Caledon Kennel Association
Friday, December 13, 2019 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Raymond Lariviere
Keeshond  
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Lariviere
Lakeland Terrier  
GCh Paperman Atlantis
Points: 157
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Lariviere
Pomeranian   Tinyprints Charming Win








Group 1 - Starr White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   42
Group 2nd   
Ch Rush's True Illusion
  Retriever (Flat-Coated)   41
Group 3rd   
GCh Nonnies Aim High
  Spaniel (English Cocker)   33
Group 4th    Stormynights Diamond InThe Sky   Retriever (Golden)   32
BPIG    Stormynights Diamond InThe Sky   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Starr White

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Whisperfield Harvest Gold Rhye

Best Of Opposite Sex
Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Whisperfield Harvest Gold Rhye

Best Puppy In Breed
Schutzen's A Shot To Remember


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive

Reserve Winners Bitch
Awb Morgans Mandy

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive
2nd Awb Morgans Mandy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 7 pts (0-3-4-1)
Ch Rush's True Illusion

Best Of Opposite Sex
GCh Wyreriver's Charles Parker Invincible

Best Puppy In Breed
Butterblac's Luv Me Luv Me Not

Select Dog
GCh Rush's Just Another Werewolf



Winners Bitch: (0-3-4-1)
Rush's Instant Karma

Reserve Winners Bitch
Butterblac's Luv Me Luv Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's Luv Me Luv Me Not
2nd Rowansgaard Fireflies Dancing

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Instant Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 12 pts (0-7-3-3)
Stormynights Diamond InThe Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Meliagold The Phantom Menace

Best Puppy In Breed
Stormynights Diamond InThe Sky

Select Dog
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Select Bitch
GCh Baileymist Rhymes N Reasons



Winners Bitch: (0-7-3-3)
Stormynights Diamond InThe Sky

Reserve Winners Bitch
Bittersweet Eyes That Sparkle

Junior Puppy Bitch Class
1st Greylaur Reachin 4 The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Stormynights Diamond InThe Sky
2nd Makani's Snow On The Willows

12-18 Month Bitch Class
1st Micin's Maximus Life Is A Highway
2nd Bittersweet Eyes To The Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bittersweet Eyes That Sparkle

Open Bitch Class
1st Beau Geste Flashback


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Katyra's Song Of Ice And Fire

Best Of Opposite Sex
Roaneden's High Tide

Best Puppy In Breed
Roaneden's High Tide


Winners Dog: (2-0-0-1)
Roaneden's High Tide

Reserve Winners Dog
Roaneden's Thunderstruck

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's High Tide

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Thunderstruck



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valley View Elf In The Galaxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Christycrest Topstar Clanagroe

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line

Best Of Opposite Sex
Ruskate's June Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Ruskate Valentine Paw On Heart



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Ruskate's June Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Puppylove Ruskate Irish Cream

Senior Puppy Bitch Class
1st Ruskate Valentine Paw On Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Hello Dolly

Open Bitch Class
1st Puppylove Ruskate Irish Cream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glascony's Meadow Of The Hares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Puppy In Breed
Jewel's Midnight Blu



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   19
Group 2nd   
GCh Palakore's Talisman
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
Group 3rd   Ch Prelude's Academy Award MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   14
Group 4th   
GCh Castlekeep's Endeavour
  Irish Wolfhound   10
BPIG    Baileysong Now N Forever   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx

Best Of Opposite Sex
Axioms Lets Be Frank

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx


Winners Dog: (1-1-0-0)
Axioms Lets Be Frank

Open Dog Class
1st Axioms Lets Be Frank


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx

Open Bitch Class
1st Mahali Tokabout Silver Minx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote The Edge Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Prelude's Academy Award MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's PB N J MW

