Vernon & District Kennel Club
Friday, July 7, 2023



Related Results

Obedience

Friday, July 07 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 08 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 09 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Saturday, July 08 (Rally Trial-1)
Sunday, July 09 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:


-- Sandi Konrad --
Classic Show Services
www.classicshowservices.ca


Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 213 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChEx Negra Consentida (Arena)
Points: 201
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Great Dane  
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
Best Baby Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Retriever (Golden)   Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold
Best Owner Handled In Show
Judge: Raymond Yurick
Great Dane  
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir








Group 1 - Lana Ferguson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   72
Group 2nd    Redgold's Fall From Glory   Retriever (Golden)   43
Group 3rd   
Ch Lagotto Hill Anginetti
  Lagotto Romagnolo   34
Group 4th    Kulana Quiet On The Set At Allsgold   Setter (Irish)   33
BPIG   
Sjoblom's Roots & Wings At Tchesinkut
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Colorbook's Softly Falling Snow At Redgold   Retriever (Golden)   0
Best Owner Handled In Group    Redgold's Fall From Glory   Retriever (Golden)   0
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti



Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 10 pts (2-5-1-3)
Ch Madriver Insider Trading With Readyfor

Best Of Opposite Sex
Ch Readyfor Zealous By Nature

Best Of Winners: (2-5-1-3)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Best Puppy In Breed
Monarda's When The Stars Align

Select Bitch
Ch Dalry's Symphony Of Fire


Winners Dog: (2-5-1-3)
Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Reserve Winners Dog
Foggybay's Lync To Wallace Babine

Junior Puppy Dog Class
1st Foggybay's Lync To Wallace Babine

Canadian Bred Dog Class
1st Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

4-6 Month Dog Class
1st Pikkinokka's Avatar Checkered Windsock


Winners Bitch: (2-5-1-3)
Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Reserve Winners Bitch
Monarda's When The Stars Align

Junior Puppy Bitch Class
1st Monarda's When The Stars Align

12-18 Month Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly
2nd By The Bay Spring's Diu Regnare

Canadian Bred Bitch Class
1st Readyfor Beat Goes On

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kulana Quiet On The Set At Allsgold

Best Of Opposite Sex
Ch Kilbane Wind Song Of Anerley


Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChB Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Sjoblom's Roots & Wings At Tchesinkut

Best Puppy In Breed
Sjoblom's Roots & Wings At Tchesinkut



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Sjoblom's Roots & Wings At Tchesinkut

Reserve Winners Bitch
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Sjoblom's Roots & Wings At Tchesinkut

12-18 Month Bitch Class
1st Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At KLAD

Open Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Islandview Sea A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi


4-6 Month Dog Class
1st Kabasia Sea Me Shine


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Bragdons Buckshot Annie Oakley

Open Bitch Class
1st Bragdons Buckshot Annie Oakley

4-6 Month Bitch Class
1st Kabasia Sea Of Dreams

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Labeth's Forever Yours With Edasiy

Best Of Opposite Sex
Edasiy Summer Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Labeth's Forever Yours With Edasiy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Labeth's Forever Yours With Edasiy

12-18 Month Dog Class
1st Labeth's Forever Yours With Edasiy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Edasiy Summer Star

Open Bitch Class
1st Edasiy Summer Star

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bryden's Signed Sealed Delivered



Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail


Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Amora Alpine's Super Black Eagle

Best Of Opposite Sex
Alpine's Set The World On Fire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Amora Alpine's Super Black Eagle

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Pannonia Boroka

Best Of Opposite Sex
Firmstone's Karak

Best Puppy In Breed
Firmstone's Karak


Winners Dog: (1-0-0-1)
Firmstone's Karak

Junior Puppy Dog Class
1st Firmstone's Karak


Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Trax Lady Bird Of The Lake



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Trax Lady Bird Of The Lake

Reserve Winners Bitch
Trax Ivy League

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Lady Bird Of The Lake

12-18 Month Bitch Class
1st Trax Freeloader

Open Bitch Class
1st Trax Ivy League





Group 2 - Lana Ferguson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   11
Group 2nd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 3rd   
Gurkha's Kim Kardachsian MS
  Dachshund (Miniature Smooth)   2
Group 4th   
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   1
BPIG   
Coso's Miss Coco Morning Star
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Owner Handled In Group   
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   0
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Laponderosa's Teeter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Laponderosa's Teeter

