Caledon Kennel Association
Friday, December 13, 2019 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 176 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Lakeland Terrier  
GCh Paperman Atlantis
Points: 151
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Havanese   Twinkle's Zenful Blossom








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   41
Group 2nd   
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
  Retriever (Golden)   39
Group 3rd   
GCh Glascony's Meadow Of The Hares
  Spaniel (Welsh Springer)   25
Group 4th   
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown
  Weimaraner   24
BPIG    Roaneden's High Tide   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive

Best Of Opposite Sex
Schutzen's A Shot To Remember

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive

Best Puppy In Breed
Schutzen's A Shot To Remember


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive

Reserve Winners Bitch
Awb Morgans Mandy

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Pretty Woman On Rodeo Drive
2nd Awb Morgans Mandy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (0-2-4-1)
GCh Wyreriver's Charles Parker Invincible

Best Of Opposite Sex
Ch Rowansgaard Ode To Autumn

Best Puppy In Breed
Butterblac's Luv Me Luv Me Not

Select Dog
GCh Rowansgaard Paint It Black



Winners Bitch: (0-2-4-1)
Rush's Instant Karma

Reserve Winners Bitch
Butterblac's Luv Me Luv Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Butterblac's Luv Me Luv Me Not

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Instant Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Roaneden's High Tide

Best Puppy In Breed
Roaneden's High Tide


Winners Dog: (2-0-0-0)
Roaneden's High Tide

Reserve Winners Dog
Roaneden's Thunderstruck

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's High Tide

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Thunderstruck



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Valley View Elf In The Galaxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Select Dog
Ch Christycrest Topstar Clanagroe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nonnies Aim High




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line

Best Of Opposite Sex
Ruskate's June Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Ruskate Valentine Paw On Heart



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Ruskate's June Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Puppylove Ruskate Irish Cream

Senior Puppy Bitch Class
1st Ruskate Valentine Paw On Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Hello Dolly

Open Bitch Class
1st Puppylove Ruskate Irish Cream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glascony's Meadow Of The Hares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Puppy In Breed
Oakpoint's Amber Eyed Companion


Winners Dog: (2-0-1-0)
Oakpoint's Amber Eyed Companion

Junior Puppy Dog Class
1st Oakpoint's Amber Eyed Companion



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   Ch Prelude's Academy Award MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   20
Group 2nd   
GCh McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   16
Group 3rd   
GCh Chetcote The Edge Of Glory
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   13
Group 4th   
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka
  Basenji   11
BPIG   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx

Best Of Opposite Sex
Axioms Lets Be Frank

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx

Best Puppy In Breed
Tokabout The Only One


Winners Dog: (1-2-0-0)
Axioms Lets Be Frank

Open Dog Class
1st Axioms Lets Be Frank


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mahali Tokabout Silver Minx

Reserve Winners Bitch
Tokabout The Only One

Junior Puppy Bitch Class
1st Tokabout The Only One

Open Bitch Class
1st Mahali Tokabout Silver Minx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Prelude's Academy Award MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's PB N J MW

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Jasu's Zac Posen MW

Select Dog
Ch Brighthope Flanders Field MW


Winners Dog: (1-1-2-0)
Jasu's Zac Posen MW

Open Dog Class
1st Jasu's Zac Posen MW


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Prelude N Bryden's PB N J MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's PB N J MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Best Puppy In Breed
Harambee's Calman Of Scarlett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harambee's Calman Of Scarlett

Senior Puppy Bitch Class
1st Harambee's Calman Of Scarlett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Best Of Opposite Sex
GCh Castlekeep's Endeavour

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Select Bitch
Ch Laislinn's Lucrezia



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix

Best Puppy In Breed
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh McCartney's Lavish Dreams

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wunder Forgetmenot Avaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Avaline