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Jasu's Zac Posen MW

Select Dog
Ch Brighthope Flanders Field MW


Winners Dog: (1-1-2-0)
Jasu's Zac Posen MW

Open Dog Class
1st Jasu's Zac Posen MW


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Prelude N Bryden's PB N J MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Best Puppy In Breed
Harambee's Calman Of Scarlett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Harambee's Calman Of Scarlett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Castlekeep's Endeavour

Best Of Opposite Sex
GCh Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Baileysong Now N Forever

Best Puppy In Breed
Baileysong Now N Forever


Winners Dog: (1-1-1-3)
Baileysong Now N Forever

Senior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix

Best Puppy In Breed
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh McCartney's Lavish Dreams

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   25
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   20
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   19
Group 4th   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   18
BPIG    Woolmarsh Yva Pyron   Great Pyrenees   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenspirit Money Moves At Arturo

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Money Moves At Arturo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenspirit Money Moves At Arturo

Junior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Money Moves At Arturo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IliasLegacy Joy Bonnie Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IliasLegacy Joy Bonnie Rose

Open Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Bonnie Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Confident

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Stone Cold


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cinbar's Last Hoo Rah For Kadenza

Junior Puppy Dog Class
1st Cinbar's Last Hoo Rah For Kadenza



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Ravalleses I Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Ravalleses I Believe In Magic

Select Dog
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-3-0)
Ravalleses I Believe In Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses I Believe In Magic


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's RiversOfBabylon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Britlinblue's In The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Britlinblue's In The Stars

Canadian Bred Dog Class
1st Britlinblue's In The Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Yva Pyron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Yva Pyron


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh El Shaddais Mighty Gift Theodore

Best Of Opposite Sex
Therecco's Queen Of Soul

Select Dog
Ch Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Therecco's Queen Of Soul

Reserve Winners Bitch
Nottinghill's Gossip Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Therecco's Queen Of Soul

Open Bitch Class
1st Nottinghill's Gossip Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Handsome Devil




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Sudden Impact

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Unicornhill Sudden Impact

Best Puppy In Breed
Unicornhill Sudden Impact


Winners Dog: (1-3-0-1)
Unicornhill Sudden Impact

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Sudden Impact


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Unicornhill Slow Burn

Reserve Winners Bitch
Bains Northern Grenache Shiraz

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Slow Burn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bain's Northern Cotes Du Rhone

Open Bitch Class
1st Bains Northern Grenache Shiraz


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Starr White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   19
Group 2nd   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   18
Group 3rd    Bannerkin's Gamebird   Border Terrier   14
Group 4th   
GCh Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   12
BPIG    Glahms Le Roi   Dandie Dinmont Terrier   N/A
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Best Of Opposite Sex
Duet's Once Upon A Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Best Puppy In Breed
Duet's Once Upon A Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Duet's Once Upon A Time

Open Dog Class
1st Duet's Once Upon A Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Open Bitch Class
1st Bannerkin's Gamebird


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karramba Don Pedro Pokora




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluefire Zlatapraha Diagon Alley

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluefire Zlatapraha Diagon Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glahms Le Roi

Best Puppy In Breed
Glahms Le Roi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glahms Le Roi

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Le Roi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Watercroft Love On The Rocks

Best Puppy In Breed
Watercroft Love On The Rocks


Winners Dog: (2-0-0-0)
Watercroft Love On The Rocks

Reserve Winners Dog
Dralion Reddy Willing And Able

Junior Puppy Dog Class
1st Watercroft Love On The Rocks

Senior Puppy Dog Class
1st Dralion Reddy Willing And Able



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Massawippi Money Talks

Best Of Opposite Sex
Brandenburg's Kissing Rain

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Kissing Rain



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brandenburg's Kissing Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Puppy In Breed
Toulin's Easy Does It Ebony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Easy Does It Ebony


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Mariner's Frankly My Dear

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Stylish One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara Deltoro Kid Rock




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Fire And Ice

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Rising Currency


Winners Dog: (1-2-1-0)
Skyehigh's Rising Currency

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Rising Currency


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Toulin's Fennella O'Forestfield