Open Bitch Class
1st Laponderosa's Teeter

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone


Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gurkha's Kim Kardachsian MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gurkha's Kim Kardachsian MS

Open Bitch Class
1st Gurkha's Kim Kardachsian MS

Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Best Puppy In Breed
Coso's Miss Coco Morning Star

Select Dog
GCh Regalcrown's Heart Of Hearts


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Reserve Winners Bitch
Coso's Miss Coco Morning Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Miss Coco Morning Star

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Open Bitch Class
1st Regalcrown's Straight From The Heart





Group 3 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   20
Group 2nd   
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki
  Portuguese Water Dog   19
Group 3rd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   18
Group 4th   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   17
BPIG   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   N/A
Best Owner Handled In Group   
Ch Kiltic's She's Got It All At JetAir
  Great Dane   0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB BernEden's It's A Pixie Party



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Georgie Codeli Girls

Reserve Winners Bitch
Pawsonlake Echo Of Monashee

12-18 Month Bitch Class
1st Pawsonlake Echo Of Monashee

Open Bitch Class
1st Georgie Codeli Girls
2nd Pawsonlake Darby O'Neill

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonhill's Liotta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonhill's Liotta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dragonhill's Liotta

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Royal Enzo Swiss Robinson

Best Of Opposite Sex
Theo Swiss Robinson

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Royal Enzo Swiss Robinson


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Theo Swiss Robinson

Open Bitch Class
1st Theo Swiss Robinson

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Little Mtn's Espress Oh Boy

Best Of Opposite Sex
Von Brandts Echo Macie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Von Brandts Echo Macie

Canadian Bred Bitch Class
1st Von Brandts Echo Macie

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Walsh's Duncan Harley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Walsh's Duncan Harley

Canadian Bred Dog Class
1st Walsh's Duncan Harley


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northernstar's Logan Summit

Best Of Opposite Sex
Shirokuma's Princess Buttercup Of Natasha

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northernstar's Logan Summit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northernstar's Logan Summit

12-18 Month Dog Class
1st Northernstar's Logan Summit

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Steinhaus Dollys Gala







Group 4 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 2nd   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   22
Group 3rd   
Ch Iz's Spring Fling
  Cairn Terrier   21
Group 4th   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   18
BPIG   
Renica's Breath Of The Wild
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rio D' Ottava Crackstone   Fox Terrier (Wire)   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Iz's Spring Fling
  Cairn Terrier   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Renica's Breath Of The Wild

Best Puppy In Breed
Renica's Breath Of The Wild


Winners Dog: (1-0-0-0)
Renica's Breath Of The Wild

Junior Puppy Dog Class
1st Renica's Breath Of The Wild


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChB Iz's Spring Fling

Best Of Opposite Sex
Iz's Easy Rider At Dragonfly

Best Puppy In Breed
Iz's Easy Rider At Dragonfly

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-2)
Iz's Easy Rider At Dragonfly

Junior Puppy Dog Class
1st Iz's Easy Rider At Dragonfly


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rio D' Ottava Crackstone


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rio D' Ottava Crackstone

12-18 Month Dog Class
1st Rio D' Ottava Crackstone


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Branch N Justnjoyits Perfection in Bronze



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Rogue's Bad Medicine

Best Of Opposite Sex
Bowsers Miles From Nowhere

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Rogue's Bad Medicine

Best Puppy In Breed
Rogue's Bad Medicine


Winners Dog: (2-3-0-0)
Bowsers Miles From Nowhere

Reserve Winners Dog
Rogue's Blaze Of Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Rogue's Blaze Of Glory