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   24
Group 2nd   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   23
Group 3rd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   22
Group 4th   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   19
BPIG   
Alpenspirit Money Moves At Arturo
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenspirit Money Moves At Arturo

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Money Moves At Arturo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenspirit Money Moves At Arturo

Junior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Money Moves At Arturo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IliasLegacy Joy Bonnie Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IliasLegacy Joy Bonnie Rose

Open Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Bonnie Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Fyrecreek's Confident

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Puppy In Breed
Ch Fyrecreek's Confident


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cinbar's Last Hoo Rah For Kadenza

Junior Puppy Dog Class
1st Cinbar's Last Hoo Rah For Kadenza



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestic Promises In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Liberator's Unfinished Business

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Ravalleses I Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Ravalleses I Believe In Magic

Select Dog
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-3-0)
Ravalleses I Believe In Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses I Believe In Magic


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's RiversOfBabylon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Best Puppy In Breed
Woolmarsh Yva Pyron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Woolmarsh Yva Pyron

Senior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Yva Pyron


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Nottinghill Fires Burn N Cauldron Bubble

Best Of Opposite Sex
Therecco's Queen Of Soul

Select Dog
GCh El Shaddais Mighty Gift Theodore



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Therecco's Queen Of Soul

Reserve Winners Bitch
Nottinghill's Gossip Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Therecco's Queen Of Soul

Open Bitch Class
1st Nottinghill's Gossip Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mariner's Ice Breaker

Open Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ridgehaven Keeper Of The Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Handsome Devil




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Sudden Impact

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Unicornhill Sudden Impact

Best Puppy In Breed
Unicornhill Sudden Impact


Winners Dog: (1-1-0-1)
Unicornhill Sudden Impact

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Sudden Impact


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Unicornhill Slow Burn

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Slow Burn


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   17
Group 2nd   Ch Glahms Lady Diane   Dandie Dinmont Terrier   16
Group 3rd    Skyehigh's Fire And Ice   West Highland White Terrier   14
Group 4th   
GCh Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   10
BPIG    Skyehigh's Rising Currency   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Best Of Opposite Sex
Duet's Once Upon A Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Best Puppy In Breed
Duet's Once Upon A Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Duet's Once Upon A Time

Open Dog Class
1st Duet's Once Upon A Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Open Bitch Class
1st Bannerkin's Gamebird


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karramba Don Pedro Pokora




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Glahms Lady Diane

Best Of Opposite Sex
Glahms Le Roi

Best Puppy In Breed
Glahms Le Roi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glahms Le Roi

Senior Puppy Dog Class
1st Glahms Le Roi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Watercroft Love On The Rocks

Best Puppy In Breed
Watercroft Love On The Rocks


Winners Dog: (2-0-0-0)
Watercroft Love On The Rocks

Reserve Winners Dog
Dralion Reddy Willing And Able

Junior Puppy Dog Class
1st Watercroft Love On The Rocks

Senior Puppy Dog Class
1st Dralion Reddy Willing And Able



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Kissing Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brandenburg's Kissing Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brandenburg's Kissing Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Best Puppy In Breed
Toulin's Easy Does It Ebony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Toulin's Easy Does It Ebony

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Easy Does It Ebony


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Mariner's Frankly My Dear

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Stylish One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara Deltoro Kid Rock




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Rising Currency

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Rising Currency


Winners Dog: (2-2-0-0)
Skyehigh's Rising Currency

Reserve Winners Dog
Glenroslin's Benriach

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Rising Currency

Open Dog Class
1st Glenroslin's Benriach


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Toulin's Fennella O'Forestfield

Junior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Fennella O'Forestfield

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Starr White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   19
Group 2nd   
GCh Kulana's Overnight Sensation
  Chinese Crested   18
Group 3rd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   17
Group 4th   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   14
BPIG    Twinkle's Zenful Blossom   Havanese   N/A
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Ch The Royal We Wug




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Miso Miss Taken

Best Puppy In Breed
Ch Miso Miss Taken




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Ch St Johns Masterpiece At Homestead

