class
1st DotsOn Ginevra Molly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DotsOn Taste The Rainbow

4-6 Month Bitch Class
1st Shenandal's Optimism And Joy

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
Ch Karendon's At Last

Best Puppy In Breed
Nifty Stormin's Quintessential Wildflower


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Opus' Ma Rose Chez Boucledamour

Best Of Opposite Sex
Bellefleet Ashes Skipper Foot Loose

Best Puppy In Breed
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone

Select Bitch
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone


Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Ch Lakeridge Spending It In Again At Ridgeside

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Quality Spender

Select Bitch
Ch Lakeridge Quality Spender


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Chicavallo Bellini Love Of My Life

Reserve Winners Bitch
Shuvaloff Pola Of Nicheka

Junior Puppy Bitch Class
1st Pristine's Midnite Pride Mikasa

Senior Puppy Bitch Class
1st Shuvaloff Pola Of Nicheka

Open Bitch Class
1st Chicavallo Bellini Love Of My Life

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgeside A Night In Vegas
2nd Ridgeside Signet Stardust

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GChB Hibiscus Chisana Takaramono

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maciain's The Northern Giant

12-18 Month Dog Class
1st Maciain's The Northern Giant




Group 7 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   32
Group 2nd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   27
Group 3rd   
Ch Cove Run's Just Call Me Hank
  Collie (Rough)   26
Group 4th   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   23
BPIG   
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   N/A
Best Baby Puppy In Group   
McComb's nimm den Bosewicht
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Limelite's Tee Off



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella

Best Of Opposite Sex
Ch Moonstone C'mon Son


Winners Dog: (3-0-1-1)
Abbeyroad And Sweetwater's A Little More Summertime

Reserve Winners Dog
Dreamchaser Gone Platinum

12-18 Month Dog Class
1st Dreamchaser Gone Platinum

Canadian Bred Dog Class
1st Dovmars Best Reviews

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Abbeyroad And Sweetwater's A Little More Summertime


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Electra Astra Meum

Best Of Opposite Sex
Ginko De La Destinee


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ginko De La Destinee

Open Dog Class
1st Ginko De La Destinee

4-6 Month Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Galheights Fabulous Mauna Loa

Best Puppy In Breed
Galheights Fabulous Mauna Loa


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snoaire's HBHP Rubix Cube



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snoaire's HBHP Rubix Cube

Reserve Winners Bitch
Castle's Night Lights

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snoaire's HBHP Rubix Cube
2nd Castle's Night Lights

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cove Run's Just Call Me Hank

Best Of Opposite Sex
Limerick Irish Dance

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Melodaly Mousquetaire

Best Puppy In Breed
Melodaly Mousquetaire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Melodaly Mousquetaire

Senior Puppy Dog Class
1st Melodaly Mousquetaire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Limerick Irish Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Limerick Irish Dance

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Feoras Face My Magic



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eden Midnight Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eden Midnight Storm

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Camareigh Almar's Phineas Winsome


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Stellar's In Trump We Trust

Best Of Opposite Sex
GCh Milldamcreek Followme To The Rosebud

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Hybris N Keecams Game On

Best Puppy In Breed
Hybris N Keecams Game On


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hybris N Keecams Game On

Junior Puppy Dog Class
1st Hybris N Keecams Game On

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Rivermyst Benjamin Franklin

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Ennismoor Just Another Lie

Best Puppy In Breed
Ch Ennismoor Worth The Wait

Select Bitch
Ch Ennismoor Worth The Wait


Winners Dog: (2-1-0-2)
Rivermyst Benjamin Franklin

Reserve Winners Dog
Grandgables Look Twice He's Jmell

Senior Puppy Dog Class
1st Rivermyst Benjamin Franklin

Open Dog Class
1st Grandgables Look Twice He's Jmell


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Ennismoor Just Another Lie

Open Bitch Class
1st Ennismoor Just Another Lie

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Cymry Country Sweet Cider

Best Of Opposite Sex
Cymry Midnight Wanderer

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Puppy In Breed
Bredright Uptown Girl To Kalkinny


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cymry Midnight Wanderer

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Midnight Wanderer


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Reserve Winners Bitch
Bredright Maple Sugar At Curig

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Open Bitch Class
1st Bredright Maple Sugar At Curig

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By