Open Dog Class
1st Bowsers Miles From Nowhere


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Rogue's Bad Medicine

Reserve Winners Bitch
Bowsers How Can I Tell You

Junior Puppy Bitch Class
1st Rogue's Bad Medicine

Canadian Bred Bitch Class
1st Bowsers Footsteps In The Dark

Open Bitch Class
1st Bowsers How Can I Tell You

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Ch Trotters Man In The Middle

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dunkeld's Red Sky Solar Flare


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Open Dog Class
1st Dunkeld's Red Sky Solar Flare


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pendor Cinder Ella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Cinder Ella

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Dynastaffs Pippi Long Stocking

Best Of Opposite Sex
Hillside Wolfsbane

Best Puppy In Breed
Hillside Wolfsbane

Select Bitch
GCh Hillside Morrigan


Winners Dog: (1-0-0-2)
Hillside Wolfsbane

Junior Puppy Dog Class
1st Hillside Wolfsbane


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Darwyn's Destined



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Select Dog
GChB Iz's Locked N Loaded



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Cleghorns All Knight Drummer

Reserve Winners Bitch
Hopecharm Bits 'n Pieces

12-18 Month Bitch Class
1st Hopecharm Bits 'n Pieces

Open Bitch Class
1st Cleghorns All Knight Drummer
2nd Cleghorn's Million Dollar Baby





Group 5 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   25
Group 2nd   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   19
Group 3rd   
Ch Hileigh's Oswald Of York
  Chihuahua (Long Coat)   17
Group 4th   
GCh Northpointe Mata Hari
  Cavalier King Charles Spaniel   13
BPIG   
Northgate's Raizin The Bar
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Coconut MooDonna
  Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Northpointe Mata Hari
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Northpointe Mata Hari

Best Of Opposite Sex
Kewpy's The Beat Goes On At Crosson

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kewpy's The Beat Goes On At Crosson

Best Puppy In Breed
Kewpy's The Beat Goes On At Crosson


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kewpy's The Beat Goes On At Crosson

Senior Puppy Dog Class
1st Kewpy's The Beat Goes On At Crosson


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Cresthaven's I'm All In

Reserve Winners Bitch
Urqhartamore' Enchantress Of Cresthaven

Senior Puppy Bitch Class
1st Cresthaven's I'm All In

Open Bitch Class
1st Urqhartamore' Enchantress Of Cresthaven

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Hileigh's Oswald Of York

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Witchy Woman

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Serenella's Soul Alvin Super Star-PL

Select Dog
Ch Montclaire's Spirit Bear


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Montclaire's Witchy Woman

12-18 Month Bitch Class
1st Montclaire's Witchy Woman

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Misty Meadow's Whispering Wind-PC

Best Of Opposite Sex
Montclaire's Peaceful Easy Feeling

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Misty Meadow's Whispering Wind-PC

Best Puppy In Breed
Montclaire's Sweet Miracle


Winners Dog: (1-3-0-0)
Misty Meadow's Whispering Wind-PC

12-18 Month Dog Class
1st Misty Meadow's Whispering Wind-PC

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Ch Chrysalis Living On The Edge Of A Lunar Dream



4-6 Month Bitch Class
1st Otrada Chloe De Coco

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Open Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

4-6 Month Bitch Class
1st Pitrepom's Diamond In The Ruff

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Northgate's All Jazzed Up!

Best Of Opposite Sex
GCh Aisle's I Am Groot

Best Puppy In Breed
Northgate's Raizin The Bar



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Northgate's All Jazzed Up!

Reserve Winners Bitch
Northgate's Raizin The Bar

Senior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Heaven Sent

12-18 Month Bitch Class
1st Northgate's All Jazzed Up!