Select Dog
GCh Xotic N Galaxie Always Bet On Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
Twinkle's Zenful Blossom



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Twinkle's Zenful Blossom

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Under The Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Zenful Blossom
2nd Ashstones Zoella O'Weatherford

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Xtreme Flurry

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Under The Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Blessed Be

Best Puppy In Breed
Rockalily's Blessed Be



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rockalily's Blessed Be

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Blessed Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
GCh Lionking Taking Chances




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Justatitch Kismet

Best Puppy In Breed
Justatitch Kismet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Justatitch Kismet

Reserve Winners Bitch
Justatitch Rusticpride Karma

Junior Puppy Bitch Class
1st Justatitch Kismet

Senior Puppy Bitch Class
1st Justatitch Rusticpride Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Starr White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   23
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   21
Group 3rd   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   17
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   11
BPIG   Ch Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   N/A
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Spitfires Rock N And Roll N

Best Of Opposite Sex
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse

Select Dog
Ch Show-Me Electric Horseman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Ch Dot de Rides Brainstorming




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Best Of Opposite Sex
Ch Foxmoor Petit Cherie Nonchalant

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Nifty's June Bug

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Select Bitch
Ch Foxmoor Petit Cherie Sancerre


Winners Dog: (1-1-1-3)
Hallmarks Red Hot N Charming

Open Dog Class
1st Hallmarks Red Hot N Charming


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Nifty's June Bug

Open Bitch Class
1st Nifty's June Bug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bellefleet's Full Speed Ahead

Best Of Opposite Sex
Fidel Nicesteps For Bellefleet

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Adanac's Have A Little Faith

Best Puppy In Breed
Adanac's Have A Little Faith


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fidel Nicesteps For Bellefleet

Junior Puppy Dog Class
1st Fidel Nicesteps For Bellefleet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Adanac's Have A Little Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Adanac's Have A Little Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Best Puppy In Breed
Gardenpath Falcon d'Elegante


Winners Dog: (1-2-0-1)
Gardenpath Falcon d'Elegante

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Falcon d'Elegante


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Of Opposite Sex
Ch Beachview's Trigger Happy Girlfriend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tintown's Nobility By Design



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tintown's Nobility By Design

Open Bitch Class
1st Tintown's Nobility By Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Starr White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   26
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   18
Group 3rd   Ch Kyon's Lekende Lett   Norwegian Buhund   17
Group 4th   
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   14
BPIG    Dury Voe Paloma   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Unique's Build Me A Dynasty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Omega Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Omega Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick's Cover Story




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans

Best Of Opposite Sex
Ch Moda's Madam Mayflower

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Best Puppy In Breed
Tazzman's Orianna Of Patmar

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Reserve Winners Bitch
Tazzman's Happy Hours Anytime

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Orianna Of Patmar

12-18 Month Bitch Class
1st Kenlyn Marquis' O' Perfect Cut Hoyle

Open Bitch Class
1st Tazzman's Happy Hours Anytime


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch NW Aloha Montana Sky


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wigglebutt Ptarmigan

Open Dog Class
1st Wigglebutt Ptarmigan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's The Boldest Legend

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kyon's Tulla Tyridatter


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kyon's The Boldest Legend

12-18 Month Dog Class
1st Kyon's The Boldest Legend


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Dury Voe Replica

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Dury Voe Paloma

Best Puppy In Breed
Dury Voe Paloma


Winners Dog: (2-4-1-1)
Surona's Stardust

Reserve Winners Dog
Windyrose Legacy Red

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windyrose Legacy Red

Open Dog Class
1st Surona's Stardust


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Dury Voe Paloma

Reserve Winners Bitch
Liberty Bell's My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Paloma

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrooks Chunky Monkey

Open Bitch Class
1st Liberty Bell's My Heart
2nd Dury Voe Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By