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Fennella O'Forestfield

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   21
Group 2nd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   19
Group 3rd   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   16
Group 4th   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   11
BPIG    Tinyprints Charming Win   Pomeranian   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Ch The Royal We Wug

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Midsummer Somewhere In Time


Winners Dog: (1-1-1-1)
Midsummers Tom Thumb

12-18 Month Dog Class
1st Midsummers Tom Thumb


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Miso Miss Taken

Best Puppy In Breed
Ch Miso Miss Taken




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Ch St Johns Masterpiece At Homestead




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
Twinkle's Zenful Blossom



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Twinkle's Zenful Blossom

Reserve Winners Bitch
Ashstones Zoella O'Weatherford

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Zenful Blossom
2nd Ashstones Zoella O'Weatherford

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Xtreme Flurry

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Under The Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Blessed Be

Best Puppy In Breed
Rockalily's Blessed Be



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rockalily's Blessed Be

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Blessed Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
GCh Lionking Taking Chances




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
GCh Tinyprints Dark N Manly

Best Puppy In Breed
Tinyprints Charming Win


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tinyprints Charming Win

Senior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Charming Win



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   22
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   21
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   19
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   15
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Opposite Sex
Ch Spitfires Rock N And Roll N

Select Dog
Ch Show-Me Electric Horseman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dot de Rides Brainstorming




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
Ch Foxmoor Petite Cherie Soleil

Best Of Opposite Sex
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Nifty's June Bug

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Select Bitch
Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant


Winners Dog: (1-1-1-3)
Hallmarks Red Hot N Charming

Open Dog Class
1st Hallmarks Red Hot N Charming


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Nifty's June Bug

Open Bitch Class
1st Nifty's June Bug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bellefleet's Full Speed Ahead

Best Of Opposite Sex
Fidel Nicesteps For Bellefleet

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Adanac's Have A Little Faith

Best Puppy In Breed
Adanac's Have A Little Faith


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fidel Nicesteps For Bellefleet

Junior Puppy Dog Class
1st Fidel Nicesteps For Bellefleet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Adanac's Have A Little Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Adanac's Have A Little Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Marquis Ormar Time Passages

Best Puppy In Breed
Marquis Ormar Time Passages


Winners Dog: (1-2-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Falcon d'Elegante


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tintown's Nobility By Design



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tintown's Nobility By Design

Open Bitch Class
1st Tintown's Nobility By Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kyon's Lekende Lett   Norwegian Buhund   26
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   23
Group 3rd   
Ch Unique's Build Me A Dynasty
  Belgian Shepherd Dog   22
Group 4th   Ch Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle   German Shepherd Dog   21
BPIG    Dury Voe Paloma   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Unique's Build Me A Dynasty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Omega Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Omega Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick's Cover Story




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Best Puppy In Breed
Tazzman's Orianna Of Patmar

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Reserve Winners Bitch
Tazzman's Happy Hours Anytime

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Orianna Of Patmar

12-18 Month Bitch Class
1st Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Open Bitch Class
1st Tazzman's Happy Hours Anytime


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch NW Aloha Montana Sky


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wigglebutt Ptarmigan

Open Dog Class
1st Wigglebutt Ptarmigan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's The Boldest Legend

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kyon's Tulla Tyridatter


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kyon's The Boldest Legend

12-18 Month Dog Class
1st Kyon's The Boldest Legend


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Dury Voe Replica

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Dury Voe Paloma

Best Puppy In Breed
Dury Voe Paloma


Winners Dog: (2-4-1-1)
Windyrose Legacy Red

Reserve Winners Dog
Surona's Stardust

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyrose Legacy Red

Open Dog Class
1st Surona's Stardust


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Dury Voe Paloma

Reserve Winners Bitch
Dury Voe Girl Crush

Senior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Paloma

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrooks Chunky Monkey

Open Bitch Class
1st Dury Voe Girl Crush
2nd Liberty Bell's My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By