Canadian Bred Bitch Class
1st Northgate's Raizin The Bar





Group 6 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   22
Group 2nd   
Ch Tonofdal Leilani Over The Rainbow
  Dalmatian   20
Group 3rd   Ch Glow Issa Galaxy For Otrada   Poodle (Miniature)   15
Group 4th   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   12
BPIG   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   N/A
Best Owner Handled In Group   Ch Kimmit's Cyber Queen   Xoloitzcuintli (Standard)   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Tonofdal Malawina Over The Rainbow

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tonofdal Malawina Over The Rainbow

Best Puppy In Breed
Auscan's Nu Belle In The Valley


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Auscan's Nu Belle In The Valley

Reserve Winners Bitch
Tonofdal Kaka Over The Rainbow

Senior Puppy Bitch Class
1st Auscan's Nu Belle In The Valley

12-18 Month Bitch Class
1st Tonofdal Kaka Over The Rainbow

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso

Best Puppy In Breed
GCh Timepieces Wicket Wilma

Select Dog
GChB BFF's Under My Spell



Winners Bitch: (0-4-2-1)
BFF's Zealous Pursuit

Reserve Winners Bitch
BFF's Zenith Of Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

12-18 Month Bitch Class
1st BFF's Zealous Pursuit
2nd BFF's Zenith Of Beauty

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wildhearts Midnight Cowboy


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Glow Issa Galaxy For Otrada


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amazing Jolene Beyond Compare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amazing Jolene Beyond Compare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amazing Jolene Beyond Compare

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Roxini's Tiny Toon

Best Of Opposite Sex
Sculpture Spirit Of Elan

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Roxini's Tiny Toon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sculpture Spirit Of Elan

12-18 Month Dog Class
1st Sculpture Spirit Of Elan


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Roxini's Tiny Toon

Canadian Bred Bitch Class
1st Roxini's Tiny Toon

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Negra Consentida (Arena)

Select Bitch
Ch Kimmit's Cyber Queen





Group 7 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   29
Group 2nd   
Ch Shadomoon's Without Further Delay
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   GCh Spader Thrill Of The Chase   Australian Cattle Dog   23
Group 4th   
Ch Amberlyn's Ticket To The Top
  Shetland Sheepdog   21
BPIG   
Vanstone Premiere Quest For Adventure
  Australian Shepherd   N/A
Best Owner Handled In Group   
Ch Shadomoon's Without Further Delay
  Australian Shepherd   0
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Katlar Cowgirl Is Comin Home



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

12-18 Month Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
Ch Shadomoon's Without Further Delay

Best Of Opposite Sex
Tenderheart Eternal Flame

Best Puppy In Breed
Vanstone Premiere Quest For Adventure

Select Bitch
GCh Tenderheart Melody Maker


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Uniquity's Heartland Heartbreak

Best Of Opposite Sex
Shadanatam Rumour Has It

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Shadanatam Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko

Select Bitch
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko


Winners Dog: (1-1-0-3)
Shadanatam Rumour Has It

Open Dog Class
1st Shadanatam Rumour Has It


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Uniquity's I Of The Storm

Open Bitch Class
1st Uniquity's I Of The Storm

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Cherfire's Denim And Amber Lace

Best Of Opposite Sex
Ch Crossons Cutting Edge

Best Puppy In Breed
Cherfire's Denim And Amber Lace


Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Willownook Minnie

Best Puppy In Breed
Willownook Minnie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Willownook Minnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Willownook Minnie

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Amberlyn's Ticket To The Top

Best Of Opposite Sex
Ch Westpointe Chenile

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Canyonview Whiskey In A Jar

Best Puppy In Breed
Whispers From Heaven At Ksenia

Select Dog
Ch Madselin Boogie Woogie Nights


Winners Dog: (3-3-3-1)
Canyonview Whiskey In A Jar

Reserve Winners Dog
Whispers From Heaven At Ksenia

Junior Puppy Dog Class
1st Whispers From Heaven At Ksenia

12-18 Month Dog Class
1st Marpointe Marquis Lights

Open Dog Class
1st Canyonview Whiskey In A Jar


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Madselin Summer Sunshine

Reserve Winners Bitch
Rivercross Dressed In Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Madselin Summer Sunshine
2nd Marpointe Mandolyn Music

Open Bitch Class
1st Rivercross Dressed In Gold

Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yasashiikuma Classified Source



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yasashiikuma Classified Source

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Classified Source

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By